Editörler : oto-danisman-expert
03 Nisan 2024 22:50

ÖTV Muafiyetli Aracı Neden Torun Süremiyor

%97 engelli (ortopedik ve demansa bağlı) dedem üstüne araba aldık. 2023'te gelen kararla 1. derece ve sıhri hısımlardan en fazla 3 kişi arabayı sürebiliyor. Torunlar bile süremiyor. Karar bariz şekilde yetersiz ve çok kısıtlayıcı. Mahkeme süreci başlatmak lazım.

Velhasıl;

Sizce torunu olarak sürsem ne denli bir yaptırımı olur? Bilginiz var mı? Çok araştırdım başına gelen hiç duymadım ve görmedim, meraktam soruyorum.

Lütfen cevaplarken yardımcı olmaya çalışın, ne zaman bir soru sorsam kısır tartırşmaya boğuluyor.

Devir Kötü
Şube Müdürü
04 Nisan 2024 05:16

Evet biraz daha bakınca buldum ilk yakalanmada para cezası

Devir Kötü
Şube Müdürü
04 Nisan 2024 05:18

İlk yakalanmada para cezası, ikinci yakalanmada araç bağlanıyor ve ÖTV geri isteniyor. ÖTV muafiyetli araç almayın burnunuzdan getiririm demek istemişler

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
04 Nisan 2024 10:10

Engelli bireyle, bu hakkı başkalarına kullandırdığı için yani kendi üzerine olan araçları başkalarının kullanımına müsade ettiği için devlette burada önlem alıyor, olan iyi niyetli bireylere oluyor. Mesela: A kişisi engelli ve hiç tanımadığı birisi gelip bu kişiye senin engelli indiriminden yararlanalım sana da şu kadar para ödeyelim, beş yıl sonra arabayı bana satarsın ne dersin diyor, araç başkasının adına, kullanan başkası olunca devlette böyle önlem alıyor.

EpHeSus77
Aday Memur
04 Nisan 2024 14:16

Eğer dedenizin ulaşımı için araç kullanmak istiyorsanız bu dediğiniz çok mantıklı.

yok dedenizin engeli üzerine araç alıp onu şahsi işlerinizde kullanmak istiyorsanız bu ne yasal ne de etik olur.

Yasalar cezası var diyor şehir içi kullanırım diyorsanız, bir kazaya karışmadıkça çevirmede bir sorun olacağını sanmıyorum.

Devir Kötü
Şube Müdürü
04 Nisan 2024 16:53

Devlette kaş yaparken göz çıkarıyor ama. Ben yabancı mıyım torunuyum. Tamam yine şart olarak aynı il/içede ikamet eden 3 kişi vs. olsun ama yazık yani bende binebileyim, bazen bizimkiler olmuyor ben getirip götürüyorum sağa sola. Hatta çoğu zaman

ÇOTANAK, 2 hafta önce

Engelli bireyle, bu hakkı başkalarına kullandırdığı için yani kendi üzerine olan araçları başkalarının kullanımına müsade ettiği için devlette burada önlem alıyor, olan iyi niyetli bireylere oluyor. Mesela: A kişisi engelli ve hiç tanımadığı birisi gelip bu kişiye senin engelli indiriminden yararlanalım sana da şu kadar para ödeyelim, beş yıl sonra arabayı bana satarsın ne dersin diyor, araç başkasının adına, kullanan başkası olunca devlette böyle önlem alıyor.

Devir Kötü
Şube Müdürü
04 Nisan 2024 17:03

Etik'ten yana sıkıntı yok. Elbette onun kişisel ihtiyaçları (sağlık, seyahat vb.) için de bineceğiz. Elbette biz de bineceğiz.

EpHeSus77, 2 hafta önce

Eğer dedenizin ulaşımı için araç kullanmak istiyorsanız bu dediğiniz çok mantıklı.

yok dedenizin engeli üzerine araç alıp onu şahsi işlerinizde kullanmak istiyorsanız bu ne yasal ne de etik olur.

Yasalar cezası var diyor şehir içi kullanırım diyorsanız, bir kazaya karışmadıkça çevirmede bir sorun olacağını sanmıyorum.

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi