Editörler : Pangaea
10 Temmuz 2024 07:44

Kamuda çalışan mühendisler rahat ve huzurlu bir yaşam için

Kamuda çalışan mühendisler rahat ve huzurlu bir yaşam için; maaşlarının, ek ödemelerinin, ek gösterge gibi özlük haklarının acilen iyileştirilmesini talep ediyoruz.

Ülkenin gerek üstyapı gerekse altyapı çalışmalarında fedakârca çalışan, gecesi gündüzü olmayan, hafta sonlarında bile atölyelerde, şantiyelerde mesaide olan, milyonlarca liralık işlerin ihalesinin yapılmasından, işlerin teslimine kadar görev alan mühendislerin haklarının verilmesini talep ediyoruz.

Kamuda çalışan mühendislerin özlük haklarının yıllar içinde dengi mesleklerin çok gerisinde kaldığını görüyoruz. Örneğin bugün kamuda çalışan bir mühendis bir doktorun yaklaşık 3?te 1?i, bir hakim ve savcının yarısı kadar ancak maaş almaktadır. Mühendisler verdiği emeğin, aldığı riskin ve yaşadığı sıkıntıların yanında verilen maaşın gerçekten çok az olduğunu düşünüyoruz. Her mesleğe saygımız sonsuz ve herkesin hak ettiğini almasını arzuluyoruz. Ancak bu konuda mühendislere uzun bir süredir haksızlık yapıldığını düşünüyoruz.

Son zamanlarda; sağlık personelleri, öğretmenler, hakim ve savcılar, din görevlileri, bekçiler vb. birçok kamu personellerinin maaşları, sözleşme ücretleri, ek ödemeleri, ek göstergeleri vb. yapılan tüm iyileştirmeler için canı gönülden seviniyor ve destekliyoruz.

Mühendisler, ülkemizin gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi için gece gündüz fedakârca çalışmaktayken, bu emeğin ve fedakârlığın karşılığı olarak en azından aşağıda yer alan konular da bir takım iyileştirmelerin ivedilikle yapılmasını bekliyor.

1-Teknik iyileştirme adı altında diğer mesleklere verilen teşvik ödemesi gibi bir iyileştirmenin biz mühendislere de düzenlenmesini,

2-Mühendislere Risk ve Sorumluluk Tazminatı adı altında yeni bir ödeme kaleminin oluşturulmasını,

3-Ek Ödemelerimizin (dengimiz olan meslekler göz önünde bulundurularak) arttırılmasını,

4- Aylık Tutarın, Yan Ödeme Oranının, Taban Aylık Katsayısının, Sözleşme Ücretlerinin, Ek Göstergelerin (en az 5400 olması) ve Özel Hizmet Tazminat Oranlarının (en az %250 olması) artırılmasını talep ediyoruz.


hanzel
Müsteşar Yardımcısı
10 Temmuz 2024 09:07

Senenin yarısını tatille geçiren öğretmen maaşıyla eşit hale geldi nerdeyse rezillik
10 Temmuz 2024 13:52

bitmiş


denizcelikk
Aday Memur
10 Temmuz 2024 14:21

sadece mühendisler olarak bunu başarmak zor. tüm teknik hizmetler sınıfını kapsayan bir düzenleme gerekiyor.

10 Temmuz 2024 14:25

aynen çok doğru

denizcelikk, 2 hafta önce

sadece mühendisler olarak bunu başarmak zor. tüm teknik hizmetler sınıfını kapsayan bir düzenleme gerekiyor.


Esn.t
Aday Memur
10 Temmuz 2024 15:05

Öğretmenler , iibf mezunları ve sağlıkçılar , hepsinin haklarını savunmak için birleştiğini sesini duyulduğunu gördüm ama mühendislerde doğru düzgün tepki bile yok. Mühendisler kendi arasında birlik olamıyor bile bu yüzden haklarını elde edemiyorlar

10 Temmuz 2024 15:08

Çok doğru

Esn.t, 2 hafta önce

Öğretmenler , iibf mezunları ve sağlıkçılar , hepsinin haklarını savunmak için birleştiğini sesini duyulduğunu gördüm ama mühendislerde doğru düzgün tepki bile yok. Mühendisler kendi arasında birlik olamıyor bile bu yüzden haklarını elde edemiyorlar

10 Temmuz 2024 15:51

Ön lisans sağlık teknikeri ek ödemelerle 63000 Tl alıyor, Teknik Öğretmen ek ödemelerle 61000 TL alıyor, branş öğretmenleri ek ödemelerle birlikte 55000 alıyor.Ama milyonluk hakedişlerle uğraşıp, bir çoğumuzun amir, baş mühendis, işletme müdürü pozisyonunda çalışmasına rağmen aldığımız maaş 45000-50000 arası.

Kimsenin maaşında gözümüz yok.Allah daha çok versin.Ama yıllar içinde diğer meslek gruplarına göre mühendis maaşı çok geride kaldı.

10 Temmuz 2024 16:03

Arakadaşlar MHP'nin internet sitesindeki iletişim formuna yazdığım yazı. Lütfen hepimiz MHP'nin sitesine girerek bu haklı talebimizi iletelim. Sonuç ancak MHP üzerinden alabiliriz. Ne kadar çok talep giderse o kadar çok dikkate alınırız...

"Sayın MHP yetkilileri,

Ben kamuda 21 yıldır çalışan bir mühendisim. Son zamanlarda haberlerde duyduğumuz çeşitli meslek gruplarına yapılan özlük haklarındaki iyileştirmeleri tüm kamuda çalışan mühendisler olarak boynu bükük izliyoruz. 21 yılda birçok hükümet dönemlerini gördüm. Ancak mühendisler diğer meslek grupları (doktor, hakim/savcı vs.) karşısında hiçbir zaman AK Parti Hükümetlerindeki kadar küçük düşürülmemiş, madur edilmemişti. Ben yeni göreve başladığımda aynı yıl göreve başladığımız hakim arkadaşımdan fazla maaş alırken şimdi onunkinin yarısını bile alamıyorum. AK Parti hükümetleri sürekli hakim/savcılara, doktorlara maaş artışı ve çeşitli iyileştirmeler yaparken mühendisler hep göz ardı edildi. Bu yüzden de eskiden en yüksek puanlarla öğrenci alan mühendislik fakülteleri artık en düşük puanlarla öğrenci alır hale geldi. Bu da toplum nezdindeki ?mühendislik? imajının ne kadar yıprandığını en güzel şekilde göstermektedir. Şu anda mühendislik can çekişiyor. ?Mühendisim? demeye utanır hale geldik adeta!. Halbuki hükümetin yüz akı olan yollar, köprüler, barajlar, hastanaler, enerji tesisleri vs.de hep mühendislerin emeği varken, iyileştirmeler halkın şikayetçi olduğu adalet ve sağlık sektörlerine yapıldı hep. Mühendisler gayr-i meşru yollara mı sapsınlar? Milyonluk hak edişleri imzalarken buralardan komisyon mu alsınlar? ?Hakim/savcıların rüşvet almamaları için gelirlerinin iyi olması gerekir? diyerek,?mühendisler rüşvet alsın? mı denilmek istenmektedir? Bu unutulmuşlukta mühendislerin bir bakanlığının olmaması ve sahipsizliklerinin de etkisi var. Mühendis odaları zaten muhalefet partisi gibi çalışıyor ve mühendislerin durumları onları hiç ilgilendirmiyor. Tek umudumuz MHP kaldı. Eğer bu konuyu hükümet nezdinde gündeme getiriseniz mühendislerin gözünde gerçekten MHP "kahraman" olur. Partinizin seçim beyannamesinde ?mühendislerin özlük haklarının iyileştirilmesi? maddesi bulunduğundan ve cumhur ittifakından dolayı hükümet üzerindeki etkinize güvenerek bizlerin bu maduriyetimizin giderilmesi için çaba göstereceğinize inanıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum"

11 Temmuz 2024 09:11

Oku mühendis ol bir farkım olsun de bir de bak 20 yaşında hiç bir okul okumamış eğitime harcamama yapmamış sınav yok nasıl devlet kadrosuna girdiği belli bile olmayan birisi işçi olmuş en düşüğü 45000 mesaiyle 70000 lira maaş alıyor. Bu söylediğim sadece örnek işçi maaşlarında gözüm yok ama bize de versinler mühendis olarak bir farkımız olsun.

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi