Editörler : Mehmet Balci
16 Temmuz 2007 23:15   


AÖF Tarım önlisansı ile ilgili

aöf tarım önlisns programını bitirdiğinizde diplomanızda teknikermi yoksa tarım elemanımı yazıyor.Özellikle bunu snErol Bilir beye soruyorum.teşekkürler.

17 Temmuz 2007 13:34

mıne
Aday Memur

Bu konuda bende bilgi edinmek istiyorum bilgisi olan varsa sevinirim.tşk.

18 Temmuz 2007 23:59

feremek
Müsteşar

şimdi şöyle tarım meslek lisesinden mezun olan birisi tarım önlisan bölümünü bitirdiğinde ister teknik ister olmasın kesin olarak tekniker avantajlarından yararlanıyor. başka tür meslek liseisnden mezun olan birisi için bu soru işareti oluyor. benim duyduğuma göre metal teknisyeni olan birisi bu bölümü bitirip tekniker avantajlarından yararlanıyormuş. ancak bu şahsın ortaya çıkması lazım. veyahut çıkarılsın. ve bizdeee o kişiyi emsal gösterelim değil mi arkadaşlar.

19 Temmuz 2007 20:14

cenkaltay
Aday Memur

evet bu durumda olan bir kişiden bahsediliyor ama ne kadar doğru ne gadar güvenilir bilmiyorum.bu tarım önlisans bölümü yök tarafından teknik bilimler içinde kabul ediliyormuş.aöf sitesinde teknikbilimler diye var ama öss klavuzunda teknik bilimler diye bişeyden bahsedilmiyor. teknik diye okuyup emeklerin boşa gitmesi de var.ayrıca araştırma yaparken bulduğum bir sonuç ise verilen iplomada ünvan tarım meslek elemanı diye veriliyor.umarım yardımcı olur bu bilgiler ayrıca daha fazla bilgisi olan varsa yazsın lütfen.

24 Temmuz 2007 08:32

mıne
Aday Memur

Ben açıköğretim burosuna ve merkez eskişehire sordum bana verdikleri cevap; açıköğretimde tekniker ünvanlı olrak mezun olunan bir bölüm olmadığını söylediler...ne kadar kesin yine emin değilim ama...

25 Temmuz 2007 12:01

Nifiskar
Kapalı

Arkadaşlar bu tarım programı konusunda ben araştırma yaptım, emsal kişiyi bilmiyorum ama meslek lisesinin başka bölümlerinden mezun teknisyenler burayı bitirdiğinde tekniker maaşı alıyor. Görev ünvanı tekniker olmaz ama maaş ünvanı tekniker oluyor. Çünkü kanunda da yapılan değişiklik sonucu; bitirilen üst öğrenimin aynı bölüm olmasına gerek yoktur, aynı sınıfta olmaları önemlidir. Tarım programı mezunu da kamuda teknik hizmetler sınıfında yer aldığına göre, diploma verildiği taktirde maaş intibakı yapılması gerekiyor.

25 Temmuz 2007 15:26

garip1071
Şef

ARKADAŞLAR,Tarım bakanlığında çalışan teknisyenler Tarım Önlisansı bitirerek ünvan değişikliği sınavına girip Tekniker kadrosunu alıyorlar...

26 Temmuz 2007 15:39

feremek
Müsteşar

ancak diyorum emsal şart gibi gözüküyor. yoksa bu işle iştigal olan kişilerin haberi yok. zorluk çıkartılıyor. araştırmaya devam.

29 Temmuz 2007 15:14

feremek
Müsteşar

"sayın site yöneticileri memurlar netin forum teknik hizmetler sınıfında sık sık başlıklarda ortaya çıkan tarım bölümü (2 yıılık açıköğretim önlisansı) teknik midir değil midir sorusu cevaplanamamış değil. sizden şunu istiyoruz. tarım bölümü teknik midir bunun araştırılmasını istiyoruz. zira ziraat veya tarım meslek lisesinden mezun olan bir teknisyenin bu iki yıllık tarım bölümünü bitirdiğinde teknikerlik avantajlarından yararlanmaktadır. yani bu bölüm teknik hizmetler sınıfında demektedir ama başka branş bölümü mezunu bu bölümü bitiriyim mi diye kafa yormaktadır. bir çok birim, tarımı teknik kabul etmemektedir. uludağ üniv de elektirk teknisyeni inşaat 2 yıllık bölümünü bitirdiğinde teknikerlik avantajlarından yararlanmaktadır. yani burda elektirk ayrı inşaat ayrı ama ikiside teknik hizmetler sınıfındadır. tarım teknikse şayet bir çok kişi bunu emsal olarak gösterebilir.l

bir ayrıca hususta sınavsız geçiş sistemi yüzünden teknisyenler 2 yıllık bölümler kazanamamaktadır. sistemde yeni mezunlara öncelik verildiği için kontenjan dolmakta ve eski mezun olan teknisyenler kazanamamaktadır. işte tarım 2 yıllık açıköğretim bölümü olduğu için burda kazanmama gibi bir durum yok. tarım bütün kurumlarda teknik kabul edilirse binlerce teknisyen bu bölümden faydalanacaktır. bu sorunu sitenizin ana sayfanıza taşımanızı istiyoruz.

kolay gelsin."

memurlar.net yöneticilerine aynen böyle bir soru yönlendirdim. sizlerden bunu desteklemenizi istiyorum. mektup, faks, mail gibi bir şeyler gönderin. hatta bizzat şahsen de gidebilirsiniz. :)))

kolay gelsin.

29 Temmuz 2007 15:29

xukx
Aday Memur

arkadaslar..bazı kurumlar bilgisizliklerinden dolayı (calıstıgınız kurumları kastediyorum) kestirme, olumsuz yanıtlar vermiş , veriyor, verecek olabilirler. aöf tarım okumaktan korkmayın. öyle ya da böyle hakkınızı alırsınız. emsal aramayın... belki emsal siz olursunuz. yazın.

31 Temmuz 2007 09:49

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

Arkadaşlar elimde geçen hafta alınmış Tarım Önlisans diploması var. Diplomada hiçbir ünvan yazmıyor. Sadece Açık öğretim fakültesi teknik bölümlerinden Tarım Programını bitirmiştir yazıyor. Ne "Tekniker" ne de "Meslek Elemanı" yazıyor.

Örneğin ben Kamu Yönetimi mezunuyum. Benim diplomamın arkasında ünvanı:Kamu Yöneticisi yazıyor. Ama geçen hafta alınan Tarım Önlisans diplomasının arkasında böyle bir şey yok.

31 Temmuz 2007 10:49

makine_otomotivci
Aday Memur

Güncel!

02 Ağustos 2007 21:46

feremek
Müsteşar

Sadece Açık öğretim fakültesi teknik bölümlerinden Tarım Programını bitirmiştir yazıyor. Ne "Tekniker" ne de "Meslek Elemanı" yazıyor.

bu yazı yusuf yıldırıma ait. bu demektir ki tarım teknik bir bölüm.

02 Ağustos 2007 21:50

feremek
Müsteşar

arkadaşlar sizlere kahraman teknisyen arkadaşımızı açıklıyorum. adı ve soyadı özelinde yazan EROL BİR. bu arkadaşımız metal teknisyeni iken tarım bölümünü bitirip teknikerlik avantajlarından yararlanıyor. kendisine mesaj attım. ama cevap gelmedi. onu gören veya tanıyan varsa haber vermesini istiyoruz. çok önemli biliyorsunuz.

Toplam 13 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?