Editörler : "eskiyara"Pangaea
05 Haziran 2024 16:40

ÖMK madde 34 okudunuz mu?

MADDE 34- (1) Bakanlık müfettişi veya eğitim müfettişi tarafindan haklarında yapılan denetim ve inceleme sonucunda öğretmenlik mesleği yeterlikleri çerçevesinde görevini yerine getirmede yetersizliği tespit edilen kadrolu ögretmenler, Akademi tarafindan eğitime alınır.

Bunlar, düzenlenen egitimin tamamlanmasını takip eden eğitim öğretim dönemi içerisinde ilk denetime görev almayan Bakanlık veya eğitim müfettislerince yeniden değerlendirmeye alınır. İkinci değerlendirme sonucunda da yetersizligi tespit edilenler, genel idare hizmetleri sınıfında durumlarına uygun kadrolara atanır.

05 Haziran 2024 16:46

Anayasaya aykırı yine iptal olacak bu kanun

a1981
Müsteşar
05 Haziran 2024 16:50

Bu paylaşılan haberler taslak mı yoksa kesinleşti mi bu metin?

veli parsadan
Aday Memur
05 Haziran 2024 17:00

Mobbingin alası geliyor.

baykuş123
Şef
05 Haziran 2024 17:01

Hiç değerlendirme yapmadan direkt genel idari hizmetler sınıfına geçme şansımız yok mu acaba ? Açsın kadroları tercih yapalım hemen.

Millennium
Şube Müdürü
05 Haziran 2024 19:01

Ufff keşke biri bana denk gelse de beni gönderse memuriyete. Kurtulmuş olurum.

Anuşirvann
Genel Müdür
05 Haziran 2024 20:03

Bu maddeler sadece bazı İnternet haberlerinde çıktı. Taslağın içeriğini kimse bilmiyor. Eğer böyle bir madde varsa aymde iptal edilir.

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
05 Haziran 2024 22:28

Çeşitli davranış bozukluğu olanlar oluyor. Meslek hayatımda birkaç tane böyle öğretmen ile karşılaştık. Sınıfta yapamıyor bu tür öğretmenler. Kendileri de zarar görüyor. Taslaktaki bu madde, bu tür öğretmenler içindir diye tahmin ediyorum.

friedhelm
Daire Başkanı
05 Haziran 2024 22:36

Bu madde yürürlüğe girdiği zaman bunu deneyecek çok kişi olur. Millet bunalmış zaten. Elin Suriyelisiyle Iraklısıyla mı uğraşsın abuk subuk sınavla mı uğraşsın projelerle mi uğraşsın. Bugün yine sosyal medyada gördüm. Okul müdürü fenalaşan Iraklı öğrenciyi ambulans ile hastaneye götürüyor. Sonra veliyi arıyor. Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğunu müşade amacıyla hastanede olduğunu söylüyor. Iraklı veli zincirlerle gelip müdürü öldüresiye dövüyor. Son zamanlarda gün aşırı benzer haberler hep geliyor. Can güvenliğinin olmadığı yerde de tedirgin olduğun için mesleğini düzgün icra edemezsin. Bir ara ben de memurluğu düşündüm. Tabi biraz buna geçmek zor olduğu için vazgeçtim. Gittim idareci oldum. O daha da kötü oldu. Pişman oldum çok. Şimdi istifa etmek istiyorum bulunduğum yerde bir açık dahi yok maalesef. İl içi tayin yazdık o da gelmedi. Ek derse ihtiyaç yoksa bana bir ay tatil yeter diyorsan memurluk yapılabilir. Yazı çizi işleri öyle atla deve değil. Zamanla öğrenilir. Gürültü pek olmaz okuldaki gibi. Sadece dairede şube müdürleri ve şefler ilçe milli müdürü olacağı için resmiyet de ona göre olur. mesai 8-5 ama çoğu memur saat dokuz gibi işe başlar. Okul mesaisinden sonra zor gelebilir bu ama alışılır zamanla. Okulda mesela bir gün tamamen ders artı nöbet ile çalışırsın. Ertesi gün iki saat dersin olur sabahtan sonra yoktur çekip gider istirahatini yaparsın dışarıda işini görürsün. Bazı günler tamamen boş olabilir. Bu iyi bir şey. Herkesin hayalidir. Ama ben de çoğu kişi gibi bıktım usandım artık. Acaba bugün başımıza ne gelir diyerek evden çıkıyorum. Bir şey olmazsa eve geldiğimde şükrediyorum.

ta345
Aday Memur
06 Haziran 2024 08:47

sadece mobbing mi?

idare (özellikle müdür) bence istismar da edebilir.

bakın en sık yaşanacak senaryoyu size anlatayım:öğretmenler arasında çokça fikir ayrılığı olur, müdür de odasına gelip fikir ayrılığı olan öğretmenlerden müdüre yaranmak isteyen öğretmenlerce bu tip gelişmelerden kendince haberdar olur.

çoğunlukla müdürün kendisinin de bir ideolojisi vardır (sözgelimi bu hangi siyasi partiye oy verdiği şeklinde olabilir, müdürün özel yaşantısı ile ilgili veya özel yaşantısında ihtiyaç duyduğu bir karakter olabilir veya bu kategoride özel yaşamında görmek istemeyeceği veya fikir ayrılığı olan herhangi bir kimse bu ideolojinin karşıt veya zıt bir parçası demektir. )

müdür ne yapacak peki?

işte o fikir ayrılığı yaşadığı öğretmene "kardeş sen dersini anlatamıyorsun" diyecek.

bizim ülkemizde de bu tip kimseler ya genellikle işini yapan dürüst kimseler yada kendini geliştiren vasıflı kimseler olabiliyor.

sonuç: daha az gelişmişlik yani hatta düşme, eğitimde artan bozulmalar ve kalite düşüklüğü, torpilin daha yaygın ve katmerlice etkili olması vs.

veli parsadan, 3 hafta önce

Mobbingin alası geliyor.

fokyay
Şef
06 Haziran 2024 09:27

Hocam kötü gibi görünüyor ama memurluğa geçmek isteyenler için fırsat.

friedhelm
Daire Başkanı
07 Haziran 2024 00:37

Bunu suistimal edecek olan art niyetli idareciler, birbirinin kuyusunu kazmak için iftira atacak olan öğretmenler illa olacaktır. Ama memurluğa geçmek isteyenler için de fırsattır dediğiniz gibi. Ek ders gelirine dayalı bir beklenti ve ekonomik bir kaygı yoksa memurluk gayet de tercih edilebilir. İlk olarak evrak kayıt gibi bir yerden başlatırlar. Her ne kadar vasıfsız ve son zamanlarda karmaşık bir bakanlık olsak da memurlukta üç aşağı beş yukarı yapılan işler bellidir. Bence memlerde en zor kısım muhasebe kısmıdır ve ek derslerde falan illa problem olur. Diğer zor olan ihale ve taşımalı kısmına bakan bölümdür. Özel büro kısmen kolay gibi dursa da belirli gün ve haftalarda burnunuzdan getirirler. Ben ilçeye devam gidip geldiğim için az çok biliyorum. Artık gide gele arkadaş olduk oradaki memurlar ile. Onlar da öğretmenliğe özeniyorlar. Ama okul saatinde okula geldiklerinde çıkarken Allah sabır versin size işiniz kolay değil diyorlar. Her dakika bir olay oluyor. Her 5 dakikada bir veli okula geliyor. Sürekli bir kaos ve gerginlik ortamı var. Artık bünyem bunu kaldıramıyor. Tayinle gitmek istediğim yere memur kadrosu ile alsalar koşarak giderim :)
fokyay, 2 hafta önce

Hocam kötü gibi görünüyor ama memurluğa geçmek isteyenler için fırsat.

karub9191
Şef
07 Haziran 2024 20:59

Bu zaten vardı aptal gibi eleştirmeyin her şeyi. Hatta zorlasmis iyice. Önceden tek müfettiş kararı ile oluyordu şimdi araya eğitim akademi vs. Almışlar.

llfenerli34ll, 3 hafta önce

Anayasaya aykırı yine iptal olacak bu kanun

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi