Editörler : E.Kayı Han
01 Nisan 2024 19:17

Ucube seçim sistemini değiştirelim: E-seçim!

Şu ucube, çağdışı seçim sistemini değiştirelim artık.

On binlerce görevli (başkanı, memuru, müşahiti, üyesi)

milyonlarca israf edilen kağıt (zarflar, oy pusulaları, kalemler vb),

uzayan sıkıntılı sayım döküm işlerinin yol açtığı yoğunluk artık ortadan kaldırılmalı.

Bu seçim sistemi tartışmalara, kavgalara, yaralanma ve ölümlere de zemin hazırlıyor. Buna da artık son vermek lazım.

Bu seçim sistemi maddi, ekonomik olarak da çok ciddi maliyete ve israfa yol açıyor. Görev alanlara ödenen para, kağıtlara, kaleme, gidiş geliş yol ücretlerine vs harcanan para çok çok fazla, astronomik rakamlara ulaşıyor. Maddi külfet. Buna da dur demek gerekiyor.

Peki çare ne? Çare e - seçim, online seçim.

Kim ne derse desin daha ekonomik olur, daha kolay olur, sonuç daha hızlı belirlenir, kavga dövüş tartışma olmaz, aksine daha insani olur, vs...

İstenirse yapılır. Yapılması sağlanır. Her türlü önlem alınır, siber güvenlik ve şeffaflık oluşturulabilir. Bu imkan var.

Türkiye online, e-seçim şeklinde çağdaş seçim sistemini kurmalıdır. Üzerinde düşünülürse daha iyisi mümkün.

jajacoelho
Genel Müdür
01 Nisan 2024 19:26

dün gece 03te eve gelmiş biri olarak söyleyeyim bu sistem kesinlikle çok yorucu yıpratıcı nalet bir sistem ancak dün akşamki sonuç ilk defa uygulanan bir e-seçim sonrasında oluşsaydı binbir türlü senaryo konuşulurdu..sistem hacklendi denirdi, kimse güvenmezdi inanmazdı..bireylerin tamamının kişisel verilerini koruyamayan bir ülkenin 60 milyon kişinin katıldığı bir e seçimi uygulayabileceğini düşünmüyorum..keşke güvenli olsa da bu ilkel seçimden kurtulsak ama ne mümkün

Kagiş
Müsteşar
01 Nisan 2024 19:29

Süper olur! Aklın yolu bir. 150 yıldır sandığa gidiliyor ki bu da değişmeli!

01 Nisan 2024 19:55

E-seçim bu ülkede olmaz olamaz da. Edevlet bile hacklenmişken bu sistem yürümez ayrıca bu sistem bu ülkeye gelirse kesin üç kağıt olur. Ama mevcut sistem de iyileştirme yapılabilir. Hiç uyumadan saat 5te gittim ve 10 na kadar boş işler ile ilgilendim. 50 yıllık seçim sistemi ile işler yürüyor. Torbadan karbon kağıdı çıkmıştı en son bu kağıdı 20 yıl önce görmüştüm.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
01 Nisan 2024 22:05

Olur. Kimin kime oy verdiği kayıt altına alınsın. Oradan da saltanata geçelim. Yazılımın olduğu yerde kayıt vardır.

yorguntarihçi
Genel Müdür
02 Nisan 2024 01:11

Mantık doğru herşeyden tasarruf olur e-secim ama bu ülkede olmaz. Kişinin kime oy verdiğinden tutta seçim hile hurdasina kadar iş döner şu halde bile trafoya kedi giren memlekette o zaman kim bilir neler olur kimin kime oy verdiği bilgisini bile katara satarlar bu ülkede

2ven
Memur
02 Nisan 2024 10:32

e-seçim hiç bir zaman güvenli olamaz. mevcut ilkel seçim yöntemi en güvenli yöntemdir.

tasarruf önerisi yapmak istiyorsanız 1000 odalı saray, mercedes konvoyları, özel uçaklara vs. bakın

memurolm
Genel Müdür
02 Nisan 2024 12:13

açık kaynak kodlu bir seçim sistemi çok güzel pratik olur. amerikada oluyorda biz de neden olmasın

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
02 Nisan 2024 12:25

Elektronik seçimde güvenlik sağlanamaz. Gücü elinde bulunduran (iktidar partisi) hile yapar. Tespiti de mümkün olmaz.

02 Nisan 2024 12:35

Oy gizliliği nasıl sağlanacak?

Dünyada hiç bir örneği var mı?

Fikir üretirken lütfen üzerine biraz düşünsel eylem gerçekleştirip mantıklı mı diye sormak gerek, aklınıza gelen herşeyi buraya yazmayın

memurolm
Genel Müdür
02 Nisan 2024 12:40

evet dünyada örneği var gizlilik de sağlanırgüvenlikde sağlanır. bankamatik gibi secim makineleri var kabine giriyorsun oyunu kullaniyorsun cıkıyorsun yazılım bilen kodu güvenli oldukça güvenli olduğunu bilir
Prettypelin, 2 hafta önce

Fikir üretirken lütfen üzerine biraz düşünsel eylem gerçekleştirip mantıklı mı diye sormak gerek, aklınıza gelen herşeyi buraya yazmayın

02 Nisan 2024 12:43

O yazılım varsa muhakkak onun çözücüsü de vardır, oyları 1 kişinin bile bilmemesi gerekir, ben dünyada örneğini bilmiyorum, örneği somutlaştırırsanız sevinirim

memurolm, 2 hafta önce
evet dünyada örneği var gizlilik de sağlanırgüvenlikde sağlanır. bankamatik gibi secim makineleri var kabine giriyorsun oyunu kullaniyorsun cıkıyorsun yazılım bilen kodu güvenli oldukça güvenli olduğunu bilir

memurolm
Genel Müdür
02 Nisan 2024 12:45

mesela bu amerikada seçmeni seçim makineleri konusunda eğitmek için çekilmiş bir video https://m.youtube.com/watch?v=IchPY48BLwE&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fwww.co.westmoreland.pa.us%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

O yazılım varsa muhakkak onun çözücüsü de vardır, oyları 1 kişinin bile bilmemesi gerekir, ben dünyada örneğini bilmiyorum, örneği somutlaştırırsanız sevinirim

02 Nisan 2024 12:50

Öğrenmiş oldum teşekkürler

memurolm, 2 hafta önce
mesela bu amerikada seçmeni seçim makineleri konusunda eğitmek için çekilmiş bir video https://m.youtube.com/watch?v=IchPY48BLwE&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fwww.co.westmoreland.pa.us%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

Muhalifff
Aday Memur
02 Nisan 2024 12:51

Sonuçlar calinir diye sonsuza dek sandığa mı gideceği bu nasıl saçma bir mantik

02 Nisan 2024 12:54

Sandığa mı gideceğiz derken, e seçim de evden olmuyor gidip bir makineden kullanıyorsunuz oturduğunuz yerden cep telefonundan olmuyor, yine bir yere gideceksiniz

Muhalifff, 2 hafta önce

2ven
Memur
02 Nisan 2024 14:06

en büyük olay burada patlıyor. eğer güvenilir bir sistem istiyorsan oy gizliliğini ihlal etmen gerekiyor. yoksa hangi oyun hangi vatandaş tarafından atıldığını bilmedikten sonra yada vatandaş geri dönüp bu bilgiyi teyit edemedikten sonra 1 milyon oyu başka partiye geçirsen kimse itiraz edemez.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
02 Nisan 2024 19:37

Hayır. E-devlet'e oy verme bölümü eklesinler. Oradan oyu verelim, sonra kimin nereye oy verdiği askı listesine çıksın, itiraz olmazsa sonuç kesinleşsin. Böylece sandığa gitmemiş oluruz. Bundan daha akılcı bir çözüm olmaz diye tahmin ediyorum.

Muhalifff, 2 hafta önce

yorumokuyan
Aday Memur
02 Nisan 2024 19:57

Online seçim hacklenebilir ama seçim sandığı yerine bir sayaç, bir bilgisayar tarzı bir şey olsa, yazılımı açık kaynak kodlu olsa, her partinin bilişimi görebilse

Yani en azından kağıtsız yapılsa, internetsiz bir bilgisayara girilse falan. 2dk da pc den sonuçlar alınsa, orada son bir sonuç tutanağı düzenlenip ysk ya gidilse orada birleştirme yapılsa.

Zor ama imkansız değil.

Velocıraptor
Genel Müdür
02 Nisan 2024 20:02

muhtarlık seçimindeki garabet düzeltilse yeter. 2024 yılında yılında silme yazma ekleme ilkelliğimi

Velocıraptor
Genel Müdür
02 Nisan 2024 20:23

kaldı.

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi