Editörler : E.Kayı Han
05 Ocak 2024 20:48

Yargı reformunda personelin haklarının iyileştirilmesi gerektiğini haber yapabilirsiniz müdür..
ÇOTANAK, 4 ay önce
bir kısmını icra keyiflerinden bir kısmını dışarıdan alıyorlar.

sefaklcc
Aday Memur
06 Ocak 2024 11:35

Tamamen katipler arasından yapılmasından bahsediyorum sayın editör

ÇOTANAK, 4 ay önce
bir kısmını icra keyiflerinden bir kısmını dışarıdan alıyorlar.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
06 Ocak 2024 14:33

Üstat bu iş sadece mutfağında işi öğrenmekten ibaret değil. İcra müdürlerinin bir kısmının hukuk mezunu olması gerekiyor.

sefaklcc, 4 ay önce

Tamamen katipler arasından yapılmasından bahsediyorum sayın editör

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
07 Ocak 2024 09:45

Konuya ilişkin haber metni yönetime iletilmiştir.

Nabız Yok, 5 ay önce
ek olarak AFAD halen deprem fazla mesaisini yatıracak ama halen ortada birşey yok

Hacimirza
Müsteşar Yardımcısı
07 Ocak 2024 11:44

Bu Başlığa destek verebilir misiniz Memurlar İçin Disiplin Affı Çıkar Mı? - https://forum.memurlar.net/konu/2504714

Kraliçearı
Aday Memur
10 Ocak 2024 11:07

Katibin en önemli sorunu, sanki hakimmiş gibi gerekçeli karar yazması ve ifade almasıdır.(tek başına)

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
10 Ocak 2024 11:17

Bu sorunu yapan/larda maalesef katiplerdir. Bazı katipler, kendini ispat için karar yazmayı meziyet zannediyor. Günün sonunda, hakim de bakıyor bu nasıl olsa kararı yazıyor. Şu kararları yaz da getir diyor.

Üzülerek söylüyorum ama bazı sorunları meslektaşlar meydana getiriyor.

Kraliçearı, 3 ay önce

Katibin en önemli sorunu, sanki hakimmiş gibi gerekçeli karar yazması ve ifade almasıdır.(tek başına)

Kraliçearı
Aday Memur
10 Ocak 2024 11:58

bunda hemfikirim ancak yazı işleri müdürlerinin de bunda payı var ve yazmayanı buna zorlamak ya da yazanı el üstünde tutmak motivasyonu düşüren en önemli unsur.

ne yazık ki bu konu hiç etik olmayan, katibin bütün gününü alan ve kalem işlerini aksatan bir mevzu.

şikayet etsen arkanda da kimse durmaz

katip arkadaşlar evet durum bu demez

işte bu yüzden bazen canınız cehenneme diyorum

ÇOTANAK, 3 ay önce

Bu sorunu yapan/larda maalesef katiplerdir. Bazı katipler, kendini ispat için karar yazmayı meziyet zannediyor. Günün sonunda, hakim de bakıyor bu nasıl olsa kararı yazıyor. Şu kararları yaz da getir diyor.

Üzülerek söylüyorum ama bazı sorunları meslektaşlar meydana getiriyor.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
10 Ocak 2024 12:53

Adli yargıda, savcılıkta çalışıyorken savcı takipsizlikleri, iddianameleri bana yazdırmaya çabaladı. Bende " ne demek yazacağım, sen söyleyeceksin ben yazacağım" şeklinde diklenmedim. İddianameyi yanlış yazdım, takipsizliği yanlış yazdım, böyle böyle dosya en az 10 kez onun odasına gitti, sonra bana geldi. Baktı ben yaz(a)mıyorum sonrasında gel beraber yazalım şunları dedi :)

Üzülerek söylüyorum ama bu kurumda "salağa yatan" en rahat yerde çalışıyor.

Yine adli yargıda iken, kadastro mahkemesinde çalışıyordum. Fen bilirkişisi kendine münhasırisi idi. Dışarıdan bakan kişi yav bu adam nasıl memur olmuş derdi. Sonrasında bir gün hakim bey bu adamı niye keşfe götürüyorsunuz, kendisine faydası yok bu adamın dedim. Hakim bey de kulakları çınlasın, " sen onun öyle olduğuna bakma, o çok akıllı adam, işini çok düzgün yapıyor, raporları çok güzel hazırlıyor" demişti.

Kraliçearı, 3 ay önce

bunda hemfikirim ancak yazı işleri müdürlerinin de bunda payı var ve yazmayanı buna zorlamak ya da yazanı el üstünde tutmak motivasyonu düşüren en önemli unsur.

ne yazık ki bu konu hiç etik olmayan, katibin bütün gününü alan ve kalem işlerini aksatan bir mevzu.

şikayet etsen arkanda da kimse durmaz

katip arkadaşlar evet durum bu demez

işte bu yüzden bazen canınız cehenneme diyorum

soadist
Şube Müdürü
10 Ocak 2024 13:16

Zabıt katiplerinin nöbetlerde binlerce lira parayı elden teslim alması konusu. Para tahsil etme yetkisi, sadece bazı istisnai memurlara, kanunla verilen çok özel bir yetkidir. Ayrıca bu memurlara vezne tazminatı ödenir. Zabıt katibinin para tahsil etme yetkisi yoktur. Bu riskli sorumluluğun zabıt katibine yüklenmesi kanuni emri aşar, yasal hiçbir dayanağı yoktur. Buna rağmen "ALACAKSIN" denmesibadil de değildir. Katip parayı sayarken hata da yapabilir, para sahte çıkabilir, kaldı ki bu parayı muhafaza edecek bir olanağı yoktur. Bu konudan nefret ediyorum.

soadist
Şube Müdürü
10 Ocak 2024 13:21

Bu arada bahsi geçen para adli para cezalarına konu paralar. Sinirden bunu belirtmemişim. Niye sinirliyim, çünkü 80 lira tahsil edip unuttum diye disiplin cezam var. Bu da benim 8 yıla 1 derece almamı engelledi. Bu da 4ün 1ine düşmemi engelledi. Adli para cezasını elden almaktan nefret ediyorum.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
10 Ocak 2024 13:24

adli para cezaları vergi dairelerine ödenmiyor mu kardeşim?

soadist, 3 ay önce
Bu arada bahsi geçen para adli para cezalarına konu paralar. Sinirden bunu belirtmemişim. Niye sinirliyim, çünkü 80 lira tahsil edip unuttum diye disiplin cezam var. Bu da benim 8 yıla 1 derece almamı engelledi. Bu da 4ün 1ine düşmemi engelledi. Adli para cezasını elden almaktan nefret ediyorum.

Kraliçearı
Aday Memur
10 Ocak 2024 13:48

şimdi idari yargıda mısınız?

ÇOTANAK, 3 ay önce

Adli yargıda, savcılıkta çalışıyorken savcı takipsizlikleri, iddianameleri bana yazdırmaya çabaladı. Bende " ne demek yazacağım, sen söyleyeceksin ben yazacağım" şeklinde diklenmedim. İddianameyi yanlış yazdım, takipsizliği yanlış yazdım, böyle böyle dosya en az 10 kez onun odasına gitti, sonra bana geldi. Baktı ben yaz(a)mıyorum sonrasında gel beraber yazalım şunları dedi :)

Üzülerek söylüyorum ama bu kurumda "salağa yatan" en rahat yerde çalışıyor.

Yine adli yargıda iken, kadastro mahkemesinde çalışıyordum. Fen bilirkişisi kendine münhasırisi idi. Dışarıdan bakan kişi yav bu adam nasıl memur olmuş derdi. Sonrasında bir gün hakim bey bu adamı niye keşfe götürüyorsunuz, kendisine faydası yok bu adamın dedim. Hakim bey de kulakları çınlasın, " sen onun öyle olduğuna bakma, o çok akıllı adam, işini çok düzgün yapıyor, raporları çok güzel hazırlıyor" demişti.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
10 Ocak 2024 14:01

Evet.

Kraliçearı, 3 ay önce

şimdi idari yargıda mısınız?

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
10 Ocak 2024 14:08

Kılkuyruk;

Mobbingle alakalı kurum idari kurul toplantısında şöyle bir şey yazılmıştı.

Mealen yazıyorum.

"mobbingle karşılaşan personel bakanlığa ulaşıp durumu bildirsin"

Hal böyle iken, bu yolu denediği halde mobbinge uğrayan var mı ?

Abbas.KILKUYRUK2, 5 ay önce

1. Mobbing konusunda sıkı denetim mekanizması geliştirilmesi

2. Mesai ve nöbet ücreti getirilmesi.

3. Adalet hizmetleri sınıfı getirilmesi.

4. Uzman katiplik getirilmesi.

5. Katiplere bir kereye mahsusu Hukuk fakültesine girme hakkı tanınmalı.

6. Mezun olup sınavı geçenlerin hâkim savcı olarak istihdam edilmeleri.

7. Yazı işleri yönetmeliğinin gözden geçirilerek personelin yetkileri açık ve anlaşılır bir şekilde yeniden düzenlenmesi.

Kraliçearı
Aday Memur
10 Ocak 2024 14:28

ne tatlı ,idari yargının da gerçi kendine göre sıkıntıları var ama öbür taraf gibi değil

ÇOTANAK, 3 ay önce

Evet.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
10 Ocak 2024 14:44

İki tarafın pozitif ve negatif tarafları var.

Kraliçearı, 3 ay önce

ne tatlı ,idari yargının da gerçi kendine göre sıkıntıları var ama öbür taraf gibi değil

Kraliçearı
Aday Memur
10 Ocak 2024 14:50

İdari yargının prosedürü çok fazla,ydsavak, ydak gibi kararların takibi gerekiyor ve üzerine üstlük dosyaya tüy konsa, üzerinde sinek bile uçsa tebligat çıkıyor, tebligat çıkarma yargısı da denilebilir. Resmiyeti abartmaları da ayrıca ironi

ÇOTANAK, 3 ay önce

İki tarafın pozitif ve negatif tarafları var.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
10 Ocak 2024 14:56

:)

İşte o YDSAV, YDAK kararlarının gereğinin yerine getirilip getirilmediği tetkik ediliyor. Savunma süresinde mi değil mi bla bla bla ....

Kraliçearı, 3 ay önce

İdari yargının prosedürü çok fazla,ydsavak, ydak gibi kararların takibi gerekiyor ve üzerine üstlük dosyaya tüy konsa, üzerinde sinek bile uçsa tebligat çıkıyor, tebligat çıkarma yargısı da denilebilir. Resmiyeti abartmaları da ayrıca ironi

Toplam 178 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi