Editörler : Cüneyt Barışoglu
26 Temmuz 2007 09:19   


Uluslar arası ilişkiler bölümü nasıldır iş imkanları nasıldır

Arkadaşlar kardeşim öss sınavını kazandı şimdi ise tercih yapacak sizce uluslar arası ilişkiler bölümünü yazsınmı bu bölümü bitirdikten sonra iş bulma ihtimali nasıldır. YArdımcı olursanız sevinirim saygılar.

29 Temmuz 2007 01:19

mustafaerol
Aday Memur

bu bölümü bitirenler uluslarası ilşikler uzmanı olurlar.bu bölümün hitabet ettiği kurumlar dışişleri ve askeriyedir.dışişlerine girmek için çok iyi derecede ingilizce bilmeniz gerekir.ayrıca yanında fransızca veya almanca tercih sebebidir.soru şu ileri derecede dil öğrenebilirmiyim nasıl öğrenirim ve maliyetini karşılayabilirmiyim.bununla birlikte uzmanlık müfetişlik sınavına girebilirler iktisatçılar ve maliyeciler gibi ama bu sınavlarda çıkan konuların çoğu uluslarası ilişkilerde yok kendisi çalışması lazım.veya özel sektördede çalışabilirler ithaalt ihracat vb. esasında özelde okuduğunuz bölümün önemi yok kendinizi eğitmeniz lazım.

bunun yanında

okuması en keyifli bölüm uli dir.

29 Temmuz 2007 01:23

bigmind
Şef

kısa ve öz olarak;okulu bitirdikten sonra hedefleri büyükse okusun fakat devlet memuru olmak istiyorsa şunu bilsinki devlet u.ilişkiler,çeko,kamu,ekonometri gibi bölümlere fazla kadro ayırmıyor.o yüzden ben sineğin yağını bile hesap ederim diyorsa iktisat okusun.pişman olmayacaktır.

29 Temmuz 2007 11:04

mercur79
Aday Memur

kpss b grubu için kısıtlı ama idealist olursa müfettişlik uzmanlık özel sektörde de bankalarda ve büyük holdinglerde imkan bulabilir.kendini göstermesi ve ispatlaması gerekir.uluslararası ilişkilerin %70 i dil bilmek derim.

29 Temmuz 2007 11:57

Hüsmendayı
Şef

kardeşim uluslararası ilşkiler mezunu .. hiç memnun değil.. keşke işletme veya iktisat okusaydım diyor..bencede işletme ve iktisatın iş alanı daha geniş.. benim tavsiyem..kardeşin kesinlikle işletme okusun..pişman olmaz..

29 Temmuz 2007 21:36

phaeton
Aday Memur

ben uluslararası iliş. mezunuyum. asıl iş alanımız dışişleridir fakat dışişlerinde saltanatlık mevcuttur görevler babadan oğula geçer yani o derece güçlü olmanız lazım. müfettişlik ve uzmanlık sınavlarına girme hakkımız var fakat alanımız dışında konulara çalışmamız gerektiği için kazanma şansımız düşüktür. normal memurluk konusunda diğer iibf bölümlerinin kadrosu çok daha fazladır. ünvanımız uluslararası iliş. uzmanı değil kamu yöneticisi olarak geçer (ki diplomamda da öyle yazıyor). okuması zevkli bir bölümdü eskiden ama şimdi dersler ingilizce verilmeye başlandığı için işkence halini almış durumda. ayrıca bir yıl hazırlık eğitimi veriliyor. açıkcası tekrar aynı bölümü okuyacağıma iktisatta okumayı tercih ederim.

aklınızda ben uls okuyup büyükelçi olacağım konsolos olacağım diye bir düşünce varsa bunlar bi zaman sonra ütopya halini alır. yani fazla yüksek hayaller kurup bu bölümü okumak hayal kırıklığı oluşturabilir..

02 Ağustos 2007 09:35

aybella
Memur

MERHABA ARKADAŞLAR ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜNÜ YAZMAYI DÜŞÜNEN ARKADAŞLAR KESİNLİKLE YAZMAYIN BU BÖLÜMÜ BEN KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ 2000 YILI MEZUNUYUM. 5 YILDIR CEZAEVİNDE GARDİYANLIK YAPIYORUM. HİÇBİR İŞ ALANI OLMAYAN BİR BÖLÜM. İKTİSAT, İŞLETME, MALİYE YAZIN DAHA İYİ. GARDİYANLIĞI BULDUĞUMA DA ŞÜKREDER DURUMDAYIM. BU BÖLÜMÜ BİTİRİPTE KENDİ İŞİNİ YAPANA RASTLAMADIM ŞU ANA KADAR. KESİNLİKLE UZAK DURUN.......................

Toplam 6 mesaj
 
ANKET
Spor giyimde en çok hangi markayı tercih ediyorsunuz?