Editörler : "eskiyara"Pangaea
29 Mart 2024 11:17

Sandık Görevlileri Nasıl oy atacak??

Selam

Bize verilen 138 nolu genelgede yazanı aynen yazıyorum

###Görev yaptığı sandığın seçmen listesinde kayıtlı olmayıp da, başka bir sandık seçmen

listesinde kayıtlı olan sandık kurulu başkan ve üyelerine, bina sorumlularına, görevli olan kolluk

güçlerine ve ilçe seçim kurulu tarafından sandık kurulu üyelerini görev yerlerine ulaştırmak için

görevlendirilen kişilere ilçe seçim kurulundan aldıkları (seçmen oldukları ve hangi seçimde oy

kullanabileceklerini gösteren) belgelere istinaden oy kullandırmak, oy kullandıkları seçmen listesinin

sonuna yazmak, imzalarını almak ve belgeleri ilçe seçim kuruluna teslim etmek,###

Şimdi burada seçmen listesinin sonuna yazılacak diyor. Ama youtube videosunda seçmen listesinin sonuna eklenmez, sadece oy kullanan seçmen sayısı toplamına eklenir diyor hangisi dogru. Lütfen videoyu dikkatli izleyin 2dk

https://youtu.be/8zsgIu8qa4M?si=cYzLmO3p_zmzEjF5

2ven
Memur
29 Mart 2024 11:36

görev yaptığı yerde atacak. gılgamış destanı gibi yazmaya gerek yok.

yorumokuyan
Aday Memur
29 Mart 2024 12:21

Detaylar önemli. Klasik türk işi tembellik yapıp sonra adliye köşelerinde kağıt toparlamak için sürünmeye niyetim yok. Zaten yeterince sürüneceğiz

2ven, 3 hafta önce

arbeiter
Kapalı
29 Mart 2024 16:58

Sen oy atmasan da olur. Napcan boş ver

fokyay
Şef
29 Mart 2024 17:58

Allah vere de bu kardeşlerimiz seçimi alınlarının akıyla yapıp bitirebile.

2ven, 3 hafta önce

yorumokuyan
Aday Memur
29 Mart 2024 18:10

çoğunuz nuhtan kalma, 4 işlem yapamayan öğretmen. siz yapıyorsanız ben hayli hayli yaparım rahat olun.

fokyay, 3 hafta önce

Allah vere de bu kardeşlerimiz seçimi alınlarının akıyla yapıp bitirebile.

yorumokuyan
Aday Memur
29 Mart 2024 18:11

öğretmen güruhu kadar fuzuli memur yok. bilmiyorsan yorum atma

arbeiter, 3 hafta önce

Sen oy atmasan da olur. Napcan boş ver

29 Mart 2024 18:28

Sandık görevlisi oyunu, sandıkta çıkan ve ne için oy verebileceğini gösteren belgeye göre oy kullanacak.

Eğer sistem değişmediyse görevlinin mahallesi, ilçesi ayni ise bütün oyları kullanıyor.

Mahalle değişik ise muhtara kullanamaz, diğerlerine kullanır.

İlçe değişik ise muhtar, İlçe belediyeye kullanamaz sadece buyuksehiri kullanir.

Peki hesaplarken nasil olacak?

Kullandığı kısımlar için sayımda onu da ekleyeceksiniz.

Örneğin görevli hariç 100 kişi sandığınız, görevli muhtara kullanmadığı için muhtara 100 kişi, ilçe belediyeye kullandiysa o kısmı 101 kişi üzerinden hesaplayacaksiniz.

İmza için 1 imza yeterli ama hesaplarken onu Kullandıklarina Sayın, kullanmadiklarinda saymayin.

1 seçimde görevli arkadaş oyunu kullandi, bende listenin sonunda adini ariyorum, tabii adini bulamadim, korktum bir aksilik mi var diye. Meğer çocuğun kendi orjinal sandığı olduğundan son görevli kısmında değilmiş, kendi orjinal sirasindaymis.

Allah yardimciniz olsun.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
29 Mart 2024 18:45

Mükemmel cevap, tebrik ve teşekkür ederim.

elemanaraniyor, 3 hafta önce

Sandık görevlisi oyunu, sandıkta çıkan ve ne için oy verebileceğini gösteren belgeye göre oy kullanacak.

Eğer sistem değişmediyse görevlinin mahallesi, ilçesi ayni ise bütün oyları kullanıyor.

İlçe değişik ise muhtar, İlçe belediyeye kullanamaz sadece buyuksehiri kullanir.

Örneğin görevli hariç 100 kişi sandığınız, görevli muhtara kullanmadığı için muhtara 100 kişi, ilçe belediyeye kullandiysa o kısmı 101 kişi üzerinden hesaplayacaksiniz.

İmza için 1 imza yeterli ama hesaplarken onu Kullandıklarina Sayın, kullanmadiklarinda saymayin.

1 seçimde görevli arkadaş oyunu kullandi, bende listenin sonunda adini ariyorum, tabii adini bulamadim, korktum bir aksilik mi var diye. Meğer çocuğun kendi orjinal sandığı olduğundan son görevli kısmında değilmiş, kendi orjinal sirasindaymis.

Allah yardimciniz olsun.

yorumokuyan
Aday Memur
29 Mart 2024 18:45

Kısaca ben belge ile oy atanların hepsini seçmen listesinin sonuna ekleyeceğim anladığım. Gerisine karışmayacağım. Galiba videoda anlattığı şey "seçmen listesine dahil edilmez" dediği kısım, sayı olarak eklenmez anlamında. Anladım şimdi. Bence biraz daha açık yazabilirlerdi orayı.

elemanaraniyor, 3 hafta önce

Allah yardimciniz olsun.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
29 Mart 2024 18:53

Videoda ve genelgede çelişme yok. Listenin sonuna ekleme sayın elemanaranıyor?un örnek olarak belirttiği şekilde sandık görevlilerinin imza listesinin sonuna eklenmelidir. Başka sandıkta görevli olanların asıl sandık listesindeki imza yerleri kapatılır. Görevli oldukları sandığın listesinin en sonuna (G) ibaresiyle eklenirler.

Sonuç tutanaklarında ise 1 ve 2 numaralı haneler vardır. Bir numaraya o sandığın seçmeni olup oy kullananların sayısı, 2 numaraya o sandığın seçmeni olmayan ama o sandıkta görevli olup oy kullananların sayısı yazılmalı.

arbeiter
Kapalı
29 Mart 2024 18:54

Senin baban da bir öğretmen, bunu unutma

yorumokuyan, 3 hafta önce

öğretmen güruhu kadar fuzuli memur yok. bilmiyorsan yorum atma

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
29 Mart 2024 20:51

Sandık kurulu listeye ekleme ya da listeden çıkarma yapamaz. Görevlileri, YSK Seçsis üzerinden listelere ekler.

Kısaca ben belge ile oy atanların hepsini seçmen listesinin sonuna ekleyeceğim anladığım. Gerisine karışmayacağım. Galiba videoda anlattığı şey "seçmen listesine dahil edilmez" dediği kısım, sayı olarak eklenmez anlamında. Anladım şimdi. Bence biraz daha açık yazabilirlerdi orayı.

yorumokuyan
Aday Memur
29 Mart 2024 21:35

kanunda yazan şey nedir o zaman? bıktım vallahi.

YUSUF YILDIRIM, 3 hafta önce

Sandık kurulu listeye ekleme ya da listeden çıkarma yapamaz. Görevlileri, YSK Seçsis üzerinden listelere ekler.

yorumokuyan
Aday Memur
29 Mart 2024 21:42

iki mesaj yazmışsınız gözden kaçırmışım. tamam teşekkürler anladım.

aklımda hala son kalanlardan biri,

teslim alınan zarf sayısı=oy kullanan seçmen sayısı + artan zarf sayısı denkliği sağlanmazsa ne olacak. sabah sehven yanlış sayılsa, artan zarflardan dolayı denklik sağlanmasa, bunun geri dönüşü yok ki, pusulada denklik bozulsa zarfları açıp içini tekrar sayamayız. örnek tutanaklarda bu artan zarf denkliğine vurgu yapılmamış zaten.

Videoda ve genelgede çelişme yok. Listenin sonuna ekleme sayın elemanaranıyor?un örnek olarak belirttiği şekilde sandık görevlilerinin imza listesinin sonuna eklenmelidir. Başka sandıkta görevli olanların asıl sandık listesindeki imza yerleri kapatılır. Görevli oldukları sandığın listesinin en sonuna (G) ibaresiyle eklenirler.

Sonuç tutanaklarında ise 1 ve 2 numaralı haneler vardır. Bir numaraya o sandığın seçmeni olup oy kullananların sayısı, 2 numaraya o sandığın seçmeni olmayan ama o sandıkta görevli olup oy kullananların sayısı yazılmalı.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
29 Mart 2024 22:48

Zarf sayısı oy kullanan seçmen sayısından fazla çıkarsa fazlalık kadarı rastgele çekilip imha edilecek.

Zarf sayısı imza sayısından eksik çıkarsa herhangi bir işlem yapılmayacak.

Her iki durum da videoda ve genelgede bu şekilde belirtilmiştir.

Eksik çıktığı durumda (geçerli+geçersiz) oy sayısı, zarf sayısından fazla olmayacağından, Seçsis?e kaydederken oy kullanan sayısını zarf sayısı olarak kaydediyoruz.

Sabahki sayımla akşamki toplam tutturulamazsa akşamki toplamı doğru kabul edip sabahki sayımı düzeltirsiniz.

iki mesaj yazmışsınız gözden kaçırmışım. tamam teşekkürler anladım.

aklımda hala son kalanlardan biri,

teslim alınan zarf sayısı=oy kullanan seçmen sayısı + artan zarf sayısı denkliği sağlanmazsa ne olacak. sabah sehven yanlış sayılsa, artan zarflardan dolayı denklik sağlanmasa, bunun geri dönüşü yok ki, pusulada denklik bozulsa zarfları açıp içini tekrar sayamayız. örnek tutanaklarda bu artan zarf denkliğine vurgu yapılmamış zaten.

Adaletliolmak05
Aday Memur
30 Mart 2024 11:51

o zaman da sabah boşa sayıyoruz manasına geliyor

Zarf sayısı oy kullanan seçmen sayısından fazla çıkarsa fazlalık kadarı rastgele çekilip imha edilecek.

Zarf sayısı imza sayısından eksik çıkarsa herhangi bir işlem yapılmayacak.

Her iki durum da videoda ve genelgede bu şekilde belirtilmiştir.

Eksik çıktığı durumda (geçerli+geçersiz) oy sayısı, zarf sayısından fazla olmayacağından, Seçsis?e kaydederken oy kullanan sayısını zarf sayısı olarak kaydediyoruz.

Sabahki sayımla akşamki toplam tutturulamazsa akşamki toplamı doğru kabul edip sabahki sayımı düzeltirsiniz.

KILICEMRE
Aday Memur
30 Mart 2024 13:07

Görevli olduğu sandıkta atacak ya

fokyay
Şef
30 Mart 2024 14:53

Sakin ol kanka sana güzel dileklerde bulundum niye hemen atarlanıyorsun

çoğunuz nuhtan kalma, 4 işlem yapamayan öğretmen. siz yapıyorsanız ben hayli hayli yaparım rahat olun.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
30 Mart 2024 17:36

Gün içinde birileri bir demet zarfı alıp kaçarsa ne kadar kaçırdığını nerden bilebilirsiniz?

Adaletliolmak05, 3 hafta önce
o zaman da sabah boşa sayıyoruz manasına geliyor

Adaletliolmak05
Aday Memur
30 Mart 2024 22:22

gelen paketlerde kaçtane olduğu belli zaten biz acaba iki üç tane mühürsüz eksik felan var mı diye sayıyoruz sizin dediğinizin olma ihtimali yüzde 1 diyelim ki oldu kalanı sayar paketteki sayıdan çıkarır bu kadardı derim kim ispat edebilir ki

Gün içinde birileri bir demet zarfı alıp kaçarsa ne kadar kaçırdığını nerden bilebilirsiniz?

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi