Editörler : "eskiyara"Pangaea
09 Temmuz 2024 09:47

Yolluk sorunu

Selam arkadaşlar yolluğu nerrsi yapıyor bana başlama yaptığım yer yolluğu yeni düzenleme ile biz yapamayız dediler.Benzer durumu yaşayan var mı,ödenek isteniyor falan dediler ayrıldığımız yer mi yapıyoruz

bahçesaray
Memur
09 Temmuz 2024 09:50

her iki yerde yapa bilir ama ayrılan yer yapmalı ama şimdi top çeviriyorlar, gittiğin yerden al diye İlk önce ödenek isteyecek okul

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
09 Temmuz 2024 10:23

Toplu sözleşmede sendikanın bir yandan kazanım yaparken başka yerden kanunla verilmiş hakkı kısıtlamasının bir sonucu maalesef.

657 sayılı kanunda sürekli görev yolluğunun tebliğle birlikte derhal hesaplanıp ödenek beklenmeden ödenmesi gerektiği hükmü varken toplu sözleşmeye eklenen maddeyle yolluğun yapılması için yeni görev yerinde göreve başlamış olma şartı aranmaya başlandı. Bu nedenle eski görev yeri ödeme yapamıyor. Daha doğrusu kurumlar bu hükmü dikkate alarak değerlendirme yapıyorlar.

fndrsn
Aday Memur
09 Temmuz 2024 10:28

başlama yaptigim yer dediki yolluk yönetmeliğindeki değişik 2023 yılında yapıldı

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
09 Temmuz 2024 13:34

Yanlış söylemişler. Yönetmelikte değişiklik yapılmadı, 2024-2025 yıllarına ait toplu sözleşmeye bu yönde bir madde eklendi. (Zaten öyle bir yönetmelik de yok. Sürekli görev yolluğu 657 sayılı kanuna ve 6245 sayılı Harcırah Kanununa göre ödeniyor.)

fndrsn, 2 hafta önce

başlama yaptigim yer dediki yolluk yönetmeliğindeki değişik 2023 yılında yapıldı

fndrsn
Aday Memur
09 Temmuz 2024 15:45

toplu sözleşmedeki madde ne diyor arkadaşlar bunu bilen paylaşabilir mi

Papaga
Aday Memur
09 Temmuz 2024 21:03

Yolluk yönetmeliğinde değişiklik oldu mu bilmiyorum ama. bazı illerde yolluk yatmış. Antep

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
09 Temmuz 2024 23:40

Aşağıdaki başlıkta paylaşmıştım:

https://forum.memurlar.net/konu/2566778/yol-harcirahi.html

fndrsn, 2 hafta önce

toplu sözleşmedeki madde ne diyor arkadaşlar bunu bilen paylaşabilir mi

AUÇA
Memur
10 Temmuz 2024 00:17

Yolluk ,kanuna göre odenir,sendikaya göre degil

AUÇA
Memur
10 Temmuz 2024 00:20

6245 sayili kanun herkesi bağlar,hukuk devletiyiz lakin birkaç yıldır memurlar mağdur ediliyor

TayfurG01
Şef
11 Temmuz 2024 10:48

Hocam bu para,yolluk,ödeme milli eğitimin çözemediği okullara attığı fakat suç işlediği bir konu oldu yıllardır.Mesela ben müdür yardımcısıyım yapmadım yapmamfa hocam muhasip bilgi saymanlık isteyen konular bu alanda kurs hizmetiçi eğitim görmüş işin uzmanı memur ve şeflere verilir yaptırılır.At kurtul sat kurtul ile olmaz bak zaten takır takır görevden alınıyor metal yorgunu milli eğitim müdürleri.Yüztane adam oturuyor orada gönder kursa ver muhasebeye yook kurnazlık at okul idaresine oldu canım sen bakıyorsun yediyüz öğrenciye veliye.

TayfurG01
Şef
11 Temmuz 2024 10:51

Boş memurları dolduracağına meb il ve ilçe memlere muhasebe ißletme iktisat okuyan ekonomi okuyan çocukları alsın her ile ilçeyede işler doğru yapılsın

blackdesert
Memur
11 Temmuz 2024 11:25

adamın tayini çıkıyor tebliğ ediliyor adam ilişik kesmiyor sonra iptal hakkı geliyor adam iptal ettiriyor bu yüzden böyle bir şey yapılmış olabilir

YUSUF YILDIRIM, 2 hafta önce

Toplu sözleşmede sendikanın bir yandan kazanım yaparken başka yerden kanunla verilmiş hakkı kısıtlamasının bir sonucu maalesef.

657 sayılı kanunda sürekli görev yolluğunun tebliğle birlikte derhal hesaplanıp ödenek beklenmeden ödenmesi gerektiği hükmü varken toplu sözleşmeye eklenen maddeyle yolluğun yapılması için yeni görev yerinde göreve başlamış olma şartı aranmaya başlandı. Bu nedenle eski görev yeri ödeme yapamıyor. Daha doğrusu kurumlar bu hükmü dikkate alarak değerlendirme yapıyorlar.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
11 Temmuz 2024 13:24

Tebliğ edilip de ilişik kesmeme diye bir şey olamaz. Yapanlar yanlış yapıyordur. Kanunda yeri yoktur.

657 sayılı kanuna göre bir memur tebliğden sonra eğer başka yere atandıysa 15 gün içinde, aynı yere atandıysa sonraki gün yeni yerinde göreve başlamak ZORUNDADIR. "Ben tebellüğ edeyim ama ilişiğimi 1 ay sonra keseyim" diye bir şey yoktur, olamaz (kanunda sayılan izin, rapor gibi istisnalar hariç).

Bahsedilen Toplu Sözleşme düzenlemesinin amacı kurumlar memurlardan ev taşımasını istememesidir. Bunu sağlamak için de yeni yerde göreve başlamasını şart koşmuşlar. Bir yandan bir hak verip diğer yandan kanun hükmünü bertaraf etmişler maalesef.

Tekrar hatırlatıyorum: İlişiğin ne zaman kesildiği önemli değildir. Mehil müddeti tebliğle başlar.

"Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:

Madde 62 ? (Değişik: 23/12/1972 ? KHK-2/1 md.)

İlk defa veya yenidenveyahut yer değiştirme suretiyle;

a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,

b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,

span style="font-size:11.0pt;font-family:" calibri",sans-serif;mso-fareast-font-family:

izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar."

blackdesert, 2 hafta önce

adamın tayini çıkıyor tebliğ ediliyor adam ilişik kesmiyor sonra iptal hakkı geliyor adam iptal ettiriyor bu yüzden böyle bir şey yapılmış olabilir

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
11 Temmuz 2024 13:26

Ayrıca bu bahsettiğiniz durumun sürekli görev yolluğuyla ilgisi olamaz. Çünkü yolluk yapılması için ilişiğin kesilmesi gerekir. Eğer olur da sizin dediğiniz gibi gelişirse de memura ödenen sürekli görev yolluğu faiziyle geri alınabilir.

blackdesert, 2 hafta önce

blackdesert
Memur
11 Temmuz 2024 13:28

anladım teşekkürler yusuf yıldırım
YUSUF YILDIRIM, 2 hafta önce

Ayrıca bu bahsettiğiniz durumun sürekli görev yolluğuyla ilgisi olamaz. Çünkü yolluk yapılması için ilişiğin kesilmesi gerekir. Eğer olur da sizin dediğiniz gibi gelişirse de memura ödenen sürekli görev yolluğu faiziyle geri alınabilir.

Abdülhami5
Aday Memur
12 Temmuz 2024 17:13

Yolluğu şimdi ayrıldığımız yer mi yapacak yoksa başladığımız yer mi?

Abdülhami5
Aday Memur
12 Temmuz 2024 17:15

Yolluğu ayrıldığımız il mi yapacak yoksa yeni başlayacağımız yer mi

SorunCevaplayıN
Genel Müdür
12 Temmuz 2024 17:30

Akşama kadar idarecilikten siksyet ediyorsun ama o koltuktan kalkmiyorsun. Mesai saatinde memurlar nette geziyorsun. Birak memnun değilsen zorla yaptirmiyorlar. Öğretmenlik yapamıyorsun tuvalete gitmen kazim idarecilik yapamıyorsun çal istemiyorsun

TayfurG01, 2 hafta önce

Hocam bu para,yolluk,ödeme milli eğitimin çözemediği okullara attığı fakat suç işlediği bir konu oldu yıllardır.Mesela ben müdür yardımcısıyım yapmadım yapmamfa hocam muhasip bilgi saymanlık isteyen konular bu alanda kurs hizmetiçi eğitim görmüş işin uzmanı memur ve şeflere verilir yaptırılır.At kurtul sat kurtul ile olmaz bak zaten takır takır görevden alınıyor metal yorgunu milli eğitim müdürleri.Yüztane adam oturuyor orada gönder kursa ver muhasebeye yook kurnazlık at okul idaresine oldu canım sen bakıyorsun yediyüz öğrenciye veliye.

fndrsn
Aday Memur
15 Temmuz 2024 19:09

Arkadaşlar başladiğim yer 1 hafta geçmesine rağmen ısrarla yolluk yapmamakta direniyor ayrildiğin yer yapacak diyor buna benzer bir durum yaşayan var mı

15 Temmuz 2024 19:24

Evet hocam bende de oldu. Yolluğumu önceki okulumda müdür yardımcısı yaptı sonunda

fndrsn, 1 hafta önce

Arkadaşlar başladiğim yer 1 hafta geçmesine rağmen ısrarla yolluk yapmamakta direniyor ayrildiğin yer yapacak diyor buna benzer bir durum yaşayan var mı

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi