Editörler : crops35
17 Nisan 2024 18:44

Staj izni

Merhaba arkadaşlar

Adalet bakanlığı bünyesinde 4b sözleşmeli kamu personeli statüsünde zabıt katibi olarak çalışmaktayım, AÖF stajı için bir her ayarladım, 20 gün gitmem lazım, nasıl izin alabilirkm, müdürüme sordum izin alamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

kabusx
Memur
18 Nisan 2024 13:48

yıllık izin mi vermiyor yani

saenes74
Genel Müdür
19 Nisan 2024 14:52

anayasa da var. eğitim hakkın engellenemz. kurum idare etmesi lazım. idari izin verebilir. yıllık izin verebilir. öyle şey olmaz.

millet hergün okula gidiyor. derse katılıyor, idare şakır şakır idare ediyor. bir seni mi idare edemeyeceklermiş.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
19 Nisan 2024 20:51

Bu şekilde olursa herkese izin vermeleri gerekmez mi anayasal olarak?
saenes74, 1 ay önce

anayasa da var. eğitim hakkın engellenemz. kurum idare etmesi lazım. idari izin verebilir. yıllık izin verebilir. öyle şey olmaz.

millet hergün okula gidiyor. derse katılıyor, idare şakır şakır idare ediyor. bir seni mi idare edemeyeceklermiş.

saenes74
Genel Müdür
24 Nisan 2024 09:06

gerekir de zaten. olmasa bir üst makama çıkın, yada rapor alın.

hsnd, 1 ay önce
Bu şekilde olursa herkese izin vermeleri gerekmez mi anayasal olarak?

hsnd
Başbakan Müsteşarı
24 Nisan 2024 09:50

Peki o zaman öğrenim gören her memur bunu yaparsa ne olur? Ya da bunun yapılabildiğini gören diğer memurlar bir okul kazanıp izin almaya çalışırsa?

Beraber memuriyete başladığımız bir arkadaşım vardı zamanında Ankara'da. Kendisi hukuk fakültesi öğrencisiydi ve bu konu hakkında şöyle demişti. "Anayasa genel kanundur. Genel kanun ile özel kanunlar çakışırsa özel kanun hükümleri uygulanır çünkü anayasal olarak eğtim hakkı engellenemez ancak DMK'ya göre memuriyet görevini yerine getirmeniz gerekir. " şeklinde konuşması olmuştu. O yüzden burada hukuk konusunda ayrımı ve kanunların ne ölçüde sınırlayıp sınırlamadığını bilmek gerekir.

saenes74, 1 ay önce

gerekir de zaten. olmasa bir üst makama çıkın, yada rapor alın.

saenes74
Genel Müdür
24 Nisan 2024 15:16

izin alınca memuriyet görevi yerine getirilmiyor o zaman 657 göre izin yasak olması lazım. anayasa diğer yasalarla çelişemez. yapılırken bakılır zaten. burda ne özel kanunla ne de anayasa ile çelişen bir durum yok. o arkadaşın daha ögrenci iken bilgisi sınırlı olarak sallamış. siz görevinizi gene yaparsınız. görev yapamayacak kadar okula haftanın 5 günü sürekli gitmek gibi o zaman iş yapılmaz. .

hsnd, 1 ay önce

Peki o zaman öğrenim gören her memur bunu yaparsa ne olur? Ya da bunun yapılabildiğini gören diğer memurlar bir okul kazanıp izin almaya çalışırsa?

Beraber memuriyete başladığımız bir arkadaşım vardı zamanında Ankara'da. Kendisi hukuk fakültesi öğrencisiydi ve bu konu hakkında şöyle demişti. "Anayasa genel kanundur. Genel kanun ile özel kanunlar çakışırsa özel kanun hükümleri uygulanır çünkü anayasal olarak eğtim hakkı engellenemez ancak DMK'ya göre memuriyet görevini yerine getirmeniz gerekir. " şeklinde konuşması olmuştu. O yüzden burada hukuk konusunda ayrımı ve kanunların ne ölçüde sınırlayıp sınırlamadığını bilmek gerekir.

hsnd
Başbakan Müsteşarı
24 Nisan 2024 22:55

Yıllık izin gibi bir durumla bu konuyu bağdaştırmayı başardığınız için bu konuya daha fazla cevap vermeyeceğim. Yargı yolu açık. Buyurun eğitim hakkı için yargı yoluna gidiniz. Zamanında yapılan haberi de bırakayım buraya Memur hem çalışıp, hem üniversiteye gidebilir mi? https://www.memurlar.net/haber/505380/
saenes74, 1 ay önce

izin alınca memuriyet görevi yerine getirilmiyor o zaman 657 göre izin yasak olması lazım. anayasa diğer yasalarla çelişemez. yapılırken bakılır zaten. burda ne özel kanunla ne de anayasa ile çelişen bir durum yok. o arkadaşın daha ögrenci iken bilgisi sınırlı olarak sallamış. siz görevinizi gene yaparsınız. görev yapamayacak kadar okula haftanın 5 günü sürekli gitmek gibi o zaman iş yapılmaz. .

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi