Editörler : E.Kayı Han

nemlihava
Şef
07 Aralık 2023 23:39

Güzel sorunlara değinmişsiniz gerçekten bireysel sorunlar değil, adliye personellerinin genel sorunları.

Ben de birkaç soruna değinmek istiyorum:

1- Başta savcılık ve komisyon müdürleri olmak üzere (çünkü başsavcı ve komisyon başkanı personelleri çok bilemediği için onları müdürler yönlendiriyor daha çok) tüm müdürlerin en azından adliye içi rotasyona tabi tutulması gerektiği de önemli bir problem. Hayat şartları gerektiriyor bir yere tayin olup gidiyorsun 20 yıllık savcılık müdürü yerinden kıpırdamamış, 20 yıllık personel yerinden kıpırdamamış artık amir memur hiyerarşisinden çıkıp uzaktan akrabalık ilişkisine dönüşmüş. Sen aralarında küçük emrah gibi kalıyorsun, bayram nöbeti mi var kitle yeni personele, kimsenin çalışmak istemediği bir cumhuriyet savcısı mı var ver yeni personeli, nöbet yazılan katip izne mi ayrılmış (dedim ya uzaktan akrabalık ilişkisine dönmüş normalde nöbet yazılan personelin izinde ne işi var orasını artık sorgulamıyorum) yeni gelen katip tutsun onun yerine. Böyle bir yerde personele adil muamele beklenir mi? Ayrıca komisyon ya da savcılık müdürü dört dörtlük insanlar bile olsa bunlar personelin disiplin amiri 3-5 sene sonra artık duygularıyla karar verebiliyorlar. En azından disiplin amiri olan savcılık ve komisyon müdürleri rotasyona tabi olmalı.

2- İdari işler müdürü rotasyona tabi olmalı...

3- Nöbetlerde Cumhuriyet Savcılarına, Hakimlere ve personellere neden yol parası yazılmıyor. Mesela hafta sonu nöbetinde onama geldi, ya da mevcutlu şahıs getirilmiş savcılık katibi geliyor, savcı geliyor, mahkeme katibi geliyor, hakim geliyor neden bunlara yolluk yazılmıyor? Diyelim ki katibin arabası yok o katip nöbetine nasıl gelecek bunlar neden düşünülmüyor? Neden nöbet işi çıktığında nöbetçi şoför, katibi evinden alıp adliyeye götürmüyor? Bir nöbetimde şoförü arayıp rica ettim evden almasını bana müdürle görüş memi söyledi (dedim ya ahbap-çavuş alacağı cevabı biliyor çünkü), müdürle görüştüm kendi arabanla gitmen lazım öyle bir mecburiyeti yok dedi. Yani katibin-mübaşirin görevi olmayan şeylerde bile her türlü işi yapma mecburiyeti var ama nedense katip ve mübaşir dışında isteyen istediği gibi at koşturuyor. Ben haftasonumdan vazgeçerek nöbet tutmak suretiyle feragatimi göstermişim, haftasonumdan vazgeçmişim, üstelik hiç bir ücret de almadan bari yol parası ödensin ve hızlı ödensin. Bugün gittiğim otopsinin parası 3 ay sonra yatıyor ne anladım o işten.

4- Çoğunuza komik gelebilir ama ben çok ciddiyim; zabıt katiplerinin masalarının daha büyük olması, koltuklarının ve klavyelerinin mesleğe uygun şekilde dizayn edilmiş, özel üretim olması gerekmektedir. Yani başlık haline getirecek olursak "fiziki çalışma ortamlarının mesleğe uygun şekilde dizayn edilmesi" diyeyim. Neredeyse tabure verecekler al burada otur çalış diye. Bizim işimiz akşama kadar oturup yazmak. Yani oturduğumuz sandalye ve yazdığımız klavye bizim her şeyimiz dolayısıyla sağlığımızı da etkiliyor. Katip dosyayı masaya koyuyor klavyeyi dosyanın önüne koyuyor şekilden şekile giriyor yazmak için. Tamam bunu bir iki sene yaparsın ama uzun yıllar bu şekilde çalışmak telafisi imkansız kas ve kemik hastalıklarına, zamanla kuyruk sokumu yamulmalarına, el bileklerinde kist çıkmasına sebebiyet veriyor. Neden başka kurumlardaki personelin mental ve fiziksal sağlığı önemsenirken, biz ikinci üçüncü sınıf insan muamelesi görelim. Bizler değersiz miyiz?

5_ Amirden yıllık izin talep edildiği zaman "ne yapacaksın izni" diye soru sormasının yasaklanması. Evde oturup boş boş duvara bakacağım yıllık iznimde, tavanı seyredeceğim yani devletin verdiği yıllık izin hakkını kullanmak için bir gerekçe sunmak zorunda olduğumu zannetmiyorum ama malesef her izin talebinde "ne yapacaksın izni" sorusuyla bir çok personel arkadaş karşılaşıyor. Bu da aslında yukarıdaki birinci şıkla aynı noktaya geliyor.

zorsevda
Daire Başkanı
08 Aralık 2023 09:25

müdürlere 15 yılda 1 rotasyon. müdür ile katip arasına şeflik ünvanı.. onlara da 15 yılda 1 rotasyon

1ihtimaldahavar
Kapalı
08 Aralık 2023 19:01

Adliyelerdeki butun birimlerin is yogunlugu farkli bu nedenle herkes en rahat yerde calismak istemektedir bu cezaevlerindeki personel icinde boyledir bu sorunun cozumude aslinda cok basittir kimsenin calismak istemedigi birimler icin maas a ek ilave odeme yapilirsa bence bu sorun cozulecektir sonucta buyuk cogunluk para kazanmak icin calisiyor

Reisülküttab9
Aday Memur
10 Aralık 2023 20:48

"Bayan memurlar" erkek memurlar için ciddi problem oluşturmaya başladı. Örneğin; bir birimde 1 erkek, 3 bayan çalıştırılamaz. Bu durumda bütün işler erkeğin sırtına yüklenmektedir. Yine ne zamanki bayanların istihdamı artmaya başladı, adliyeler dedikodu yuvasına döndü. İşin tuhaf tarafı bu dedikodular komisyonun sürgün ve disiplin soruşturması dayanağı haline gelmiş. Bir an önce çalışma ortamında "şekli" düzenlemelere gidilmeli. Kimse kimseyle sohbet etmek zorunda değil. Kimse kimsenin dilinden çıkanları ve kahkahalarını duymak zorunda değil.

Reisülküttab9
Aday Memur
10 Aralık 2023 20:50

Adliyelerdeki Adli Destek ve Mağdur Hizmetlerinde bir mobbing birimi oluşturulmalı ve bu birim tamamen Mobbinge dayalı sorunlara hizmet etmeli ve çok gizli çalışmalıdır.

benkatip
Şef
10 Aralık 2023 20:51

Fikriniz çok güzel ama bence orta-küçük adliyelerde etkin çalışmaz gibi...

Reisülküttab9, 4 ay önce

Adliyelerdeki Adli Destek ve Mağdur Hizmetlerinde bir mobbing birimi oluşturulmalı ve bu birim tamamen Mobbinge dayalı sorunlara hizmet etmeli ve çok gizli çalışmalıdır.

Reisülküttab9
Aday Memur
10 Aralık 2023 20:55

Bence en büyük sorunlar: "İŞ BÖLÜMÜ ve BU İŞ BÖLÜMÜNÜN DOĞRU ve HAKKANİYETLE UYGULANMAMASI, AŞIRI ESNEK OLUNMASI"

"Aldanma kimsenin güler yüzüne,

Sırtını döndüğünde atar tekmeyi dizine."

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
11 Aralık 2023 09:38

Yönetmelikteki "diğer görevler" kısmının somutlaştırılması lazım.

Reisülküttab9, 4 ay önce

Bence en büyük sorunlar: "İŞ BÖLÜMÜ ve BU İŞ BÖLÜMÜNÜN DOĞRU ve HAKKANİYETLE UYGULANMAMASI, AŞIRI ESNEK OLUNMASI"

"Aldanma kimsenin güler yüzüne,

Sırtını döndüğünde atar tekmeyi dizine."

sınavdansonra
Daire Başkanı
11 Aralık 2023 12:28

Yeni yargı paketi altında çıkan paketler peronele ek yük getirmekten başka bir şey olmuyor. Her paket yeni bir iş yükü ile karşımıza çıkıyor. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı veya Sağlık Bakanlığı çıkardığı yeni paketler personelin işini hafifletmeye yönelik oluyor. Öğretmenlere veya Sağlık çalışanlarına yarayan paketler yayınlanıyor. Bizde ise Yargı paketleri denilince suçlulara hükümlülere yarıyor.

Reisülküttab9
Aday Memur
11 Aralık 2023 19:14

"DİĞER GÖREV" ifadesinin iptali için dava açılması gerekiyor. Anayasada "Angarya Yasak" demesine rağmen angaryayı meşrulaştıran bir ifade yönetmeliğe yerleştirilmiş. Yönetmelik de Kanun da Anayasaya aykırı durumda.

ÇOTANAK, 4 ay önce

Yönetmelikteki "diğer görevler" kısmının somutlaştırılması lazım.

Reisülküttab9
Aday Memur
11 Aralık 2023 19:16

Danışma Birimleri kaldırılsın, bütün birimlerin önüne o ya da bu şekilde işe girenlerden birileri bırakılıp danışma gibi görev yapmaları sağlanmalıdır. Gerçekten adliyelerdeki danışma birimleri işlevsiz durumda. Vatandaşa, avukata, vs. yönlendirme yapmaktan işlerimizi yapamıyoruz.

checkvizor
Şef
11 Aralık 2023 20:47

Önce şu diğer kurumlarla arasındaki maaş farkını haber yapalım. Biz 22.800 alırken bizim yaptığımız işin çeyregini yapmayanlar 35-40 bin lira maaş alıyor.

mfurkan31
Aday Memur
12 Aralık 2023 06:04

@Çotanak Sn Çotanak

"Adliye personelinin hangi sorununu haber yapalım?" başlığınız çok dikkatimi çekti. Sebebine gelecek olursanız bildiğiniz üzere Adalet Bakanlığı personelleri yapılan iş ve maaş orantısı olarak diğer kurumlardan bir hayli geride. Kendim dahil olmak üzere çoğu personelin sorunu bahsettiğim maaş orantısından dolayı ev kiralarının yüksekliği gibi durumlar göz önüne alındığında geçim sorunu. Sizin de bildiğiniz gibi bu sorun yıllardır da devam ediyor.

Şunu sormak istiyorum;

1- Bu sorunları yıllardır bilmenize rağmen neden asgari ücrete yüksek bir zam yapıldıktan sonra bizler memura da yüksek bir oranda zam beklerken sitenizin ana manşet sayfasından "memura verilecek zam hazineye büyük yük getirecek" diye bir haber yapıldı ?

2- Atılan bu manşete karşılık, haber yorum yağmuruna tutulunca neden yorumlar engellendi ?

3- Bu kadar samimiyseniz, gerçekten bu personellerin sorunu çözmek için haber yapmak istiyorsanız, Adalet Bakanlığı personellerinin de dahil olduğu memura verilecek olan zam ile ilgili ismini bile "memur" sıfatının oluşturduğu sitenizde bu haberi yapan editör halen çalışmaya devam ediyor mu ? Halen çalışmaya devam ediyorsa yaptığınız bu tezatlığı nasıl açıklıyorsunuz ?

Teşekkürler..

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
12 Aralık 2023 09:09

Merhaba,

Anasayfadaki haberlerden sadece yazdığım haberlerin sorumluluğunu alabilirim. Diğer haberler, site yönetiminin takdiriyle yayımlanır. Bahsettiğiniz hususa ilişkin soruların cevabı maalesef bende bulunmuyor.

mfurkan31, 4 ay önce

@Çotanak Sn Çotanak

"Adliye personelinin hangi sorununu haber yapalım?" başlığınız çok dikkatimi çekti. Sebebine gelecek olursanız bildiğiniz üzere Adalet Bakanlığı personelleri yapılan iş ve maaş orantısı olarak diğer kurumlardan bir hayli geride. Kendim dahil olmak üzere çoğu personelin sorunu bahsettiğim maaş orantısından dolayı ev kiralarının yüksekliği gibi durumlar göz önüne alındığında geçim sorunu. Sizin de bildiğiniz gibi bu sorun yıllardır da devam ediyor.

Şunu sormak istiyorum;

1- Bu sorunları yıllardır bilmenize rağmen neden asgari ücrete yüksek bir zam yapıldıktan sonra bizler memura da yüksek bir oranda zam beklerken sitenizin ana manşet sayfasından "memura verilecek zam hazineye büyük yük getirecek" diye bir haber yapıldı ?

2- Atılan bu manşete karşılık, haber yorum yağmuruna tutulunca neden yorumlar engellendi ?

3- Bu kadar samimiyseniz, gerçekten bu personellerin sorunu çözmek için haber yapmak istiyorsanız, Adalet Bakanlığı personellerinin de dahil olduğu memura verilecek olan zam ile ilgili ismini bile "memur" sıfatının oluşturduğu sitenizde bu haberi yapan editör halen çalışmaya devam ediyor mu ? Halen çalışmaya devam ediyorsa yaptığınız bu tezatlığı nasıl açıklıyorsunuz ?

Teşekkürler..

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
12 Aralık 2023 09:13

Bu akşam bahsettiğiniz hususa ilişkin çalışmaya başlıyorum. Siz ve sizin gibi bu durumda olan kişilerin mağduriyetlerine çözüm olmasını temenni ediyorum.

Almira2024, 5 ay önce

Evet Hakkında herhangi bir disiplin soruşturması, tutanak vs olmayan personel hakkında uygulanan sürgünler.

barbarossa25
Aday Memur
13 Aralık 2023 12:13

Çotanak ismini görünce bir bakayım dedim, yıllardır değişmeyen çotanak aynı tam gaz devam ediyor :) hakkınızı aramasını problemleri yazmasını beklediğiniz vatandaş memurlar net den keyfine bakan birisi, adalet bakanlığı sorunları ile alakası olmayan birisidir. çok umutlanmayın yani... hiç birşey bilmiyormuşcasına soruyor ya ne güldüm ama... Sevgili çotanak sen ve sen gibiler asla ama asla bir adalet bakanlığı personelinin sorununu çözemez de dile getiremezde... Yıllar öncesinde de boş konuları haber yapıyordun gene öylesin.. Kesilen havuz paralarını yazamadın, veya mesailerin hakkaniyetli yapılması.. yada dur dur diğer kurumlara göre azıcık maaşla köle gibi çalıştırmalarını da yapamamıştın değil mi... :) Bu kurumda sen gibileri gördükçe asla ama asla hiç bir yere varılamayacağını çok iyi anladım.. Eski meslektaşlarıma Allah kolaylık versin...

mfurkan31
Aday Memur
14 Aralık 2023 05:28

Beklediğim gibi çok politik bir cevap olmuş. O haberi yapan ve yorumları engelleyen editörün kim olduğunu biliyorum, sadece sizin samimiyetinizi merak etmiştim.

Cevabımı aldım :)

Teşekkürler..

ÇOTANAK, 4 ay önce

Merhaba,

Anasayfadaki haberlerden sadece yazdığım haberlerin sorumluluğunu alabilirim. Diğer haberler, site yönetiminin takdiriyle yayımlanır. Bahsettiğiniz hususa ilişkin soruların cevabı maalesef bende bulunmuyor.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
14 Aralık 2023 09:17

Konuya ilişkin detayarı özelden yazar mısınız?

mfurkan31, 4 ay önce

Beklediğim gibi çok politik bir cevap olmuş. O haberi yapan ve yorumları engelleyen editörün kim olduğunu biliyorum, sadece sizin samimiyetinizi merak etmiştim.

Cevabımı aldım :)

Teşekkürler..

21 Aralık 2023 17:55

mali ve sosyal haklar rezalet boyuttadır. Bu rezilliği haber yapabilirsiniz?

ibrahimkbs
Aday Memur
23 Aralık 2023 16:10

icra memurunun adalet bakanligi bünyesinde üds sınavına girememesini haber yaparmisiniz
Toplam 178 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi