Editörler : "eskiyara"Pangaea
30 Nisan 2024 06:17

gelen giden hiçbir bakan öğretmeni dinlemedi ve sonuç olarak başarısızlık.... Bir öğretmeni dinleyin artık.. göreceksiniz sıkıntılar 10 maddede öyle uzaklarda yok profmus yok akdemisyenmis hiçbiri bin derse bile girdiği yok
30 Nisan 2024 06:25

PDR kaldırılmalı okul hastahane değil, doktor olsa derman olur psikolog olsa sorunu derinden çözer PDR adı altında yatış memurluğu... rehberlik dersine Rehber öğretmen girmiyor çok acayip bir durum..

şanlı0788
Şube Müdürü
30 Nisan 2024 09:48

Liseler için zorunlu eğitim kaldırılmalı!

albatros52
Memur
30 Nisan 2024 20:09

Ortaokul 3 lise 3 sene. Günlük ders saati 6 sonrası kurs gibi 4 saat gönüllü.

Mehker
Daire Başkanı
30 Nisan 2024 20:53

İşini layıkıyla yapanları ayrı tutuyorum fakat

Gerçekten de genelde Rehber öğretmenler kadar rahatı yok, biz 9-3 arasında okulda duruyoruz, onlar da 9-3 arası okulda duruyorlar sonra gidiyorlar, farklı olarak hiçbir derse girmiyorlar, ne zaman görsek öğretmenler odasında muhabette, zil çalınca biz derse gidiyoruz, onlar öğretmenler odasında muhabbete devam.. veli derdi, nöbet derdi yok, hiçbir sorumlulukları da yok, biz sorunlu öğrencileri onlara gönderiyoruz, onlar sorunları çözmeden bize geri gönderiyor..

Değişim konusuna rehberlik sevisleri ve rehber öğretmenler hakkında bir şeyler yapılarak başlansa iyi olur bence

kamuran15, 1 ay önce

Cesur görüş belirtebilirsiniz arkadaşlar, unutmayın siz bakansınız ve ne yapmak istediğinizi, nasıl bir eğitim sistemi kurmak istediğinizi çekincesiz seviyeli bir şekilde dile getirebilirsiniz

Örnek: ders saati sayısı günlük 6 dersi aşmamalı, ders süresi ise 30 dk ya kısaltılmalıdır.

Örnek: Tüm okullarda ders başlangıcı 1 saat ileri alınmalıdır.

Örnek: Rehber ogretmenler 1 ders rehberlige girmelidirler

Örnek: Ortaokul meslek liseleri açılmalıdır.

Örnek: Disiplin ve sınıf geçme yönetmeliği gibi

kamuran15
Yasaklı
30 Nisan 2024 22:26

Çok doğru ifade etmişsiniz. PD-R nin en temel sorunu, (ez cümle) madalyonun diğer önemli yüzü olan rehberliğin âtıl bıraktırılarak, odadan ve masa basindan yönetim anlayışına terkedilmesidir.

Saha bazında aktif görev tanımına yer verilmemesidir, öğrencilerin kendi habitatı ve okul kültürü, ayrıca bireysel gelişimine dönük koruyucu ve önleyici rehberlik ortaya konulmaması/konulamamasıdır.

Uzman katkısının sahaya yansımıyor oluşudur sayın hocam, genel bağlamda okula entegre edil(e)memiş bir PDR nin varlığı subut edicidir, hatta 10 yıllardır ne yazık ki durum budur...

Her şart ve koşulda adına artık ister dernek deyin, ister bürokratik lobi deyin, ister politik gizil güçler deyin, ekseninde bir vesayet tarafınca; eğitim tabanının hayrı hilafına konumlandırılan mevcut yapının yapılandırma ve revize edilmesi talepleri daima bertaraf edilmektedir. Herhangi yapıcı yaklaşımlar bile kâale alınmamaktadır.

Dahi orantısız bir koruma/kollama niyetiyle hareket edilmesi durumu günümüzdeki kaotik (ki aslında asla kaotik degil) bir açmaza taşımıştır.

Saldırı mahiyeti tasiyacak veya buna imkan verecek sözcük ve anlatım kurmak istemem lakin, PDR Çözüm Önerisi makalemde dile getirdiklerim nisbetince sadete getirmekten yanayım. Sorunları konuşmanın ve kaseti başa sarmanin da zamanı geçti.

(Nacizane 25 senelik egitim tecrübeme dayanarak belirteyim)

1- PDR nin acilen sorunlu öğrenci noktasında, Disiplin iş ve işlemlerinin etki alanından çıkarılması elzemdir

2- Rehber öğretmenin 2 haftalık ritüel süreçler dahilinde, öğrenci genelini tanıma, koruyucu ve önleyici rehberlik ve etkinlik temelli faaliyetlerini 1 ders saati ile yerine getirmeleri yine elzemdir

3- Yukariki 2 madde veto sebebi ise, Danışma iş ve işlemleri kanadinda 8/5 mesai ile öğrencilerin ulaşılabilirliklerine hitap edebilen bir Psikolojik Danışma görev alanına evrilmesi çok ta tasvip etmediğim bi diğer tampon çözümdür veslm

Mehker, 3 hafta önce

İşini layıkıyla yapanları ayrı tutuyorum fakat

Gerçekten de genelde Rehber öğretmenler kadar rahatı yok, biz 9-3 arasında okulda duruyoruz, onlar da 9-3 arası okulda duruyorlar sonra gidiyorlar, farklı olarak hiçbir derse girmiyorlar, ne zaman görsek öğretmenler odasında muhabette, zil çalınca biz derse gidiyoruz, onlar öğretmenler odasında muhabbete devam.. veli derdi, nöbet derdi yok, hiçbir sorumlulukları da yok, biz sorunlu öğrencileri onlara gönderiyoruz, onlar sorunları çözmeden bize geri gönderiyor..

Değişim konusuna rehberlik sevisleri ve rehber öğretmenler hakkında bir şeyler yapılarak başlansa iyi olur bence

Millennium
Şef
30 Nisan 2024 23:35

Okula öğrenmek dışında hiçbir halt için gelinmesin. Liseyi zorunlu olmaktan çıkar, okumak isteyen gelsin, istemeyeni akşamına kalmadan şutla.

Dersi sabote edenler için de özel ihbar hattı açılsın. Öğretmen nefes alsa cimere yazılıyor çünkü.

Millennium
Şef
30 Nisan 2024 23:36

Ha bir de rehberlik dersine okul rehber öğretmeni girsin bir zahmet.

KDesigner
Aday Memur
01 Mayıs 2024 00:13

Ben bakan olsan hiçbir şeyi değiştirmem. Değiştirdikçe sistem daha da batıyor:)

kamuran15
Yasaklı
01 Mayıs 2024 21:53

Mümkünse olmayin bakan:)

KDesigner, 3 hafta önce

Ben bakan olsan hiçbir şeyi değiştirmem. Değiştirdikçe sistem daha da batıyor:)

transferansss
Aday Memur
01 Mayıs 2024 22:04

Önce öğretmen yeterliliğini sorgulardım. pedagojii biliminin verilerinden ve evrensen insani değerlerden uzak öğretmenlerin uzak öğretmenlerin yeterliliklerini artırmaya çalışırdım.

transferansss
Aday Memur
01 Mayıs 2024 22:07

Haftda sadece 3 gün çalışıp 4 gün yatan öğretmenleri çalışmadıkları günler için kendilerini geliştirecekleri eğitimlere katılmasını sağlardım.

Dekemi
Aday Memur
01 Mayıs 2024 23:12

Müthiş bir çalışma yapılıp eğitim sistemi 1 kere değiştirilmeli, sağlam bir sistem kurulmalı, sonra bir daha hiç değişiklik yapılmamalı

kamuran15
Yasaklı
02 Mayıs 2024 18:11

Haklı çıkmak istemiyoruz, aksine artık yanılmak istiyoruz fakat ne mümkün... Sayın bakanın, eğitimin mevcut ve varolan temel sorunlarını halının altına süpürerek, Öğretmen Akademisi gibi kursla ve yandaş diyebileceğimiz okutman ve akademisyen hocalarca yine bir "Yaptım-oldu" mantalitesi içinde hareket tarzı ve yaklaşıma yönelmesi bu durumu düpedüz tescil ediyor. Bakıldığında aslolan meselelerin çözümü yerine tampon nitelikli bile sayılamayan uygulamalara girişilmesimesi.manidar olup, başarısızlığın temel faktörleri, eğitim sisteminin yokedilen ve mutasyona uğratılan genomları neticesidir. İşte efendim en başta okullardaki disiplinsizlikten tutun, dersten kalma, sınıfta kalma, devamsızlıktan kalma, sorunlu öğrenciye disiplin uygulamak bir yana, alan ve branş uzmanınca fâal rehberlik te yaptırma, eee? sorunları süpüre süpüre başarıdan yoksun bir eğitime yol ac ve çıkıp insanlara/eğitim kamuoyuna de ki "öğretmenler yetersiz onları gelistirecegiz" Geliştirsen ne fayda !? işte vay efendim Öğretmen Akademisi kuralım bakalım. Olacak iş mi pekala...

transferansss, 3 hafta önce

Önce öğretmen yeterliliğini sorgulardım. pedagojii biliminin verilerinden ve evrensen insani değerlerden uzak öğretmenlerin uzak öğretmenlerin yeterliliklerini artırmaya çalışırdım.

ogrtmburcin
Yasaklı
04 Mayıs 2024 21:02

Girmeyecekse de kaldırılmalı kesinlikle hemfikirim

kerten.kele, 3 hafta önce
PDR kaldırılmalı okul hastahane değil, doktor olsa derman olur psikolog olsa sorunu derinden çözer PDR adı altında yatış memurluğu... rehberlik dersine Rehber öğretmen girmiyor çok acayip bir durum..
Toplam 115 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi