Editörler : "eskiyara"Pangaea
20 Mayıs 2024 01:43

Şahıs şirketi eş durumu tayini

İyi günler hocalarım. Eşimin şahıs şirketi var elindeki malları internet üzerinden satıyor, kendi primini ödüyor.

Sigorta günü sayısı tutuyor. Onun yanına eş durumu tayini yapabilir miyim? Bu şekilde tayin yapan var mı?

Policeofficerr
Aday Memur
20 Mayıs 2024 09:07

Dükkanı sabitse yapabilirsiniz hoca

20 Mayıs 2024 09:15

Özel sigorta ile olmuyor diye biliyorum.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
20 Mayıs 2024 09:58

Özel sigorta değil ki! SGK ödüyormuş.

Vergi levhanızda işyeri adresi vardır. E-ticaret olduğu için muhtemelen evinizi adres göstermişsinizdir. Emin olmamakla birlikte tayin başvurusunda bulunabileceğinizi düşünüyorum.

sanatogretmeni, 1 ay önce

Özel sigorta ile olmuyor diye biliyorum.

pelining
Yasaklı
20 Mayıs 2024 10:01

Olmaz hocam malesef, kılavuzda eş durumu yapabileceklerin koşulları mevcut, kılavuz yayınlanınca bakarsınız ama ben olmaz diye biliyorum

20 Mayıs 2024 10:03

bencede, kılavuz ne diyorsa o doğrudur

pelining, 1 ay önce

Olmaz hocam malesef, kılavuzda eş durumu yapabileceklerin koşulları mevcut, kılavuz yayınlanınca bakarsınız ama ben olmaz diye biliyorum

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
20 Mayıs 2024 20:44

Eşi Bağkur'lu esnaf olan kişi tayin isteyebiliyorsa şahıs şirketi sahibinin eşi de isteyebilir. Aynı mantık.

pelining, 1 ay önce

bahçesaray
Memur
20 Mayıs 2024 22:02

Öğretmenlerden; a. Kendileri veya eşleri yurt dışında görevli olanlar, b. Eşleri geçici görevli olanlar, c. Eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar 2023 kılavuzu

bahçesaray
Memur
20 Mayıs 2024 22:03

Öğretmenlerden; a. Kendileri veya eşleri yurt dışında görevli olanlar, b. Eşleri geçici görevli olanlar, c. Eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar başvuru yapamaz 2023 yılı kılavuzu

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
20 Mayıs 2024 22:26

İsteğe bağlı sigorta farklı bir şey. İsteğe bağlıda herhangi bir yerde çalışmadan ve zorunluluk olmadan prim ödüyorsunuz. Bir nevi BES gibi yani. Şahıs şirketinde kişi tacir olduğu için yani çalıştığı için mecburen SGK primi ödüyor. Şahıs şirketinde isteğe bağlı ödenmez, zorunlu prim ödenir.

bahçesaray, 1 ay önce
Öğretmenlerden; a. Kendileri veya eşleri yurt dışında görevli olanlar, b. Eşleri geçici görevli olanlar, c. Eşleri isteğe bağlı sigortalı olanlar başvuru yapamaz 2023 yılı kılavuzu

serkansah86
Daire Başkanı
20 Mayıs 2024 23:04

Klavuz da işyeri faaliyet belgesi diye birşey var, meslek odalarından alınıyor evrak, eğer odaya filan kaydı varsa kesin olur.

haktan34
Aday Memur
20 Mayıs 2024 23:51

daha önce yaptık(2013) pek bilinmeyen bir durum ancak yaptık. dükkan ev vs farketmez vergi mükellefi olması yeterli. kendim esnaftım eşimin tayinini aldık. vergi mükellefi eşiniz. ne sattigi nereden yaptigi önemli değil.
Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi