Editörler : cihan27E.Kayı Han
22 Mayıs 2024 19:08

Esnek ve Uzaktan Çalışma
Bu konular hakkında bir gelişme var mı?

Elifatma
Aday Memur
22 Mayıs 2024 21:46

+

SLTNBYRKDR
Aday Memur
22 Mayıs 2024 21:53

beklemedeyiz

satac123
Şube Müdürü
22 Mayıs 2024 22:38

Gelişme yok ama bunlar memurun yararına bir düzenleme yapmazlar.

22 Mayıs 2024 23:43

Kıyafet yardımı servis gitti maaş yatıyorsa halimize şükredelim

Kumrukardelen
Yasaklı
23 Mayıs 2024 20:11

Masa başı memurlar için uygun aslında

ExpertE
Genel Müdür
24 Mayıs 2024 00:46

Personelden çok kamuya yarar ve tasarruf sağlar uzaktan çalışma. Yemek temizlik elektrik su internet vs yok. Motivasyonu daha yüksek olduğundan işe daha çok satılan sabah akşam trafik oluşturmayan, giyim öz bakım harcamaları kısılan memurun işe sarılması ve daha iyi etkin sonuçlar çıkarması da cabası. 50-100 sene sonra jenerasyon işe gitmek de nedir ya gerçekten hazırlanıp evden mi çıkıyordunuz ne saçma diyecek eminim buna.

Kumrukardelen, 1 ay önce

Masa başı memurlar için uygun aslında

üçbuçukali
Müsteşar Yardımcısı
24 Mayıs 2024 08:06

masa basinda calistiramadigin adami

evde nasil calistirabileceksin

pijamasini giyip gunde yarim saat calisiyorum ayagina gun boyu yatsa bunun mueyyidesi ne

bunlari iyi sorgulamak lazim

benim kurumum uzaktan calismaya uygun degil

devlette is yuku az olan kurumlarda uygulanabilir

ExpertE, 1 ay önce

Personelden çok kamuya yarar ve tasarruf sağlar uzaktan çalışma. Yemek temizlik elektrik su internet vs yok. Motivasyonu daha yüksek olduğundan işe daha çok satılan sabah akşam trafik oluşturmayan, giyim öz bakım harcamaları kısılan memurun işe sarılması ve daha iyi etkin sonuçlar çıkarması da cabası. 50-100 sene sonra jenerasyon işe gitmek de nedir ya gerçekten hazırlanıp evden mi çıkıyordunuz ne saçma diyecek eminim buna.

fakir.adam
Şube Müdürü
24 Mayıs 2024 09:09

esnek ve uzaktan çalışma. git iş yerinde sıkı sıkı çalış.

ExpertE
Genel Müdür
24 Mayıs 2024 10:41

Uygun olmayan çalışmasın zaten zorunlu tutulmaz ama uygulayabilecek olanlarda hem kamu hem personel açısından sayılamayacak yararlar var. Ölçülebilir personeli gönderirsin çalışmayanı kapsam dışı tutarsın. Beni sıkıştırmayan mesai saatlerine hapsetmeyen evden de çalışmaya gerek yasal gerek inisiyatifyle müsade eden amire oldukça faydalı biri olurum. Ama sabah 10-15 dk için caz çıkaran, izin alırken kıvrandığım kişiye yararlı olamam motivasyonum olmaz bu kadar basit.

üçbuçukali, 1 ay önce

masa basinda calistiramadigin adami

evde nasil calistirabileceksin

pijamasini giyip gunde yarim saat calisiyorum ayagina gun boyu yatsa bunun mueyyidesi ne

bunlari iyi sorgulamak lazim

benim kurumum uzaktan calismaya uygun degil

devlette is yuku az olan kurumlarda uygulanabilir

üçbuçukali
Müsteşar Yardımcısı
24 Mayıs 2024 11:05

Türkiyede dediklerinin objektif uygulanabilirliği yok

Masa başında işten kaytaran adama evde çalış dersen gün boyu pijamasını giyer, tv başında takılır, göstermelik 1-2 saat bilgisayarını açar

bunu kontrol edemezsin

Devletin kar-zarar diye bir olgusu veya derdi yoktur.

Devlet özel şirket değildir.

Esnek çalışma iş disiplinini bozar diye düşünüyorum

Aynı yerde 10 adam var diyelim 5 i işe geliyor, 5 i esnek çalışma yapıyor.

Esnek çalışma yapanın işe gelen kadar iş ciddiyetine sahip olacağının garantisini kim verebilir

ExpertE, 1 ay önce

Uygun olmayan çalışmasın zaten zorunlu tutulmaz ama uygulayabilecek olanlarda hem kamu hem personel açısından sayılamayacak yararlar var. Ölçülebilir personeli gönderirsin çalışmayanı kapsam dışı tutarsın. Beni sıkıştırmayan mesai saatlerine hapsetmeyen evden de çalışmaya gerek yasal gerek inisiyatifyle müsade eden amire oldukça faydalı biri olurum. Ama sabah 10-15 dk için caz çıkaran, izin alırken kıvrandığım kişiye yararlı olamam motivasyonum olmaz bu kadar basit.

ExpertE
Genel Müdür
24 Mayıs 2024 13:49

İyi amir bunu her şekilde ölçebilir. Zaten rutin iş yapan özel nitelikli olmayan unvanlar için diyemem bunu. Onlar gelse de olur gelmese de genelde niteliksiz memurların yaptığı evden de olsa masadan da olsa aynı. Düşüş yaşanırsa geri çağırılır. Mühendis avukat uzman müfettiş gayet evden çalışabilir zaten gerekmesi halinde çağırılır. Haftanın 2-3 günü evden çalışsa ki biz bunu pandemide yaşadık çok daha etkin raporlar bilgi notları mütalaalar çıktı. Gece 1-2de dahi hızımı alamayıp mail attığımı anımsıyorum her daim işte hissediyorsun aynı zamanda kendine ve ailene vakit ayırabiliyorsun. Dörr duvar arasına sıkışma merakı nedir anlamıyorum yapamayan kötüye kullanan gelsin zaten ama tersinden verim yükseliyorsa bu usulün kullanılması win-win olur hem iş yeri hem personel açısından bu tartışmaya dahi açık olamayacak kadar net ki uluslararası alanda bu denemeler ve kesin geçişler bilimsel verilere de dayanarak hızlanmış durumda.

üçbuçukali, 1 ay önce

Türkiyede dediklerinin objektif uygulanabilirliği yok

Masa başında işten kaytaran adama evde çalış dersen gün boyu pijamasını giyer, tv başında takılır, göstermelik 1-2 saat bilgisayarını açar

bunu kontrol edemezsin

Devletin kar-zarar diye bir olgusu veya derdi yoktur.

Devlet özel şirket değildir.

Esnek çalışma iş disiplinini bozar diye düşünüyorum

Aynı yerde 10 adam var diyelim 5 i işe geliyor, 5 i esnek çalışma yapıyor.

Esnek çalışma yapanın işe gelen kadar iş ciddiyetine sahip olacağının garantisini kim verebilir

üçbuçukali
Müsteşar Yardımcısı
24 Mayıs 2024 16:41

bu konuda sizinle tam zıt düşünüyorum

Türk insanının tembelliğini düşündüğünüzde esnek veya evden çalışma bize uygun bir çalışma biçimi değil

avrupa ve dünyadan verilen örnekler bize maalesef uygun değil

ordaki iş disiplini çalışkanlık ve ahlak bizde yok

bunu kabul etmek lazım

amir konusuna gelirsek hangi amir beni neye göre değerlendircek

kamuda bir değerlendirme ölçütü var mı

günde 8 saat eşşek gibi çalışan da aynı parayı alıyor

8 saat okey oynayan masasında internette sörf yapan da aynı parayı alıyor

konuyu fazla uzatmamak için daha da yazmanın gereksiz olduğunuz düşünüyorum.

ExpertE, 1 ay önce

İyi amir bunu her şekilde ölçebilir. Zaten rutin iş yapan özel nitelikli olmayan unvanlar için diyemem bunu. Onlar gelse de olur gelmese de genelde niteliksiz memurların yaptığı evden de olsa masadan da olsa aynı. Düşüş yaşanırsa geri çağırılır. Mühendis avukat uzman müfettiş gayet evden çalışabilir zaten gerekmesi halinde çağırılır. Haftanın 2-3 günü evden çalışsa ki biz bunu pandemide yaşadık çok daha etkin raporlar bilgi notları mütalaalar çıktı. Gece 1-2de dahi hızımı alamayıp mail attığımı anımsıyorum her daim işte hissediyorsun aynı zamanda kendine ve ailene vakit ayırabiliyorsun. Dörr duvar arasına sıkışma merakı nedir anlamıyorum yapamayan kötüye kullanan gelsin zaten ama tersinden verim yükseliyorsa bu usulün kullanılması win-win olur hem iş yeri hem personel açısından bu tartışmaya dahi açık olamayacak kadar net ki uluslararası alanda bu denemeler ve kesin geçişler bilimsel verilere de dayanarak hızlanmış durumda.

ExpertE
Genel Müdür
24 Mayıs 2024 17:09

Bence de uzatmaya lüzum yok ancak ben ve ekibimdeki kişilerin yapacağı işler sürelidir. Değilse dahi mevzuatta o da yoksa Kurum kalite ve/veya strateji belgesi/sisteminde bu tür idari süreler belirlenmiştir. İdari binada elektrik su yemek servis internet temizlik sarf malzemesi diğer çalışanları oyalama gibi masraflara yol açmasındansa etkin bir izleme ile uzaktan ya da hibrit çalışma sistemlerinin işini iyi yapan ve özellikle nitelikli kamu personeli ile kamunun yararına olduğunu düşünmekteyim. Türk milleti ile Avrupa vs kıyaslamayı da genellemeyi de uygun bulmuyorum. İş ahlakı olmayan yanlış örnekler nedeniyle de gerek kendime gerekse devletime fayda ve kolaylık sağlayacak bir usulden vazgeçilmesini de doğru bulmuyorum. Zaten genel bir düzenleme ile çerçevesi çizilecektir. Çoğu kamu kurumunda amirler de siz gibi bu konuda katı-geri ve esnek olmayan yapıda olduğundan çoğumuz bu iyileştirmeye mazhar olamayacağız diye düşünüyorum. Ancak uygulayan ve verim alanlar oldukça diğerlerine de tesir edecektir muhakkak. İyi çalışmalar diliyorum.

üçbuçukali, 1 ay önce

bu konuda sizinle tam zıt düşünüyorum

Türk insanının tembelliğini düşündüğünüzde esnek veya evden çalışma bize uygun bir çalışma biçimi değil

avrupa ve dünyadan verilen örnekler bize maalesef uygun değil

ordaki iş disiplini çalışkanlık ve ahlak bizde yok

bunu kabul etmek lazım

amir konusuna gelirsek hangi amir beni neye göre değerlendircek

kamuda bir değerlendirme ölçütü var mı

günde 8 saat eşşek gibi çalışan da aynı parayı alıyor

8 saat okey oynayan masasında internette sörf yapan da aynı parayı alıyor

konuyu fazla uzatmamak için daha da yazmanın gereksiz olduğunuz düşünüyorum.

üçbuçukali
Müsteşar Yardımcısı
24 Mayıs 2024 17:33

oncelikler geri ve kati yapida biri degilim

bazi kurumlarda bu esnek ve evde calisma uygulanabilir

benim kurumumda uygulanma ihtimali yok

pandemide bile diger kurumlardakiler evde calisirken

bizler mesaiye devam ettik

birebir vatandasla isi olan bir kurumdayim

ExpertE, 1 ay önce

Bence de uzatmaya lüzum yok ancak ben ve ekibimdeki kişilerin yapacağı işler sürelidir. Değilse dahi mevzuatta o da yoksa Kurum kalite ve/veya strateji belgesi/sisteminde bu tür idari süreler belirlenmiştir. İdari binada elektrik su yemek servis internet temizlik sarf malzemesi diğer çalışanları oyalama gibi masraflara yol açmasındansa etkin bir izleme ile uzaktan ya da hibrit çalışma sistemlerinin işini iyi yapan ve özellikle nitelikli kamu personeli ile kamunun yararına olduğunu düşünmekteyim. Türk milleti ile Avrupa vs kıyaslamayı da genellemeyi de uygun bulmuyorum. İş ahlakı olmayan yanlış örnekler nedeniyle de gerek kendime gerekse devletime fayda ve kolaylık sağlayacak bir usulden vazgeçilmesini de doğru bulmuyorum. Zaten genel bir düzenleme ile çerçevesi çizilecektir. Çoğu kamu kurumunda amirler de siz gibi bu konuda katı-geri ve esnek olmayan yapıda olduğundan çoğumuz bu iyileştirmeye mazhar olamayacağız diye düşünüyorum. Ancak uygulayan ve verim alanlar oldukça diğerlerine de tesir edecektir muhakkak. İyi çalışmalar diliyorum.

BerberMaho
Aday Memur
24 Mayıs 2024 18:29

Esneyerek çalışma çok iyi bir fikir gibi durmuyor

al1yuks3l
Genel Müdür
24 Mayıs 2024 22:38

Esnek çalışma deyince benim anladığım şey işe erken gel ya da işten geç çıktır. Bu sayede 8-5 arası çalışan kurumu aynı personel ile 6-8 arasında çalıştırabilirsiniz. Bir kısım mesaiye erken başlayacak bir kısım mesaisine geç başlayacak ve bir kısım da 8-5 çalışmaya devam edecek. Aslında burada bir tasarruf yok çünkü daha fazla elektrik harcanacak demek ama yeni personel almadan işleri yetiştirmek için eldekileri daha çok çalıştırmak gerekecek bu aşikar.

ysgreys
Memur
24 Mayıs 2024 23:09

son cümlelerinize o kadar katılıyorum ki, yüz yıllık sözde teamüller değiştiğinde hepimiz rahat bir nefes alacagız. kamuda tamamen uzaktan işleyebilecek ve sahada her gün max 2 personelle dönecek ama cogu uzaktan halledilmesi gereken iş için afedersiniz mal gibi her gün 10 kişi kuruma gidip duruyoruz . personel yetişmiyor o kadar cok işimiz var ama hem zaman kaybediyoruz hem motivasyon bu sekilde. yapılacak tasarrufla personel almayı deneseler keske bazı ihtiyaç olan yerlere
ExpertE, 1 ay önce

harbigenco
Aday Memur
25 Mayıs 2024 00:56

yarı zamanlı çalışma olursa çok iyi olur
Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi