Editörler : supporters.

Kapalı
16 Haziran 2007 12:18

Gelir uzman yrd sınav sonrası

evet arkadaşlar yorumlarımızı paylaşalım

Crazy_Thing
Kapalı
16 Haziran 2007 13:48

kolaydı, fazla kolaydı.1000 kişi kazanırsa şaşırmam

Demokritos
Şef
16 Haziran 2007 13:49

Maliye bakanlığının sınavlarına ilk kez girdim izlenimlerimi sizinle paylaşacağım.

öncelikle belli sorular oldukça kolaydı. iktisat sorularının nerdeyse tamamı detay 3000 tarzı sorulardı. hukuk soruları da aynı ayardaydı ancak esas ters köşe iYUK sorularının fazlalaığıydı. kannatımce eleyici olacaktır.

bunula beraber birkaç icra iflas vardı. maliye olarak konu yoktu maliye politikası ile ilgili vardı. muhasebe maliyet muhasebesi hariç kolaydı. bir de işletme soruları vardı ki kimse beklemiyodu...

mali sürüklenme denir?

stagflasyonun şekil üzerindeki hali.

hangisi vergi hukunda cezadır(cevap vergi ziyaı)

stmm hesaplamaları.

ortalama gelir eğrisinin durumları,

kapatma noktasının tanımı,

marjinal tasarruf eğlimini hesaplanması :)

poliçe ile ilgili bi soru vardı,

vs..

not: soruların tamamı birer cümlelikti. cevaplarda tek cümlelerden oluşuyordu.

100 soru soruldu 100 dk verildi.

Aklımda kalan birtakım soruları paylaşayım. Umarım işinize yarar saygllarımla...

eserkann
Daire Başkanı
16 Haziran 2007 14:31

arkadaşlar bikere sınavda çok kolay sorular da vardı, çok saçma da, çok zor da...

özellikle işletme iktisadından bukadar fazla soru gelmesi, vergiden ve tvs den bukadar az gelmesi beni ters köşe yaptı..

umutla bekliyoruz bakalım.. hayırlısı..

ha bu arada sınavla ilgili yazılarımızı dereli nin açtığı " gelir uzmanlığı sınavı sonrası" başlığına yazarsak daha güzel olur..

böyle dağınık iyi olmuyor..

eserkann
Daire Başkanı
16 Haziran 2007 14:34

sınava girenleeeer.. nerdesiniz?

çok az arkadaş yazmış..sorular tartışılmamış..

millet stres atmak için kendini ankara sokaklarına mı vurdu ne..

eserkann
Daire Başkanı
16 Haziran 2007 14:36

arkadaşlar şu stmm nin ve satış karı ile ilgili soruyu çözen varsa beri gelsin..

sırf 2 soruya 20 dakika uğraştım..

olmuyor kardeşim..

çok iyi bildiğim konular olmasına rağmen çözemedim..

sadece stmm nin sorulduğu soruyu yaptım ama diğerlerinde bi hata vardı bence.

ibniabidin
Kapalı
16 Haziran 2007 14:38

yaw hakikaten nerde bu 1300 kişi

Demokritos
Şef
16 Haziran 2007 14:41

arkadaşım sana kesinlikle katılıyorum stmm hesaplaması ile ilgili soru beni de deli etti :)

sorunun hesaplamaları çok gıcıktı son 17 dk onula uğratım ama sonunda yaptım nasıl yaptığımı sorcak olursan direk şıklardan yaptım ve a, a şıklarını işaretledim umarım doğrudur. çözen kardeşlerimiz warsa ve teyit ederlerse mutlu olurum..

buarrada ingilize ve tarih sormadılar...

eserkann
Daire Başkanı
16 Haziran 2007 14:50

ben c ve a yaptım :(

Demokritos
Şef
16 Haziran 2007 14:51

sıkma canını en azından bi tanesi doğru galiba ikimiznde :D

ibniabidin
Kapalı
16 Haziran 2007 14:53

evet yapanlar a,a yapmışlar ve herkes şıklardan yapmış

bende tan 25 dakika mı o salak 2 soruya ayırdım

ya bu sorular salak yada MURATIN satın alınan mallar maliyetini öğretme yöntemi salak.

STMM=((dönem başı stok+dönem içi alışlar+alış giderleri)-(alıştan iade-alış iskonto))-dönem sonu stok

FORMÜL BU 25 DAKİKA BOYUNCA ACABA YANLIŞMI TOPLUYORUM DİYE UĞRAŞTIM ÇIKMIYOR.

YA MURAT YANLIŞ VERDİ YA SORUDA HATA VAR

Demokritos
Şef
16 Haziran 2007 14:57

kardeş muratın dediği doğru çünkü detayda da ona benzer bişi war.. bu adamların soruda bi gariplik vardı sanırım bunnar DBMM dunu hesaplamadan felan yapmamızı istemiş ama benim bildiğimde şöyle:

TM/borcuna (DBMM+Dönem içi alışlar+alış giderleri) Alacağına(alış iskontoları+alıştan indirimler) yazılıyor buradan net alışları hesaplayıp DSSları da sonuçtan çıkarınca STMM çıkması lazım tabi bunu 20 kere yaptım o gıcık sayılarla sonucu bulamadım bende baktım olmuo kar zarar dan girdim işin içine şıklardan a a yaptım :P

ibniabidin
Kapalı
16 Haziran 2007 15:02

BENDE BAHSIZ BEDEVİ OLARAK c;b SALLADIM 2 SİDE GİTTİ :(

boran_06
Memur
16 Haziran 2007 15:03

muvazza sorusunda bi yanlışlık yokmuydu sizce

blackdaisy
Genel Müdür
16 Haziran 2007 15:25

100 soru 100 dakka.

milli emlakta 50 soru 70 dakka, vergi 100 soru 120 dakka idi.

neyse bakalım, yüzde elli arada kaldıkalrım çoktu. doğru şıkkı tahminen de olsa işaretleyenler kazanacak :)

geçmiş olsun herkese. Hedef kpss artık...

Crazy_Thing
Kapalı
16 Haziran 2007 15:26

sorular kolay olduğu için zamanıda fazla tutmamışlar..benim bitti başa döndüm tekrar etttim ve 15 dk erken çıktım

blackdaisy
Genel Müdür
16 Haziran 2007 15:27

Crazy nerden calıştın? senin calıştığın kitaptan sormuşlar sanırım :)

emokaan82
Kapalı
16 Haziran 2007 15:33

ya sinav ilanında "inkılap tarihi ve ingilizce"den de soru olacak diyodu,neden yoktu inkılap ve ingilizce?

ibniabidin
Kapalı
16 Haziran 2007 15:35

blackdaisy

aynen katılıyorum.

mesela ben sevilengülün muhasebe soru kitabını yuttum resmen ama adamlar bitane bile sormadılar.abuk sabuk hangisi blançoka,defterikebirde,aktifte,pasifte yer alır onun sormuşlar.biz işin daniskasını öğrendik sormamışlar gidip neyi sormuşlar.

bu sınavda kamu maliyesi mezunları daha avantajlı gibi geliyor bana

Crazy_Thing
Kapalı
16 Haziran 2007 15:39

benim elimde detay3000 yok, mikro zeynel makro erdal var..muhasebe ercan, maliye murat.

bu kitaplara düzgün çalışan birisi kesinlikle 90 yapmıştır.benim 90 gelirmi bilmiyorum ama girdiğimiz sınavın gelir uzm olduğunu unutmayalım derim.

Crazy_Thing
Kapalı
16 Haziran 2007 15:42

Bu girdiğim ilk sınav değil, kazanıp girsem de son sınavım da olmaz. daha geçen hafta vergi mülakatta elendim, o yüzden akşam 6 dan sonra hakkımla gelir uzmanı olayım , torpilsiz de girerim çılgınlığına kapılmayın. ilk işiniz kendinize torpil aramak olsun. demedi demeyin

Toplam 334 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi