Editörler : ayşegül bgm
28 Ocak 2024 18:48

15 Bin hemşire alımı Lise hemşireler !!
Arkadaşlar ayrım yapmak gibi olmasın hepimiz aynıyız lisans hemşireler yanlış anlamasın sadece bu alımda artık lise hemşirelere gerekli hak ettiği kadro verilmesi için ne yapabiliriz zamanında attler için aynı şeyi yapıp maduriyetleri giderildi ama lise hemşireler için hiç birşey yapılmadı lisans ın 10/1 i kadar kadro veriliyor çok yüksek puanlarla iyi sıralamalarla yıllardır sürünüyoruz

Rose nurse
Aday Memur
28 Ocak 2024 19:57

Üniversite okuyabilirsiniz. Lisans hemşirelerin hakkı bu sayı. Hatta ben 15 bin hemşirenin tamamının lisanshemşire olması gerektiğini düşünüyorum.

Taptuk0
Aday Memur
28 Ocak 2024 20:08

Herkesin durumu üniversite okumaya elvermiyor olabilir, bedir bu lise hemşire düşmanlığı.Vakti zamanında zaten üniversite gerekmeden de meslek sahibi olabilelim diyerek gittik o liselere aynı ünvana sahibiz aynı yetkilere sahibiz lisans olunca üstün olunmuyor, Zaten fazlasıyla lisans alımı yapılıyor hem sağlık hem de diğer bakanlıklar üniversiteler bir seferde geride kalan ortaöğretimin hakkını versinler
Rose nurse, 3 ay önce

Üniversite okuyabilirsiniz. Lisans hemşirelerin hakkı bu sayı. Hatta ben 15 bin hemşirenin tamamının lisanshemşire olması gerektiğini düşünüyorum.

Taptuk0
Aday Memur
28 Ocak 2024 20:09

Zaten bir iki alımda biraz fazla yer verse bize sizlerinde kaç kişi alınacak derdi kalmayacak bitecek ortaöğretim

Kpsbirincisi
Genel Müdür
28 Ocak 2024 21:06

Ben hemsire değilim ama sağlıkçıyım, sistemin icindeyim yani. Evet kesinlikle lisans hemşire daha üstün. Ben hastaneye gitsem lise mezunu hemsiredense lisans mezunu hemşirenin ilgilenmesini isterim. Hakki olan derken neye göre belirliyorsunuz hakkınızı anlamadim. Artık günümüzde üniversite mezunu olmanın bile tek başına değeri kalmamışken lise mezunu mu kaldı Allah aşkına. Eğer lisans mezunu hemsireyle lise mezunu hemşire dediğin gibi ayni haklara ünvana ve yetkilere sahipse o da ayri bi saçmalık, daha fazla okumuş olmak cezalandırılıyor resmen.

Taptuk0, 3 ay önce
Herkesin durumu üniversite okumaya elvermiyor olabilir, bedir bu lise hemşire düşmanlığı.Vakti zamanında zaten üniversite gerekmeden de meslek sahibi olabilelim diyerek gittik o liselere aynı ünvana sahibiz aynı yetkilere sahibiz lisans olunca üstün olunmuyor, Zaten fazlasıyla lisans alımı yapılıyor hem sağlık hem de diğer bakanlıklar üniversiteler bir seferde geride kalan ortaöğretimin hakkını versinler

Taptuk0
Aday Memur
28 Ocak 2024 21:24

Hemşire olmadığınız belli, lisans yada lise olması hemşrienin iyi kötü olduğu anlamına gelmez kim daha tecrübeliyse o daha iyidir hocam. Ayrıca konuyu açma sebebim lise lisans hemşireleri kıyaslamak yarıştırmak değildi, benim görüşüm artık lise hemşireyede 10/1 değilde daha fazla yer verilip bitirilmesi ve bunun için ne yapabiliriz diye meslektaşlarıma danışmak. Lisans hemşireler yanlış anlamasın hepimiz aynıyız diyerek başlattım konuyu zaten ama bizim sorunumuz zaten kendi aramızda çatışmak. Zannediyormusunuz ki bizler üniversite bitirmek istemiyor, bizim bölüm liseden kalkalı 7 8 yıl oldu ondan sonra üniversiteye yönlendirildi ben ve benim gibi bir çok arkadaşım üniversiteye devam etti tabiki ama bitirmedi çünkü hemşirelik harici diğer bölümleri bitirdiğimiz zaman hali hazırdaki hemşire diplomamız yanıyor. Zamanında bizde lisede aldık eğitimini ve hemşirelik diplomasını aldık şuan neden sanki bizler haksız birşey istiyormuş gibi karşılık veriliyor, mualefet olacak olanlara şunu sormak istiyorum kaç yıl çalıştınız ne kadar tecribelisiniz onları geçiyorum kaç yıl kpss çalıştınız kaç kere sınava girip lisans hemşireler 70 puan ile atanırken 83 84 puanla atanamadınız en son alımda 11500 lisans 1800 lise hemşire alındı bunu adalet olarak görebiliyorsanız zaten kimseye birşey anlatmaya gerek yok, liseyi küçümsemektense mesleğe saygı duymayı seçmeli herkes, zamanın şartları öyleydi ve biz hemşire olabilmek için küçük yaşımızda yurtlarda kalarak bu bölüm için çabaladık. Mualefet olmadan önce lütfen bunları bir düşünün.
Kpsbirincisi, 3 ay önce

Ben hemsire değilim ama sağlıkçıyım, sistemin icindeyim yani. Evet kesinlikle lisans hemşire daha üstün. Ben hastaneye gitsem lise mezunu hemsiredense lisans mezunu hemşirenin ilgilenmesini isterim. Hakki olan derken neye göre belirliyorsunuz hakkınızı anlamadim. Artık günümüzde üniversite mezunu olmanın bile tek başına değeri kalmamışken lise mezunu mu kaldı Allah aşkına. Eğer lisans mezunu hemsireyle lise mezunu hemşire dediğin gibi ayni haklara ünvana ve yetkilere sahipse o da ayri bi saçmalık, daha fazla okumuş olmak cezalandırılıyor resmen.

irematuraz
Kapalı
30 Ocak 2024 18:14

Yani kusura bakmayın ama üniversite mezunları dahi iş konusunda sıkıntı çekerken lise mezunlarının bu sıkıntıyı yaşaması çok normal. Ayrıca kendinizi nasıl lisans mezunu hemşire ile aynı bilgide görüyorsunuz şaşırıyorum. Anatomi, fizyoloji, Cerrahi, dahiliye, pediatri, kadın hastalıkları, halk sağlığı daha bir sürü ders aldık teorik anlamda bir ton bilgi ile mezun oluyoruz ve tabikide sahada lisans mezunlarının fazla olması hemşirelik mesleğinin itibarını artırıyor. Bana kalsa sağlık meslek liselerinden alım hiç yapılmamalı hemşirelik mesleği serum takmak, damaryolu açmaktan çok daha fazlası. Bilgi olarak kendinizi lisansla kıyas etmeniz cidden çok komik. Ayrıca kpss den isterseniz 100 alın lisans hemşire bilgisine erişmeniz mümkün değil, aynı olanaklara sahip olmak istiyorsanız her ilde neredeyse hemşirelik bölümü kazanıp okuyabilirsiniz ve unutmayın bir mesleğin tahsil seviyesi ne kadar düşerse o kadar itibarsızlaşır bu zamana kadar hemşirelik mesleğinin doktor yardımcısı olarak görülmesinin tek sebebi var o da lise çıkışlı olunmasıydı. Ama artık hemşireler hemşirelik fakültesinden kendi meslekleri doğrultusunda hemşireliği temsil ediyor sahada da kendi adlarına aktif çalışmalar yapıyor. Lise mezunlarının sahada olmaması hemşirelik adına çok daha iyi hatta yüksek lisans mezunlarının sahada sayısının artması temennisiyle diyorum..
30 Ocak 2024 18:34

Yüksek puan alıpta atama bekleyen çok bölüm var ..10/1 kadro bile gelmiyor

31 Ocak 2024 19:33

Çok üzgünüm. Eğer burada ileri geri konuşan bu arkadaşlar şuan çalıştığım ekibe atanırsa ben kıdemli olduğum için uygun görürsem yemek molasına çıkabilecek, ben olur dersem mola bölerek çalışabilecek. Eğitim hemşireyim işi ve memuriyeti benden öğrenecek. Sorumlusu bana soracak nasıl tek çalışabilir mi artık diye. Liseden sonra atandım lisans eğitimimi başka bir alanda tamamladım. Gayet de aynı şartlarla çalışıyor ve aynı maaşı alıyorum. Siz sahada hiç bulunmadığınızdan mı yoksa cehaletten mi böyle konuşuyorsunuz bilmiyorum ama sahada böyle bir ayrım yok. Devlet eğitimini vermediği bir mesleği kimseye yaptırmıyor. Siz şey mi sanıyorsunuz sabah hasta kurası çekilirken lise ile üniversite ayrılıyor hasta dağılımı buna göre yapılıyor. Yıllardır Bir bitmediniz aklı olan şunu düşünür bu adama benle aynı hasta emanet ediliyorsa acaba bu insanlar hemşire olabilir mi??? Di mi acaba??? ;) Ders sıralamışsınız bir de insan üşenmez açar bakar bu insanlar hangi dersleri alıp mezun olmuş, atanmış. Burdan konuşmakla olmaz arkadaşlar sahaya inin. Bizzat yaşayın anlarsınız zamanla. Başarılar hepinize.
irematuraz, 3 ay önce
Yani kusura bakmayın ama üniversite mezunları dahi iş konusunda sıkıntı çekerken lise mezunlarının bu sıkıntıyı yaşaması çok normal. Ayrıca kendinizi nasıl lisans mezunu hemşire ile aynı bilgide görüyorsunuz şaşırıyorum. Anatomi, fizyoloji, Cerrahi, dahiliye, pediatri, kadın hastalıkları, halk sağlığı daha bir sürü ders aldık teorik anlamda bir ton bilgi ile mezun oluyoruz ve tabikide sahada lisans mezunlarının fazla olması hemşirelik mesleğinin itibarını artırıyor. Bana kalsa sağlık meslek liselerinden alım hiç yapılmamalı hemşirelik mesleği serum takmak, damaryolu açmaktan çok daha fazlası. Bilgi olarak kendinizi lisansla kıyas etmeniz cidden çok komik. Ayrıca kpss den isterseniz 100 alın lisans hemşire bilgisine erişmeniz mümkün değil, aynı olanaklara sahip olmak istiyorsanız her ilde neredeyse hemşirelik bölümü kazanıp okuyabilirsiniz ve unutmayın bir mesleğin tahsil seviyesi ne kadar düşerse o kadar itibarsızlaşır bu zamana kadar hemşirelik mesleğinin doktor yardımcısı olarak görülmesinin tek sebebi var o da lise çıkışlı olunmasıydı. Ama artık hemşireler hemşirelik fakültesinden kendi meslekleri doğrultusunda hemşireliği temsil ediyor sahada da kendi adlarına aktif çalışmalar yapıyor. Lise mezunlarının sahada olmaması hemşirelik adına çok daha iyi hatta yüksek lisans mezunlarının sahada sayısının artması temennisiyle diyorum..

Taptuk0
Aday Memur
31 Ocak 2024 19:42

Sonunda
Kimsesizlerpstası, 3 ay önce
Çok üzgünüm. Eğer burada ileri geri konuşan bu arkadaşlar şuan çalıştığım ekibe atanırsa ben kıdemli olduğum için uygun görürsem yemek molasına çıkabilecek, ben olur dersem mola bölerek çalışabilecek. Eğitim hemşireyim işi ve memuriyeti benden öğrenecek. Sorumlusu bana soracak nasıl tek çalışabilir mi artık diye. Liseden sonra atandım lisans eğitimimi başka bir alanda tamamladım. Gayet de aynı şartlarla çalışıyor ve aynı maaşı alıyorum. Siz sahada hiç bulunmadığınızdan mı yoksa cehaletten mi böyle konuşuyorsunuz bilmiyorum ama sahada böyle bir ayrım yok. Devlet eğitimini vermediği bir mesleği kimseye yaptırmıyor. Siz şey mi sanıyorsunuz sabah hasta kurası çekilirken lise ile üniversite ayrılıyor hasta dağılımı buna göre yapılıyor. Yıllardır Bir bitmediniz aklı olan şunu düşünür bu adama benle aynı hasta emanet ediliyorsa acaba bu insanlar hemşire olabilir mi??? Di mi acaba??? ;) Ders sıralamışsınız bir de insan üşenmez açar bakar bu insanlar hangi dersleri alıp mezun olmuş, atanmış. Burdan konuşmakla olmaz arkadaşlar sahaya inin. Bizzat yaşayın anlarsınız zamanla. Başarılar hepinize.

irematuraz
Kapalı
31 Ocak 2024 21:27

Sizin zamanınızda öyleydi bilmem kaç yıl önce :) şuan liselerin içi boş. Lisans eğitimini tamamlamamış kimse teorik anlamda donanımlı olamaz ayrıca artık lise mezunları sorumlu olamıyor bunu da ben değil devlet diyor. Seneler önce liseden mezun olmuş hemşire olmuşsunuz o zaman öyleydi şimdi böyle. Zaman geçtikçe kendinizi güncellemek yerine hala kendi çapınızda ben izin verirsem yemek molası verecek falan diyorsunuz. Şuan sahada tecrübeli olan hemşirelerin bir çoğu zaten lise mezunu ama sistem değişti artık ağırlık üniye geçti. Seneler evvel insanlar bilinçliydi seneler evvel ki 15 yaşındaki bir insanla şuan ki 15 yaşındaki bir insan bir değil. Evet sahada hepimiz aynıyız ama olmamalıyız. Bir mesleği icra ediyoruz ve donanımlı olmak gerekir meslek liseden yeni mezun olmuş 18 yaşındaki insanların eline bırakılmamalı. Benden daha fazla damaryolu açmanız benden daha donanımlı olduğunuz anlamına gelmiyor ayrıca. Kanıta dayalı hemşirelik gün geçtikçe çoğalıyor insanlar mesleği geliştirmek için uğraşıyor siz bu anlayışla devam edin iyi çalışmalar..

irematuraz
Kapalı
31 Ocak 2024 21:39

Ve kimseyle de ileri geri konuşmadım sadece lisansın hakkının daha fazla olması normal dedim. Lise mezunlarını aşağılama yok böyle bir şey mümkün olamaz. Bu arkadaşlar liseye girdiğinde siz hemşire olacaksınız dendiyse olmaları gerek çünkü mağdur olmamalılar ama önünün kapalı olduğu çok bariz belli ve bu sene olan bişey değil yasa değiştiğinden beri ünvanları değişti bunun bilincinde olunmalı. Ayrıca hangi lisenin müfredatında lisans dersleri tam anlamı ile var merak ediyorum gerçekten :). Sizin meslek anlayışınız zaten cümlenizden belli "ben izin verirsem mola verirler" cümlesinden hemşirelik mesleğine alt üst olarak baktığınız apaçık ortada ben hemşirelik mesleği gelişmeli tahsil seviyesi artmalı diyorum siz ben izin verirsem mola verir diyorsunuz. Devletin size verdiği mola ve yemek hakkını nasıl kendi çıkarlarınız için kullandığınızda cümlelerden belli oluyor. Ve arkadaş yorumunda biz yurtta kaldık okuduk hakkımız demiş,inanın üniversite okumak bu zamanda çok daha zor sizde biliyorsunuzdur lisans tamamlamışsınız. Benim niyetim kimseyi aşağılamak değil böyle bişey benim haddime de değil sadece bir mesleği icra ediyor olmak iyi temsil etmekle de alakalı siz kendiniz geliştirmişsiniz umarım hepimiz sizin gibi oluruz ama kabul edin ki sizin zamanınızdaki lise ile şuan ki lise bir değil kesinlikle şartlar değişiyor uyum sağlamak zorundayız..

Lisans-hemsireee
Aday Memur
31 Ocak 2024 22:45

6 yıl sağlık meslek lisesinde öğretmenlik yapmış hemşire olarak yazma gereği duydum

(1 yıl hazırlık 4 yıl lisans 1 yıl formasyon 6 yıl üniversite okudum)

Sayın meslektaşlarım birbirinizi yargılamanıza gerek yok

Sistemin saçmalığının sonuçları bunlar

Maalesef bizim mesleğimizle yıllarca çok oynanılmış

Hastanede şuan çalışan önlisans mezunu hemşire, lisans mezunu hemşire,meslek lisesi mezunu hemşire varken bi de şimdi yardımcı hemşire çıktı

Hangi meslekte bu durum var

Bunun sıkıntısını da sahada çalışanlar yaşıyor

Evet belki aynı iş yapılıyormuş gibi görünüyor ama malesef öyle değil

Ben üniversite eğitimi aldığım hocalarımdan öğrendiğimi (birçok dersimizi tıp fakültesi hocalarından aldık )öğrencilerime aktardım

Bende atanmak istiyorum öğrencilerimde

Belkide aynı hastaneye atanıp birlikte çalışacağız

Şimdi aynı serviste bende hemşireyim onlarda

nasıl benimle aynı olabilerler?

Evet bu işi yıllardır yapan tecrübeli lise mezunu olan büyüklerimize saygım sonsuz

Tek dileğim hemşirelik sadece lisans düzeyinde olsun ve herkes eşit olarak birbirini kırmadan aksine destekleyerek mesleğimiz daha iyi yerlere gelebilsin

Saygılar

Kpsbirincisi
Genel Müdür
31 Ocak 2024 23:32

Abla mısın abi misin bilmiyorum ama o çok eski zamanlardı be geçiyor o günler. Dedemin zamanında da ortaokulu bitiren öğretmen oluyormuş. Yani demem o ki sen emekli olduktan sonra tamamen geçecek o zamanlar. Ben de çalıştığım yere çok yüksek puanla artı yds puaniyla atandım, girdiğim bölüme 11 bin siralamayla girdim ama suan çalıştığım yerdeki iş arkadaşım lise mezunu ama emekliliğine 2-3 sene kalmış, zamanında girmiş iste bir şekilde. Hatta o da aynı senin gibi birim sorumlumuz :) o zaman lise mezunu almaya devam etselermiş keşke dimi ne gerek var 95 kpss 70 yds istemeye falan

01 Şubat 2024 00:00

Devir değişiyor ..

Kpsbirincisi, 3 ay önce

Abla mısın abi misin bilmiyorum ama o çok eski zamanlardı be geçiyor o günler. Dedemin zamanında da ortaokulu bitiren öğretmen oluyormuş. Yani demem o ki sen emekli olduktan sonra tamamen geçecek o zamanlar. Ben de çalıştığım yere çok yüksek puanla artı yds puaniyla atandım, girdiğim bölüme 11 bin siralamayla girdim ama suan çalıştığım yerdeki iş arkadaşım lise mezunu ama emekliliğine 2-3 sene kalmış, zamanında girmiş iste bir şekilde. Hatta o da aynı senin gibi birim sorumlumuz :) o zaman lise mezunu almaya devam etselermiş keşke dimi ne gerek var 95 kpss 70 yds istemeye falan

01 Şubat 2024 03:59

Belki bir gün de ekini bile doğru yazarsınız kim bilir :)

Lisans-hemsireee, 3 ay önce

6 yıl sağlık meslek lisesinde öğretmenlik yapmış hemşire olarak yazma gereği duydum

(1 yıl hazırlık 4 yıl lisans 1 yıl formasyon 6 yıl üniversite okudum)

Sayın meslektaşlarım birbirinizi yargılamanıza gerek yok

Sistemin saçmalığının sonuçları bunlar

Maalesef bizim mesleğimizle yıllarca çok oynanılmış

Hastanede şuan çalışan önlisans mezunu hemşire, lisans mezunu hemşire,meslek lisesi mezunu hemşire varken bi de şimdi yardımcı hemşire çıktı

Hangi meslekte bu durum var

Bunun sıkıntısını da sahada çalışanlar yaşıyor

Evet belki aynı iş yapılıyormuş gibi görünüyor ama malesef öyle değil

Ben üniversite eğitimi aldığım hocalarımdan öğrendiğimi (birçok dersimizi tıp fakültesi hocalarından aldık )öğrencilerime aktardım

Bende atanmak istiyorum öğrencilerimde

Belkide aynı hastaneye atanıp birlikte çalışacağız

Şimdi aynı serviste bende hemşireyim onlarda

nasıl benimle aynı olabilerler?

Evet bu işi yıllardır yapan tecrübeli lise mezunu olan büyüklerimize saygım sonsuz

Tek dileğim hemşirelik sadece lisans düzeyinde olsun ve herkes eşit olarak birbirini kırmadan aksine destekleyerek mesleğimiz daha iyi yerlere gelebilsin

Saygılar

01 Şubat 2024 04:01

Arkadaşlar bir atanın da siz kim dolu kim boş tecrübe ile öğreneceksiniz. Böyle uzaktan uzaktan olmaz:) Başarılar dilerim hepinize

irematuraz, 3 ay önce
Sizin zamanınızda öyleydi bilmem kaç yıl önce :) şuan liselerin içi boş. Lisans eğitimini tamamlamamış kimse teorik anlamda donanımlı olamaz ayrıca artık lise mezunları sorumlu olamıyor bunu da ben değil devlet diyor. Seneler önce liseden mezun olmuş hemşire olmuşsunuz o zaman öyleydi şimdi böyle. Zaman geçtikçe kendinizi güncellemek yerine hala kendi çapınızda ben izin verirsem yemek molası verecek falan diyorsunuz. Şuan sahada tecrübeli olan hemşirelerin bir çoğu zaten lise mezunu ama sistem değişti artık ağırlık üniye geçti. Seneler evvel insanlar bilinçliydi seneler evvel ki 15 yaşındaki bir insanla şuan ki 15 yaşındaki bir insan bir değil. Evet sahada hepimiz aynıyız ama olmamalıyız. Bir mesleği icra ediyoruz ve donanımlı olmak gerekir meslek liseden yeni mezun olmuş 18 yaşındaki insanların eline bırakılmamalı. Benden daha fazla damaryolu açmanız benden daha donanımlı olduğunuz anlamına gelmiyor ayrıca. Kanıta dayalı hemşirelik gün geçtikçe çoğalıyor insanlar mesleği geliştirmek için uğraşıyor siz bu anlayışla devam edin iyi çalışmalar..
01 Şubat 2024 04:03

Senin sadece damaryolu açıyor sandığın kişiler seninle aynı hastaya bakıyor daha nasıl anlatılabilinir bilmiyorum. Bu donanıma sahip olmasalar ne ile bakıyorlar:) komiksiniz gerçekten.

irematuraz, 3 ay önce

Rose nurse
Aday Memur
01 Şubat 2024 08:13

Bakmaması gerekir. Bu doğru bir şey değil ki.. Lisans tamamlamış bir hemşire olarak halâ nasıl savunabiliyorsunuz... "Ben izin verirsem molaya gidecekler" nasıl bir ûslup ? Böyle bir uygulama yok. Ekip arkadaşlarınla anlaşırsın, dönüşümlü molaya gidersin ya da yemek yersin. Kimsenin kimseyi küçük gördüğü yok. Amacımız mesleğimizi daha ileri taşımak olmalı.

Senin sadece damaryolu açıyor sandığın kişiler seninle aynı hastaya bakıyor daha nasıl anlatılabilinir bilmiyorum. Bu donanıma sahip olmasalar ne ile bakıyorlar:) komiksiniz gerçekten.

Rose nurse
Aday Memur
01 Şubat 2024 08:20

Başka bir alanda lisansınızı tamamladıysanız o zaman o alanda profesyonel hayatınıza devam etmeniz daha verimli olacaktır. Bir de eğitim hemşireliği yapıyormuşsunuz bu alanda..

irematuraz
Kapalı
01 Şubat 2024 09:20

Yanıta cevap vermek yerine yazım yanlışlarına takılmak, ben kıdemliyim ben izin verirsem yemek yerler demek, damaryolu cümlemde okuduğunu dahi anlamadan laf sokmaya çalışmak.... İşte neden mesleğimiz lise mezunlarına kalmamalı en büyük kanıtı da bu maalesef ki. Burada sizle farklı fikirde olan herkes mesleğin gelişimi niyetinde ama sizde hep üstünlük kurma hep alaycı bir üslup var. Sizler emekli olduktan sonra umarım saha tamamen lisans mezunlarına kalır da etrafımızda kendini geliştirmiş, geliştirme fikirli, sabit fikirli olmayan, gelişim odaklı ve bulunduğu konumu kendi egosunu tatmin etmek için kullanmayan bireyler olur temennisiyle..

Belki bir gün de ekini bile doğru yazarsınız kim bilir :)

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi