Editörler : ayşegül bgm
17 Nisan 2024 17:49

Özel sektör eş tayini genel bilgilendirme

Herkese selamlar,

Yaklaşık 2.5 - 3 ay süren ve 3.başvuru sonucunda bugün itibariyle eş durumu için yaptıgımız tayin olumlu sonuçlandı. Bu konu başlığı altında yaşadığımız süreci özetlemek istiyorum. Biz pek bilgimiz olmadan resmen deneme yanılma yöntemiyle gittik süreç o yüzden uzadı. Belki bu şekilde başvuru yapacaklara rehber olur. Ben özel sektör çalışanıyım, eşim de hemşire ve 4.senesini tamamlamış kadrolu olarak görev yapıyor.

Öncelikle bildiğiniz üzere özel sektör çalışanları için 2 türlü durum söz konusu. Birincisi; sosyal güvenlik primi atama talep edeceği yerde yatan kişiler. İkinci durum ve karmaşık olan sosyal güvenlik primi atama talep edilen yer dışında genel bir merkezden yatan kişiler.

Birincisi için süreç daha açık; son 4 yıl içerisinde en az 720 gün sosyal güvenlik primi yatmış olması ve hala çalışıyor olması yeterli. İş değiştirmiş olması yada arada prim boşluğu olması önemli değil.

Gerekli belgeler;

1- Eş görev belgesi (çalıştığı yerden alacak)

2- SGK hizmet döküm belgesi(e devletten alacak)

3- Nüfus kayıt örneği (e devletten alacak)

4- Çalıştığı yerin faliyette oldugunu gösterir belge (firmanın bulunduğu şehirdeki ticaret odasından alınabilir)

5- Başvuru dilekçesi

İkinci durum için; yine son 4 yıl içerisinden en az 720 gün sosyal güvenlik primi yatmış olmalı ve hala çalışıyor olmalı. Buna ek olarak çalıştığı firmanın atama talep ettiği yerde faliyette oldugunu ve en az 720 gündür bu şubede çalıştığını belgelendirmesi gerekmektedir. Anladığım kadarıyla şube de en az 720 gün çalıştığını ilgili ticaret odasından alınan faliyet belgesindeki iş yeri tescil tarihinden kontrol ediyorlar. Tescil tarihi üzerinden en az 720 gün geçmiş olmalı. Biz buna ek olarak şirketten aldığımız görev belgesine şu tarihten itibaren bu şubede görev yapıyor gibi bir notta ekletmiştik. Çalıştığınız şirketin farklı şubelerinde en az 720 gün tamamlamış olsanızda problem değil. Hatta iş değiştirip farklı bir şirkette çalışıyor olsanız bile problem değil yeter ki atama talep ettiğiniz yerde şubesi olsun ve en az 720 gündür aktif olsun.

İkinci Durum için gerekli belgeler;

1- Eş görev belgesi (çalıştığı yerden alacak)

2- SGK hizmet döküm belgesi(e devletten alacak)

3- Nüfus kayıt örneği (e devletten alacak)

4- Çalıştığı yerin genel merkezi neresiyse orada faliyette oldugunu gösterir belge (firmanın bulunduğu şehirdeki ticaret odasından alınabilir)

5- Çalıştığı şirletin atama talep ettiği yerde faliyette oldugunu gösterir belge (firmanın bulunduğu şehirdeki ticaret odasından alınabilir)

6- Başvuru dilekçesi

NOT: Gerekli olan tüm belgeler de imzalayan kişinin adı, soyadı, ünvanı, imzası ve şirket kaşesi olması zorunlu. Bu noktaya çok takılıyorlar.

E-imzalı belgeler de ise; imzalayanın adı soyadı ve ünvanı genelde oluyor ek olarak belge e-imza bilgisi ve belgenin bir yerinde doğrulama bilgileri olduğu için problem olmuyor.

Biz bu süreci sonunda tamamladık darısı isteyenlere olsun. Umarım bu yazı başvuru yapacaklara bir rehber olur. Çünkü süreç içerisinde çok fazla doğru yanlış bilgiler yanlış yönlendirmeler oluyor ve bu da insanı yıpratıyor. Herkese kolaylıklar

Hemmerve13
Aday Memur
17 Nisan 2024 23:07

Çok teşekkür ederiz

Can Juan
Aday Memur
18 Nisan 2024 14:26

Öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim.

Ben kendi durumum ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Paylaştığınız bilgilere göre eşin son dört yıl içinde aynı şirketin farklı şehirlerdeki şubelerinde 720 gün sigorta priminin olması, şu anda atanılmak istenen ilçede halihazırda çalışıyor olması yeterli oluyor sanırım. Daha önce Facebook gruplarında böyle bir durumda bulunan bir arkadaş atamasının yapılmadığını söylemişti.

Eşim 2022 Eylül ayından beridir aynı şirkette çalışıyor fakat Mart 2023 ten beri yani depremden dolayı farklı şehre geçmek zorunda kaldı ve o zamandan beridir halen aynı kurumda çalışmakta. Sigortası da o şehirden yatıyor. Sorum şu: Eylül ayında eş durumu tayini isteyebilir miyim?

YD1903
Aday Memur
18 Nisan 2024 15:44

Öncelikle özel sektör çalışma durumunda 20.maddenin 5.koşulunda belirtildiği üzere 2 durum söz konusu

(birincisi; Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son dört yıl içinde 720 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılır.

ikincisi; atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primleri ödenenlerden, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu işyerinde en az 720 gün çalıştığını belgelendirenlerin talepleri de değerlendirmeye alınır.)

var ama sigorta atama talep edilen yer dışında yatıyorsa çok farklı durumlar olabiliyor. Sizin durumda bizimkinden biraz farklı o yüzden anladığım kadarıyla yorumlamaya çalışayım.

Aynı şirketin farklı şehirlerinde 720 gün prim olması şeklinde değil; aynı şehirde son 4 yıl içerisinde en az 720 gün prim olması gerekiyor. Bu 720 gün içerisinde bir çok farklı şirket olabilir yada aynı şirketin farklı şubeleri olabilir o önemli değil , yani yukarıda belirtilen birinci konu. Siz de zaten sigorta primi yatan yere atama istediğiniz için bu hükme giriyor olacaksınız dolayısıyla o şehirde 720 gün prim doldurmuş olması gerekecektir diye düşünüyorum.

Eğer atama talebiniz sigorta yatan yer dışında bir yer olsaydı yine son 4 yıl içinde en az 720 gün prime bakacaklardı (ama buraya bir not düşeyim farklı şehirlerde toplam 720 gün olması problem mi değil mi emin değilim) buna ek olarak atama talep edeceğiniz yer de çalıştığınız şirketin şubesinin olması ve en az 720 gündür aktif yani ticaret odasında tescil tarihi üzerinden 720 gün geçmiş olması gerekiyor.

Tabi ben anladığım kadarıyla yorumlamdım bakanlığı arayıp bilgi almak lazım ama oradaki her memur da bu tarz konularda pek bilgi sahibi değil. Mesela bizim 2.başvurumuzun red sebebi alakasız bişeydi arayıp bilgi aldığımda 4 5 farklı kişiye aktardılar asıl red sebebini öğrenene kadar :)) Sancılı bir süreç kolaylıklar dilerim

Gulnuroo
Aday Memur
18 Nisan 2024 15:52

Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Gulnuroo
Aday Memur
18 Nisan 2024 15:56

Merhaba bende evrak verdim red geldi ikinciyi verdim ama yazdığınız şu bilgi kafamı

Çalışılan yerde de faaliyet belgesi alınması gerekiyor diye eşim mümessil ve faaliyet belgesi istanbuldan alındı çünkü şirketin merkezi orası fakat Denizlide çalısıyor Denizlide ofis vs kımse yok ordan faalıuyet belgesi nasıl alabılırız

YD1903, 1 ay önce

Öncelikle özel sektör çalışma durumunda 20.maddenin 5.koşulunda belirtildiği üzere 2 durum söz konusu

(birincisi; Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son dört yıl içinde 720 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılır.

ikincisi; atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primleri ödenenlerden, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu işyerinde en az 720 gün çalıştığını belgelendirenlerin talepleri de değerlendirmeye alınır.)

var ama sigorta atama talep edilen yer dışında yatıyorsa çok farklı durumlar olabiliyor. Sizin durumda bizimkinden biraz farklı o yüzden anladığım kadarıyla yorumlamaya çalışayım.

Aynı şirketin farklı şehirlerinde 720 gün prim olması şeklinde değil; aynı şehirde son 4 yıl içerisinde en az 720 gün prim olması gerekiyor. Bu 720 gün içerisinde bir çok farklı şirket olabilir yada aynı şirketin farklı şubeleri olabilir o önemli değil , yani yukarıda belirtilen birinci konu. Siz de zaten sigorta primi yatan yere atama istediğiniz için bu hükme giriyor olacaksınız dolayısıyla o şehirde 720 gün prim doldurmuş olması gerekecektir diye düşünüyorum.

Eğer atama talebiniz sigorta yatan yer dışında bir yer olsaydı yine son 4 yıl içinde en az 720 gün prime bakacaklardı (ama buraya bir not düşeyim farklı şehirlerde toplam 720 gün olması problem mi değil mi emin değilim) buna ek olarak atama talep edeceğiniz yer de çalıştığınız şirketin şubesinin olması ve en az 720 gündür aktif yani ticaret odasında tescil tarihi üzerinden 720 gün geçmiş olması gerekiyor.

Tabi ben anladığım kadarıyla yorumlamdım bakanlığı arayıp bilgi almak lazım ama oradaki her memur da bu tarz konularda pek bilgi sahibi değil. Mesela bizim 2.başvurumuzun red sebebi alakasız bişeydi arayıp bilgi aldığımda 4 5 farklı kişiye aktardılar asıl red sebebini öğrenene kadar :)) Sancılı bir süreç kolaylıklar dilerim

YD1903
Aday Memur
18 Nisan 2024 17:48

merhaba, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu belgelemeniz gerekiyor aksi takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Maalesef yönetmelikte bu şekilde belirtilmiş. Dolayısıyla siz Denizliye atama talebinde bulunuyorsanız eşinizin çalıştğı kurumun Denizlide bir şubesi olması ve bu şubeninde en az 720 gündür aktif olmasını belgelemelisiniz.

Mesela ben şu an iş değiştirmek istiyorum. Farklı bir firmadan bir iş teklifi aldım ama bu iş yerinin bizim gideceğimiz yerde şubesi olmadığı için teklifi red etmek durumunda kaldım. Çünkü ataması olumlu olan kişiler her yıl Ocak ayında bu eş durumu mazeretinin devam ettiğini ilgili şehirdeki il sağlığa bildirmesi gerekiyor. 5.yılın sonunda kalıcı tayin gerçekleşmiş olacak.

Gulnuroo, 1 ay önce

Merhaba bende evrak verdim red geldi ikinciyi verdim ama yazdığınız şu bilgi kafamı

Çalışılan yerde de faaliyet belgesi alınması gerekiyor diye eşim mümessil ve faaliyet belgesi istanbuldan alındı çünkü şirketin merkezi orası fakat Denizlide çalısıyor Denizlide ofis vs kımse yok ordan faalıuyet belgesi nasıl alabılırız

Gulnuroo
Aday Memur
18 Nisan 2024 20:30

Şuan çok çaresiz kaldım çünkü işi bırakamaz ve mümessil olduğu için şube gibi durum söz konusu değil belgeyi nasıl alabiliriz ki

YD1903, 1 ay önce

merhaba, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu belgelemeniz gerekiyor aksi takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Maalesef yönetmelikte bu şekilde belirtilmiş. Dolayısıyla siz Denizliye atama talebinde bulunuyorsanız eşinizin çalıştğı kurumun Denizlide bir şubesi olması ve bu şubeninde en az 720 gündür aktif olmasını belgelemelisiniz.

Mesela ben şu an iş değiştirmek istiyorum. Farklı bir firmadan bir iş teklifi aldım ama bu iş yerinin bizim gideceğimiz yerde şubesi olmadığı için teklifi red etmek durumunda kaldım. Çünkü ataması olumlu olan kişiler her yıl Ocak ayında bu eş durumu mazeretinin devam ettiğini ilgili şehirdeki il sağlığa bildirmesi gerekiyor. 5.yılın sonunda kalıcı tayin gerçekleşmiş olacak.

Mehmet C.
Aday Memur
18 Nisan 2024 23:13

Peki hocam benim merak ettiğim konu sözleşmeli personel 4 yılımı tamamlayıp kadro almadan örneğin ikinci yasa üçüncü yılında eş durumu tayini isteyebilir mi eşi özel sektörde çalışıyorsa. Yönetmeliği okuduğumda yanlış anlamadıysam kişinin işe başladığı yerde bir senesini doldurması şartı vardı ondan sonrasında şartları sağlıyorsa tayin isteyebilir diyordu.

YD1903
Aday Memur
19 Nisan 2024 01:32

Dediğim gibi eşinizin çalıştığı kurumun atama istediğiniz yerde bir şubesi yoksa sizin iş olmaz gibi duruyor. Çünkü bu belgeyi ticaret odasından alabilirsiniz ama şube olmadıgı için alabileceğiniz bir belge değil maalesf

Gulnuroo, 1 ay önce

Şuan çok çaresiz kaldım çünkü işi bırakamaz ve mümessil olduğu için şube gibi durum söz konusu değil belgeyi nasıl alabiliriz ki

YD1903
Aday Memur
19 Nisan 2024 01:33

Eşi özel sektörde çalışan hemşireler 3.yılını tamamladıktan sonra eş durumu tayini yapabiliyorlar diye biliyorum. Bizde eşim 4.5 senesini tamamlayıp kadrolu oldugu için bir problem olmadı. Ama en az 3 sene tamamlama zorunlulugu var diye biliyorum.

Mehmet C., 1 ay önce

Peki hocam benim merak ettiğim konu sözleşmeli personel 4 yılımı tamamlayıp kadro almadan örneğin ikinci yasa üçüncü yılında eş durumu tayini isteyebilir mi eşi özel sektörde çalışıyorsa. Yönetmeliği okuduğumda yanlış anlamadıysam kişinin işe başladığı yerde bir senesini doldurması şartı vardı ondan sonrasında şartları sağlıyorsa tayin isteyebilir diyordu.

lefkeli11
Kapalı
22 Nisan 2024 17:40

çok faydalı bi paylaşım

YD1903
Aday Memur
15 Mayıs 2024 10:46

özel sektör eş tayini

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler