Editörler : "eskiyara"Pangaea
13 Şubat 2024 21:18

Teknofest Başvuruları ve Gönüllülük

Bazı illerde İl Milli Eğitimler okullardan her sınıftan üç proje girişi yapmalarını istemiş.

Geçmiş tecrübelerden yola çıkarsak MEM'ler okullara, okul müdürleri öğretmenlere baskı yapmaya çalışacak.

Bu tip programlar/yarışlar gönüllülük esasına göre ve öyle kalmalı. Teşvik etmek için ödülleri yüksek tutarsın. Öğretmenleri de ciddi manada ödülendirirsin. O zaman katılı olur. Yoksa şu andaki şekli çok uygun değil.

crabnet355
Müsteşar
13 Şubat 2024 21:25

aynen bizde de başladı baskı.Ama kimse sallamıyor..Dediğiniz gibi cazip bir tarafı olmalı.Maddi olmasına bile gerek yok.Mesela ilçedeki en iyi 10 projeye başarı belgesi verilir dense, proje yağar..

Velocıraptor
Genel Müdür
13 Şubat 2024 21:36

niteliğe değil niceliğe önem verilirse olacağı bu.

o uyduruk projelerden kim ne çıkacağını umuyor acaba ?

elbette bu direktifi veren de biliyor neyin ne olduğunu ...

TÜBİTAK projelerinde ne oldu ki bunda olsun ?

crabnet355, 2 ay önce
aynen bizde de başladı baskı.Ama kimse sallamıyor..Dediğiniz gibi cazip bir tarafı olmalı.Maddi olmasına bile gerek yok.Mesela ilçedeki en iyi 10 projeye başarı belgesi verilir dense, proje yağar..

atahoca
Müsteşar Yardımcısı
13 Şubat 2024 22:39

Bu biraz zor. Tübitakta bizim projelere (sosyal bilimlerdeydi) bayılmışlardı. Hatta kitap olarak yayınlayacaklarını dahi söylediler. Ödül mü? Sendika farkı olunca (ve dik durunca) ne kadar kendi aralarında övseler de o bizden çok uzak. Çocuklara ödül aferin oldu, biz de rehber hocalarına deyip proje görevi açtırıp notla ödüllendirdik.

Her sınıftan üç proje isteyen bir adam acaba hayatında hiç proje gerçekleştirmiş midir? Veyahut hiç öğretmenlik yapmış mıdır, sahanının durumunu biliyor mudur?

crabnet355, 2 ay önce

bhdrzn
Şef
13 Şubat 2024 23:38

Eski müdürüm yapardı bu şekilde özellikle aday öğretmenlere baskı kurardı. Kendi öğretmen olduğu zamanlardaki öğrencisi olan ücretli arkadaşlar derste ders anlatmayan hoca diye bahsederlerdi kendisinden.İdare şans işi mi bilmiyorum ama az rastlanıyor

christophers
Aday Memur
13 Şubat 2024 23:55

3 yıllık öğretmenim, her sene hiç ses etmiyorum ama yapmıyorum da. Niye yapmadın diye yanına çağıracak yüzü yoktur kimsenin. Ha eğer çağırırsa da cevabını ona göre düşünür suratına vurursunuz. Benim emeğim bedava değil. Satın almak isteyen fiyat söylesin, anlaşırsak yaparım elbette neden olmasın

ta345
Aday Memur
14 Şubat 2024 00:09

aynen bunu söyleyecektim. benim 2 tane tescilli çalışmam var ve katılmıyorum kesinlikle.

TEKNOFEST adlı yarışma ya katılım sağlayanlar bu yarışmaya gönderdikleri çalışmalarına yönelik tüm haklarını TEKNOFEST e aktarmış oluyorlar ,

katılım sağlayacakların bunu bilmeleri çok yararına olur diye düşünüyorum.

christophers, 2 ay önce

3 yıllık öğretmenim, her sene hiç ses etmiyorum ama yapmıyorum da. Niye yapmadın diye yanına çağıracak yüzü yoktur kimsenin. Ha eğer çağırırsa da cevabını ona göre düşünür suratına vurursunuz. Benim emeğim bedava değil. Satın almak isteyen fiyat söylesin, anlaşırsak yaparım elbette neden olmasın

14 Şubat 2024 00:17

okulda istedikleri vakit uzman ve baş öğretmenlerimiz öncülük etsin diyorum. öyle zor bir sınavı geçmek her baba yiğidin harcı değil. o sınavı geçen her projenin üstesinden gelir. güç içinizde

atahoca
Müsteşar Yardımcısı
14 Şubat 2024 00:35

Güzel bir noktaya değindiniz.

Çalışmanın tüm hakkının aktarılması rızaya dayalı (!) fikir gaspı.

Bu maddenin de değişmesi gerek diyeceğim ama festivali düzenleyen kurum direkt devlet kurumu değil. Devletle çalışan bazı özel kurumlar. Bakanlık işbirliği var.

Şu ana kadar ben de katılmadım. Yalnız illerin kraldan çok kralcılığını anlamak mümkün değil.

ta345, 2 ay önce

aynen bunu söyleyecektim. benim 2 tane tescilli çalışmam var ve katılmıyorum kesinlikle.

TEKNOFEST adlı yarışma ya katılım sağlayanlar bu yarışmaya gönderdikleri çalışmalarına yönelik tüm haklarını TEKNOFEST e aktarmış oluyorlar ,

katılım sağlayacakların bunu bilmeleri çok yararına olur diye düşünüyorum.

hsnsylk
Genel Müdür
14 Şubat 2024 15:55

millet yapmayın soruşturma açsınlar.

hsnsylk
Genel Müdür
14 Şubat 2024 15:58

yapmayın soruştumr açsın isteyen ilçe müdürü, yıllar önce aydın karacasu ilçesinde 3 defa üstüste köy okulunda Tubitak 4006 yaptımn, son yaptığım 2020 senesinde kabul edildi ve o sene ilçede sadece benim okulum kabul edildi, fakat ilçe müdürü başarı belgesini kimlere verdi tahmin edin? Kimse bana teşekkür bile etmedi, allah belalaını versin.

Mehker
Daire Başkanı
14 Şubat 2024 16:24

Herkes proje yapamaz. Normalde bir okuldan en fazla 1-2 proje çıkar, eğer zorlama ile yapılırsa projeler hiç bir şeye benzemez, boşuna zaman ve malzeme ısrafıdır. "Bak ben bir sürü proje ortaya çıkarttım" demek için bunca ısrafa gerek yok bence, onun yerine proje nitelikli olsun sayısı az olsun

(Yoksa nasıl ki Finlandiyalılar "bu ülkeden nasıl bu kadar çok takdir alan oluyor?" diye araştırmaya buraya gelecekleri gibi bu sefer de "nasıl bu ülkeden bu kadar çok proje çıkıyor?" diye araştırmaya gelirler, ne görebileceklerini tahmin edebilitiz:))🙂)

neron01
Aday Memur
14 Şubat 2024 17:34

en az 4 proje isteniyor bizde.Hergün hatırlatılıyor

castis
Şef
14 Şubat 2024 19:58

Sizin yine iyiymiş. Bize her öğretmen başvuru yapacak baskısı yapılıyor. 40 öğretmen varsa 40 başvuru diye sayı verilmiş. Müdür saat başı yazıyor bir haftadır. Gönüllü olanın da hevesi kaçar. Beni teşvik ve motive eden bir artısı yok şahsen. Biz çalışacağız birileri de x ilinden şu kadar başvuru oldu diye övgü alacak.

lutt
Şube Müdürü
14 Şubat 2024 20:56

Seçim görevi

friedhelm
Daire Başkanı
14 Şubat 2024 21:07

Artık proje proje diye bezdirdiler. Usandı millet. Hayatta duymaktan nefret ettiğim kelimelerin başında "proje" geliyor. Vallaha kimseyi zorlamıyorum, darlamıyorum idareci olarak. Sadece duyuru yapıp geçiyoruz. Zorla güzellik olmaz. İl Memlere de bakanlık baskı yapıyormuş. Bunlara da en çok biz de sayı çıksın diye okulları zorluyorlar. Olay tamamen sidik yarışı. Son dönemde her işte böyle zorluyorlar. Her kurumla abuk subuk protokol imzalıyor bakanlık. Sonra bunlarla ilgili saçma sapan işler isteniyor. Ucu yine öğretmene dokunuyor. Öğretmen ders mi anlatsın, konularını mı yetiştirsin, öğrenci ile mi uğraşsın. Kaça bölünsün bu insanlar ya.

Ömer Oktay
Aday Memur
14 Şubat 2024 21:12

bu konuda sendikalar nerede diye her gün soruyorum.....

friedhelm
Daire Başkanı
15 Şubat 2024 00:15

Sendikalar da ismi cismi fark etmeksizin bu konuyu dile getirmiyor. Hoş son zamanlarda hangi konuyu dike getirip onunla ilgili bir başarıları olmuş o da ayrı konu. Sendikalar başkanları onların il başkanları hepsi koltuklarını koruma derdinde. Bu proje olayları önemli göz göre angarya işi. Onu geçtim sırf sayısal veri ve istatistik kasmak için birçok il memlerde baskı yapılıyor idarelere ve öğretmenlere. İş TÜBİTAK ile de kalmıyor. Çedes diye bir saçmalık var. Okula yazı geliyor. Okula müftülükten gelecek vaiz veya görevli için saat belirtilmesi isteniyor. Bu olay kamu oyunda çok tepki çekmişti geçenlerde. Bunların da bir şikayet olduğunda "bakın okul talep etmiş vaizi,bizim bu konuda yapacağımız bir şey yok." denilerek tüm suçu Okula ve ilgili proje öğretmenine yıkarak sıyrılmak. Bunun başka açıklaması yok. İyi de biz niye vaiz isteyelim. Zaten okulumuzda bu işin pedagojik eğitimini almış DİKAB öğretmeni var. Böyle saçmalıyorlar. MEB her önüne gelen ile protokol imzalıyor sonra okullara yıkıyor. Yine örnek verelim. Türkçe branşı mesela. Adamlar sınav dönemlerinde sınav okumaktan ders işleyemiyor. Perişan olmuşlar. Zaten belirli günler ve haftalarda bir dünya şiir yarışması ile uğraşıyorlar. Bir de iş yükünü daha da arttırarak bezdirme amaçlı "Dilimizin Zenginlikleri" isimli proje yapılması isteniyor. Bu projeyle ilgili habire fotoğraf yarışma isteniyor. İyi de kardeşim ben sosyal medya uzmanıyım sana habire fotoğraf atayım. Bununla yetinmiyorlar tabi habire bir şey istiyorlar şiir yazı hep istiyorlar. Beden Eğitimi branşıyla uğraşıyorlardı en son. Lisanslı öğrenci sayısının artması gerekiyormuş. Amatör küme kurulacakmış. Lisansı olmayan öğrencilere lisans çıkarılarak çeşitli spor dallarında söz konusu öğrencilerin mücadele etmesi istenecekmiş. E iyi de yeteneği olmayan bu işte ilgisi bilgisi olmayan ögrenci niye mücadele etsin. Zaten mevcut okul sporlarında birçok öğrenci lisanslı bir şekilde müsabakalara katılıyor. Amaç tabi sayı arttırmak. Sidik yarışı. Fencilere de TÜBİTAK baskısı var sürekli. Millet bıktı bıktı. İnsanların sevdiği bir işi vardı. Ondan da soğuttular.
Ömer Oktay, 2 ay önce
bu konuda sendikalar nerede diye her gün soruyorum.....

atahoca
Müsteşar Yardımcısı
15 Şubat 2024 18:09

Tespitlerinize katılıyorum.

friedhelm, 2 ay önce
Sendikalar da ismi cismi fark etmeksizin bu konuyu dile getirmiyor. Hoş son zamanlarda hangi konuyu dike getirip onunla ilgili bir başarıları olmuş o da ayrı konu. Sendikalar başkanları onların il başkanları hepsi koltuklarını koruma derdinde. Bu proje olayları önemli göz göre angarya işi. Onu geçtim sırf sayısal veri ve istatistik kasmak için birçok il memlerde baskı yapılıyor idarelere ve öğretmenlere. İş TÜBİTAK ile de kalmıyor. Çedes diye bir saçmalık var. Okula yazı geliyor. Okula müftülükten gelecek vaiz veya görevli için saat belirtilmesi isteniyor. Bu olay kamu oyunda çok tepki çekmişti geçenlerde. Bunların da bir şikayet olduğunda "bakın okul talep etmiş vaizi,bizim bu konuda yapacağımız bir şey yok." denilerek tüm suçu Okula ve ilgili proje öğretmenine yıkarak sıyrılmak. Bunun başka açıklaması yok. İyi de biz niye vaiz isteyelim. Zaten okulumuzda bu işin pedagojik eğitimini almış DİKAB öğretmeni var. Böyle saçmalıyorlar. MEB her önüne gelen ile protokol imzalıyor sonra okullara yıkıyor. Yine örnek verelim. Türkçe branşı mesela. Adamlar sınav dönemlerinde sınav okumaktan ders işleyemiyor. Perişan olmuşlar. Zaten belirli günler ve haftalarda bir dünya şiir yarışması ile uğraşıyorlar. Bir de iş yükünü daha da arttırarak bezdirme amaçlı "Dilimizin Zenginlikleri" isimli proje yapılması isteniyor. Bu projeyle ilgili habire fotoğraf yarışma isteniyor. İyi de kardeşim ben sosyal medya uzmanıyım sana habire fotoğraf atayım. Bununla yetinmiyorlar tabi habire bir şey istiyorlar şiir yazı hep istiyorlar. Beden Eğitimi branşıyla uğraşıyorlardı en son. Lisanslı öğrenci sayısının artması gerekiyormuş. Amatör küme kurulacakmış. Lisansı olmayan öğrencilere lisans çıkarılarak çeşitli spor dallarında söz konusu öğrencilerin mücadele etmesi istenecekmiş. E iyi de yeteneği olmayan bu işte ilgisi bilgisi olmayan ögrenci niye mücadele etsin. Zaten mevcut okul sporlarında birçok öğrenci lisanslı bir şekilde müsabakalara katılıyor. Amaç tabi sayı arttırmak. Sidik yarışı. Fencilere de TÜBİTAK baskısı var sürekli. Millet bıktı bıktı. İnsanların sevdiği bir işi vardı. Ondan da soğuttular.

zaytung41
Memur
15 Şubat 2024 20:01

Özellikle son 3-5 yıldır okullarda bir proje furyasidir almış başını gidiyor.

Herhalde ülkedeki bütün okullarda aynı sorun var sırf sayıyı fazla gösterme peşindeler.

Bir kişi de çıkıp demiyor ki Tübitak, teknofest, cedes, e-twinnig, dilimiz zenginliği vs vs derken okulda biz ne ara ders isleyecez? Her gelen kafasından bir proje çıkarıyor.

Projeyi sözde öğrencinin yapması gerekirken herşeyiyle öğretmen uğraşır.

Bizim ülke kadar eğitimde her şeyin içini boşaltan başka bir ülke yoktur.

Bu baskılara saçma sapan işlere ses etmeyen sendikalara da yazıklar olsun!

Ses etmeyen sendikalara üye arkadaşlar da hiç şikayet etmesin herkes bu konuda sendikasıyla iletişime geçse belki bir şeyler olurdu.

zaytung41
Memur
15 Şubat 2024 20:15

9 yıllık öğretmenim ama bu sendikaların ne işe yaradığını anlamış değilim. Sarı sendikalar hariç onların ne işe yaradığı belli. Liyakatsız üyelerine koltuk kapmaca oynatmaya iyi yarıyorlar. Bu sahibinin idarecileri okullarda öğretmeni proje proje diye bunaltırlar. Biz de öğretmen olarak ders islemeyelim böyle şeylerle ugrasalım. Biri bize neden müfredatı yetiştiremedin diye sorarsa -e sürekli proje yapıyorum ne yapayım ders işlemeye vakit kalmadı.

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi