Editörler : "eskiyara"Pangaea
06 Haziran 2024 00:00

Branş dışı derse zorla sokabilirler mi ?

Öncelikle tüm meslektaşlarıma ve büyüklerime selamlar. Ben adaylık sürecimi yeni bitirdim, sözleşmeliyim ve branşım Müzik. Köy okulunda çalışıyorum ve okulun öğretmen açığı var. Branşımdaki 7 saatin üzerine Türkçe Matematik ve İngilizce gibi dersler verildi. Toplam 26 saat derse giriyorum. Kaldığım ev ve okul arası ne yazık ki 90 km. ( Gün içerisinde git gel ve şehir içi ile birlikte şahsi aracımla her gün 200 km şoförlük yapmaktayım.) Bu da benim için yorucu oluyor. Ekstradan branş dışı derslere de girdiğim için yüküm kat kat artıyor. Bu branş dışı derse girme işini saçma bulduğumu öğretmenler odasında dile getirdim ve benden kıdemli hocalarım bana '' hocam öğretmen açığı var devlet isterse 30 saat seni derse sokar. Ne de olsa kamu yararı diye bir şey var '' dediler. Bunun üzerine küçük bir araştırma yaptım ve isteğim dışında branş harici ders verilemeyeceğini okudum. Öğretmen açığı olmasına rağmen branş harici derse girmek istemiyorum deme hakkım var mı ? Bu konuda KANUN BİLEN ÖĞRETMENLERİM cevap verirse sevinirim.

2. Sorum da şu: Şırnak'ta köy okulunda görev yapan bir arkadaşım 8 saat derse girdiğini ve 15 saat doldurma gibi bir zorunluluğunun olmadığını, norm fazlası da olmadığını söyledi. Bu doğru mudur ? Ben de 7 saatle bunu başarabilir miyim ?

(MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli; Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.)

Memleketinogretmeni
Şube Müdürü
06 Haziran 2024 01:09

Eski öğretmenim.Branşim dışında girmedigim ders kalmadı.Hergün o derslere hazırlık yapar öğrenci karşısına boş çıkmazdım.Maasi hak etmek için değil öğrenci bana emanetti vebali boynuma dedim.Yeri geldi 35 40 saat derse girdim 30 saat üstü ek ders almadığım halde.Bizi cumhuriyetçi milliyetçi öğretmenler böyle yetiştirmişti.Biz yetistiremiyoruz demek ki.Sizin cümleleriniz benim gibi cefa çekmiş öğretmenleri yaralıyor.

Mevzuata göre bağlı olduğunuz ilçe size 21 saate kadar ders verebilir.Isterse tek okulda isterse 6 okula gönderir.Bence okula kendi branşım dışında derse girmek istemiyorum deyin sizi kendi bransinizda başka okula görevlendirirler.Zaten bu isteksizlikle o çocukların sadece müzik dersine girin.Tek ogrenemedikleri müzik olsun.O kadar şoförlük yapıyorum diye şikayet edeceğinize bizim zamanında yaptığımız gibi o okulun olduğu köyde oturun.

massim
Aday Memur
06 Haziran 2024 01:34

Çok dramatik olmuş. Sizin tercihiniz bu yönde olabilir ama hocamızın tercihi farklıdır. Çok eski bir öğretmen olarak sorulan soruya yanıt vermek dışında yersiz eleştiride bulunmuşsunuz. Kendinizi de yüceltmişsiniz. Mesleğini icra etmeye çalışan sıradan bir vatandaş olarak o okulun eksiğini neden bu arkadaşımız kapatmaya çalışsın? Bulunduğu coğrafya kış şartları zorlu olabilir, evde küçük çocuğu bekliyor olabilir vb.. Bunları kim düşünecek? Klasik ülkemin zihniyeti cefa cekiyorsan en iyisisin. En çok cefa ceken anne , öğretmen .. Yok böyle bir şey.
Memleketinogretmeni, 2 hafta önce

Eski öğretmenim.Branşim dışında girmedigim ders kalmadı.Hergün o derslere hazırlık yapar öğrenci karşısına boş çıkmazdım.Maasi hak etmek için değil öğrenci bana emanetti vebali boynuma dedim.Yeri geldi 35 40 saat derse girdim 30 saat üstü ek ders almadığım halde.Bizi cumhuriyetçi milliyetçi öğretmenler böyle yetiştirmişti.Biz yetistiremiyoruz demek ki.Sizin cümleleriniz benim gibi cefa çekmiş öğretmenleri yaralıyor.

Mevzuata göre bağlı olduğunuz ilçe size 21 saate kadar ders verebilir.Isterse tek okulda isterse 6 okula gönderir.Bence okula kendi branşım dışında derse girmek istemiyorum deyin sizi kendi bransinizda başka okula görevlendirirler.Zaten bu isteksizlikle o çocukların sadece müzik dersine girin.Tek ogrenemedikleri müzik olsun.O kadar şoförlük yapıyorum diye şikayet edeceğinize bizim zamanında yaptığımız gibi o okulun olduğu köyde oturun.

yeni_müdür
Aday Memur
06 Haziran 2024 04:57

Daha yeni öğretmensiniz ve 7 saat derse gir yeter deseler razı olacaksınız demek ki.. Siizin şimdi çocuklarla beraber olmak, yeni öğretmen hevesi ile enerji izi hevesinizi tüm okula yansıtmanız gerek. .21 saate kadar gideceksiniz zaten..Eski öğretmen arkadaşımız çok doğru söylemiş bnce de.. Üzüldüm gençliğinize gerçekten...

Kaan1515
Aday Memur
06 Haziran 2024 06:46

O kadar üzüldüm ki şu yazdığınıza.. yaşınıza ve kıdeminize saygım var ancak sanırım empati eksikliği yaşıyorsunuz.9 saat mesainin öncesi ve sonrası 1.20 saat araba kullanma hakkında fikriniz var mı ? Ben her gün kamyoncularla cebelleşiyorum kaza riski yaşıyorum aracım bozuluyor bana burada cumhuriyetçilik oynamayın! Urfa gibi yerde sabah 5 de kalkıp akşam 5 e doğru 45 derece sıcakta araba kullanın da göreyim sizin yol yorgunluğunuzu, yolda uyuklamanızı. Ayrıca profesyönellik demek uzmanlığınız dahilinde derse girmek demektir. Anlamadığınız derse hazırlanıp gidiyor olmanız yetkin olduğunuz anlamına gelmiyor.Bu açıdan bakarsanız her işi anlayıp nesillere öncülük mü ettiniz yani ? En azından ben dürüstüm ve ingilizce gibi bilmediğim derslere girip devletimin ek ders parası almak istemiyorum ! Hangimiz daha cumhuriyetçi ? Ayrıca 21 saat olayı hangi kanuna dayanıyor ? Soruyu lütfen saçma sapan ego tatmini yapmayacak KANUN BİLEN öğretmenlerim cevaplarsa sevinirim. Not: Ben elektriği ve suyu 7-8 gün giden, sürekli su problemi çeken bir köyde kalmak zorunda değilim.

Memleketinogretmeni, 2 hafta önce

Datdiriditdit
Aday Memur
06 Haziran 2024 06:53

Branşınız dışında başka derse girmeye kimse sizi zorlayamaz buna itiraz edebilirsiniz. Ancak 15 saat maaş karşılığını doldurmadığınız için başka okullarda 21 saate kadar derse gireceksiniz diyebilirler ve buna itiraz edemezsiniz. İster kendi okulunuzda başka derslere girersiniz, isterseniz daha uzakta olabilecek 2 3 farklı köy okulunda daha branşınızdaki derslere girerek maaş karşılığını doldurabilirsiniz

Kaan1515
Aday Memur
06 Haziran 2024 06:53

Sayın hocam şartlarımı yazdım dediğim gibi sayısız kez ölümden döndüm yolda. İnsanların şartlarını ve yaşadıklarını bilmeden bu şekilde yorumlar yapmanız üzücü. Köyde kaçak elektrik yüzünden trafo patlıyor ve 7-8 gün su ve elektrik olmuyor üst üste. Ayrıca sürekli akreplerle mücadele ediyor lojmanda kalan öğretmenler. Bu şartlar bana cazip gelmiyor ve şunu çok merak ediyorum. Çocuğunuzun matematik ve ya Türkçe gibi derslerine bir müzik öğretmeninin girmesini destekliyor musunuz ? Bu etik mi ? Ya da diğer öğretmenimiz gibi 40 saat derse girseniz verimli olacak mısınız? Ki kaç kere 44-50 derecede araç kullandığım için yolda uyukladım.. hiçbir şey insan canından daha önemli olamaz. Ben öğretmenliğime güveniyorum ××× ××× ×× ×× bu benim şahsi numaram eğer wpden msj atarsanız sizlere okuma yazma dahi bilmeyen çocuklara ebob ekok problemi çözdürdüğüm, hayatında istiklal marşı hariç şarkı söylememiş çocuklarla koro, enstrüman ve aerobik dans konusunda etkinliklerimi video ile paylaşabilirim. Amiyane hodri meydan diyorum sizlere haddim olmayarak kim daha iyi öğretmen !

yeni_müdür, 2 hafta önce

Daha yeni öğretmensiniz ve 7 saat derse gir yeter deseler razı olacaksınız demek ki.. Siizin şimdi çocuklarla beraber olmak, yeni öğretmen hevesi ile enerji izi hevesinizi tüm okula yansıtmanız gerek. .21 saate kadar gideceksiniz zaten..Eski öğretmen arkadaşımız çok doğru söylemiş bnce de.. Üzüldüm gençliğinize gerçekten...

spock
Daire Başkanı
06 Haziran 2024 07:15

Tüm alan öğretmenileri en az 21 saat derse girmek zorundadır. 15 saati maaş karşılığında, 6 saati de ek ders ücreti karşılığında çalışırsın. Eğer kendi okulunda 21 saat dersin yoksa iki durum olabilir:

1. Kendi okulunda branşın harici derslere de girerek hem okulun işini hem de kendi işini görmüş olursun. Bunu yapmak zorunda değilsin. Eğer yapmazsan.

2. Kendi okulun hariç başka okullara o 21 saati doldurman için "ders saati tamamlama görevi" ile görevlendirilirsin.

Kısacası o 21 saati bir şekilde senden almak zorundalar. Çok nadir durumlarda, bulunduğun ilçede ve hatta ilde ders verebileceğin başka okul bulunamazsa boş oturabilirsin. Orada da örnek bir Türk vatandaşı elini vicdanına koyup 1. seçeneği seçer bence.

didaof
Memur
06 Haziran 2024 08:12

Türkçe matematik ingilizce öğretmeni yerine müzik öğretmeni atarsan böyle olur. Urfanın yılanlı, akrepli, elektriksiz, susuz köyünde diğerleri dursun sanatçımız 7 saat için gitsin gelsin. Ne enerjisi bekliyorsunuz hocam? Dilekçe versin 5 farklı köy okulunun müzik dersini de versinler her gün bir köyde KENDİ BRANŞINDA derse girsin.

yeni_müdür, 2 hafta önce

rtgn
Aday Memur
06 Haziran 2024 08:32

öğretmen 15 saati maaş karşılığı 6 saati de zorunlu olmak üzere haftalık 21 saat derse girmek zorundadır. okul idaresi ders saatini tamamlamak adına branş dışı ders verebilir. hocamızın daha az dersi olması halinde okula 1-2 gün gideceğini düşünüyor olabilir. ancak siz idareye yardımcı olmayıp diğer derslere girmiyorum derseniz, idarede sizi 7 saat için 5 gün okula getirir. biri ilk diğeri son ders olmak üzere ders programınızı düzenler.

Kaan1515
Aday Memur
06 Haziran 2024 09:00

Hocam merhaba bu dediğiniz ders programı mobbinge giriyor bu da mahkeme kararıyla sabit bilginize. İdare kanunsuz bu şekilde iş yapamaz

rtgn, 2 hafta önce

öğretmen 15 saati maaş karşılığı 6 saati de zorunlu olmak üzere haftalık 21 saat derse girmek zorundadır. okul idaresi ders saatini tamamlamak adına branş dışı ders verebilir. hocamızın daha az dersi olması halinde okula 1-2 gün gideceğini düşünüyor olabilir. ancak siz idareye yardımcı olmayıp diğer derslere girmiyorum derseniz, idarede sizi 7 saat için 5 gün okula getirir. biri ilk diğeri son ders olmak üzere ders programınızı düzenler.

Kaan1515
Aday Memur
06 Haziran 2024 09:10

Matematik müzik dersinden daha kıymetsiz diye düşünen hocama cevabım şu olsun: Sayın hocam üslubunuzca cevap vermeyeceğim. Müzik öğretmenliği branşının kadrosu daha az matematik türkçe öğretmenliğine nispeten daha fazla atandığımız gibi bir durum yok. Bu kadro açığının sebebi az matematikçi atanması değil insanların il dışı ve il içiyle köy okulundan tayin istemesi. Bilgilendirici kısmı geçtiğimize göre beni akrepli yılanlı köylere yollamayı cazip bulan ve sanatçı diye alay etmeye çalışan varlık olmanız bence hem aileniz hem de sizin adınıza üzücü. Sizlere ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ?ün şu sözleriyle veda ediyorum: Musiki ile alakası olmayan mahlûkat insan değildir, müzik hayatın neşesi, ruhu, sevincidir

didaof, 2 hafta önce

Türkçe matematik ingilizce öğretmeni yerine müzik öğretmeni atarsan böyle olur. Urfanın yılanlı, akrepli, elektriksiz, susuz köyünde diğerleri dursun sanatçımız 7 saat için gitsin gelsin. Ne enerjisi bekliyorsunuz hocam? Dilekçe versin 5 farklı köy okulunun müzik dersini de versinler her gün bir köyde KENDİ BRANŞINDA derse girsin.

rtgn
Aday Memur
06 Haziran 2024 09:28

bana kanun maddesini yazar mısınız bilgilenmek istiyorum? hangi kanun ve kaçıncı maddede yazıyor. memur haftada 5 gün işe gider diye biliyorum.

Kaan1515, 2 hafta önce

Hocam merhaba bu dediğiniz ders programı mobbinge giriyor bu da mahkeme kararıyla sabit bilginize. İdare kanunsuz bu şekilde iş yapamaz

Ayşegül2320
Aday Memur
06 Haziran 2024 09:30

Konuya açıklık getirelim. Kimse branş dışı derse(maaş karşılığı dersler haric) girmeye zorlanamaz. Bunun icin idarenize dilekçe vermeniz yeterli olacaktır. Onlarda ilçe ile yazisip sizin bransinizda diğer köylerde veya ilçelerde ders bulacaklardır. Diğer konuya gelirsek 90 km yol yapmanız sıcak olması kamyon olması bu sizin tercihiniz alakalidir kimse size koyde kalın ilçede kalın demez. İstediğiniz yerde kalırsınız yolda gidip gelmeniz kendi probleminizdir. Bundan dolayı kimseden ayrıcalık beklemeyin. Ders programi konusuna gelecek olursak idare kimseye boş gün vermek zorunda degildir isterse bütün öğretmenleri 5 gun okula getirebilir yönetmelikte buna engel bir durum yoktur. Mobing olayi size özel birsey yapilirsa o zaman mobinge girer.

06 Haziran 2024 09:34

bu yapacak bi okul idaresinin okul işlerini pürüzsüz yürütüyor hatasız ve adaletli oluyor olması lazım. Ahmet'in Ayşe'nin programı istedikleri gibi olacak ama benim programım hafta 5 gün kuralına tabii olacak yok öyle.. haaa herkesinki haftada 5 gün olur tamam, ben de tezli yüksek lisansa başlarım boş gün oluştururum bu yasal hakkım.. hep ayrımcı okul idareleriyle karşılaştım hocam, şunu gördüm ki bi öğretmen haklarını bilirse her şeye tamam demezse kolay kolay adaletsizliğe uğrayamıyor çekiniliyor ondan. Genel düşüncemi söylemek istedim yorumunuz üzerinden..
rtgn, 2 hafta önce

rtgn
Aday Memur
06 Haziran 2024 09:37

yüksek lisans yapıyor olmanız, idareye size boş gün verme gibi bir yükümlülük yüklemiyor sayın hocam, sadece yardımcı olunabilir diye yazıyor.

aa.gülçiçek1100, 2 hafta önce
bu yapacak bi okul idaresinin okul işlerini pürüzsüz yürütüyor hatasız ve adaletli oluyor olması lazım. Ahmet'in Ayşe'nin programı istedikleri gibi olacak ama benim programım hafta 5 gün kuralına tabii olacak yok öyle.. haaa herkesinki haftada 5 gün olur tamam, ben de tezli yüksek lisansa başlarım boş gün oluştururum bu yasal hakkım.. hep ayrımcı okul idareleriyle karşılaştım hocam, şunu gördüm ki bi öğretmen haklarını bilirse her şeye tamam demezse kolay kolay adaletsizliğe uğrayamıyor çekiniliyor ondan. Genel düşüncemi söylemek istedim yorumunuz üzerinden..

Kaan1515
Aday Memur
06 Haziran 2024 10:06

Öğretmenler 657 kanununun ders hizmetleri bölümüne tabi hocam. Memuriyetten farkımız bu. Ders saatinde yazan dersler kadar mesainiz var ve müdür ek bir görev vermediği sürece okulda tutamaz. Ders programını da kasıtlı günlere bölme muhabbetinin mobbing olduğunu da küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz. Hatta 21 saat derse giren edebiyat öğretmeni şikayet etmişti 5 güne yaydı diye ve ceza aldırmıştı bilginiz olsun.

rtgn, 2 hafta önce

bana kanun maddesini yazar mısınız bilgilenmek istiyorum? hangi kanun ve kaçıncı maddede yazıyor. memur haftada 5 gün işe gider diye biliyorum.

rtgn
Aday Memur
06 Haziran 2024 10:57

yani diyorsunuz ki haftada 1 gün okula gideyim 2 şarkı söyletip 35-40 bin Tl civarı maaş alayım. bu hangi akla, mantığa veya vicdana sığar hocam? benim okulumda öğretmen olsaydınız ve bu tavırda olsaydınız sizi beş gün okula getirtir ve ekstra görevlerle bol bol çalıştırırdım.

Kaan1515, 2 hafta önce

Öğretmenler 657 kanununun ders hizmetleri bölümüne tabi hocam. Memuriyetten farkımız bu. Ders saatinde yazan dersler kadar mesainiz var ve müdür ek bir görev vermediği sürece okulda tutamaz. Ders programını da kasıtlı günlere bölme muhabbetinin mobbing olduğunu da küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz. Hatta 21 saat derse giren edebiyat öğretmeni şikayet etmişti 5 güne yaydı diye ve ceza aldırmıştı bilginiz olsun.

Kaan1515
Aday Memur
06 Haziran 2024 11:12

Sayın hocam merhaba. 1. Si branş öğretmeninin maaş karşılığı 15 saattir. Yani sizin söylediğiniz 35 bin tl parayı benim haketmem için 15 saate girmem gerekmektedir. Bu benim keyfi yaklaşımım değil kanun koyucunun koyduğu bir tanımdır ben keyfi bir istekte bulunmuyor, hakkımı arıyorum. 2. Si ne bu 2 şarkı söyletme meselesi ? Yani bir matematikçi 2 problem çözüyor 35 bin maaş alıyor kafası da mı doğru? Ya da din kültürü öğretmeni 2 ayet okutuyor 35 bin alıyor ???Sizin soyut düşünceniz zayıf olabilir ancak çocuk gelişimine ve sosyal kültürel aktivitelere faydasını araştırmanızı öneriyorum. Yazınızdan anladığım kadarıyla siz bir okulda müdürsünüz. 15 saatin 3 gün okula tekabül ettiğini biliyorsunuzdur. Beni 4 gün gelen hocadan ayıran ne ? 6 saat daha fazla girince x bir branşta öğretmen daha mı hak etmiş oluyor ? Şunu anlayın artık: Bir öğretmenin 15 saat hftalık iş temposu karşılığında alacağı para 35 bindir. Komik komik burada 6 saat için adamlık yapmaya çalışmayın. Ekstradan diyeceğim şu: keşke ben de sizin okulunuzda çalışsaydım ve o 5 gün okula getirme lafını size yedirme şansı bulsaydım :)

rtgn, 2 hafta önce

yani diyorsunuz ki haftada 1 gün okula gideyim 2 şarkı söyletip 35-40 bin Tl civarı maaş alayım. bu hangi akla, mantığa veya vicdana sığar hocam? benim okulumda öğretmen olsaydınız ve bu tavırda olsaydınız sizi beş gün okula getirtir ve ekstra görevlerle bol bol çalıştırırdım.

majesteleri7
Şube Müdürü
06 Haziran 2024 11:14

15 saat maaş karşılığı,idare öğretmen açığı da varsa bir 6 saat daha zorunlu verip 21 saate girdirebilir.uzun uzuadıya yazmaya gerek yok bu işin usulü bu.yalandan duyar kasanlar da işine baksın kanun belli nizam belli.cefa çekecez diye tuvaletleri de biz yıkayalım hizmetliye gerek yok

Kaan1515
Aday Memur
06 Haziran 2024 11:24

Sonunda dürüst birisi kanun bilen birisi yazdı. Teşekkür ederim. 21 saat sanan öğretmenlerimiz de okuyarak faydalanır umarım haklarını sömürtmez..

majesteleri7, 2 hafta önce

15 saat maaş karşılığı,idare öğretmen açığı da varsa bir 6 saat daha zorunlu verip 21 saate girdirebilir.uzun uzuadıya yazmaya gerek yok bu işin usulü bu.yalandan duyar kasanlar da işine baksın kanun belli nizam belli.cefa çekecez diye tuvaletleri de biz yıkayalım hizmetliye gerek yok

Toplam 77 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi