Editörler : asaygincihan27
11 Mayıs 2007 19:26   


Kapalı
Teknik Öğretmen Maaş Farkı..

Selam. Ben Kocaeli Teknik Eğitim Mezunuyum. Ama ilköğretimde çalışıyorum bilgisayar öğretmeni olarak. Meslek lisesinde çalışan arkadaşlarım 79-80 ytl arası teknik öğretmen maaş farkı alıyor. Aynı yerden mezun olduğumuz halde ben ilköğretimde çalıştığım için o farkı şuan almıyorum ama alan arkadaşlarım var. Bu durumda olan arkadaşlar varmı varsa durumlarını düzeltmek için neler yaptınız.

Teşekkür ederim.

11 Mayıs 2007 20:09

üye73
Şef

Maliye bakanlığının düzenlediği tazminatlarla ilgi bir çizelge var, bu çizelgede branşınızın olması gerekir. Kız meslek lisesi öğretmenlerinin bir çoğu "teknik öğretmen" ünvanına sahip olduğu halde tazminat alamıyorlar. çünkü maliye bakanlığının düzenlediği tazminatlarla ilgili çizelge branşları risk grubunda değerlendirilmiyor. İlköğretim okullarında kadro almanız "atölye ve labaratuvar öğretmeni" olarak değerlendirilmeyebilir. Maaş karşılığı size kaç saat verildi? ücret karşılığı ne kadar ders verildi?

pm atabilirsiniz.

11 Mayıs 2007 20:15

ANTİBAKTERİYEL2
Memur

Alan arkadaşlarına yanlış ödeme yapılıyor, yakında farkına varırlar ve faiziyle geri alırlar parayı. Aynı durumda fazla alıp geri ödeyen arkadaşlarım oldu.

11 Mayıs 2007 20:21

ceryanhocası
Aday Memur

yanlış zimmet çıkar

maaş karşılıgı 15 saat derse giriyorsun teknik hizmet tazminatı alırsan 20 saate girmen gerekir buda haftada 5 saatten 20 saat ve 100 ytl demektir. zararın olur karıştırma bu işleri

12 Mayıs 2007 11:05

zaney
Kapalı

"Ceryanhocası" bildiğim kadarıyla maaş karşılığı 20 saat olması sadece meslek liselerinde değilmi öğretmenle alakası varmı?

iö de çalışıp maaş karşılığı 15 saat derse girip ve teknik öğretmen maaş farkını alıyor. bu da yanlışmıdır diyorsunuz ?

12 Mayıs 2007 12:33

kozlu
Aday Memur

Arkadaşlar öncelikle şunu düzeltmek istiyorum. Bahsi geçen ödemenin "Teknik" ünvanıyla hiç bir ilgisi yok. Ben Ticaret Meslek Lisesinde görev yapan ve BOTE mezunu olan bir Bilgisayar Öğretmeni olarak bu ödemeden yararlanıyorum. Ayrıca bu ödemeyi atamamdan iki yıl sonra yaptığım bir başvuru ile geriye dönük ödemeler dahi olarak aldım. Yani anlayacağınız bayağı bir çaba sarfetmem ve araştırma yapmam gerekti... Bahsi geçen mevzuatta "Teknik" kelimesi geçmiyor bile. Sadece branşınız ve hangi okul türünde görev yaptığınızın önemi var.

Teknik arkadaşlara gelince onların avantajı bizim gibi 9. Dercenin 1. Kademesinden değil de 8'e 1'den başlamaları.

Sürekli olarak dilegetirilen bu yanlış anlamayı düzeltmek ihtiyacı hissettim. Çünkü alınan tazminat teknik olsun olmasın belirlenen şartlara uyan herkesin hakkı. Teknik tazmınatı şeklinde anıldığında pek çok arkadaş hak ettiği halde hiç araştırmıyor bile bu konuyu...

14 Mayıs 2007 18:52

blue_123
Daire Başkanı

sayın hocam size yanlış ödeme yapılıyor haberiniz olsun..aynı durum burda bir arkadaşın başına geldi parayı yasal faiziyle geri aldılar ve hatta böte mezunu olduğundan ilköğretime verdiler...çünkü bakanlık atamalrında böte mezunlarının meslek liselerinin her türünde çalışamayacağı yazıyor..

14 Mayıs 2007 19:41

egunay
Kapalı

Arkadaşlar keşke ilköğretimde çalışan TEF lide, BÖTE mezunu olanda alabilese. Hepimiz alabilsek. Ama kanunlar belli.

Bu 70-80YTL lik taznimattan yararlanabilmek için şu şartların hepsinin tek tek oluşması gerekir:

1.Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadroda bulunmak.

2.Karara ekli V Sayılı Cetvelde sayılan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olmak,

3. Söz konusu okul ve kurumlarda görev yapmak,

4. Branşlarında fiilen derse girmek.

ÖZetleyelim.

A. Öğretmen ünvanı olmayan 1. maddeye göre tazminat olamaz.

B. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapmayanlar (yani ilköğretim veya düz lise, anadolu lisesi vb. kurumlarda görev yapanlar) 3. maddeye göre tazminat alamaz.

C. Branşında derse girmeyene 4. maddeye göre tazminat ödenmez.

D. 2. maddeye gelirsek: Arkadaşlar il içi ve ildışı atama yönetmeliklerini okursanız. Teknik öğretmen olmayanların MEsleki ve teknik öğretim okullarını tercih edemeyeceğini görüyoruz. İlk atamalarda da bu böyle olacak bundan böyle.

Mesleki ve teknik okullara atelye lab. öğretmeni olarak atanmak için Teknik öğretmen ünvanına sahip olmak gerekir:

Personel Genel Müdürlüğü Sayı:B.08.0.PGM.0.23.01.06.4- 640/ 1515013/03/2007 Konu : Teknik Öğretmen Unvanı

14 Mayıs 2007 19:51

egunay
Kapalı

üstte yarım kaldı devamı:

Personel Genel Müdürlüğü Sayı:B.08.0.PGM.0.23.01.06.4- 640/ 15150

13/03/2007 Konu : Teknik Öğretmen Unvanı

Bilindiği gibi, 12/05/1992 tarih ve 21226 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 3795 sayılı "Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan VerilmesiHakkında Kanun" un 3'üncü maddesinin (d) fıkrasında; "Lise üstü dört yıl süreli yüksekteknik öğretim gören erkek teknik öğretmen okulu, erkek teknik yüksek öğretmen okulu,yüksek teknik öğretmen okulu ve teknik eğitim fakültesi mezunları ile kız teknik öğretmen okulu, kız teknik yüksek öğretmen okulunun ve mesleki eğitim fakültesinin teknik eğitim veren bölümlerinden mezun olanlara "teknik öğretmen" unvanı verilir." hükmüne yerverilmiş ve bu okulların hangi bölümlerinin teknik eğitim veren bölümler olduğu daYükseköğretim Kurulu Başkanlığının 27/04/1995 gün ve 856-8906 sayılı yazılan ile belirlenmişbulunmaktadır.

Yani arkadaşlar BÖTE mezunu iseniz, Teknik öğretmen ünvanı alamazsınız, teknik öğretmen değilseniz mesleki ve teknik okullara atelye ve lab. ö veya meslek öğretmeni olarak atanamazsınız, bu halde ek tazminat alamazsınız.

BÖTE li olupta ücret alan varsa 2. ve 4. maddeye aykırı işlem görüyordur. Tüm ödedikleri faiziyle geri alınır maalesef.

14 Mayıs 2007 19:54

egunay
Kapalı

4. Branşlarında fiilen derse girmek.

BÖTE liler neden alan derslerine giremez? Cevabı:

http://ttogm.meb.gov.tr/duyurular/1333/133.htm

14 Mayıs 2007 20:02

niksiz
Şube Müdürü

"egunay" arkadaşıma katılıyorum. Kesinlikle Teknik eğitim mezunu olmayan Atölye ve labç öğretmeni olarak atanamaz ve teknik öğretmen kadrosu alamaz. Sonuç olarak bu tazminatı alamaz. böyle olmayıp ta bu tazminatı alan varsa uygulamada bir yanlışlık vardır. İleri ki zamanlar için endişeli olmalı bence.

Toplam 10 mesaj
 
ANKET
Spor giyimde en çok hangi markayı tercih ediyorsunuz?