Editörler : cihan27E.Kayı Han
«3456789101112131415

ExpertE
Genel Müdür
19 Nisan 2024 09:42

Başlıktaki en doğru tespitlerden olabilir, elinize sağlık.

qwertyas, 1 ay önce
işte karsi olduğunuz durumlar sürekli yapıldığı için ortalama memur maaşının üstünde alan kesim bu durumdan daha büyük zararla cikti. mühendis öğretmenin iki katı maaş alırken şuan ekdersle beraber yeni göreve başlayan öğretmen bile mühendisi geçti. başöğretmen ekdersiyle docentten ve merkez kariyer uzmanından daha fazla maaş almaya başladı. polis memuru öğretmenin 1.5 kati civarında maaş alırken şimdi yeni başlayan öğretmen bile ekdersiyle daha fazla almaya başladı. Bunlardan dolayi a grubu memurlar, muhendisler akademisyenler vb. ortalama memur maasi ustunde maas alanlar ek zam talep etmesi gayet dogal. öğretmen olarak kalem oynatirsanız ekders talep ediyorsunuz ben akademik personel olarak sürekli öğrencilere mail atıyorum erasmus bologna işlerini yapıyorum. kurumun iç değerlendirme raporları için sürekli toplantıya katılıyorum yaziyorum her dönem başında 2 hafta boyunca sürekli öğrencilerin kayıtlarıyla uğraşıyorum. staj yeri bulmaları için firmalarla görüşüyorum staj evraklarını inceliyorum staj değerlendirmesi mülakatlar yapıyorum bütünleme sınavı yapıyorum vize sınavı yapıyorum üç ders sınavları yapıyorum vb. bu yazdıklarım için bir lira ek ödeme almıyorum. Hangi öğretmen bunun için ek ders istemeden yapar.

Prettypelin
Yasaklı
19 Nisan 2024 09:47

Bu da benim şimdiye kadar okuduğum en mükemmel yorum helal olsun :)))

hoca7979, 1 ay önce
Ya bu akademisyenlik torpille vs olan bi iş değilmi bulun bir adam maaşınıza zam yapsın

üçbuçukali
Müsteşar Yardımcısı
20 Nisan 2024 16:57

o zaman benden tum akademisyenlere

yuzde 3.5 helali hos olsun :)))

mendoa84
Daire Başkanı
25 Nisan 2024 19:24

Sayın hocalarım ve hoca adayları araştırmacı meslektaşlarım,

her meslek grubu kendi işinin, en zor, en emek verilen, çok yüksek kalifikasyonlara sahip olmayı gerektiren mesleği olduğunu iddia eder, insanoğlunun tabiatıdır bu, o yüzden temelsiz, verisiz yorum yapan kişilere cevap vererek harf/zaman israfı yapılmamalı diye düşünüyorum., takdir sizin.

Almanya'daki eğitim sistemini bilen bilir (eğitim ve sanayide başarılı örnek bir ülke, yoksa ırkçı İslam düşmanı olmaları ayrı bir mevzuu), lise çağına gelmiş ortaokul öğrencilerini 2 kategoriye ayırırlar, parlak, zeki, analitik düşünme kapasitesi notları yüksek olan 1. grup öğrenciler akademisyen yolunda ilerlemeleri için seçilir, orta ve alt düzey öğrenciler ise meslek liselerine yönlendirilir (derslerdeki başarılarına göre). Böylece "insan israfı" engellenmiş olur. (Akademisyenler çok mu üstün zekalı ki bizden fazla maaş alsınlar diyenlere de kanıtlayıcı olması açısından yazdım).

Peki bizde işler niye böyle sarpa sarıyor, çünkü akademisyen fazlası var, akademisyenliğin ne olduğundan bi-haber kişiler akademisyen oluyor ve ÜRET(E)MİYOR (akademik ve patent/ürün açısından), zaten bilimsel projeleri destekleyen yerel kaynaklar çok kısıtlı.

Neler yapılmalı;

- Üniversite sayıları ciddi manada azaltılıp, mevcut üniversitelere mesleki eğitim merkezlerine dönüştürülmeli ve devasa boyuttaki mavi yakalı eleman açığı giderilmeli.

- Akademik teşvik sistemi tamamen yenilenmeli ve gerçekten makale, proje yazmaya teşvik edici rakamlar olmalı

- Torpil HER MESLEK grubundan temizlenmeli, bilime ve bilim insanına gerekli değer ve kıymet, sadece deprem, sel, yangın, gibi doğal afetler, uzaya astranot gönderirken, dünyaya meteor çarpışmasına son 27 gün kala, ve İspanyol gribi!? ve COVID gibi büyük pandemiler sonrası ön plana çıkmamalı, her zaman el üstünde tutulmalılar ki, saygınlığını kaybetmemeli, (COVID pandemisinde ekrana çıkan her bilim insanını salyasını silmeden, muhtemelen ölüm korkusuyla, nefesini tutarak izleyen kişiler, şimdi klavye başında, "akodömüsler çok moaş aluyorlaaa, öğğğrr" diye salyalarını saçarak yorum yapmadan önce, eğer yapma yetenekleri varsa, iki kere düşünsünler, bir kere de olur..

Bu arada tüm meslek gruplarının açlık değil yoksulluk sınırı üstünde maaş almalarını savunuyorum (Güncel yoksulluk sınırı: 57.578 TL - 30-40 bin TL ye çok diyenlere duyurulur).

Dipnot: Bir Kızılderili atasözü der ki;

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak"

Bir Çin atasözü der ki;

"Son akademisyen, son öğrenci, son üniversite kuruduğunda, kalın kafalı insan kitabın/bilginin, eğitimin değerini anlayacak." Anonim. BSG..

Prettypelin
Yasaklı
25 Nisan 2024 22:56

İlk kez yukarıda ismi lazım değil kişisine katılıyorum

Kendisi zamanında bana çok saygısızlık yaptığı için muhatap olmak istemesemde bir görüşüne tamamen katıldım

Üniversitelerin bir çoğu meslek yüksek okullarına dönüşmeli, daha doğrusu ihtiyaç olmayan bölümlerin, sıfır puanla girilen bölümlerin dönüştürülmesi gerekir

Akademisyenin kıymetli olduğunu kimse inkar etmiyor ama bu kadar akademisyen bolluğunda kıymet bu kadar olur

Ama bir şeyi daha itiraf etmeliyimGeçen maaş robotuna baktım, doçent maaşları bence çok düşük kalmış

Özellikle iyi üniversitelerde muhakkak maaşlar iyileşmeli, o nedenle bence üniversitelere akademisyenlere kıdem farkı olmalı, iyi okullarda daha yüksek ücret alınmalı

Toplam 285 mesaj
«3456789101112131415

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi