Editörler : "eskiyara"Pangaea
01 Ocak 2024 13:05

Ders saatleri 30 dk olsun. Haftalık ders sayısı azalsın

Bakın olta attım. Şimdi nasıl da öğretmen olmayanlar üşüşecek. 🤣

Hakketten ders sayısı azalmalı ha.

Millennium
Şef
01 Ocak 2024 13:10

Ben de klasik bir iki cevabı yazayım aradan çıksın: Sabah akşam yatıyorsunuz, üç aylık tatil doyurmuyor mu, sanki derste ders işlediğiniz var, ek ders de kaldırılsın o zaman.

Evet, saçma sapan cevapları aradan çıkarmış olduk bu sayede.

errraayn
Yasaklı
01 Ocak 2024 13:18

Dol8311
Memur
01 Ocak 2024 15:37

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

Gitmeyin işe

Peyami.safa81
Aday Memur
01 Ocak 2024 17:12

Destekliyorum.

hoca7979
Aday Memur
01 Ocak 2024 17:40

boş başlık süre az bile

el7bi8gü9
Aday Memur
01 Ocak 2024 17:58

ek ders ?

hoca7979
Aday Memur
01 Ocak 2024 20:55

40 dk ders yoklama al kaldı 35 çocukları odakla et derken zil çalıyor.Bence siz idareci olun ders anlatmak güzel iş ama size göre değil kanımca

Teknososyal
Yasaklı
01 Ocak 2024 21:00

Ben de sana içimden iyi dileklerimi sunayim:/

hoca7979, 4 ay önce
boş başlık süre az bile

Teknososyal
Yasaklı
01 Ocak 2024 21:02

Demek ki senin, günlük plan, program ve yanında öğretim stratejin yetersiz kalmış ki sana o süre bile az gelmiş olmalı

hoca7979, 4 ay önce
40 dk ders yoklama al kaldı 35 çocukları odakla et derken zil çalıyor.Bence siz idareci olun ders anlatmak güzel iş ama size göre değil kanımca

muallimi-sani
Yasaklı
01 Ocak 2024 21:26

Ders saati süreleri 30 dk.ya çekilmelidir. Peki neden?

Ders saati süreleri 30 dk ya çekilirse eğer, başta yaşanan eğitim ortamı disiplinsizlikleri gelmek üzere, okullardaki devamsızlık sorunları, motivasyon eksikliği gibi konularda önemli ölçüde bir olumlayıcı katkı sağlayabilir.

Zira günümüzde İnternet/tablet/telefon/etkileşimli tahta gibi gelişmiş teknolojik donanımlar devreye girdiğinden, bağlı olarak öğrenme süreleri düşmüş ve 'Bilgiyi Transfer Süreci' son derece kısalmıştır. Günümüzde artık öğrenci 1-Tık la istediği bilgiye anlık erişim sağlayabilmektedir. 40 dk ders süresi, yetenek ve atölye bölümleri hariç teorik ve akademik dersler açısından kesinlikle ama kesinlikle amacın dışında kalmıştır.

Yine aynı duruma mütevellit özellikle de dersin son 10 dakikasında disiplin problemleri şeklinde başgösterdiginden ders ve öğretim ortamı için çok büyük sıkıntılar getirmektedir. Neticede öğrencilerin fiziksel kapasiteden kaynaklı ihtiyaçları da bu koşula uygun olmaktan çıkmıştır. Bu ciddi manada bir sorun olup düzenleme gerektiren bir durumdur.

Pedagoklar ile eğitim bilimi uzmanları dahi internet ve bilişim çağında olduğumuz dönem içerisinde öğrencilerin algı sürecinin 20 ila 25 dakika ile sınırlı olduğunu belirtmektedirler. Buna fiziksel ihtiyaçlar da eklendiğinde okullarda ders degil adeta bir Anarşi yaşanmaktadır (!)

Neticeten ders saati süreci yeniden ayarlanarak kısaltılmadıkca öğrencilerin dersten kopmamasini beklemek, etkin bir başarıdan söz etmek, motivasyon elde edebilmek imkansızın diğer adı gibi bir şey. İlgili düzenleme, okul ve kademe ayrımına gidilmeksizin öğrenci-öğretmen-veli özetle tüm eğitim tabanının ortak bir beklentisidir.

miyalin
Yasaklı
01 Ocak 2024 21:46

Muallimsani hocam o kadar güzel ve bilimsel ki o görüşünüz. Cidden o son 10 dk yavrucaklar bitap düşüyorlar sayın hocam. İçlerinden kimileri huysuzlanmaya ve gürültü patırtıya başlıyor, kimileri kahvaltısız geldiğinden ders dinlemeyi otonom şekilde bırakıyor, kimilerinin se ekseriyet lavabo, tuvalet su gibi temel ihtiyaçları başgösteriyor.

Eğitimi ve okulu sevebilmeleri motive olabilmeleri için böyle bir düzenleme gerekli hakikaten elzem. İnanın son 10 dk içinde öğrencilerin tamamen gözleri kapıda kulakları zil sesinde olduğundan, dersten kopmuş bir şekilde dersten verim alabilmenin asla imkan ve olasılığı kalmış değildir. Hadi İnşallah.

armagedonn
Yasaklı
01 Ocak 2024 21:55

Sn İsmet YILMAZ vadetmişti ve yapacaktı bu işi...

aaah ah bunlar var ya neyse ağız bozmanın lüzumu yok

errraayn
Yasaklı
01 Ocak 2024 22:00

gudur bakim

Dol8311, 4 ay önce

Gitmeyin işe

errraayn
Yasaklı
01 Ocak 2024 22:02

ek dersi de sana verem:) zati 18 saat

el7bi8gü9, 4 ay önce

ek ders ?

errraayn
Yasaklı
01 Ocak 2024 22:09

Şu ders saati sürecini artik 30 dk yapmak icin gökten vahiy meleği mi bekleniyor anlamış degilim!?

Yav 1 kere de öğrencinin öğretmenin sesine kulak verin...

1 Kere de öğrenci öğretmen mutlu bir eğitim toplumu görmek isteyin...

1 Kere de yönünüzü sahanın dilek ve taleplerine çevirin bakalım...

1 Kere de hiç bilemediniz pilot okullar aracılığyla gözlemini yapın ve kar-zarar endeksine dayalı şekilde bir karar mekanizması çalıştırın. Çok mu zor nedir yani...

Şu istemezükzü tayfayı anladık ta hadi, öğretmenlerin bir kısmı nasıl ve hangi amacla soğuk bakıyor Ya Sabır Ya Selamet...

Ya siz 40 dk kendi çoluk comağınizi karşınızda tutabilin, ilkin bi deneyin bakalım 1 sefer !

Bugün isteseniz de kimseyi 40 dakika karşınızda tutamazsınız. NET

Kimseler kırk dk ile 70 yıl önce icat edilmiş atomu yeniden de parçalayamadı... Hani sizin "Öğretmenler Odası" kuramınız/masalınız onlarda mı kendi maaşli troll ve elemanlarınızdan!?

Bu ülke iflah olmayacak aga ben anladım orasını. Nedeni de Eğitim Sisteminin kasıtlı, bilinçli ve istençli olarak sahanın istek ve taleplerine göz yumulmasıyla alakalı bir durum.

elifogtmn
Yasaklı
01 Ocak 2024 22:15

Ders sayısı yanında ders süreleri de kısalmalı destekliyorum

fibermen
Yasaklı
01 Ocak 2024 22:37

Şimdi biraz da merak konusu şudur,

Ortada bu denli 1 akademik ve bilimsel içerikli bir yazı/makale dururken kimler neye istinaden muahalif edecek:) hele dur bakalım

(hocam elinize sağlık tebrik ederim.)

muallimi-sani, 4 ay önce

Ders saati süreleri 30 dk.ya çekilmelidir. Peki neden?

Ders saati süreleri 30 dk ya çekilirse eğer, başta yaşanan eğitim ortamı disiplinsizlikleri gelmek üzere, okullardaki devamsızlık sorunları, motivasyon eksikliği gibi konularda önemli ölçüde bir olumlayıcı katkı sağlayabilir.

Zira günümüzde İnternet/tablet/telefon/etkileşimli tahta gibi gelişmiş teknolojik donanımlar devreye girdiğinden, bağlı olarak öğrenme süreleri düşmüş ve 'Bilgiyi Transfer Süreci' son derece kısalmıştır. Günümüzde artık öğrenci 1-Tık la istediği bilgiye anlık erişim sağlayabilmektedir. 40 dk ders süresi, yetenek ve atölye bölümleri hariç teorik ve akademik dersler açısından kesinlikle ama kesinlikle amacın dışında kalmıştır.

Yine aynı duruma mütevellit özellikle de dersin son 10 dakikasında disiplin problemleri şeklinde başgösterdiginden ders ve öğretim ortamı için çok büyük sıkıntılar getirmektedir. Neticede öğrencilerin fiziksel kapasiteden kaynaklı ihtiyaçları da bu koşula uygun olmaktan çıkmıştır. Bu ciddi manada bir sorun olup düzenleme gerektiren bir durumdur.

Pedagoklar ile eğitim bilimi uzmanları dahi internet ve bilişim çağında olduğumuz dönem içerisinde öğrencilerin algı sürecinin 20 ila 25 dakika ile sınırlı olduğunu belirtmektedirler. Buna fiziksel ihtiyaçlar da eklendiğinde okullarda ders degil adeta bir Anarşi yaşanmaktadır (!)

Neticeten ders saati süreci yeniden ayarlanarak kısaltılmadıkca öğrencilerin dersten kopmamasini beklemek, etkin bir başarıdan söz etmek, motivasyon elde edebilmek imkansızın diğer adı gibi bir şey. İlgili düzenleme, okul ve kademe ayrımına gidilmeksizin öğrenci-öğretmen-veli özetle tüm eğitim tabanının ortak bir beklentisidir.

Katre-i Adalet
Yasaklı
01 Ocak 2024 22:49

Olumlu görmemin başlıca 1'ncil nedeni /hemen herkesin hemfikir olduğu gibi) okullardaki problemli ve okula uyumsuz öğrencilerin yol actigi disiplinsizliklerin çığrından çıkmış olması.

2'ncil olarak ta:

Yine her halikarda ve genel bağlamda şu ifadelere katılmıyorum diyebilmeme imkan ve olanak yok, "Zira günümüzde İnternet/tablet/telefon/elektronik tahta gibi gelişmiş teknolojik donanımlar devreye girdiğinden, bağlı olarak öğrenme süreleri düşmüş ve 'Bilgiyi Transfer Süreci' son derece kısalmıştır. Günümüzde artık öğrenci 1-Tık la istediği bilgiye anlık erişim sağlayabilmekte."

Akademik dersler (atölye değil) mutlaka kısalmalı

Bir seher vakti
Yasaklı
01 Ocak 2024 22:52

Bu sistemden umutsuzum ve konuya her bağlamda destek

kamuran15
Müsteşar
01 Ocak 2024 23:13

Geç Bile Kalındı

Toplam 280 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük