Editörler : "eskiyara"Pangaea
21 Haziran 2024 15:58

Tutanağa karşı savunmanın alınmaması

Arkadaşlar son hafta okulda yapılan zümre toplantısına sağlık sorunumdan dolayı katılamadım. Toplantı saatinden sonra rapor aldım.Raporumu da haliyle toplantı saatinden sonra zümre başkanına ve okul müdürüne bildirdim.Toplantı esnasında müdür katılmadığıma dair tutanak tutulmasını istemiş zümre başkanından ve tutanak tutulmuş .Tutanağa katılmadığım yazılmış ama raporlu olduğumu o saatte bilmediklerinden belirtmemişler.Dys?ye işlenmemiş.Daha sonra yazılan tutanağa raporlu olduğumu bildiren savunma yazdım ama müdür ben savunma istemedim ki dedi ve almadı. Bu konuda beni aydınlatır mısınız tutanağa savunma yazılır mı yoksa savunma daha sonra soruşturma açıldığında yazılan bir şey mi? Eğer bu aşamada yazılması gereken bir şeyse müdürün istememesi kabul etmemesi yasal bir şey mi?

berkaydal
Aday Memur
21 Haziran 2024 16:19

Tutanak deyince öğretmenlerin ödü kopuyor. Tutanak bir durum bildirimidir arkadaşlar. Şu saatte toplantı yaptık, şu saatte çay içtik, şu saatte toplantı bitti. Şunlar katıldı. Şunlar katılmadı. Şunlar yazıldı vs şeklinde yüzlerce tutanak tutabilirsiniz. Her tutanak soruşturma sebebi değildir. Sizin raporunuz saatlik değil günlüktür. Tarih belirtir. Şu tarihte çalışabilir diye. 1 günlük istirahat aldıysanız o günün tamamını kapsar. Dolayısı ile müdürünüz zaten size soruşturma açamaz. Ayrıca sizden savunma istenmeden savunmayı neye istinaden yazdınız? Adı üstünde savunma. Size yöneltilen bir şey olmadan neyi savundunuz?

Müdürünüzle aranızda iletişim eksikliği var. Hanginizden kaynaklandığını testip edip bu durumu düzeltin.

Fencibiri
Memur
21 Haziran 2024 16:28

Geçen defa bir olay daha yaşamıştım hatta burada da başlığını açmıştım sormuştum.Yine sağlık sorunumdan dolayı okula gidememiştim ve raporluydum ama raporumu sabah ders başlama saatinden 1buçuk saat sonra okula bildirdim. Raporumu bildirmeden önce okuldaki müdür yardımcım okulda olmadığıma dair tutanak tutmuştu dysye işlemişti ve müdüre savunmanızı yazarsınız demişti.Müdür savunmamı bu olay için almıştı.Tutanaksa o da tutanak neden birinden savunma isteniyor diğerinden istenmiyor?

berkaydal, 4 hafta önce

Tutanak deyince öğretmenlerin ödü kopuyor. Tutanak bir durum bildirimidir arkadaşlar. Şu saatte toplantı yaptık, şu saatte çay içtik, şu saatte toplantı bitti. Şunlar katıldı. Şunlar katılmadı. Şunlar yazıldı vs şeklinde yüzlerce tutanak tutabilirsiniz. Her tutanak soruşturma sebebi değildir. Sizin raporunuz saatlik değil günlüktür. Tarih belirtir. Şu tarihte çalışabilir diye. 1 günlük istirahat aldıysanız o günün tamamını kapsar. Dolayısı ile müdürünüz zaten size soruşturma açamaz. Ayrıca sizden savunma istenmeden savunmayı neye istinaden yazdınız? Adı üstünde savunma. Size yöneltilen bir şey olmadan neyi savundunuz?

Müdürünüzle aranızda iletişim eksikliği var. Hanginizden kaynaklandığını testip edip bu durumu düzeltin.

berkaydal
Aday Memur
21 Haziran 2024 16:47

Hayır ona karşı da savunma isteyemez. Sadece laf etmişler ve lafımız yerde kalmasın diye işleyişi devam ettirmişler mal gibi. Usulen hatalı olmakla birlikte kasıt varsa mobbinge girer.

İdarenizle aranızda sorun var. Egoları yüksek belli ki. Siz Ya oturun düzgünce kanun nizam öğrenin ya da iyi geçinin.

Kagiş
Müsteşar
21 Haziran 2024 19:02

Ya da rapor alır almaz okul idarenizi haberdar edin!! Öyle 2-3 saat sonra değil!

Doktora giderken de müdür yardımcınıza sabahtan bir "alo" demeyi unutmayın he mi?))) Aksi taktirde sizin için "Bizi sallamıyor bu!" diye düşünürler!

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
21 Haziran 2024 19:49

Doğru bilgi burada verilmiş.

Tutanak, durumu yazılı olarak kayıt altına alan belgedir. Müdür isterse daha sonra bu tutanağa dayanarak soruşturma başlatıp savunma talep edebilir. Dilerse de tutanağı hiç işleme sokmaz. Özetle tutanağa savunma yazılmaz.

berkaydal, 4 hafta önce

SorunCevaplayıN
Genel Müdür
21 Haziran 2024 23:59

Eksik bilgi vermeyin. Başlığı hatirliyorum. Öğrenci gelmeyecek diye okula gec gidecektin. Müdür yardımcısı arayınca da telefonu acmayip whatsaptan yazmıştın. Sonra gidip atar gider yapmışsın insanlara. Demek ki bu durum sizde alışkanlık. 2 hafta içinde 2 kere yasadiginiza gore

Fencibiri, 4 hafta önce

Geçen defa bir olay daha yaşamıştım hatta burada da başlığını açmıştım sormuştum.Yine sağlık sorunumdan dolayı okula gidememiştim ve raporluydum ama raporumu sabah ders başlama saatinden 1buçuk saat sonra okula bildirdim. Raporumu bildirmeden önce okuldaki müdür yardımcım okulda olmadığıma dair tutanak tutmuştu dysye işlemişti ve müdüre savunmanızı yazarsınız demişti.Müdür savunmamı bu olay için almıştı.Tutanaksa o da tutanak neden birinden savunma isteniyor diğerinden istenmiyor?

Memleketinogretmeni
Şube Müdürü
22 Haziran 2024 02:11

Geçen seferki olayla bu çok farklı.Geçen sefer mdr yrd nız tutanak tutmuştu bazı öğretmenler ve bu idareciyle limoni olmuştunuz.Siz şahsi algılamış olabilirsiniz ondan rutin yapılan işlemler suze yönelikmiş gibi gelebilir.İnsanlik hali çoğumuz bu duyguya kapılabilirdik.Bu seferki toplantı ve rapor aldığınızı toplanti öncesi bildirmediğinizden tutanağa raporlu olduğunuz yazılmamış.Raporlu olup toplantıya girmediğiniz için soruşturmaya yönelik işlem yapılmaz.

Normalde öğretmen rahatsızsa dersi başlamadan veya toplantı başlamadan idareyi bilgilendirmesi uygundur.Ancak ağır hastaysaniz arayamayacak durumdaysanız aramayabilirsiniz.

Fencibiri, 4 hafta önce

Fencibiri
Memur
22 Haziran 2024 13:39

Bu arada toplantı yapıldığı gün değil ertesi gün katılmadığıma dair toplantı gününün tarihi atılarak tutanak tutuldu.Raporlu olunduğum bilinmesine rağmen. Bu aslında hukuka aykırı bir durum değil mi tutanak olayın olduğu gün tutulmaz mı?

Memleketinogretmeni, 4 hafta önce

Geçen seferki olayla bu çok farklı.Geçen sefer mdr yrd nız tutanak tutmuştu bazı öğretmenler ve bu idareciyle limoni olmuştunuz.Siz şahsi algılamış olabilirsiniz ondan rutin yapılan işlemler suze yönelikmiş gibi gelebilir.İnsanlik hali çoğumuz bu duyguya kapılabilirdik.Bu seferki toplantı ve rapor aldığınızı toplanti öncesi bildirmediğinizden tutanağa raporlu olduğunuz yazılmamış.Raporlu olup toplantıya girmediğiniz için soruşturmaya yönelik işlem yapılmaz.

Normalde öğretmen rahatsızsa dersi başlamadan veya toplantı başlamadan idareyi bilgilendirmesi uygundur.Ancak ağır hastaysaniz arayamayacak durumdaysanız aramayabilirsiniz.

Memleketinogretmeni
Şube Müdürü
22 Haziran 2024 23:04

Evet.Tutanağın toplantı esnasında toplantı tutanağında katılmayanlarla ilgili ilk maddede yazılması yeterli.Ertesi gün ayrıca tutulduysa bu size özel evrak biriktirdiklerini düşündürebilir.Ama yine de bundan dolayı soruşturma açilmaz.Toplantıya başka kimler katılmamış ve tutanağa geçmemiş bunu öğrenmeye çalışın.Ertesi gün tutulmasının nedeni bu olabilir.Kadrolar soyasi nedenlerle bir anda değişebilir hocam.Birilerinin sizi yanlarında kurban götürmesine izin vermeyin.Uğraşıyorlarsa Ankaradan bir sendikanın avukatıyla özel olarak görüşün veya eğitim sen e üye olun.Eğitim sen en çok hukuk işlemi yapan sendika ondan korkarlar.

Fencibiri, 4 hafta önce

Bu arada toplantı yapıldığı gün değil ertesi gün katılmadığıma dair toplantı gününün tarihi atılarak tutanak tutuldu.Raporlu olunduğum bilinmesine rağmen. Bu aslında hukuka aykırı bir durum değil mi tutanak olayın olduğu gün tutulmaz mı?

Fencibiri
Memur
23 Haziran 2024 00:18

Kadrolas siyasi nedenlerle değişebilir,birilerinin sizi yanında götürmesine izin vermeyin demişsiniz..biraz daha açar mısınız o cümlenizi lütfen

Memleketinogretmeni, 4 hafta önce

Evet.Tutanağın toplantı esnasında toplantı tutanağında katılmayanlarla ilgili ilk maddede yazılması yeterli.Ertesi gün ayrıca tutulduysa bu size özel evrak biriktirdiklerini düşündürebilir.Ama yine de bundan dolayı soruşturma açilmaz.Toplantıya başka kimler katılmamış ve tutanağa geçmemiş bunu öğrenmeye çalışın.Ertesi gün tutulmasının nedeni bu olabilir.Kadrolar soyasi nedenlerle bir anda değişebilir hocam.Birilerinin sizi yanlarında kurban götürmesine izin vermeyin.Uğraşıyorlarsa Ankaradan bir sendikanın avukatıyla özel olarak görüşün veya eğitim sen e üye olun.Eğitim sen en çok hukuk işlemi yapan sendika ondan korkarlar.

merofen
Şef
23 Haziran 2024 02:12

okul zümre toplantısı mı bu çoğu zaman yapmıyoruz bile kağıt üstünde oluyo arkadaşlarınız idare edememiş mi yani zümreleriniz. Ha ilçe zümre toplantısıysa o gün raporluymuşsunuz zaten bişi olmaz
23 Haziran 2024 06:48

müfettişlere kalsa elimizde bi top kağıtla gezip her gördüğümüz olayı tutanak altına almamızı istiyorlar. şöyle bi olay oldu diyorum hani tutanağı diye soruyorlar. ben de bazen mecburen tutanak tutup ayrı bi yerde tutuyorum. yıl bitince yok etmek için. ama sorulursa da hazır bulunması gerekiyor

majesteleri7
Daire Başkanı
23 Haziran 2024 11:14

Sanki okul idaresi müneccim senin niye gelmediğinin kestirimini yapacak toplantıya katılma sonra tutanak tuttu de ne yapacaktı adam?herkes toplantıda ama sen yoksun haber de yok

Memleketinogretmeni
Şube Müdürü
23 Haziran 2024 21:52

Tutanağı tek başınıza tutmanız yeterli değil.İki kişi imzalayın yahut iki öğrenciye imzalatin sizinle birlikte

fenogretmeniyim, 4 hafta önce

müfettişlere kalsa elimizde bi top kağıtla gezip her gördüğümüz olayı tutanak altına almamızı istiyorlar. şöyle bi olay oldu diyorum hani tutanağı diye soruyorlar. ben de bazen mecburen tutanak tutup ayrı bi yerde tutuyorum. yıl bitince yok etmek için. ama sorulursa da hazır bulunması gerekiyor

Bankamatikmemur
Aday Memur
24 Haziran 2024 16:37

Kapı gibi raporun var ne savunması

Korkmayın bu kadar ya

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi