Editörler : E.Kayı Han
04 Nisan 2024 21:51

Sözleşmeli Personelde Eş durumu Tayininde Farklı Mevzuat Sorunu

Sözleşmeli personeli çalıştırılmasına ilişkin esaslarda kurum içi yer değişikliğine

""b) Personelin eş durumuna bağlı kurum içi yer değişikliği talebi; vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olması, geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması ve kamu personeli olan eşin, kurum içi görev yeri değişikliği mümkün olmayan veya mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması kaydıyla yerine getirilebilir"" diyor.

FAKAT: 657 devlet memurları kanunun 4. maddesinin B bendi sözleşmeli personel başlık altında

(Ek paragraf: 19/1/2023 - 7433/2 md.)

""Bu personel can güvenliği ve sağlık sebepleri hariç olmak üzere üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz ""deniliyor.

DSİ'de çalışıyorum personel dairesinden görüştüğüm birisi 657 devlet memurları kanunu geçerli eşiniz kamuda tayin hakkı olmayan pozisyonda çalışsa da geçemezsiniz dedi. bu durum başına gelen var mı veya ne yapmam gerekir.

hezargol
Memur
05 Nisan 2024 01:04

26 ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren 7433 sayılı kanunla 3 yıl sonunda 657 4B sözleşmeli personelin kadroya geçebileceğini ve bu 3 yıl sürecince de can güvenliği ve sağlık durumu mazaretleri dışında yer değişikliğinin mümkün olmayacağı maddeleri 657 4b maddesine ek paragraf olarak eklenmiştir. Yine aynı 7433 sayılı kanunda sözleşmeli personelin çalışmasına ilişkin esasların 6 ay içerisinde yani 26 haziran 2023 tarihine kadar ayrıntıların düzenleneceği belirtilmişti. Ama üzerinden geçen bu süre zarfında henüz bir düzenleme yapılmış değil. Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda yazılan 1 yıl sonunda eş durumu ilgili düzenleme yapılmadığı için güncelenmemiştir. Bu durumda 657 4B maddesi geçerli olacaktır ve 3 yıla kadar eş durumu tayini yapamayacaksınız.

Rahmi yildirimm
Aday Memur
06 Nisan 2024 14:30

sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda düzenleme yapılmadığı için mevcutta yazılanda geçerli sayılacağı durumunda eş durumundan dava açılsa bu hakimin takdir yetkisine kalır mı ?

hezargol, 2 ay önce

26 ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren 7433 sayılı kanunla 3 yıl sonunda 657 4B sözleşmeli personelin kadroya geçebileceğini ve bu 3 yıl sürecince de can güvenliği ve sağlık durumu mazaretleri dışında yer değişikliğinin mümkün olmayacağı maddeleri 657 4b maddesine ek paragraf olarak eklenmiştir. Yine aynı 7433 sayılı kanunda sözleşmeli personelin çalışmasına ilişkin esasların 6 ay içerisinde yani 26 haziran 2023 tarihine kadar ayrıntıların düzenleneceği belirtilmişti. Ama üzerinden geçen bu süre zarfında henüz bir düzenleme yapılmış değil. Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda yazılan 1 yıl sonunda eş durumu ilgili düzenleme yapılmadığı için güncelenmemiştir. Bu durumda 657 4B maddesi geçerli olacaktır ve 3 yıla kadar eş durumu tayini yapamayacaksınız.

hezargol
Memur
06 Nisan 2024 14:35

sadece 26 ocaktan önce sözleşmeli olarak başlayanların mahkeme sonuçlarının olumlu sonuçlanabileceğini düşünüyorum. çünkü 7433 sayılı kanunda : bu kanun yürürlüğe girdiğinde sözleşmeli olarak çalışanlar yürürlükteki kanuna tabidir diyor.
15 Nisan 2024 14:36

1 Yıldır herkes bu sorunun cevabını arıyor ama asla net bir cevap yok

yldz21
Aday Memur
17 Nisan 2024 09:27

ben bu durumu ombusmanlıga yazdım cevap bekliyorum. bazı kurumlar 26 ocaktan sonra işe başlayan 4b sözleşmeli personelin eş durumu tayinini 1 sene olarak belirledi.

Ortada şöyle sacma bir durum var; kurumlar 4b ile ilgili tüm mevzuatta "sözleşmeli personel çalıstırılmasına ilişkin esasları" göz önünde bulundururken mesele eş durumuna gelince 7433'ü söylüyor.

Rahmi yildirimm
Aday Memur
20 Nisan 2024 23:23

hocam cevap gelince bizlerle paylaşırmısınız lütfen

yldz21, 1 ay önce

ben bu durumu ombusmanlıga yazdım cevap bekliyorum. bazı kurumlar 26 ocaktan sonra işe başlayan 4b sözleşmeli personelin eş durumu tayinini 1 sene olarak belirledi.

Ortada şöyle sacma bir durum var; kurumlar 4b ile ilgili tüm mevzuatta "sözleşmeli personel çalıstırılmasına ilişkin esasları" göz önünde bulundururken mesele eş durumuna gelince 7433'ü söylüyor.

Rahmi yildirimm
Aday Memur
20 Nisan 2024 23:24

SANIRIM BU KANUNA İLK DENK GELENLER BİZLERİZ. TAYİNİ GELDİĞİNDE HERKES BAŞVURSUN RED GELİRSE DE REDDİN İPTALİ DAVASINI AÇSIN BU İŞİN EMSAL KARARLARI BİZLER OLALIM DOSTLAR.

Rahmi yildirimm
Aday Memur
27 Nisan 2024 21:18

Arkadaşlar baştan sona okunduğunda 7433 sayılı kanunu bir kadroya geçiş kanunu olduğu anlaşılmakta olup kadroya geçmesi söz konusu olmayan sözleşmeli personeli kapsamadığı anlaşılmaktadır. Orda söz konusu olan ""Bu kapsamda istihdam edilen sözleşmeli personelden aynı kurumda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar bu sürenin bitiminden itibaren otuz gün içinde talepte bulunmaları hâlinde bulundukları yerde aynı unvanlı memur kadrolarına atanır. Bulundukları pozisyon unvanı ile aynı unvanlı memur kadrosu bulunmayanların atanacağı kadrolar Cumhurbaşkanınca belirlenir. Bu personel can güvenliği ve sağlık sebepleri hariç olmak üzere üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Memur kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar."" Metindende anlaşılacağı üzere orda can güvenliği ve sağlık sebepleri hariç olmak üzere başka yere atanamayan personelin "Bulundukları pozisyon unvanı ile aynı unvanlı memur kadrosu bulunmayan ve atanacağı kadroları Cumhurbaşkanın belirlediği kadrolar olduğu kadroya geçmeyen sözleşmeli personeli ilgilendirmediği ve dolayısıyla eş durumuna engel teşkil etmediği anlaşılmaktadır

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi