Editörler : supporters.
10 Ocak 2024 12:50

Tubitak 2219 arastirm bursu ile ingiltere

Merhaba,

2219 ile İngiltere'ya giden hocalarımız var ise birkaç soru sormak istiyorum.

-Vize alımında doğrudan konsolosluk üzerinden mi yaptınız, aracı firma üzerinden mi?

-Akademik vize mi alınıyor?

-Eşe ve çocuğa ne vizesi alınıyor?

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

16 Ocak 2024 13:55

merhaba bulunduğum ilde konsoloslıuk olmadığı için aracı firma üzerinden aldım. evrakları kendim topladım teslim ettim. Tier 4 almanız lazım diye hatırlıyorum. Aile içinde dependent visa alınıyor beraber gideceğiniz için. çok uzun zaman oldu ben gideli ama böyleydi son hatırladığım.

voyager2022
Aday Memur
17 Ocak 2024 13:16

Merhaba hocam, bende aynı bursa geçen sene İngilteredeydim. 12 aylık standard visitor visa (academic visitor) ya başvuracaksınız. Eş ve çocuklar da aynı vizeye başvuracak "Dependant spouse/partners and children of Academic Visitors" olarak.

https://www.gov.uk/standard-visitor

Ben daha öncesinde de eğitim ve araştırma için İngilterede bulunduğum için vize alma konularında tecrübeliydim. Eğer vize başvuru tecrübeniz var ise kendiniz halledebilirsiniz. Ancak öncesinde bir tecrübeniz yok ise zor olur ve red olasılığı artabilir. Özellikle eş ve çocuklar için red alanlar duydum.

Kolay gelsin

denizakademi78
Aday Memur
17 Ocak 2024 22:38

Teşekkür ederim cevaplar için. Standart vize ile Tier 4 aynı mı bir kontrol etmem gerekiyor. Gecen hafta TLS diye aracı firma var, oraya gittim ama bilgi alamadım. Gitmeden önce okul görevlendrmesinin bitmesi gerektiğini öğrendim, o işi hızlandırıyorum. Okuldan görevlendirme, kefalet vb hallolunca vizeye gidecegim. Kalacak yer ve çocuğa okul işini halledebilirsek işin çoğu olacak gibi.

Siz hangi banka ile çalışmıştınız. Buradan bir bankada pound hesabı açılması oluyor mu.

tesekkurler.

voyager2022
Aday Memur
18 Ocak 2024 08:33

Tier 4 öğrenci (yl veya doktora için gidiyorsanız), standard vize ise academic visitor vizesi. o nedenle standard sizin için uygun. Banka olarak ziraat bankası en uygunu oluyor. Belki değişmiştir ama TÜBİTAK euro olarak TR hesabınıza yatırıyor. o nedenle TR de euro hesabı açmanız gerekiyor. Orda ise gidince bir hesap açıp TR deki parayı sterline çevirip sizin transfer etmeniz gerekiyor. Eğer gittiginiz yer Londraysa, burs kiraya ancak yetecektir. Kuzeyde bir şehire gidiyorsanız maddi olarak daha rahat edersiniz. O nedenle hazırlıklı olmanızda fayda var.
denizakademi78, 6 ay önce

Teşekkür ederim cevaplar için. Standart vize ile Tier 4 aynı mı bir kontrol etmem gerekiyor. Gecen hafta TLS diye aracı firma var, oraya gittim ama bilgi alamadım. Gitmeden önce okul görevlendrmesinin bitmesi gerektiğini öğrendim, o işi hızlandırıyorum. Okuldan görevlendirme, kefalet vb hallolunca vizeye gidecegim. Kalacak yer ve çocuğa okul işini halledebilirsek işin çoğu olacak gibi.

Siz hangi banka ile çalışmıştınız. Buradan bir bankada pound hesabı açılması oluyor mu.

tesekkurler.

postdocskg
Aday Memur
05 Şubat 2024 13:35

Merhaba,

Ben de Temmuz ayında Cambridge Üniversitesine gideceğim. 2219'un 2023 1. dönem bursiyerlerindenim. İngiltere vizesi konusunda bilgiye ulaşmak o kadar zor ki belki birbirimize yardımımız dokunur diye sizinle iletişime geçmek istedim. Siz nereye gideceksiniz İngiltere'de?

Ben sadece www.gov.uk'den bilgi bulabiliyorum. o da kopuk ve karışık bir site. TLS'ye hiç ulaşamadım. ancak öğrendiğim Academic visa'ya başvuracağız ve onun da prosedürü standart ile aynı. Ben de eşim ve çocuğumla gideceğim. Onlar için süreci çözemedim. Özellikle eşim için çok girişli lazım. bu konuda hiç bilgi bulamadım. Bir de gidişe 3 ay kalana kadar başvuramıyoruz, onu biliyorum.

- Banka konusunda TEB'in yurtdışı kullanımına çok uygun olduğunu duydum. Şu anda onu kullanmayı planlıyorum. Siz de bir araştırın isterseniz.

Ben de size bir kaç şey sorsam:

- Çocuğunuzla gidiyorsanız okul/kreş vs süreçlerini öğrenebildiniz mi?

-Konaklama, kira konusunu halletmek için kullandığınız bir sistem, web sitesi vs var mı?

- Sağlık sigortası yaptıracak mısınız? Zorunlu mu değil mi bilmiyorum.

denizakademi78
Aday Memur
05 Şubat 2024 14:17

Merhaba,

Tam olarak aynı durumdayız. Benzer sorulara ben de cevap bulmaya çalışıyorum. Biz Greenwich Universitesi'ne gidiyoruz. Londra çok pahalı ama bildiğim kadarıyla Cambridge de benzer. 10 yıl önce 1 haftalığına gitmiştim, oradaki hocanın misafirhanede odası vardı, orada kalmıstım. Ama çok pahalı olduğu söyleniyordu. Londra'dan trenle geçmiştim. Ben 2219 için Cambridge'ten bir hoca ile de yazısmıstım. O zaman ilkokullara biraz bakmıştım. Üniversite içinde çocuklar için international school vardı. O hoca ile anlaşabilseydik o okulu deneyecektim.

Şimdi Londra için bilgi toplamaya çalışıyorum. İTÜ?deyim bu arada. Londra?da kiralar çok yüksek olduğundan 2219?dan gelen burs yetmiyor. Mecburen maaşlı görevlendirme aldım. Okul onayları bitti. Bildiğim kadarıyla vizeye gitmeden okuldaki izinleri tamamlamış olmak gerekiyor. 1 Temmuz gibi ya tek basına gideceğim, aile sonradan gelecek ya da hep beraber gideceğiz. İlk 2 hafta bir sekilde airbnb vb idare etmek gerekecek gibi. Okulun yakınlarında ev bakıyoruz. Ev tuttuğumuz zaman bir adresimiz olacak ve o adrese göre yakın ilkokullara başvurabileceğiz. Okullarda bekleme sıraları oluyormuş ve Temmuz basvurusu bazen Ekim ya da daha sonraya sarkabiliyormuş. Hızlıca gidip kayıt yapmamız gerekiyor ki Eylül ayında okula başlayabilsin. Cambridge için de benzer durum olabilir.

Banka olarak TEB, ben de duydum. 2219?dan gelen burs doğrudan oraya yatabilir sanıyorum.

Bir de ev kiralarken en küçük 2+1 kiralanabiliyor. Çocuk için de mutlaka oda olmak zorunda. Bizden büyük ihtimalle 6 ya da 12 aylık peşin alabilirler, okuduğuma göre. Kira için oradaki arkadaşlarım bana https://www.rightmove.co.uk/property-to-rent/map.html sitesini önerdiler. Buradan kontrol ettim ancak kimse ile bağlantıya geçmedim.

-Sağlık sigortası ek gerekmiyormuş. Başvuru sırasında yaptığımız varmış. İsmini tam hatırlayamadım ancak o sigorta çok durumda geçerliymiş. Diş biraz sorun oluyormuş.

-Vize için son 3 ay kuralını bilmiyordum. Tier5 gibi diyen de duydum, akademik de duydum. İskoçya?ya giden bir hocayla konuşurken Tier5 demişti. Sanırım aynı yerden giriliyor. Vizede ailedekiler dependant vize alacaklar. Cambride idari ofis ile bağlantıya geçip istedikleri belgeler var mı sormak gerekli. Sizden ve aileden. Aynı şekilde sizin vize işlemlerinizi kolaylaştırmak için verebilecekleri belgeler var mı sormak gerekli. Onları alıp vizeye gideceğiz.

Simdilik bunlar aklımda, detay bilgi edindikçe yazarım mutlaka.

Kolay gelsin.

postdocskg, 6 ay önce

Merhaba,

Ben de Temmuz ayında Cambridge Üniversitesine gideceğim. 2219'un 2023 1. dönem bursiyerlerindenim. İngiltere vizesi konusunda bilgiye ulaşmak o kadar zor ki belki birbirimize yardımımız dokunur diye sizinle iletişime geçmek istedim. Siz nereye gideceksiniz İngiltere'de?

Ben sadece www.gov.uk'den bilgi bulabiliyorum. o da kopuk ve karışık bir site. TLS'ye hiç ulaşamadım. ancak öğrendiğim Academic visa'ya başvuracağız ve onun da prosedürü standart ile aynı. Ben de eşim ve çocuğumla gideceğim. Onlar için süreci çözemedim. Özellikle eşim için çok girişli lazım. bu konuda hiç bilgi bulamadım. Bir de gidişe 3 ay kalana kadar başvuramıyoruz, onu biliyorum.

- Banka konusunda TEB'in yurtdışı kullanımına çok uygun olduğunu duydum. Şu anda onu kullanmayı planlıyorum. Siz de bir araştırın isterseniz.

-Konaklama, kira konusunu halletmek için kullandığınız bir sistem, web sitesi vs var mı?

etikalan
Aday Memur
13 Mayıs 2024 15:35

Merhaba bende Temmuz sonunda Post doc için ingiltereye gitmeyi planlıyorum.

CSS Legal firması ile görüştüm danışmanlık ücretleri vizenin 3 katı kadar tutuyor. Bu süreci nasıl yönetmeliyim. Akademik vizeye başvuracağım son araştırmalarıma göre. Tier vizeleri için öğrenci olmam gerekiyor.

Özelden yazarsanız gidecek arkadaşlar iletişime geçmek isterim.

Selamlar.

arsunga
Aday Memur
17 Mayıs 2024 02:50

Ben de şuanda Cambridgedeyim, tavsiyem ev işini bulabilirseniz önden halletmeniz. Burada barınma baya zor. Eğer Cambridge içerisinde bulamazsanız Peterbourough var yakında oraya da bakın. Vize iki haftada çıktı (standard academic visitor). Bunun dışında sağlık sigortası yaptırmadım. Banka Teb ama ben nakit pound ve euro getirdim bir miktar daha çok kredi kartı kullandım.

postdocskg, 6 ay önce

Merhaba,

postdoc24
Aday Memur
30 Mayıs 2024 08:59

Merhaba, Ben de eylül ayında 2219 ile Londra'ya gitmeyi planlıyorum. Eşimle birlikte gideceğiz, konaklama için yurt benzeri bir yer arıyorum, tavsiye edebileceğiniz bir site vs. var mı?

Bir de, vize işlemlerini TLS üzerinden halledeceğiz sanırım, özellikle dikkat etmemiz gereken bir husus var mıdır, tecrübeli hocalarım paylaşabilirse çok sevinirim.

Teşekkürler.

ljdr
Aday Memur
12 Haziran 2024 13:07

Hocam Merhabalar,

Ben de Durham Üniversitesi?ne gideceğim. Vize başvurusu için evraklar arasında Hoca?dan alınan davet mektubu haricinde üniversiteden kabul yazısı da gerekli yazıyor.

Ancak Üniversite?de görevli memurun bana gönderdiği emailde şöyle bir ifade var: ?The visitor visa rules have recently changed and now allow individuals to come to the UK on a standard visitor visa to carry out research for up to 6 months.?

Bunun hakkında biraz araştırma yapınca Oxford Üniversitesi?nin sayfasında bazı detaylar buldum: Visitor visa changes | Staff Immigration (ox.ac.uk)

Bu durum hakkında Durham Üniversitesi beni yeni bilgilendirdi, 27 Haziran?da vize randevum var. Konu hakkında fikri olan varsa çok memnun olurum.

Yalçıntaş20
Aday Memur
12 Haziran 2024 20:09

Merhaba hocam, bağlayıcı olan birleşik krallığın kendi https://www.gov.uk/standard-visitor sitesinde paylaştıklarıdır diye düşünüyorum. Neticede vizeyi verecek olanlar bu sitedeki yönergeleri takip ediyor. Ama sizin gönderdiklerinizi okuyunca da kafa karışmıyor değil.

ljdr, 1 ay önce

Hocam Merhabalar,

Ben de Durham Üniversitesi?ne gideceğim. Vize başvurusu için evraklar arasında Hoca?dan alınan davet mektubu haricinde üniversiteden kabul yazısı da gerekli yazıyor.

Ancak Üniversite?de görevli memurun bana gönderdiği emailde şöyle bir ifade var: ?The visitor visa rules have recently changed and now allow individuals to come to the UK on a standard visitor visa to carry out research for up to 6 months.?

Bunun hakkında biraz araştırma yapınca Oxford Üniversitesi?nin sayfasında bazı detaylar buldum: Visitor visa changes | Staff Immigration (ox.ac.uk)

Bu durum hakkında Durham Üniversitesi beni yeni bilgilendirdi, 27 Haziran?da vize randevum var. Konu hakkında fikri olan varsa çok memnun olurum.

ljdr
Aday Memur
21 Temmuz 2024 18:13

Hocam değerlendirme için teşekkür ederim; bir yıl olarak vize başvurum onaylandı. Şimdilik sorun yok gözüküyor, buraya not düşmüş olalım...

Yalçıntaş20, 1 ay önce

Merhaba hocam, bağlayıcı olan birleşik krallığın kendi https://www.gov.uk/standard-visitor sitesinde paylaştıklarıdır diye düşünüyorum. Neticede vizeyi verecek olanlar bu sitedeki yönergeleri takip ediyor. Ama sizin gönderdiklerinizi okuyunca da kafa karışmıyor değil.

24 Temmuz 2024 14:47

Merhabalar

Ben de 2219 bursu ile 15 Eylül'de İngiltere'ye geleceğim bir aksilik çıkmazsa. Kendi adıma standard visitor visaya (academic visitor) başvurdum. Tüm belgeleri kendim topladım ve TLS nin sistemine yükledim. Önümüzdeki hafta randevuya gideceğim. Ama eşim ve çocuğumun vizesi hakkında kafamda soru işaretleri var. Tam olarak hangi vizeye başvurmamız gerekiyor onlar için? Eşi ve çocuğu adına vizeye başvuran veya kabul alan hocalarım bilgilendirirse sevinirim. Zamanımız da çok az. Yanlış bir hamle yapmak istemiyorum açıkçası.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi