Editörler : cihan27E.Kayı Han
15 Şubat 2024 05:32

Memurluktan çekilme (istifa)

Ben memur olarak çalıştığım adliyeye 09.06.2023 tarihinde istifa dilekçemi verdim ancak bekleme süresini beklemedim yani çekilmiş (müstafi) sayıldım. Mobing ve depremde yaşadığım barınma vs. gibi nedenlerden dolayı bekleyemedim bu süreci. Tekrardan memuriyete farklı kurumda veya kendi kurumumda dönmek istiyorum ancak çekilmiş olarak sayıldığım için 1 yıl süre geçmeden memuriyete dönemiyorum. Sizce ben bu karara itiraz edeyim mi? Elimde net olarak mecburiyetten istifa ettiğime dair nedenlerim ve evraklarım, evimin olmadığı, barınma sorunu gibi vs. sorunlarım olduğu, gördüğüm psikolojik tedavi vs. net bir şekilde var. 4 ay sonra 1 yıl dolacak zaten diye düşünerek bu karara itiraz etmeyi düşünmüyorum. İdare mahkemesine giden itiraz dosyası ne zaman sonuçlanır ki zaten ? 1 yıl sürem otomatik olarak dolar, bu süreçte boşa yıpranmayayım diyorum. Ama 4 ay da ne çok uzun ne de çok kısa süre gibi geliyor. Kararsızım abilerim ablalarım lütfen birileri aydınlatsın. Sağ olun.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
15 Şubat 2024 08:49

Mevzuat memurluktan ayrılmanın şartlarını belirlemiştir. Buna aykırı şekilde ayrılıp itiraz etmeniz biraz abes olur. Ayrıca istifa sonrası dönüşler kurumların takdirinde olduğu için ufacık bir şansınız varsa bile kurumu mahkemeye verdiğiniz için o şansınızı da yitirirsiniz bana göre. Bu 4 aylık süreyi bence sizi istifa sonrası dönüşle alabilecek bir kurum bulmak için harcasanız daha iyi olur. Hem istifa ettiğiniz kuruma hem başka bir kuruma dönebilmek için ciddi bir uğraş (torpil, referans adına ne derseniz siz bilirsiniz) gerektirir. Çünkü dediğim gibi tamamen kurumların takdirinde.

debug
Genel Müdür
15 Şubat 2024 08:57

4 ayda zaten dava sonuçlanmaz muhtemelen. Bunun yerine eski amirlerinle konuş. Dertlerini anlat. Geri dönmek için yolunu yap kısaca.

engineermemur
Daire Başkanı
15 Şubat 2024 08:59

1 sene dediğin koskoca insan hayatında çok kısa bir süre hele ki 4 ay. Keşke yasal süreyi bekleseymişsin arkadaşım. Tabi buradan bunları yazmak kolay ancak yaşadığın deprem, vs olaylar kolay değil. Ancak insanın elini kolunu bağlayan mevzuat durumları bu tür durumlarda sakin olmayı öğretiyor bizlere. Konu ile ilgili bu mevzuata hakim birisine danışman en mantıklısı olur, rastgele iş yapmak seni daha fazla yanlışa sürükler. Hakkında hayırlısı olsun.

Karizmaunl
Daire Başkanı
15 Şubat 2024 09:30

Kurum tekrar almak istese bile Cumhurbaşkanlığı açıktan atama izni vermediği sürece geri dönüş yapamazsınız.

machen3
Aday Memur
15 Şubat 2024 14:08

Yorumunuz için teşekkür ederim
hsnd, 2 ay önce

Mevzuat memurluktan ayrılmanın şartlarını belirlemiştir. Buna aykırı şekilde ayrılıp itiraz etmeniz biraz abes olur. Ayrıca istifa sonrası dönüşler kurumların takdirinde olduğu için ufacık bir şansınız varsa bile kurumu mahkemeye verdiğiniz için o şansınızı da yitirirsiniz bana göre. Bu 4 aylık süreyi bence sizi istifa sonrası dönüşle alabilecek bir kurum bulmak için harcasanız daha iyi olur. Hem istifa ettiğiniz kuruma hem başka bir kuruma dönebilmek için ciddi bir uğraş (torpil, referans adına ne derseniz siz bilirsiniz) gerektirir. Çünkü dediğim gibi tamamen kurumların takdirinde.

machen3
Aday Memur
15 Şubat 2024 15:09

Oraya değil farklı kuruma döneceğim de, ben sürece şimdiden başlasam bir yıl dolduktan sonra direkt alırlar mı beni ? Yoksa tam 1 yıl geçtikten sonra mı dilekçemi vermem lazım ? Teşekkür ederim
debug, 2 ay önce

4 ayda zaten dava sonuçlanmaz muhtemelen. Bunun yerine eski amirlerinle konuş. Dertlerini anlat. Geri dönmek için yolunu yap kısaca.

machen3
Aday Memur
15 Şubat 2024 15:30

Ben de bilerek o şartlarda istifa etmedim, gidemediğim için sebeplerim var diyorum hocam. Ev yok, bark yok her yer yıkılmış. 3 tane cenaze çıkartmışım bir gecede ayağıma camlar girmiş. Amirden yardım izin istiyorsun. Sana izin vermiyor. Mecbursun geleceksin diyor. Mobingin Allahını yapıyor. Nasılsın yardıms ihtiyacın var mı diyen bir amir yoktu yani.
hsnd, 2 ay önce

Normandia06
Kapalı
16 Şubat 2024 09:53

İstifa etmek yerine ücretsiz izne çıksaydın daha mantıklı olurdu..

machen3
Aday Memur
16 Şubat 2024 14:04

Hocam ben sizin düşündüklerinizi defalarca düşündüm beni yanlış anlamayın sakın oturduğunuz yerde bunları söylemek kolay ama bizim yaşadıklarımız gerçekten kolay değil ücretsiz izin vermediler zaten
Normandia06, 2 ay önce

fakir.adam
Şube Müdürü
16 Şubat 2024 14:22

tamam çekilmem.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
16 Şubat 2024 15:30

Ücretsiz izin isteyince hemen verildiğini mi sanıyorsunuz? Kurumların takdirinde verip vermemek ve askerlik, doğum gibi durumlar haricinde 5 yılı dolduran personel ücretsiz izin alamaz istese de. Mevzuat bilmeden yazması kolay tabi. Biraz araştırmak lazım.

Normandia06, 2 ay önce

hsnd
Başbakan Müsteşarı
16 Şubat 2024 15:35

Bizim sizin durumunuzu anlamamız mümkün değil. Biz o gün yaşadıklarınızı sadece medyadan takip etmiş insanlarız. Sizin durumunuza mevzuatlar çerçevesinde fikir üretmeye çalışıyoruz. Maalesef ki elinizde olmayan nedenlerden dolayı bazı şeyleri eksik yapmışsınız bunda mecbur kalmanız en büyük etken tabi ki ama mevzuatlar bazı konularda bellidir. Bu çerçevede de yapabilecekleriniz sınırlıdır. Geçmiş olsun.

machen3, 2 ay önce
Hocam ben sizin düşündüklerinizi defalarca düşündüm beni yanlış anlamayın sakın oturduğunuz yerde bunları söylemek kolay ama bizim yaşadıklarımız gerçekten kolay değil ücretsiz izin vermediler zaten

Normandia06
Kapalı
16 Şubat 2024 16:19

Sana bilmem ama bize hemen veriliyor. :) Ben ne biliyim onun kaç senedir çalışıp çalışmadığını müneccim miyim ? 5 yıl çalışma şartını çocuklar biliyor.Kişi İstifa ettiğine göre heralde uzun yıllar en azından 5 yıl çalışmıştır diye düşünür insan.. Zaten vermemişler en azından denemiş başka çaresi kalmamış demek ki.

hsnd, 2 ay önce

Ücretsiz izin isteyince hemen verildiğini mi sanıyorsunuz? Kurumların takdirinde verip vermemek ve askerlik, doğum gibi durumlar haricinde 5 yılı dolduran personel ücretsiz izin alamaz istese de. Mevzuat bilmeden yazması kolay tabi. Biraz araştırmak lazım.

Normandia06
Kapalı
16 Şubat 2024 16:27

Bal gibide alır :) daha kendin bilmiyorsun kanunu ''ve askerlik, doğum gibi durumlar haricinde 5 yılı dolduran personel ücretsiz izin alamaz istese de'' diyorsun. Önce kendin araştır :))

hsnd, 2 ay önce

leonidas_cog
Şube Müdürü
16 Şubat 2024 17:29

Bir yılı doldurmak dönüş için süreyi tamamlıyor, ama bir arkadaşta yazmış bunun için açıktan atama izni verilmesi gerekiyor, süreç uzayabilir, benimde tavsiyem mutlaka bir referans bulmanız olur, bende Kahramanmaraş'lıyım bu arada, mutlaka deprem sebebiyle bir istisna kanun oluşturmaları gerekiyor diye düşünüyorum, ben halen gece yatınca yıkılan karşı binada ki insanların çığlıklarını duyuyorum, çocuklarım eşim arabada, ben yağmurun altında bir iki taş kaldirmaya çalışıyordum , Allah bir daha yaşatmasın

machen3
Aday Memur
16 Şubat 2024 18:11

Allah yardımcımız olsun abi size de geçmiş olsun
leonidas_cog, 2 ay önce

Bir yılı doldurmak dönüş için süreyi tamamlıyor, ama bir arkadaşta yazmış bunun için açıktan atama izni verilmesi gerekiyor, süreç uzayabilir, benimde tavsiyem mutlaka bir referans bulmanız olur, bende Kahramanmaraş'lıyım bu arada, mutlaka deprem sebebiyle bir istisna kanun oluşturmaları gerekiyor diye düşünüyorum, ben halen gece yatınca yıkılan karşı binada ki insanların çığlıklarını duyuyorum, çocuklarım eşim arabada, ben yağmurun altında bir iki taş kaldirmaya çalışıyordum , Allah bir daha yaşatmasın

katip1988
Aday Memur
16 Şubat 2024 19:36

Meslektaşım öncelikle geçmiş olsun. Kaybettiğiniz yakınlarınıza Allah'tan rahmet diliyorum.

1 yıl dolmasını bejle bence. Sonuç alamazsan kamu denetçisine akabinde meclis dilekçe komisyonuna başvur. Farklı bir kurum umarım kabul eder.

Bende istifa etmeyi düşünüyorum. Bakanlıktan onay gelme süreci uzayıp gidecek gibi. İnsan miyiz yoksa başka bişey mi belli değil. Amirlerin tek derdi karar çıkarıp terfi almak.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
19 Şubat 2024 08:44

Öncelikle hatalı yazım olmuş. Bunu anlayabilirsiniz diye güncelleme yapma gereği duymamıştım ancak yanılmışım kusura bakmayın düşünmem gerekirdi anlamama ihtimalinizi. Ayrıca ben araştırıp yazıyorum ama sizin bunu pek yaptığınızı sanmıyorum çünkü görevde yükselme ve unvan değişikliği konusundaki bilgi eksikliğinizden yeterince belli oluyordu araştırmadığınız.

Normandia06, 2 ay önce

Bal gibide alır :) daha kendin bilmiyorsun kanunu ''ve askerlik, doğum gibi durumlar haricinde 5 yılı dolduran personel ücretsiz izin alamaz istese de'' diyorsun. Önce kendin araştır :))

Normandia06
Kapalı
19 Şubat 2024 09:58

İşi tatlıya bağlayalım en iyisi..Genel itibarı ile yasa ve yönetmelikler bellidir ama kurumlar bunu kendine göre yorumlar, değişir.Bu görevde yükselmeden, izin konularına kadar ..Ben üni. personeliyim mesela izin konularında ücretsiz,yıllık izin süresi,cmts-pzr hatta rapor vb.. konularda çok aşırı rahatız.

hsnd, 2 ay önce

Öncelikle hatalı yazım olmuş. Bunu anlayabilirsiniz diye güncelleme yapma gereği duymamıştım ancak yanılmışım kusura bakmayın düşünmem gerekirdi anlamama ihtimalinizi. Ayrıca ben araştırıp yazıyorum ama sizin bunu pek yaptığınızı sanmıyorum çünkü görevde yükselme ve unvan değişikliği konusundaki bilgi eksikliğinizden yeterince belli oluyordu araştırmadığınız.

uye452
Daire Başkanı
19 Şubat 2024 10:00

4 ayı bekle mahkeme ile uğraşma.

Asıl sorun normalde istifa sonrası yerleşmeyi düşündüğün kurumda. Çünkü ultra tanıdıkların yoksa istifa sonrası çok zor. Kurumun o sene alacağı memurun %2 si kadar istifa sonrası alma hakkı var. onu da alırken takdir yetkisi var. yani almak zorunda değil. En kolayı o konularda belediyeler.

Zorlu bir süreç sizi bekler yani yeriniz hazır değilsen.

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi