Editörler : smtvs
03 Temmuz 2007 22:14   


==============================TERCİHMATİK==============================

Özellikle puanı yüksek olanların tercihte bulunurken aynı zamanda kurumu seçmeleri gerekmektedir. Kastedilen bu kişilerin puanı yüksekse yerleşme ihtimali yüksektir. Bunu belirlemede en önemli kriter ay sonunda ödenen para miktarıdır. İlanı yapılan kurumların yapıları daha doğrusu maaş ödeme durumları farklıdır. Bazı kurumlarda ek ödeme  olmakta olup bu durum diğer kurumlardan daha büyük bir avantaj yaratmaktadır. Özellikle KİT lerin maaşı diğerlerinden daha yüksektir. Bir kurumun KİT olup olmadığını anlamak için görevin derecesi ile hizmet sınıfına bakın. Bunlar yoksa o kurum bir KİT tir.  Bu arada KİT lerden de en yüksek maaşı verenlerden biri Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüdür. Puanı yüksek olanların buraları da tercihleri arasında bulundurmasI tavsiye edilebilir..

Bir ile atanmak o ilin merkezine atanmak demek değildir. Kurumun ilçelerde de teşkilatı varsa o ilçelerde, hatta örneğin MEB için okullarda da görevlendirme olabilir.

 

Eğer alım yapılacak görevle ilgili özel nitelikler aranıyorsa, sizin de bu nitelikleriniz varsa bunlara diğerlerinden daha fazla öncelik verin. Örneğin, memur görevi var ve bunu en az ortaöğrenim mezunu herkes seçebiliyor. Bunun yanında bilgisayar işletmenliği var. İşletmenlik sertifikası varsa, bunu terci etmeli. Çünkü belli niteliklerin arandığı görevleri sadece o niteliklere sahip olanlar tercih edebilir. Rakiplerinizin bir kısmını  bu şekilde kendiliğinde elemiş oluruz.

Tercih yerlerinde derece yerinde ?sıfır? bulunan tercihlerin olduğu görevler KİT lerde yer almakta olup, buralara yerleşecek olan arkadaşlar ?memur? olarak değil ?sözleşmeli personel? olarak çalışacaklardır. Bu ikisi arasındaki memurlar net de açıklanmıştır. Bu şekilde sözleşmeli personel olarak istihdam edilmiş olanların maaşları ve diğer hakları genel olarak memurlardan daha yüksektir. Klavuzda yer alan kurumlar içinde özellikle Devlet Hava meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü nün maaşları diğer kurumlardan daha yüksektir.

MTA, Karayolları Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, MEB  gibi kurumlarda ise ek ödeme yoktur. Karayollarında teknik personel için getirilmiş olan bir ödeme vardır. Buna karşılık yine atanılacak yere göre değişmekle birlikte MTA, Karayolları, DHMİ gibi bazı kurumlarda  lojman imkanı gibi sosyal imkanlar , GENEL OLARAK, iyi sayılabilir

 

Bazı kurumlar personele ek ödemeler vermektedir. Bazıları ise sadece memur maaşları vermektedirMaliye Bakanlığında ek ödeme miktarı Devlet Hava meydanları İşletmesinden sonra en yüksek kurum  olarak belirtebiliriz. Bunların dışında-KİT- leri yukarıda belirtilmişti. 

 

Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı( Döner sermaye) Danıştay Başkanlığı, Adli Tıp Kurumu  ve diğer kurumlar belirtilebilir.

 Belli bir yaş kriteri arayanlar varsa, durumu uyanların bunlara tercihleri arasında yer vermesi önemlidir. Örneğin diyelim ki 26 yaş aranmakta. Bu durumda bu yaşın altındakiler sadece burayı tercih edebileceği için kişinin şansı daha yüksek olacaktır.

çııÖÖçşSÖZLEŞMELİ KADROLARI TERCİH ETMELİYİM?

2007/5 Kılavuzunda yer alan sözleşmeli kadrolar 4/B'li kadrolar değildir. Bunlar en az memurluk kadar güvenceli olan 399'a tabi KİT kadrolarıdır. Bu sözleşmeli kadroların ücretleri de yüksektir, sosyal imkanları da fazladır. Sınıfı belirtilmeyen ve derecesi 0 olarak gözüken kadrolar sözleşmeli olup, adayların bu kadroları da tercih etmeleri kendi yararlarınadır. Daha sonra yapılacak özelleştirmelerde adayların işsiz kalmaları gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Zira 399'a tabi sözleşmeliler, özelleştirme halinde diğer kurumlara memur olarak atanmaktadır.

çııÖÖçşHANGİ KURUMLARIN ÜCRETLERİ YÜKSEKTİR?

Personeline ek ödeme veren bazı kamu kurumları şu şekilde sıralayabiliriz: Adalet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, TİKA Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı(Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı), TSK (sivil memurlar), Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Hudut ve Sahiller Sağlık Gn. Md., Yurt-Kur Genel Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Gn. Md., Devlet Meteoroloji İşl. Gn. Md., DHMİ Gn.Md., Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü

04 Temmuz 2007 00:03

giraygül
Daire Başkanı

yav arkadaşım şu msjı her yere yazmışın vallaha gına geldi söylemeden edemeyeceğim

abartmışın demekki çok yardımcı olmak istiyosun çok sağolasın :)

04 Temmuz 2007 00:18

mgdcan
Memur

ehehe:)

04 Temmuz 2007 13:39

ayran
Memur

önemli diil

Toplam 3 mesaj
 
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?