Editörler : crops35
17 Mayıs 2024 10:34

Önlisans mezunu olup teknisyenliğe geçmek?

Merhaba, bir Üniversitede hizmetli olarak görev yapıyorum ve önlisans mezunuyum. Liseden de bilgisayar teknisyenliği bölümünden mezunum. Önlisans mezunu olduğum halde farklı bir kuruma lise mezuniyetimle teknisyen olarak atanabilir miyim? Karşı taraf beni istiyor onda sorun yok.


vipmode
Aday Memur
17 Mayıs 2024 10:43

Atama değilde nakil demek istedim


hsnd
Başbakan Müsteşarı
17 Mayıs 2024 11:18

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi kadrolara naklen geçiş yapmanız pek mümkün değil. Normalde DMK 74. madde ile yapılabilir gibi görünse de GYUD yönetmeliği nedeniyle yapılamıyor. Ancak ya kurumunuzda sınav açılır kazanırsınız ya aynı unvanla kurum değiştirir geçtiğiniz kurumda sınav açılır kazanırsınız ya da ön lisans kpss ile ön lisans mezuniyetinizle alakalı bir kadroya atanırsınız. Ön lisans mezunu olduğunuz için kpss ile artık teknisyen olarak atanmanız mümkün değil.


vipmode
Aday Memur
17 Mayıs 2024 11:24

(Lise) mesleki teknik eğitimi bitirenler ön lisan mezunu olmaları halinde de orta öğretim ile elde ettikleri unvanla ilgili unvan değişikliği sınavına girmelerine mani bulunmamaktadır. Yazısını görünce belki nakil içinde aynı durum geçerlidir diye düşünmüştüm. Üzücü bir durum. Peki mahkeme mahkeme yoluyla dmk 74. Üzerinden olma yolu gibi bir durum olabilir mi?

hsnd, 1 ay önce

Görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi kadrolara naklen geçiş yapmanız pek mümkün değil. Normalde DMK 74. madde ile yapılabilir gibi görünse de GYUD yönetmeliği nedeniyle yapılamıyor. Ancak ya kurumunuzda sınav açılır kazanırsınız ya aynı unvanla kurum değiştirir geçtiğiniz kurumda sınav açılır kazanırsınız ya da ön lisans kpss ile ön lisans mezuniyetinizle alakalı bir kadroya atanırsınız. Ön lisans mezunu olduğunuz için kpss ile artık teknisyen olarak atanmanız mümkün değil.


hsnd
Başbakan Müsteşarı
17 Mayıs 2024 13:05

Mahkemenin tutumunu bilemem ancak bu atamalar yönetmelik nedeniyle kamu zararı açısından sorun yaratabiliyor diye biliyorum. Bu şekilde mahkeme yoluyla geçiş yapan varsa araştırıp bulmanız gerekir emsal açısından. Ben rastlamadım şimdiye kadar ama olabilir emin değilim.

vipmode, 1 ay önce

(Lise) mesleki teknik eğitimi bitirenler ön lisan mezunu olmaları halinde de orta öğretim ile elde ettikleri unvanla ilgili unvan değişikliği sınavına girmelerine mani bulunmamaktadır. Yazısını görünce belki nakil içinde aynı durum geçerlidir diye düşünmüştüm. Üzücü bir durum. Peki mahkeme mahkeme yoluyla dmk 74. Üzerinden olma yolu gibi bir durum olabilir mi?


YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
17 Mayıs 2024 14:21

Yönetmelik kanuna aykırı olamayacağından bununla ilgili emsal karar aşağıda mevcuttur:

https://www.memurlar.net/haber/641706/danistay-in-unvan-degisikligine-dair-2009-tarihli-karari-uygulanmiyor.html

hsnd, 1 ay önce

Mahkemenin tutumunu bilemem ancak bu atamalar yönetmelik nedeniyle kamu zararı açısından sorun yaratabiliyor diye biliyorum. Bu şekilde mahkeme yoluyla geçiş yapan varsa araştırıp bulmanız gerekir emsal açısından. Ben rastlamadım şimdiye kadar ama olabilir emin değilim.


YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
17 Mayıs 2024 14:52

Bu karar özetle diyor ki kurumlar isterlerse 74. madde kapsamında farklı ünvana atama yapabilirler, ancak bunun için başvuran kişiyi "sınava girmen gerekir" diye reddedemezler. İlla reddeceklerse sınavı bahane etmeden, "kadro gereği ihtiyacımız yoktur" diyebilirler.

YUSUF YILDIRIM, 1 ay önce

Yönetmelik kanuna aykırı olamayacağından bununla ilgili emsal karar aşağıda mevcuttur:

https://www.memurlar.net/haber/641706/danistay-in-unvan-degisikligine-dair-2009-tarihli-karari-uygulanmiyor.html


vipmode
Aday Memur
18 Mayıs 2024 18:44

İlginize teşekkür ederim. O zaman şansımız bar demektir doğru mu anladım ?

YUSUF YILDIRIM, 1 ay önce

Bu karar özetle diyor ki kurumlar isterlerse 74. madde kapsamında farklı ünvana atama yapabilirler, ancak bunun için başvuran kişiyi "sınava girmen gerekir" diye reddedemezler. İlla reddeceklerse sınavı bahane etmeden, "kadro gereği ihtiyacımız yoktur" diyebilirler.


hsnd
Başbakan Müsteşarı
18 Mayıs 2024 21:37

Evet ben de YUSUF YILDIRIM Bey sayesinde öğrenmiş oldum. Paylaştığı karara göre böyle bir şansınız var görünüyor.
vipmode, 1 ay önce

İlginize teşekkür ederim. O zaman şansımız bar demektir doğru mu anladım ?


hsnd
Başbakan Müsteşarı
18 Mayıs 2024 21:38

Kısaca mesele kurumu sizi istediğiniz unvandan naklen almayı kabul ettirmekte.

vipmode
Aday Memur
19 Mayıs 2024 00:07

Evet haklısınız ben şansımı deneyeceğim sizinde ilginize teşekkür ediyorum

hsnd, 1 ay önce
Kısaca mesele kurumu sizi istediğiniz unvandan naklen almayı kabul ettirmekte.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
19 Mayıs 2024 14:21

Evet, kurumun takdirinde. Kanunen engel yok. Kurumu ikna eden geçebilir.

vipmode, 1 ay önce

İlginize teşekkür ederim. O zaman şansımız bar demektir doğru mu anladım ?


trsalgado
Daire Başkanı
20 Mayıs 2024 07:03

torpili güçlü olan geçebilir desek daha doğru olur

YUSUF YILDIRIM, 1 ay önce

Evet, kurumun takdirinde. Kanunen engel yok. Kurumu ikna eden geçebilir.


YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
20 Mayıs 2024 08:59

"Kurumu ikna etmek" önemli tabi ;)

trsalgado, 1 ay önce

torpili güçlü olan geçebilir desek daha doğru olur


fatmadkr
Aday Memur
22 Mayıs 2024 13:53

merhaba. (Lise) mesleki teknik eğitimi bitirenler ön lisan mezunu olmaları halinde de orta öğretim ile elde ettikleri unvanla ilgili unvan değişikliği sınavına girmelerine mani bulunmamaktadı'' cümlesine neye göre söyldiniz böyle bir yönetmelik yoksadece görüş var benim bildigim kadarılya

vipmode, 1 ay önce

(Lise) mesleki teknik eğitimi bitirenler ön lisan mezunu olmaları halinde de orta öğretim ile elde ettikleri unvanla ilgili unvan değişikliği sınavına girmelerine mani bulunmamaktadır. Yazısını görünce belki nakil içinde aynı durum geçerlidir diye düşünmüştüm. Üzücü bir durum. Peki mahkeme mahkeme yoluyla dmk 74. Üzerinden olma yolu gibi bir durum olabilir mi?


YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
22 Mayıs 2024 14:11

Örneğin Tarım Bakanlığının ünvan değişikliği yönetmeliğinde teknisyen kadrosu için "....meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmak" ifadesi yer alıyor. Burda "önlisans mezunu olmamak" gibi bir şart yok. Meslek lisesi mezunu olan (ilgili bölüme de dikkat ederek) herkes, sonradan bitirdiği okullara bakılmadan ünvan değişikliği sınavına girebilir ve ünvan değiştirebilir.

Kısacası önemli olan ünvan değişikliği yönetmeliğinde o kadro için hangi şartın arandığı önemlidir.

fatmadkr, 4 hafta önce

merhaba. (Lise) mesleki teknik eğitimi bitirenler ön lisan mezunu olmaları halinde de orta öğretim ile elde ettikleri unvanla ilgili unvan değişikliği sınavına girmelerine mani bulunmamaktadı'' cümlesine neye göre söyldiniz böyle bir yönetmelik yoksadece görüş var benim bildigim kadarılya

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi