Editörler : cihan27E.Kayı Han
21 Haziran 2024 14:36

%5 i mi ? Toplumdan bir haber yaşıyorsunuz sanırım. istatistiklere bakın isterseniz. Türkiye'de alkol uyuşturucu kullanımı ne halde diye. Boşanmaların neredeyse tamamı ekonomik sebepli. Başınızı kuma sokmadan araştırın
maresca0, 1 ay önce

kast ettiğiniz erkekler toplam erkeklerin %5 'i. Burada %95 lik kesim için konuşuluyor. Yani normal bir çift.

maresca0
Aday Memur
21 Haziran 2024 14:48

Dediklerinizde kendinizle çelişiyorsunuz zaten. Bi alkol uyuşturucu diyorsunuz, bi ekonomik sebepler diyorsunuz.

yellowstone01, 1 ay önce
%5 i mi ? Toplumdan bir haber yaşıyorsunuz sanırım. istatistiklere bakın isterseniz. Türkiye'de alkol uyuşturucu kullanımı ne halde diye. Boşanmaların neredeyse tamamı ekonomik sebepli. Başınızı kuma sokmadan araştırın

dalinda
Aday Memur
21 Haziran 2024 15:46

Tek maaş avantaj falan değildir. Kadın çalışır ve kendisine fazladan gider çıkartırsa o zaman bırakın çift maaşı 10 maaş yetmez giderlere polyannacılık yapmaya gerek yok benim eşim şuan 30 bin tl maaş alıyor yazılımcı bir şirkette ve 5 bin tl de multineti var bende memurum evden çalışıyor artı 35 bin tl gelir demek bu ek olarakta kıyafetlerini bile internetten on siteden araştırıp alıyor bir diğer arkadaşın eşide zaradan giyinmeye çalışıyor -500 bin tl borçları mevcut bu biraz kişisel karakteristlik bir mevzu

22 Haziran 2024 14:56

hiç de çelişmiyorum. Adam son parasını da alkole uyuşturucuya veriyor işte. Yada alkole uyuşturucuya para vermekten dara düşüyor. Gayet açıklayıcı işte niye kabul etmek zor geliyor
maresca0, 1 ay önce

Dediklerinizde kendinizle çelişiyorsunuz zaten. Bi alkol uyuşturucu diyorsunuz, bi ekonomik sebepler diyorsunuz.

maresca0
Aday Memur
22 Haziran 2024 16:30

Dediğiniz gibi insanların olduğunu herkes kabul ediyor zaten, ama siz gereksiz bi şekilde genele vuruyorsunuz bunu. Kusura bakmayın hiç de öyle yüksek oran oluşturmuyor bu insanlar. Yani ''kadınlar, erkekler alkol bağımlısı olmasından dolayı bu ülkede çalışmak zorunda.'' görüşü çok komik bence.

yellowstone01, 1 ay önce
hiç de çelişmiyorum. Adam son parasını da alkole uyuşturucuya veriyor işte. Yada alkole uyuşturucuya para vermekten dara düşüyor. Gayet açıklayıcı işte niye kabul etmek zor geliyor

Mutasarrıf85
Aday Memur
23 Haziran 2024 16:00

Asıl sorun modernliğin dayattığı yaşam şartları ile çocukların değer dünyasından uzak gizli öksüz yetim yetişiyor olması... bundan kimse dert yanmamış ... Anne sevgisinden merhametinden ilgisinden uzak mekanik büyüyüen bir neslin vicdan, merhamet, büyüklere sevgi muhabbet gibi değerlerden fersah fersah ötede yetişecek olması dert edinilmeli ... Hanımefendiler için uygun meslekler olmakla beraber ille de çalışacağım mevzusu femiinizmin reddettiği fıtrat meselesinde kitleyi arkasına topluyor.... bu dönemin ana problemi maddi problem değil Nesil yetiştirme problemidir. Şuurlu anne babaların sayısı artsın maddi kaygılar yerine manevi kaygıların öne çıktığı iklimler hakim olsun ...

Mutasarrıf85
Aday Memur
23 Haziran 2024 16:01

Diyeceğim o ki tüm çalışanlar yüksek maaş alıp müreffeh bir yaşam alanına sahip olsa da çocukları sistemle, bakıcıyla, kreşle, resmi ya da özel okulla ziyan oluyor farkında değil kimse...

23 Haziran 2024 21:42

tamam sen çocuğunu okula gonderme o zaman.
Mutasarrıf85, 1 ay önce

Diyeceğim o ki tüm çalışanlar yüksek maaş alıp müreffeh bir yaşam alanına sahip olsa da çocukları sistemle, bakıcıyla, kreşle, resmi ya da özel okulla ziyan oluyor farkında değil kimse...

Mutasarrıf85
Aday Memur
24 Haziran 2024 02:07

Zorunlu eğitim sacmaligiyla dayatip ınsanlara katilden beter muamele yapmasalar % 90 inin ek ders avcısı olduğu madde dışında hiçbir gündemi olmayan egitimci kılıklı memurlara göndermem evladimi kimse merak etmesin... bunlari da bir eğitimci olarak ogretmen olarak söylüyorum...ogretmenler odasinda gündem birsa bitkoin emlak araba al sat... istisna meslektaslarim da var ama genemi böyle... zorunlu egitimle envai çeşit yaramaz tipoloji sistemin aciklarindan faydalanip ogretmeni de okulu da zor da birskiyor siniftaki 1 yaramaz tipoloji digerlerini de mahvediyor... keske bizi bize biraksalar da evmadimizi kendi tedrisatimizdan gecirsek

murataslan2014, 1 ay önce

Mutasarrıf85
Aday Memur
24 Haziran 2024 02:13

Zorunlu eğitim sacmaligiyla dayatip ınsanlara katilden beter muamele yapmasalar % 90 inin ek ders avcısı olduğu madde dışında hiçbir gündemi olmayan egitimci kılıklı memurlara göndermem evladimi kimse merak etmesin... bunlari da bir eğitimci olarak ogretmen olarak söylüyorum...ogretmenler odasinda gündem borsa bitkoin emlak araba al sat... istisna meslektaşlarım da var ama geneli böyle... zorunlu eğitimle envai çeşit yaramaz tipoloji sistemin açıklarından faydalanıp öğretmeni de okulu da zor da birakiyor siniftaki 1 yaramaz tipoloji digerlerini de mahvediyor... keske bizi bize biraksalar da evladimizi kendi tedrisatimizdan geçirsek...evde ne kadarını tadil edebilirsek ediyoruz...

murataslan2014, 1 ay önce

ExpertE
Genel Müdür
24 Haziran 2024 10:52

Fıtrat mıtrat demeyin şuna ya, çalışmayan anneleri de görüyoruz öğlene kadar yatıyor çocuğu gelince yemeğe temizliğe başlıyor çocuk tv tablet telefon üçgeninde yine. Çalışan anne zaten bilinçlidir, hayatı mücadele ederek geçiyordur. Çoğu kadın da çalışmak üretmek kendine ait bir alan yaratmak ister emin olun. Çalışmayanlar ya tembel ya izin almak gibi olmadık düşünceye sahip ya da eğitimsizdir. Sağlık ve çocuğun özel ihtiyaçları olması, eşin çok kazanması (en az 10 asgari ücret olmalı) gibi sebeplerle de ara verilmesi mümkün. Kadının çalışma hayatından çekilmesi uygun değildir çalışması da feminizm değildir. Nice anneler gördük duyduk evinde çocuğunun başında çocuk ahlak terbiye konuşmadan bi haber. Nice yoğun çalışan anaların evlatları da var terbiyeli düzgün dürüst yetişen. Yemek temizlik çocuk bakımı kadına yüklenmiş görev değildir. Çalışıp çocuğuyla kaliteli vakit geçirmeyen baba da ihmalkardır ve fark etmeden çocukta derin yaralar açar. İnsan isterse her yere her şeye yetişir bunum çözümü şu çalışsın bu çalışmasın fıtrat mıtrat değil yani boş konuşmayın eski devir yok. 1 maaşla hiçbir standardın üzerine çıkamazsın çift maaşla dai çoğu yerden kısmak zorundasın, vasat bir hayatı en pahalısından yaşıyoruz zaten bir de cinsiyete dönük görev talimat yüklemeyin geçin bu işleri hayat müşterek herkes elini taşın altına koyacak ayağını uzatıp göbeğini kaşıyıp hizmet güler yüz mutfakta aşçı yatakta .. beklemeyecek.

Mutasarrıf85, 1 ay önce

Asıl sorun modernliğin dayattığı yaşam şartları ile çocukların değer dünyasından uzak gizli öksüz yetim yetişiyor olması... bundan kimse dert yanmamış ... Anne sevgisinden merhametinden ilgisinden uzak mekanik büyüyüen bir neslin vicdan, merhamet, büyüklere sevgi muhabbet gibi değerlerden fersah fersah ötede yetişecek olması dert edinilmeli ... Hanımefendiler için uygun meslekler olmakla beraber ille de çalışacağım mevzusu femiinizmin reddettiği fıtrat meselesinde kitleyi arkasına topluyor.... bu dönemin ana problemi maddi problem değil Nesil yetiştirme problemidir. Şuurlu anne babaların sayısı artsın maddi kaygılar yerine manevi kaygıların öne çıktığı iklimler hakim olsun ...

cengbm
Kapalı
24 Haziran 2024 12:02

"sürekli düşünen üreten gelişen yapısı ile"

eşiniz nerede çalışıyor çok merak ettim. ülkemizde düşünerek üreterek çalışan kaç kişi var?

ExpertE, 1 ay önce

Çocuk yakında kreşe gitmek zorunda olacak sonra anaokuluna yine para çıkacak çocuğum ilkokulda sizin iki katınızı veriyoruz, eve 2 haftada bir temizlikçi geliyor günlük gerekirse de biz yapıyoruz sizin yarınızı ödüyoruz. İş yerlerimiz çok yakın araçla çıktığımızfan ulaşım aynı. Öz bakım kıyafet saç baş para harcanan siğer konular ama zaten evde kendini salmış birini de istemeyiz ve kadına özel bir rol biçemeyiz yardımlaşmalıyız özellikle ikimiz de çalışıyorsak. Eşimin çalışmasından vazgrçemeyiz eşinizin iki katını almakta, o çalışmaz ise birçok standardımız yerle bir olur. Çalışan kadın ile çalışmayanın artıları eksileri farklı boyut ve yönlerden kıyaslanabilir; ancak çalışan kadın eşini daha iyi anlar, harcamalarında daha rasyoneldir, sürekli düşünen üreten gelişen yapısı ile gerek eşi gerek çocuklarına zindedir. İzin hastalık rapor çocuk veya evine eşine yetişeceği dönemlerde de iş yeri ile özel bir sorun yaşamıyor ise kadın çalışmalı çalışması teşvik edilmeli. Bu bağlamda kadına çalışma hayatında pozitif ayrımcılıklara da olumlu bakan biriyim. Tabi evlilik her zaman iyi de gitmeyebilir kadın kocasının eline bakan o olmazsa ekonomik olarak yok olacak biri haline de gelmemeli. Ama dediğiniz gibi 2 asgari ücret altında alan biri evde bu nedenle artan masraflara bakınca bir süre çalışmaması avantajlı olabilir. 3-4 asgari ücret ve üzerinde alıyorsa devam etmeli.

ExpertE
Genel Müdür
24 Haziran 2024 12:38

Bir görüş üretmek, araştırmak, okumak da iyi gelir. Tübitak, kalkınma ajansları, akademiler vs. kamu ya da özel birçok idari hukuki ya da teknolojik anlamda ürün mal hizmet fikir görüş mütalaa üreten kadınlarımız mevcut. Takıldığınız nokta somut 'üretim' olması mı kadınların çalışması önüne konan onca engel ve burada dahi bağnaz fikirler varken?

cengbm, 1 ay önce

"sürekli düşünen üreten gelişen yapısı ile"

eşiniz nerede çalışıyor çok merak ettim. ülkemizde düşünerek üreterek çalışan kaç kişi var?

Mutasarrıf85
Aday Memur
24 Haziran 2024 16:47

ben ebeveyn açısından ayrım yapmadım babanın sorumlulukları var... "fıtrat mevzusu Allah'ın yaratma usulü... kime hangi kutsala inanıyorsun o senin tercihin... ben inandığım değer dünyası üzerine kurgulu bir hayat görüşüne sahibim... akşam tv bilgisayar telefon karşısında ömrünü heba eden sadece maddi ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamayı anne babalık sanan bir profili savunmuyorum hem anne için hem baba için ... maddi ve fiziksel ihtiyaçları gidermek yetmiyor .... Obezite son 20 yılda kaç kat artmış araştır... otorite kabul ettiğin Batılılar söylüyor çalışan annenin olduğu aile profillerinde bağımlılık obezite, anksiyete, sosyal ilişki sorunsalları ne düzeyde araştır sonra insanların değer dünyası ve inançları üzerine yorum yap ...

ExpertE, 1 ay önce

Fıtrat mıtrat demeyin şuna ya, çalışmayan anneleri de görüyoruz öğlene kadar yatıyor çocuğu gelince yemeğe temizliğe başlıyor çocuk tv tablet telefon üçgeninde yine. Çalışan anne zaten bilinçlidir, hayatı mücadele ederek geçiyordur. Çoğu kadın da çalışmak üretmek kendine ait bir alan yaratmak ister emin olun. Çalışmayanlar ya tembel ya izin almak gibi olmadık düşünceye sahip ya da eğitimsizdir. Sağlık ve çocuğun özel ihtiyaçları olması, eşin çok kazanması (en az 10 asgari ücret olmalı) gibi sebeplerle de ara verilmesi mümkün. Kadının çalışma hayatından çekilmesi uygun değildir çalışması da feminizm değildir. Nice anneler gördük duyduk evinde çocuğunun başında çocuk ahlak terbiye konuşmadan bi haber. Nice yoğun çalışan anaların evlatları da var terbiyeli düzgün dürüst yetişen. Yemek temizlik çocuk bakımı kadına yüklenmiş görev değildir. Çalışıp çocuğuyla kaliteli vakit geçirmeyen baba da ihmalkardır ve fark etmeden çocukta derin yaralar açar. İnsan isterse her yere her şeye yetişir bunum çözümü şu çalışsın bu çalışmasın fıtrat mıtrat değil yani boş konuşmayın eski devir yok. 1 maaşla hiçbir standardın üzerine çıkamazsın çift maaşla dai çoğu yerden kısmak zorundasın, vasat bir hayatı en pahalısından yaşıyoruz zaten bir de cinsiyete dönük görev talimat yüklemeyin geçin bu işleri hayat müşterek herkes elini taşın altına koyacak ayağını uzatıp göbeğini kaşıyıp hizmet güler yüz mutfakta aşçı yatakta .. beklemeyecek.

ExpertE
Genel Müdür
24 Haziran 2024 17:29

Fıtrat, kader demek en kolay iş meslektaşım. Ben kadınların çalışmasından yanayım otorite kabul ettiğim bir durum da yok inandığım değerlere ve dine göre yaşıyorum ama bağnaz değilim. Çalışan annenin evinde mi obezite anksiyete varmış altın günü yapıp dedikodular eşliğine arkasını deviren ev hanımlarında yok yani :) lütfen kaynaklarınızı sunarak konuşun varsa böyle bir araştırma, tersini de araştırın ama. Anneliği ev temizliğini yemeği kocaya hizmeti kadına tek görev olarak yüklemekten vazgeçin. Kadın hem çalışır hem bunları da yapar merak etmeyin.

Mutasarrıf85, 1 ay önce

ben ebeveyn açısından ayrım yapmadım babanın sorumlulukları var... "fıtrat mevzusu Allah'ın yaratma usulü... kime hangi kutsala inanıyorsun o senin tercihin... ben inandığım değer dünyası üzerine kurgulu bir hayat görüşüne sahibim... akşam tv bilgisayar telefon karşısında ömrünü heba eden sadece maddi ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılamayı anne babalık sanan bir profili savunmuyorum hem anne için hem baba için ... maddi ve fiziksel ihtiyaçları gidermek yetmiyor .... Obezite son 20 yılda kaç kat artmış araştır... otorite kabul ettiğin Batılılar söylüyor çalışan annenin olduğu aile profillerinde bağımlılık obezite, anksiyete, sosyal ilişki sorunsalları ne düzeyde araştır sonra insanların değer dünyası ve inançları üzerine yorum yap ...

Bankamatikmemur
Aday Memur
24 Haziran 2024 19:01

Asıl önemli nokta boynuz olayı kimse dile getirmemiş :))

atillaa10
Aday Memur
24 Haziran 2024 20:52

Kardeşim ağzına sağlık. Her kelimesine katılıyorum. Duygularımıza tercüman olmuşsun.

kubii, 1 ay önce
Büyük oranda katıldığım tespit. Bundan 50 yıl önce tek maaşla ortalama 3 çocuklu memur aile geciniyordu. Hatta birikim yapılıp yazlik, arsa bile alinabiliyordu. O tatil yörelerinde gördüğünüz çoğu yazlik zamanında bir kaç yıllık memur maaşına eşitti. Daha sonra ücretler azalmaya başladı ve kadınında çalışması gerekti. 50 yıl önce 1 kişi çalışırken haneye giren 10 birim paraydı şu anda da 10 birim para. Ama artık 2 kişinin emeğiyle.. Kadının doğasına uygun olmayan bir durum gelişti. Çocuğa bakmak, ev işleri gibi Asli görevler arka plana atıldı. Doğası itibariyle beğenilme iç güdüsü daha fazla olan kadin aldığı paranın önemli bir miktarini da parfüme, giysiye, çantaya vs vs uzar gider bu liste.En basitinden hayatımıza American mutfaklar girdi. Bunun nedeni evde yemek pişirilmemeye başlanmasi. Marketten paketli gidayi al at mikrodalgaya 5 dakikada hazır. Hem sağlıksız hem masrafli. Tek çocuklu aileler çogalmaya başladı. Bir çocuk için hayati önem tasiyan annenin yanında gecirilmesi gereken bebeklik dönemi ki en az 2 yılken maksimum 3-4 ayla sınırlandırılmak zorunda kaldı. Özel sektörde kadin çalışanin hamile kalmasi bile işten kovulmaya sebep. Gelinen noktada mutsuz kadınlar, mutsuz çocuklar ve yüzde bilmem kaç artmış boşanma oranları kaldı elimizde. Toplumun tüm hafizasi 50 yılda yok oldu gitti. Içinden cikilamayacak bir paradoksa dönüştü artık durum. Herkes gibi bende ulkemde yabancı istemiyorum mesela. Ama artık buna mecburuz. Neden mi?? Çünkü evlerimizde büyüttüğümüz o tek çocuklar prens ve prenses gibi büyütüldügu için öyle emek isteyen islerde tövbe çalışmazlar. Bende dahil isterse inşaat kalipçısının maaşı 150 bin lira olsun oglumun çalışmasıni istemem hoş zaten annesinin paşası da çalışmaz. El bebek gül bebek büyüttüğümüz kızlar evlenince eşine yemek yapmaz, çamasır yikamaz vs. sonra boşanma. Biliyorum konu biraz bağlamından koptu ama esas tehlike toplumsal. Bunun ucu bize yaslaninca dokunacak. Hani o bakkala bile gönderemedigimiz çocuklar biz yaslaninca bize bakmayacaklar ya da bakamayacaklar. O yüzden ayakta ölmek lazım diyorum ben. Bu nesil bizim içimizden geçer ve bunun sebebi de biziz daha doğrusu bu sistem. Çünkü kadını evinden,yuvasından, çocuğundan etti. Bu sistem erkeği yarı paraya çalıştırmaya başladı. Belki bu yaziyi okuyan kadın arkadaşlar kizacak bana ama kadının yeri iş hayatı değil. Sonra solugu çocuk psikologlarinin yanında alıyoruz. Çocuk anne sevgisi mi gördü de psikoljisi iyi olsun. Elin bakıcısi kim bilir nasıl davrandi bebekken çocuğa bunu soran yok. Bebek annesiyle vakit bile geciremiyor ki ne olacaktı?? Bize bunu dayattı bu sistem. Ne yaptığımizi bilmiyoruz sanki bir illuzyonun içindeyiz. Feministlerden korktugumuz için doğruları soylemekten korkar olduk. Allah aşkına arkadaşlar 20 yaşında çocuk doguran kadınla 35 yaşında çocuk doguran kadın aynı mı? Çocuk aynı mı? Hangisi daha sağlıklı? Vücut olarak en pik döneminde kadın erkek farketmez üniversitede okuma iş bulmayla gecirip en enerjik dönemimiz olan 20 li yaşları ıskalıyoruz. Neymiş efendim erkek 35 yaşında ,kadın 30 yaşında evlenmeliymis. Erkekte sperm kalitesi, kadinda yumurta kalitesi düşüyor sonra çocuk yapalım haliyle doğan çocuklar da bu kalitede oluyor. zaten yaş itibariyle ikinci çocuk için geç kaliyorsun zaten o bir çocuk bile azalan enerjini sömürüyor Çünkü genç değilsin artık. Tahammulun de yok zaten kadın işten perti çıkmış vaziyette geliyor yemek mi yapsın, çocuk mu baksın erkegine hizmet mi etsin. Sonra bilmem kaç numaralı aile mahkemesinde solugu alıyorsun. En sonunda yeni konseptimiz mütahitlerimizin göz bebegi 1+1 evlerde son buluyor maceran. Birinin gerçekleri konusmasi lazım artık.

atillaa10
Aday Memur
24 Haziran 2024 20:55

Ha yaşa sen.

Bankamatikmemur, 1 ay önce

Asıl önemli nokta boynuz olayı kimse dile getirmemiş :))

Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi