Editörler : muhtesem32
01 Ocak 2005 22:42   


Kelle paça nasıl yapılır?

Kelle paça yapmak özellikle erkekler açısından sorun... Daha önce açmış olduğum bir başlıkta görüleceği üzere günümüz kadınları bu tür yöresel yemeklerin yapımında fazla maharetli değil.

Bugün bir paça yapayım dedim...  İnternette dahi kelle paça tarifini bulamadım. Varolanlar bile ya ayak paça üzerine kurulmuş ya pişmemiş kellenin nasıl yapılacağını anlatıyor. Üstelik oldukçada karışık...

Bu nedenle erkek arkadaşlar için kelle paça tarifi yapmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle Ulus haline gidilmeli ve sadece bir adet pişmiş kelle alınmalı....Daha sonra eve gelinmeli. Bir tencereye dibini dolduracak kadar yağ konulmalıdır. Yağ biraz kızdırıldıktan sonra iki kaşık un ilava edilmeli ve karışıtırılmalıdır. Bunlar iyice karıştırıldıktan sonra yeteri miktarda su, tuz, pulbiber konulmalıdır. Bir adet soğan ikiye bölünerek buna katılmalıdır.

Su kaynadıktan sonra alınan kelle suya konulmalıdır. Su ve kelle yaklaşık yarım saat daha pişirilmelidir.

Bundan sonra ayrı bir tavada yağ, salça ve bir kepçe paça suyundan oluşan bir karışım hazırlanmalıdır. Ayrıca ayrı bir tasta sarımsak dövülmelidir.

Pişirmiş olduğumuz sudaki kelleyi sudan alalım ve soğuk suda hafifçe yıkayalım. Sonra da etleri ve dili kemiklerinden ayıralım.

Paçamız hazırdır.

Önce bir tasa biraz et, dil veya var ise beyinden koyalım. Paça suyu ilava edelim. Yarım kaşık  salça sosu ve istenilen miktarda sarımsak koyalım.

Artık lokantıcılarıların yaptığının aynısı bir paça hazırdır. Afiyet olsun.

03 Ocak 2005 01:29

Tashkafa
Aday Memur
Morpheus tarifin iyi hoşda bi de "what is matrix" mevzuuna bi çözüm getirsen.
03 Ocak 2005 04:03

morpheus
Şef

soru aslında What is matrix olarak değil "What is the matrix?" olarak yöneltilmeliydi.

Yaşamak ciddi bir iştir, söz söylemek de en az bu kadar ciddidir.

Ama şimdi kalkıp da "what is the matrix?" sorusuna cevap bekliyorsan, paça tarifini bir daha okumanı öneririm. Yukarıda ayak paça değil kelle paça tarifi yapılmıştır. Bunu gözden kaçırıyorsun:)

Toplam 2 mesaj