Editörler : E.Kayı Han

Kraliçearı
Aday Memur
10 Ocak 2024 14:58

havale işi de tam bir şenlik

sevemedim havale işini

başkan ekranından işi katipler yapıyor

ÇOTANAK, 3 ay önce

:)

İşte o YDSAV, YDAK kararlarının gereğinin yerine getirilip getirilmediği tetkik ediliyor. Savunma süresinde mi değil mi bla bla bla ....

soadist
Şube Müdürü
10 Ocak 2024 20:03

Mesai saatleri dışında olan durumdan bahsediyorum birader, kusura kalma. Sinirden onu da yazmamışım. Geçen cuma günü nöbette 280 bin lira tahsil tahsil ettim, sayması 3 saat sürdü. Hala çok sinirliyim.
ÇOTANAK, 3 ay önce

adli para cezaları vergi dairelerine ödenmiyor mu kardeşim?

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
10 Ocak 2024 20:11

Adli yargıdan 2016 yılında ayrıldım. Bahse konu hususu detaylandırabilir misin ?

Konu; Ödeme emrini gönderdiğiniz şahsın, ilgilisi tarafından savcılık ilamat bürosuna gelerek ödemek istemesinden mi ibaret ?

soadist, 3 ay önce
Mesai saatleri dışında olan durumdan bahsediyorum birader, kusura kalma. Sinirden onu da yazmamışım. Geçen cuma günü nöbette 280 bin lira tahsil tahsil ettim, sayması 3 saat sürdü. Hala çok sinirliyim.

soadist
Şube Müdürü
11 Ocak 2024 00:02

Hakkında adli para cezası verilen zeki şahıslara ödeme emri tebliğ ediliyor. Ödeme emrini tebliğ alan şahsın 30 gün içinde adliyeye başvurması gerekiyor. Mahkeme ilamda taksit sayısını belirtiyor zaten, taksitli değilse savcılık resen bunu 3 taksite bölüyor. Neyse şahıs 30 gün içinde başvurursa bu taksit haklarından yararlanabiliyor. Ayrıca ceza, asliye ceza veya ağır ceza mahkemesi tarafından verilmiş ise ve şahıs tebliğden sonra 30 gün içinde adliyeye müracaat etmediyse para cezası kamuya yararlı bir işte çalışmaya çevriliyor. Bu da tebliğ ediliyor, yine başvurma süresi var. Şahıs tüm bu çabalara rağmen gelmezse iş artık para cezasının hapse çevrilmesine dönüyor. Bu insanlar aptal mı, neden taksit hakkından yararlanmıyor derseniz bilakis, bu adamlar aklını kullanan senden, benden kat kat zeki insanlar. Niye mi? Çünkü nasılsa adli para cezasına faiz işlemiyor. 1 günde ödesen de, 10 yılda ödesen de para aynı para. Şimdi geleyim artık katibin sorununa. Öncelikle burada altını çizmek istediğim özel bir durum var, deneyimle sabit. 100 lira- 1000 lira arası ceza alanlar gerçekten fakir insanlar. Gerçekten ödeyecek durumu olmadan bu duruma düşenler ama 50 bin ve daha fazla adli para cezssı alan ultra zeki hükümlüler varya, işte bunlar tekrar ediyorum, nasılsa faiz işlemiyor diye haklarında yakalama çıkıp adliyeye gelene kadar asla para cezalarını ödemiyorlar. Valla bence de haklılar. Çünkü adam biliyorki ne zaman olursa olsun, mesaiden sonra veya hafta sonu, tatil günü, bayram günü farketmez, adliyeye gidince çat çıkartıp parayı ödüyorlar. Olan da katibe oluyor. Ya ben veznedar mıyım, para sayma makinem mi var, esnaf mıyım. Mesai sonrası bu paraları katip alıyor. Koyacak yer de yok. Ki nasıl güvenip koyacaksın. Kendi adıma bu paraları sayması da bir dert. Benim hayatımda bir arada görmediğim paralar bunlar. Valla kusura bakma çok uzun yazdım ama bu konu açılınca sinirden deliriyorum. İlk mesajımda da yazdım, bu meseleden disiplin cezam var. Nöbette 80 lira alıp, sonra da güvenli olsun diye çekmeceme saklamışım. Akabinde de bayram tatili araya girmiş, sonra da ben yıllık izne çıkınca unutmuşum orda onu. Sonradan ortaya çıkınca da ceza aldım. Hatta ben cezaya itiraz edince komisyon başkanı zimmet lan bu diye atarlanmış, öyle olunca kurulda beni temsil eden sendika temsilcisi de tırsmış, ses etmemiş. Görevim bile olmayan bir iş yapıyorum, üstüne bir de ceza yiyorum. Böyle adalet mi olur?
ÇOTANAK, 3 ay önce

Adli yargıdan 2016 yılında ayrıldım. Bahse konu hususu detaylandırabilir misin ?

Konu; Ödeme emrini gönderdiğiniz şahsın, ilgilisi tarafından savcılık ilamat bürosuna gelerek ödemek istemesinden mi ibaret ?

11 Ocak 2024 01:34

iyi geceler. Maaş robotun da yazi işleri müdürünün maaşı fazla çıkıyor. yaklasik 1.200-1.300 TL bir fazla maaş hesaplıyor. bunun sebebi de toplu sözleşmede müdürler için uygulanan tazminat oran artışının adliye yazi işleri müdürü ve icra müdürüne uygulanmamasi. bu konuyu gündeme getirebilirsenis çok mutlu olurum. ayrıca robotun da güncellenmesi gerekir diye düşünüyorum. çok teşekkür ederim admin

Emre.677
Aday Memur
11 Ocak 2024 10:02

Yazı işlerin müdürünün vereceği diğer işleri yapmak maddesi yönetmelikten çıkartılması lazım. Görevler keskin ve açıklayıcı olmalıdır.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
11 Ocak 2024 12:04

o konuya ilişkin yazı hazırlıyorum. aslında yönetmelikte bu açıklığa kavuşmuş. mealen şöyle müdür kendi sorumluluğundaki işi başkasına yaptıramaz
Emre.677, 3 ay önce

Yazı işlerin müdürünün vereceği diğer işleri yapmak maddesi yönetmelikten çıkartılması lazım. Görevler keskin ve açıklayıcı olmalıdır.

Kst123
Aday Memur
11 Ocak 2024 12:19

Mümkünse haber içeriginde tüm kalem personelinin görev tanımlarının net bir şekilde belirlenmesi de olsa

ozan235
Aday Memur
11 Ocak 2024 13:38

ilamat ve infaz bürosunda çalışıyoruz yakalanan şahsın 180 bin tl icra cezadan yakalaması vardı mesai saati sonrası olduğu için parayı elden teslim aldık saymak bi yana sahte makbuz bi yana çok sıkıntı farklı bi durum olursa ne yapacaz bi zabıt katibine bu kadar sorumluluk yüklenmesi mantıklı mı üstelik savcılar nöbet zamanı adliyeye bile gelmiyor uzaktan yapıyor işlemlerini çok sıkıntı...

ozan235
Aday Memur
11 Ocak 2024 13:39

makbuz demişim para olacak orası

ozan235, 3 ay önce

ilamat ve infaz bürosunda çalışıyoruz yakalanan şahsın 180 bin tl icra cezadan yakalaması vardı mesai saati sonrası olduğu için parayı elden teslim aldık saymak bi yana sahte makbuz bi yana çok sıkıntı farklı bi durum olursa ne yapacaz bi zabıt katibine bu kadar sorumluluk yüklenmesi mantıklı mı üstelik savcılar nöbet zamanı adliyeye bile gelmiyor uzaktan yapıyor işlemlerini çok sıkıntı...

Kraliçearı
Aday Memur
11 Ocak 2024 13:42

teminat şeklinde vezneye yatırılmıyor mu bu tür ödemeler?

ozan235, 3 ay önce

ozan235
Aday Memur
11 Ocak 2024 13:47

vezne değil maliye alıyor onlarda nöbet uygulaması olmadığı için biz elden alıp mesai içinde kendimiz götürüp yatırıyoruz

Kraliçearı, 3 ay önce

teminat şeklinde vezneye yatırılmıyor mu bu tür ödemeler?

Kraliçearı
Aday Memur
11 Ocak 2024 13:49

mesai saati sonrası demişsiniz zaten pardon,

yine de çok saçma bir durum

çelik kasanız var mıydı bari

ozan235, 3 ay önce

vezne değil maliye alıyor onlarda nöbet uygulaması olmadığı için biz elden alıp mesai içinde kendimiz götürüp yatırıyoruz

ozan235
Aday Memur
11 Ocak 2024 13:54

evet çelik kasa var

Kraliçearı, 3 ay önce

mesai saati sonrası demişsiniz zaten pardon,

yine de çok saçma bir durum

çelik kasanız var mıydı bari

Teraküm
Aday Memur
11 Ocak 2024 14:00

1-Adalet Hizmetleri Sınıfı

2-Keşif personel yolluklarının keşif harcındaki artış oranında personele yansıtılması.

3-Taşra adliyelerindeki yol ve yemek ücretlerinin ödenmemesi

4-3600 Ek gösterge

5-4483 Sayılı Yasaya tabi olabilmek.

Kraliçearı
Aday Memur
11 Ocak 2024 14:27

lütfetmişler:)))

ozan235, 3 ay önce

evet çelik kasa var

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
11 Ocak 2024 15:34

Adalet hizmetleri sınıfı biraz zor iş, o yazıyla olacak iş değil.

Keşif yolluklarına gelecek olursak; keşif harçlarının bir kısmı hazineye bir kısmı personele dağıtılıyordu, bunun oranı keşif harcının ne kadarı oldu ? oransal olarak şu an ödemeler nasıl ?

Taşra adliyelerine yol ve yemek ücretini bizim bakanlık ödemez, adamların zaten masrafları yok, gitsinler evlerinde yesin der.

4483 ile alakalı daha önce yazı yazdım. Kurum idari kurul toplantısında bu konu görüşülmüş ve olmayacağı belirtilmiş.

Teraküm, 3 ay önce

1-Adalet Hizmetleri Sınıfı

2-Keşif personel yolluklarının keşif harcındaki artış oranında personele yansıtılması.

3-Taşra adliyelerindeki yol ve yemek ücretlerinin ödenmemesi

4-3600 Ek gösterge

5-4483 Sayılı Yasaya tabi olabilmek.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
11 Ocak 2024 15:38

Aslında bu adli para cezaları da internet bankacılığı üzerinden veya gib.gov.tr'den ödenebilir. Bu hususu yazacağım üstadım.

ozan235, 3 ay önce

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
11 Ocak 2024 16:24

Savcılıkta çalışırken, elemanın birisi kefalet parasını getirmişti, maliye de üst kattaydı, teslim almadım, onunla beraber maliyeye gittik, maliyeci saydı, baktı teslim aldı, bende adamdan teslim almış oldum :) Konuyu yazacağım.

soadist, 3 ay önce
Hakkında adli para cezası verilen zeki şahıslara ödeme emri tebliğ ediliyor. Ödeme emrini tebliğ alan şahsın 30 gün içinde adliyeye başvurması gerekiyor. Mahkeme ilamda taksit sayısını belirtiyor zaten, taksitli değilse savcılık resen bunu 3 taksite bölüyor. Neyse şahıs 30 gün içinde başvurursa bu taksit haklarından yararlanabiliyor. Ayrıca ceza, asliye ceza veya ağır ceza mahkemesi tarafından verilmiş ise ve şahıs tebliğden sonra 30 gün içinde adliyeye müracaat etmediyse para cezası kamuya yararlı bir işte çalışmaya çevriliyor. Bu da tebliğ ediliyor, yine başvurma süresi var. Şahıs tüm bu çabalara rağmen gelmezse iş artık para cezasının hapse çevrilmesine dönüyor. Bu insanlar aptal mı, neden taksit hakkından yararlanmıyor derseniz bilakis, bu adamlar aklını kullanan senden, benden kat kat zeki insanlar. Niye mi? Çünkü nasılsa adli para cezasına faiz işlemiyor. 1 günde ödesen de, 10 yılda ödesen de para aynı para. Şimdi geleyim artık katibin sorununa. Öncelikle burada altını çizmek istediğim özel bir durum var, deneyimle sabit. 100 lira- 1000 lira arası ceza alanlar gerçekten fakir insanlar. Gerçekten ödeyecek durumu olmadan bu duruma düşenler ama 50 bin ve daha fazla adli para cezssı alan ultra zeki hükümlüler varya, işte bunlar tekrar ediyorum, nasılsa faiz işlemiyor diye haklarında yakalama çıkıp adliyeye gelene kadar asla para cezalarını ödemiyorlar. Valla bence de haklılar. Çünkü adam biliyorki ne zaman olursa olsun, mesaiden sonra veya hafta sonu, tatil günü, bayram günü farketmez, adliyeye gidince çat çıkartıp parayı ödüyorlar. Olan da katibe oluyor. Ya ben veznedar mıyım, para sayma makinem mi var, esnaf mıyım. Mesai sonrası bu paraları katip alıyor. Koyacak yer de yok. Ki nasıl güvenip koyacaksın. Kendi adıma bu paraları sayması da bir dert. Benim hayatımda bir arada görmediğim paralar bunlar. Valla kusura bakma çok uzun yazdım ama bu konu açılınca sinirden deliriyorum. İlk mesajımda da yazdım, bu meseleden disiplin cezam var. Nöbette 80 lira alıp, sonra da güvenli olsun diye çekmeceme saklamışım. Akabinde de bayram tatili araya girmiş, sonra da ben yıllık izne çıkınca unutmuşum orda onu. Sonradan ortaya çıkınca da ceza aldım. Hatta ben cezaya itiraz edince komisyon başkanı zimmet lan bu diye atarlanmış, öyle olunca kurulda beni temsil eden sendika temsilcisi de tırsmış, ses etmemiş. Görevim bile olmayan bir iş yapıyorum, üstüne bir de ceza yiyorum. Böyle adalet mi olur?

soadist
Şube Müdürü
11 Ocak 2024 21:19

Ya zaten yakın zamanda bu paraların ödenmesi için savcılığa gelinmesi(mesai saati içinde de ödemek için belge almak gerekiyor) günümüz imkanları düşünülünce hem zaman kaybı hem de gereksiz diye haber yapıldı aslında ama ben kendi adıma, yani en azından mesai saati dışında da olunsa katibin para alma yetkisinin olmaması ama savcı baskısıyla bu paraları almamızı çok büyük zulüm olarak görüyorum.
ÇOTANAK, 3 ay önce

Savcılıkta çalışırken, elemanın birisi kefalet parasını getirmişti, maliye de üst kattaydı, teslim almadım, onunla beraber maliyeye gittik, maliyeci saydı, baktı teslim aldı, bende adamdan teslim almış oldum :) Konuyu yazacağım.

Toplam 178 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi