Editörler : crops35
04 Nisan 2024 20:51

KİT çalışanının 3 yıl olayı

KİT?te 399?a tabi çalışan personellerin 3 yıl aynı ünvanla

başka bir yere geçemediğini iddia edenler var. Cumhurbaşkanlığı kararı buldum

bununla ilgili ama kanun yok. Başka bakanlıklarda alırken böyle bir şart

koşmuyor. Hatta biz atanan baya insan duyduk. 2024/5 atamasına atanamıyor muyuz

3 yıl dolmadığı için? Bakanlık bunu sıkıntı etmezse sonrasında iptal etme hakkı

olurmu?

Ayrıca neden böyle bir kural var??? Neden başka yerlerde yokta sadece KİT'lere atanınca bu yasak olsunki? Çok saçma

geliyor. Tecrübelilerin yaşayanların bilgileri çok önemli.

M.said16
Memur
05 Nisan 2024 05:56

Benim 3 yıl yasağı yeni doldu. 1.5 senedir aldığım puanı kullanamadım. Yoksa ilk atamada istediğim yere gidebilirdim. Kite atananlar dilediği gibi istifa ettiği için böyle bir khk getirdiler. 657de 6 ay beklemen gerekiyor mesela istifa edince.

Mesela bundan kaynaklı. Eğer aynı ünvan(tekniker, mühendis vs) ile gideceksen beklemek zorundasın. Yapacak bir şey yok

krexx
Aday Memur
05 Nisan 2024 11:52

Bence bu durum kurumdan kuruma değişiyor. Ben mesela 2022 kpss puanıyla TKİ'ye düz memur olarak atandım fakat başvuru yapmadım. İşe başlamadım yani. Sonrasında 3 yıl yasağını öğrendim. Daha sonrasından ÖSYM çağrı merkezini aradım ve durumumu açıkladım. Görevli kız en sağlıklı bilgiyi atandığım kurumun verebileceğini söyledi. Bunun üzerine TKİ Genel Merkezi'ne giderek personel birimiyle görüşmek istediğimi belirttim. Birimdeki memurların 3 yıl kısıtlamasından haberleri bile yoktu. Şansıma personel müdürü dairedeymiş onunla kısa bir görüşme imkanı buldum. Müdür bana, KİT kurumlarına başvuru yapamazsın ama diğer kamu kurumlarına yeni bir kpss puanıyla başvuru yapabilirsin dedi. Yani benim özelimde 2022 puanıyla hiçbir yere başvuru yapamıyorum ama 2024 puanıyla KİT dışındaki kurumlara başvuru yapabiliyorum. Benim için 3 yıl yasağı normalde 2026 Şubatı gibi son buluyor. Mevcut CB kararı gereği bu tarihten önce hiçbir kamu kurumuna başvuru yapamamam gerekiyor ama müdürün söylediklerini de yazdım. Diğer yandan KİT'ten istifa edip 3 yıl yasağına takılmadan diğer kurumlarda da işe başlayanlar olmuş. Dediğim gibi bu durum tamamen görev yaptığınız KİT kurumuna göre değişiyor.

legols
Aday Memur
05 Nisan 2024 13:10

Kültür ve turizm bakanlığına aynı unvanla atandım kuruma cimerden yazdım cevap vermediler, telefonla sorunca baslayamazsin dendi. Cesaret edip de kitten istifa edemedim

krexx
Aday Memur
05 Nisan 2024 14:49

siz hangi kit kurumundasınız? kültür turizm kendi mi ilana çıkmıştı acaba? ya gerçekten çok mantıksız bir uygulama bu 3 yıl olayı.
legols, 2 ay önce

Kültür ve turizm bakanlığına aynı unvanla atandım kuruma cimerden yazdım cevap vermediler, telefonla sorunca baslayamazsin dendi. Cesaret edip de kitten istifa edemedim

NicoloMachiavelli
Aday Memur
05 Nisan 2024 22:34

millet catır catır kitten şubat ayında mebe geçti 3 yıl dolmadan. Kurumların personelleri iş bilmiyor bazıları. o yasak kitlerden kitlere geçiş için geçerli. Gsb ye gidenler oldu daha 1.5 ay içinde mebe gidenler oldu aynı unvanla 3 yıl beklemeden

M.said16
Memur
06 Nisan 2024 20:12

Aslında tüm kamu kurumları için geçerli khk. Kite atanan biri aynı ünvanla başka kamu kurumuna 3 yıl boyunca asla atanamaz. Ama uygulamada demek ki böyle bir şeye evrilmiş.

Olan bize oldu.

NicoloMachiavelli, 2 ay önce
millet catır catır kitten şubat ayında mebe geçti 3 yıl dolmadan. Kurumların personelleri iş bilmiyor bazıları. o yasak kitlerden kitlere geçiş için geçerli. Gsb ye gidenler oldu daha 1.5 ay içinde mebe gidenler oldu aynı unvanla 3 yıl beklemeden

bilgisayartekniker
Aday Memur
07 Nisan 2024 04:00

statü farklı olunca gidemiyormusunuz 4b sözleşmeliye sonuçta
M.said16, 2 ay önce

Aslında tüm kamu kurumları için geçerli khk. Kite atanan biri aynı ünvanla başka kamu kurumuna 3 yıl boyunca asla atanamaz. Ama uygulamada demek ki böyle bir şeye evrilmiş.

Olan bize oldu.

07 Nisan 2024 13:36

tüm kamu kurumları için geçerli ama mebteki memurlar iş falan bilmiyor. adamlar istifa onaylanmadan çıkış veriyor. 399 nedir bilen yok. Yani her kurumda olmaz o. Adam işten çıktığımız gün bizi çalışmıyor göstermiş. düşünebiliyor musun? meb böyle bir kurum.

NicoloMachiavelli
Aday Memur
11 Nisan 2024 17:03

mesele sadece meb değil. Tarım Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı şu son 1 sene içinde alım yapan bakanlıklara tki den teiaştan birçok arkadaşım geçti 3 yıl beklemeden. Söz konusu 3 yıl yasağının yer aldığı tebliğin amaç ve kapsamına bakarsanız görürsünüz. Burada yer alan hükümler bağlı ortaklıkları kitleri iştirakleri kapsar diyor. Yürütmenin çıkardığı Tebliğ ile TBMM nin yasamanın çıkardığı kanuna 657 ye müdahale edemezsin 657 de kitlerde 3 yıl çalışma zorunluluğuna yer verilmemişken sen tebliğ ile müdahale edersen idare hukuku bağlamında fonksiyon gaspı olur yaptırımı yokluktur bu birincisi. ikincisi ise 399 da 4/c lisin 657 nin sözleşmelisinde 4/a lısın sigorta kolunda. Statün de değişiyor 657 ye geçişte bir engel yok var diyen varsa git mahkemeye ver kazanırsın
furyschopen, 2 ay önce
tüm kamu kurumları için geçerli ama mebteki memurlar iş falan bilmiyor. adamlar istifa onaylanmadan çıkış veriyor. 399 nedir bilen yok. Yani her kurumda olmaz o. Adam işten çıktığımız gün bizi çalışmıyor göstermiş. düşünebiliyor musun? meb böyle bir kurum.

legols
Aday Memur
11 Nisan 2024 22:01

tebliği inceledim, gerçekten dediğiniz gibi,

Bu Tebliğ, 8/6/1984 tarihli ve 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye tabi kamu iktisadi teşebbüsleri ile bağlı ortaklıkları ve EK-1?de yer alan 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanuna tabi olup sermayesinin yüzde 50?sinden fazlası kamuya ait olan işletmeci kuruluşları kapsar.

mesele sadece meb değil. Tarım Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı şu son 1 sene içinde alım yapan bakanlıklara tki den teiaştan birçok arkadaşım geçti 3 yıl beklemeden. Söz konusu 3 yıl yasağının yer aldığı tebliğin amaç ve kapsamına bakarsanız görürsünüz. Burada yer alan hükümler bağlı ortaklıkları kitleri iştirakleri kapsar diyor. Yürütmenin çıkardığı Tebliğ ile TBMM nin yasamanın çıkardığı kanuna 657 ye müdahale edemezsin 657 de kitlerde 3 yıl çalışma zorunluluğuna yer verilmemişken sen tebliğ ile müdahale edersen idare hukuku bağlamında fonksiyon gaspı olur yaptırımı yokluktur bu birincisi. ikincisi ise 399 da 4/c lisin 657 nin sözleşmelisinde 4/a lısın sigorta kolunda. Statün de değişiyor 657 ye geçişte bir engel yok var diyen varsa git mahkemeye ver kazanırsın
12 Nisan 2024 00:09

iyi o zaman hocam ama başlatmayan kurumlar var. Ona da hak kaybı olanlar dava acsin. zaten puanlar ondan düşmüyor yazmayın teias i diyoruz yazıyorlar sonra pişmanlık ve başka kuruma geçiyorlar aynı puanla. Adam sağlık bakanlığına atanmış puan 93.82. 3 atama sonra hem de. demek ki adam teias a falan gitti ya da tkiye, sonra buraya geçti.
13 Nisan 2024 20:29

Bu ne abiii bir tane doğru bilgi yok, boş boş konuşup insanları yanlış bilgilendirmeyin. Bi de öz güvenli öz güvenli konuşmuş :D. 4a ve 4c ne git onu öğren :D gitmiş 657 4a kadrolu ile sigorta kolu5510/4a yı birbirine sokup üstüne bir de 399 sözleşmeliyi de c maddesinde diye 5510/4c sigorta koluna sokmuş hahahahah. 5510/4c sigorta kolu devlet memuru sigorta koludur, 399 da 657 de muhtarlar da vs vs 4c sigorta kolludur. 4a ise işçilerin sigorta koludur. Ayrıca 657/4a kadrolu 657/4b sözleşmelidir. Bunlar bambaşka şeylerdir. Ha eğer 3 yılı doldurmadan devlet memurluğuna geçmeye cesaret edecek yiğit varsa haber etsin de yanışını görelim az gülelim. Kanıtlı şeylerle gelin buraya. Kitlerde ikların falan uyarmışlığı var istifa etme başlayamazsın burada diye. Element uydurmayın burada yazanların da dediklerini ciddiye almayın. Gidin kurumlardan net bilgileri alın.

27 Nisan 2024 23:43

siz yerleştirildiniz mi yoksa atamanız da yapıldı mı.

krexx, 2 ay önce

Bence bu durum kurumdan kuruma değişiyor. Ben mesela 2022 kpss puanıyla TKİ'ye düz memur olarak atandım fakat başvuru yapmadım. İşe başlamadım yani. Sonrasında 3 yıl yasağını öğrendim. Daha sonrasından ÖSYM çağrı merkezini aradım ve durumumu açıkladım. Görevli kız en sağlıklı bilgiyi atandığım kurumun verebileceğini söyledi. Bunun üzerine TKİ Genel Merkezi'ne giderek personel birimiyle görüşmek istediğimi belirttim. Birimdeki memurların 3 yıl kısıtlamasından haberleri bile yoktu. Şansıma personel müdürü dairedeymiş onunla kısa bir görüşme imkanı buldum. Müdür bana, KİT kurumlarına başvuru yapamazsın ama diğer kamu kurumlarına yeni bir kpss puanıyla başvuru yapabilirsin dedi. Yani benim özelimde 2022 puanıyla hiçbir yere başvuru yapamıyorum ama 2024 puanıyla KİT dışındaki kurumlara başvuru yapabiliyorum. Benim için 3 yıl yasağı normalde 2026 Şubatı gibi son buluyor. Mevcut CB kararı gereği bu tarihten önce hiçbir kamu kurumuna başvuru yapamamam gerekiyor ama müdürün söylediklerini de yazdım. Diğer yandan KİT'ten istifa edip 3 yıl yasağına takılmadan diğer kurumlarda da işe başlayanlar olmuş. Dediğim gibi bu durum tamamen görev yaptığınız KİT kurumuna göre değişiyor.

27 Nisan 2024 23:45

ha ha bu arkadaşın başına geldi. vali istifayı onaylamadan çıkış yapmışlar.

furyschopen, 2 ay önce
27 Nisan 2024 23:49

bir de bu var.

2024 YILINA AİT GENEL YATIRIM VE FİNANSMAN PROGRAMININ UYGULANMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLARIN BELİRLENMESİNE DAİR TEBLİĞ

28 Nisan 2024 00:27

aynen hocam beni deli ettiler resmen. neyse ki dhmi inisiyatif aldı başladım yoksa hepsini mahkemeye verecektim.
blizzard912, 1 ay önce

ha ha bu arkadaşın başına geldi. vali istifayı onaylamadan çıkış yapmışlar.

28 Nisan 2024 00:30

sen yoksa adanalı mısın.

furyschopen, 1 ay önce
aynen hocam beni deli ettiler resmen. neyse ki dhmi inisiyatif aldı başladım yoksa hepsini mahkemeye verecektim.

abbaca
Aday Memur
28 Nisan 2024 11:49

Merhaba kitlerden 4/B'ye geçişte 3 yıl yasağı ile ilgili şu ana kadar gördüğüm 2 uygulama var. Birincisi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini esas alan uygulama. Bu uygulamada 4/B istisna sayılmamış. Sadece farklı unvan(memurdan mühendisliğe geçiş gibi) ve kariyer memurluğu dediğimiz unvanlara(müfettişlik, gelir uzmanı gibi) geçişler sayılmış. Maliye bakanlığının tebliğinde ise bunlara ek olarak 4/B alımları da eklemiş. 4/B için 3 yıl yasağını takan kurumlar CBK'yi esas alıyor ve kabul etmiyor. Takmayanlar da tebliği esas almakla birlikte CBK'nin içindeki bu kararnameyi bakanlığın çıkardığı tebliğ tamamlar maddesinden dolayı atamayı engellemiyor. Mantıklı olan da 4/B'nin istisna olması. Atanamayanlardan mahkeme kararıyla geri dönenler çok olmuş. Çünkü ortada bir tebliğ var Cbk'ye ayıkırı değil aksine onu tamamlıyor. Aykırı bir şey her sene çıkmaz. Bunları hazırlayanlar düşünmüştür. Kimseyi de mağdur etmezler. İşin gerçeği de kurumlar almıyoruz dediğinde kişiler bunu kabulleniyor. Çünkü kimse bu süreçle uğraşmak istemez.

Ek olarak başvuru yasağı merkezi alımlar ile kitlerin açıktan alımı için vardır. Yani 3 yılı doldurmanıza 1 gün bile kalmışsa bu 2 alıma başvuramazsınız. 4/B için ise başvuru yasağı yok. 3 yıl dolmadan başvuru yaparsınız, atamanız yönetim kurulunun önüne geldiğinde 3 yılınız dolmuşsa kurum sizi atar. (3 yılı takan kurumlar için bahsediyorum) Çünkü kararnamede atanamaz diyor başvuramaz demiyor. Siz atanmayı beklerken hizmetinizi yapmaya devam ediyorsunuz. SGK'nın çıkış tarihi önemli. Başvuramaz dediği 2 istisna var sadece. Başvuru yasağı getiren kurumlar gördüm fakat hiçbir dayanağı yok. Çoğu personel yerleşme ve atamanın farkını bilmiyor. Yani işin özü siz hakkınızı arayana kadar herkes benim dediğim olacak diyor. İş resmiyete gelince de haklılık ortaya çıkıyor.

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi