Editörler : supporters.
30 Kasım 2023 15:26

Araştırma makalesinde illa bir akademisyenin ismi olmak zorunda mı?

Geçenlerde dergipark üzerinden ismi önemli olmayan bir üniversitenin fen bilimleri dergisinde mesleğim ile ilgili olarak bir makale yayınlamak istedim lakin sürekli olarak makalem kabul edilmedi diyor.

Yayınlamak istediğim makale mesleki olarak özel bilgi isteyen bir konu ve ülke çapında almış olduğum mesleki eğitimi hiçbir üniversite veremiyor.

Research.gate üzerinden yazmış olduğum makaleme az benzerlik ölçüsünde yayınlamış makaleler var iken neden benim makalem ısrarlı bir şekilde ret yiyor bir türlü anlayamadım.

Makaleme ret veren editör neden makalemin ret yediğine dair en ufak mesaj bile yazma gereksinimi duymuyor.

Dergipark'ta makalemin yayınlanması için makalemde hiçbir emeği olmayan bir akademisyeni birinci yazar olarak yazmak gibi bir zorunluluğum var mı ?

hulahopp
Şube Müdürü
30 Kasım 2023 15:44

illa akademisyen olmanız gerekmiyor ama isminiz hiç duyulmadıysa yada makalenizde ismi duyulmuş bir akademisyen yoksa, işiniz çok zor.

yaygın olarak kullanılan bir sistemin hatasını bulmuştum, yazdım yolladım; HER SİSTEMDE HATA OLABİLİR! diye reddedildi.

hatta editörlerle arası iyi olan akademisyenlerin makaleleri 2 haftada basıma bile girebiliyor!

index faktörü düşük dergilerde şansınızı deneyebilirsiniz.

Air Tornado
Şube Müdürü
30 Kasım 2023 16:03

sonra da neden bu üniversitelerden cacık olmaz dediğimiz de bize kızıyorlar. Sanayi ile iç içe girmiş bir çalışmayı neden rutin mühendislik uygulaması diye basite indirgeyen editörler ile bu memlekete fayda gelmez. Açıkçası şu an scı endekli fen bilimleri dergisinde yapılan yayınlara bakıyorum zerre sanayi ile ilgisi olmayan sırf puan kapayım adı altında yapılan makalelerden farkı yok.

hulahopp, 3 ay önce

illa akademisyen olmanız gerekmiyor ama isminiz hiç duyulmadıysa yada makalenizde ismi duyulmuş bir akademisyen yoksa, işiniz çok zor.

yaygın olarak kullanılan bir sistemin hatasını bulmuştum, yazdım yolladım; HER SİSTEMDE HATA OLABİLİR! diye reddedildi.

hatta editörlerle arası iyi olan akademisyenlerin makaleleri 2 haftada basıma bile girebiliyor!

index faktörü düşük dergilerde şansınızı deneyebilirsiniz.

bookworms
Memur
02 Aralık 2023 08:19

Merhaba, ben böyle bir durum ile karşılaşmadım. Sadece bir defa doktora dönemine başladığım zaman red yemiştim. O da birincil elden kaynak kullanmadığım için yaşanmıştı. Akademik anlamda bir konuda insanları aydınlatan, yazım kurallarına uyan ve bilimsel bir özellik taşıyan eser geri çevirilmez. Faktörü düşük bir dergide tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.

02 Aralık 2023 09:52

Makalede illa akademisyen olacak diye bir şart yok. Ancak makalenizin reddi ile ilgili çeşitli nedenler olabilir.

1) makaleniz derginin amaç ve kapsamına uygun değildir.

2) makaleniz derginin beklediği kalitede değildir.

3) makaleniz belki konu olarak uygundur ama yöntem uygun değildir.

4) belki makalenizdeki örneklem yeterli değildir.

5) belki çalışma yeterince rigorous değildir. (Türkçe tam ifade eden karşılığı nedir bilmiyorum.)

6) belki makaleniz dergi için fazla teoriktir ya da belki fazla ampiriktir.

7) makaleniz derginin intihal şartlarını sağlamıyordur. Mesela bazı dergiler %20 diyor limit için, bazı dergiler de "en fazla %12 ve bir kaynakla en fazla %5" diyor.

8) belki makaleniz yeterince orijinal, novel değildir.

Ayrıca çok iyi akademisyenlerin bile iyi çalışmaları birkaç kez reddedildikten sonra basılıyor. Yani akademik yayın hayatının bir parçası bu.

Bir de şu var, bir makale bir dergiden ret aldıktan sonra tekrar aynı dergiye gönderilmez. Ancak "reject resubmit" verildiyse, yani "şimdi reddediyoruz ama şunları şunları yapıp tekrar gönder" deniyorsa o zaman tekrar gönderilebilir.

Bu dergiyi eleyip sıradakine geçin. Yapılacak şey bu.

Eylül2016
Aday Memur
03 Aralık 2023 10:58

hiç bi emeği olmayan yani aktif katkisi olmayan birini yazmak veya olan birini yazmamak etik ihlalidir.

Eylül2016
Aday Memur
03 Aralık 2023 10:59

Başka dergiye yolla hocan niçin o dergide ısrar ediyorsun.

donurh
Daire Başkanı
03 Aralık 2023 15:51

Ben akademisyen değilim, alanımda Türkiye'nin en iyi 5 dergisinde makalem yayınlandı.

Air Tornado
Şube Müdürü
04 Aralık 2023 08:37

yazdığım makalede intihal oranı %9 çıktı ve çoğu da kaynak ve alıntıdan oluşuyor. Yani makalenin giriş, gelişme ve sonuç kısmında en ufak intihal etiketi yok. Makale derginin yazım kurallarına göre yazıldı. Yazdığım makale mühendislik üzerine ve direkt olarak iş makinesi sektörüne hitap eden ve aktif olarak kullanılan bir mekanizma üzerine. yani hem teori hem pratik olarak iç içe. Aynı derginin yayınlanmış yayınlarına bakıyorum ve açıkcas neden üniversitelerimiz rezil bir halde tekrar anlıyorum. Madem yazdığım makale kabul edilmedi ise editör efendi o zaman neden makalem ret yiyor onu da söyle bende bileyim.

Intihalmagduru, 3 ay önce

Makalede illa akademisyen olacak diye bir şart yok. Ancak makalenizin reddi ile ilgili çeşitli nedenler olabilir.

1) makaleniz derginin amaç ve kapsamına uygun değildir.

2) makaleniz derginin beklediği kalitede değildir.

3) makaleniz belki konu olarak uygundur ama yöntem uygun değildir.

4) belki makalenizdeki örneklem yeterli değildir.

5) belki çalışma yeterince rigorous değildir. (Türkçe tam ifade eden karşılığı nedir bilmiyorum.)

6) belki makaleniz dergi için fazla teoriktir ya da belki fazla ampiriktir.

7) makaleniz derginin intihal şartlarını sağlamıyordur. Mesela bazı dergiler %20 diyor limit için, bazı dergiler de "en fazla %12 ve bir kaynakla en fazla %5" diyor.

8) belki makaleniz yeterince orijinal, novel değildir.

Ayrıca çok iyi akademisyenlerin bile iyi çalışmaları birkaç kez reddedildikten sonra basılıyor. Yani akademik yayın hayatının bir parçası bu.

Bir de şu var, bir makale bir dergiden ret aldıktan sonra tekrar aynı dergiye gönderilmez. Ancak "reject resubmit" verildiyse, yani "şimdi reddediyoruz ama şunları şunları yapıp tekrar gönder" deniyorsa o zaman tekrar gönderilebilir.

Bu dergiyi eleyip sıradakine geçin. Yapılacak şey bu.

donurh
Daire Başkanı
04 Aralık 2023 16:00

Öncelikle, "intihal oranı" diye bir oran olmaz; benzerlik oranı o. Yani kaynak göstererek aktardıklarınızın da bir sınırı olur. İntihal, %1 bile olamaz, suçtur. İkincisi, ya makale yetersiz, ya da yolladığınız dergi. Kafa-kol ilişkileriyle yayın yapan dergiler genelde düşük düzeyli olanlar. Ki editörün cevapsız reddetmesi de buna işaret. Makalenize güveniyorsanız daha iyi dergilere yollayın.

Air Tornado, 3 ay önce

yazdığım makalede intihal oranı %9 çıktı ve çoğu da kaynak ve alıntıdan oluşuyor. Yani makalenin giriş, gelişme ve sonuç kısmında en ufak intihal etiketi yok. Makale derginin yazım kurallarına göre yazıldı. Yazdığım makale mühendislik üzerine ve direkt olarak iş makinesi sektörüne hitap eden ve aktif olarak kullanılan bir mekanizma üzerine. yani hem teori hem pratik olarak iç içe. Aynı derginin yayınlanmış yayınlarına bakıyorum ve açıkcas neden üniversitelerimiz rezil bir halde tekrar anlıyorum. Madem yazdığım makale kabul edilmedi ise editör efendi o zaman neden makalem ret yiyor onu da söyle bende bileyim.

Air Tornado
Şube Müdürü
08 Aralık 2023 09:30

derginin yazım kılavuzunda referans kısmında yer alan ve benzerlik taramasına giren miktar intihal değildir diye açık bir ifade var. Yani ithenticate intihal raporunda %9 çıkan genel skorum kaynakça kısmında çıkan intihal benzerliğini çıkarınca %1 bile çıkmıyor. Bahsettiğim dergide basılmış yayınlara bakıyorum ve sadece gülüyorum. Gülme nedenim bu yayınların basit olması değil genelde hep teori, laf ve sanayide karşılığı olmayan makaleler. Neyse üniversitelerin acınası halini tekrar tekrar anlatmama gerek yok.

donurh, 3 ay önce

Öncelikle, "intihal oranı" diye bir oran olmaz; benzerlik oranı o. Yani kaynak göstererek aktardıklarınızın da bir sınırı olur. İntihal, %1 bile olamaz, suçtur. İkincisi, ya makale yetersiz, ya da yolladığınız dergi. Kafa-kol ilişkileriyle yayın yapan dergiler genelde düşük düzeyli olanlar. Ki editörün cevapsız reddetmesi de buna işaret. Makalenize güveniyorsanız daha iyi dergilere yollayın.

08 Aralık 2023 10:02

Demek ki sizin çalışmanız o derginin amaç ve kapsamına uygun değil.

Hayatınızda bir tanecik bir makale yazıp onun da ilk gönderdiğiniz dergide hemen kabul edileceğini mi sanmıştınız? Bilim böyle bir şey değil. En iyi bilim insanlarının en iyi makaleleri bile birkaç dergiden ret almıştır. Kaldı ki yazdığınız metin ne kadar makaleydi, ne kadar bilimseldi bilmiyoruz.

Ben sizin yerinizde olsam uluslararası dergilerde benim alanımda yazılan makalelere bakar, kendi çalışmamı biçim ve analiz vs olarak onlara benzetir, sonra daha uygun dergi bulup oraya gönderirdim.

Air Tornado, 3 ay önce

derginin yazım kılavuzunda referans kısmında yer alan ve benzerlik taramasına giren miktar intihal değildir diye açık bir ifade var. Yani ithenticate intihal raporunda %9 çıkan genel skorum kaynakça kısmında çıkan intihal benzerliğini çıkarınca %1 bile çıkmıyor. Bahsettiğim dergide basılmış yayınlara bakıyorum ve sadece gülüyorum. Gülme nedenim bu yayınların basit olması değil genelde hep teori, laf ve sanayide karşılığı olmayan makaleler. Neyse üniversitelerin acınası halini tekrar tekrar anlatmama gerek yok.

hulahopp
Şube Müdürü
08 Aralık 2023 12:04

sizin gibiler editör olunca malesef kimsede yayın hevesi kalmıyor!

yazık.

Hayatınızda bir tanecik bir makale yazıp onun da ilk gönderdiğiniz dergide hemen kabul edileceğini mi sanmıştınız? Bilim böyle bir şey değil. En iyi bilim insanlarının en iyi makaleleri bile birkaç dergiden ret almıştır. Kaldı ki yazdığınız metin ne kadar makaleydi, ne kadar bilimseldi bilmiyoruz.

Ben sizin yerinizde olsam uluslararası dergilerde benim alanımda yazılan makalelere bakar, kendi çalışmamı biçim ve analiz vs olarak onlara benzetir, sonra daha uygun dergi bulup oraya gönderirdim.

08 Aralık 2023 12:37

İsabet olmuş o zaman. İyi bir araştırmacı olsanız böyle düşünmez, yazmazdınız çünkü. Ayrıca okuduğunu anlama konusunda da sıkıntı var. Geçmiş olsun.

hulahopp, 3 ay önce

sizin gibiler editör olunca malesef kimsede yayın hevesi kalmıyor!

yazık.

hulahopp
Şube Müdürü
08 Aralık 2023 12:52

*Hayatınızda bir tanecik bir makale yazıp onun da ilk gönderdiğiniz dergide hemen kabul edileceğini mi sanmıştınız? Bilim böyle bir şey değil.*

bilimi bile tanımlayacak gücü kendinizde bulduğunuza göre, ben kim oluyorumki!!! değilmi.

İsabet olmuş o zaman. İyi bir araştırmacı olsanız böyle düşünmez, yazmazdınız çünkü. Ayrıca okuduğunu anlama konusunda da sıkıntı var. Geçmiş olsun.

Air Tornado
Şube Müdürü
08 Aralık 2023 13:40

yazdığım makaleye az miktarda benzeyen onlarca makale research.gate üzerinde yayınlanmış vaziyette. Hatta bu makalelerin doi adreslerini bile editöre yolladım. Mühendismisiniz bilemiyorum ama mühendislik makalesi birbirine benzememeli. Benzerse işte orada sıkıntı vardır. Makalemin neden yayınlanmadığı konusunda net savım var. Hiçbir emeği olmayan sırf birilerinin totosuna yağ çekebilmek için akademisyen adı yazmayacağım. Açıkçası makalem o saçma sapan dergilerde yayınlanmış veya yayımlanmamış hiç önemi yok. Sanayide gereken olumlu tepkiler bana yetiyor da artıyor. Lakin hiçbir vasfı olmayan, sanayi tozu yutmamış dahası akademisyenliği maaş olarak gören ve kendine akademisyen sıfatı çeken cahiller benden uzak olsun.

donurh
Daire Başkanı
08 Aralık 2023 23:17

Sana tek tavsiyem, farkında olmadığın ama açıkça gösterdiğin bu kompleksli halinden kurtulman. Bunun yolu da, akademik seviyeni ve bakış açını ilerletmekle olur. Üniversitlerin acınası halinin herkes farkında ama senin gösterdiğin, bunun işaretlerinden biri değil. senin gösterdiğin şey, "bu yoz ortmada ben neden yer bulamıyorum ki" sızlanması. Makalenin niteliğini bilmeyen insanlara, ne oldugunu bilmediğimiz bir dergiyi tam bir takıntılı gibi sürekli horlayıp, bir yanda da neden senin makaleni yayınmadıklarına dair dertlenmen, tam bir kifaytesiz muhteris tutumu.

Air Tornado, 3 ay önce

yazdığım makaleye az miktarda benzeyen onlarca makale research.gate üzerinde yayınlanmış vaziyette. Hatta bu makalelerin doi adreslerini bile editöre yolladım. Mühendismisiniz bilemiyorum ama mühendislik makalesi birbirine benzememeli. Benzerse işte orada sıkıntı vardır. Makalemin neden yayınlanmadığı konusunda net savım var. Hiçbir emeği olmayan sırf birilerinin totosuna yağ çekebilmek için akademisyen adı yazmayacağım. Açıkçası makalem o saçma sapan dergilerde yayınlanmış veya yayımlanmamış hiç önemi yok. Sanayide gereken olumlu tepkiler bana yetiyor da artıyor. Lakin hiçbir vasfı olmayan, sanayi tozu yutmamış dahası akademisyenliği maaş olarak gören ve kendine akademisyen sıfatı çeken cahiller benden uzak olsun.

Air Tornado
Şube Müdürü
09 Aralık 2023 17:05

kompleks derken neyi ima ettiniz ? Bir üstte yazdığınız en iyi bilim adamlarının makaleleri bile birkaç kez ret almıştır derken nasıl bir kompleks yapısının akademiye hakim olduğunu itiraf ettiniz. Her zaman her yerde söyledim ve söylemeye de devam ediyorum. İsteyene ağır gelsin isteyene ne gelirse gelsin. Mühendislik bölümlerinde sanayi tozu yutmayan adama hoca denmemeli. Son zamanlarda kimlerin nasıl akademisyen olduklarını medyadan öğreniyoruz. Hatta tübitakta yüzüne bakılmayan projelerin avrupa da nasıl beğenildiğini de !

donurh, 3 ay önce

Sana tek tavsiyem, farkında olmadığın ama açıkça gösterdiğin bu kompleksli halinden kurtulman. Bunun yolu da, akademik seviyeni ve bakış açını ilerletmekle olur. Üniversitlerin acınası halinin herkes farkında ama senin gösterdiğin, bunun işaretlerinden biri değil. senin gösterdiğin şey, "bu yoz ortmada ben neden yer bulamıyorum ki" sızlanması. Makalenin niteliğini bilmeyen insanlara, ne oldugunu bilmediğimiz bir dergiyi tam bir takıntılı gibi sürekli horlayıp, bir yanda da neden senin makaleni yayınmadıklarına dair dertlenmen, tam bir kifaytesiz muhteris tutumu.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi