Editörler : Cüneyt Barışoglu
15 Eylül 2007 21:47   


asaleti tasdik hakkında

Arkadaşlar ben 9 aylık memurum.Memur arkadaşlara sorum olacak.Ben bildiklerimi yazayım.Asaleti tasdik 6 ay sonunda olabilir.Fakat bu genellikle 1 sene sonra olur.1 sene sonra asaleti tasik olmazsa memur başka bir sicil amirinin yanına verilir.Eğer başla bir sicil amiri yoksa tayin edilir.Eğer . sene sonunda tekrardan asaleti tasdik olmazsa bu sefer müfettiş gelir.Eğer müfettişte asleti tasdik yapmazsa memur işten çıkarılır.Şimdi benim memur arkadaşlara sorum sorum şu:aseleti tasdik olmamama diye bir şey var mı? 2. sorum eğer bir memurun asaleti 2.sene sonunda da tasdik olmazsa dava açabilir mi?Çünkü sonunda asaletitasdik yapan amir eften püften nedenlerle yada sırf adamı sevmediği için asaleti tasdik yapmayabilir.

Değerli memur arkadaşlar bu konu hakkında bilgi istiyorum.Saygılar.

15 Eylül 2007 21:50

mursel06
Genel Müdür

Başka bildiklerimi de yazayım.Asaleti tasik olmamış memur yani aday memur istifa edebilir.Sonra dönme şansı var mı diye sorulabilir.Bu tamamen ilgili kurumun takdiri.

15 Eylül 2007 21:55

ermis
Genel Müdür

Arkadaşım bir memurun asaleti tasdik olmaması diye birkonu mevzu bahis değildir.Yani ben daha duymmadım.

15 Eylül 2007 21:58

ermis
Genel Müdür

Şöyle diyeyim.Mesela bir orman işletme şefini orman işletme müdürü asaletini tasdik etmezse bnir üst makam yani orman bölge müdürlüğü duruma el koyar.Çünkü önemli bir olaydır bu.

15 Eylül 2007 22:00

ertangul
Kapalı

Memurun asaletinin tastik olmaması için çok geçerli bir neden olma. (yüz kızartıcı suç, yasakları çiğneme gibi)Bunun gibi bir neden yoksa kafana takma ya asaletin tastik olur yada mahkeme kararıyla döner ve tazminatını alırsın. Ayrıca asaletin tastik olmadan istifa edersen istifa sonrası dönüş kavramı içerisinde değilsindir. Çünkü daha memur olmamaışsındır. Asalet tastik olana kadar memur adayısındır.

15 Eylül 2007 22:03

orem
Genel Müdür

Arkadaşın dediği doğru.Çünkü sonuçta KPSS yi kazanmışsın.Şartları yerine getirmişsin.Tüm belgeleri vermişsin.Ayrıca sağlık raporu vermişsin.Yani her şeyiyapmışsın.Çok büyük suç(yüz kızartıcı,rüşvet.....) işlemediğini sürece asaleti tasik olmama diye birşey yoktur.

15 Eylül 2007 22:07

ertangul
Kapalı

@ermis hocam öyle bişey var. 4 yıl önce yeni atanan bir memur asaleti tasdik edilmedi. Ancak memur 3 defa disiplin cezası almıştı. Son disiplin cezasında kıdem durdurmaydı. Cezayı mahkemeye götürdü. Mahkeme cezayı onadı. Ve Genel Müdürlük emri ile asaleti tasdik edilmedi. ve 2. sene sonunda memuriytle olan ilşikisi kesildi. Tekrar mahkemeye gitti. Mahkeme hukuka aykırılık yoktur diyerek red etti.

@Mursel06 hocam; dediğim gibi temiz bir siciliniz varsa korkmayın hiç bişey olmaz. asaletini onaylanır.

15 Eylül 2007 22:08

orem
Genel Müdür

KONU- Aday memur olarak çalışmakta iken asaleti tasdik edilmeden istifa edenler hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 92 nci maddesinin uygulanıp uygulanamayacağı .

GÖRÜŞ- Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 92 nci maddesinin birinci fıkrasında; ?İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler.? hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, aday memur iken istifa etmek suretiyle görevinden ayrılan personelin yalnızca istifa ettiği kamu kurumunda göreve başlatılabileceği düşünüldüğünden, bu durumda olanların ayrıldıkları kuruma müracaat etmesini müteakip, kurumda usulüne uygun olarak açıktan atama izni alınmış boş bir kadronun bulunması ve ilgililerin bu kadroya atanacaklar için aranan niteliklere sahip olmaları halinde atanmaları hususunun, yukarıda yer verilen hüküm ve ilgili mevzuat çerçevesinde ayrıldıkları kurum tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

15 Eylül 2007 22:12

orem
Genel Müdür

Peki temizsicil var ama amir asaletitasdik etmedi "ertangul" böyle bir şey olabilir mi?Yani Amir diyebilir mi memurun temizsicili var ama ben asaleti tasdik etmedim deme hakkı var mı?

15 Eylül 2007 22:16

ertangul
Kapalı

orem hocam DMK yetki vermiştir. Ancak üst amirler gerekçe istiyorlar. Gerekçesiz olarak Asaleti onaylanmadığı zaman asalet direk üst makam tarafından onaylanıyor. Zaten dediğiniz riske girecek bir amirde tanımıyorum. Çünkü yaptığı işlemde keyfi uygulamaya giderse bu sefer amir hakkında soruşturma açılıyor.

15 Eylül 2007 22:17

mursel06
Genel Müdür

Cevaplar için teşekkürler.Gayet temiz bir sicilim var ama şöyle bir durum oldu.Müdürün bir emrini imkansızlıklarda dolayı geç yaptım.Ama dediğim gibi imkansızlıklarda dolayı.Müdür de sen benim dediğim emriyapmadın dedi.Bana tavır aldı.O manada sordum ben.Şimdi müdür benim emrimi dinlemedi falan filan der diye biraz çekindim ondan bu soruları sordum.

15 Eylül 2007 22:21

orm_muh
Şube Müdürü

"Ertangul" un dediği doğru.Gerekçe lazım.Amirkefi uygulama yapamaz.Adama sorlar yani.Memurun tasdik etmedein ama memurun dosyasında bir şey yok.Onu amir açıklayamaz.Ve amir hakkında soruşturma açılır.

15 Eylül 2007 22:21

ertangul
Kapalı

:) hocam konu bumuydu. Takmayın kafanıza.. daha 9 aylık memursunuz. Bu ve benzeri olaylarla çok karşılaşırsınız. Müdüründe bu yüzden asaletini vermemezlik etmez. Ancak siniri geçene kadar sana tavır alır.. :) İçin rahat olsun. Sende amirinin gönlünü almaya bak. (Yalakalığı kastetmiyorum)

16 Eylül 2007 15:59

ermis
Genel Müdür

"ertangul"un dediği gibi kimse kimsenin hayatıyla oynamaz.Yani Türkiye de adamın ekmeğiyle oynayana hiç iyi gözle bakılmaz biliyorsunuz.

17 Eylül 2007 11:21

ahmettm
Şef

* Asalet tasdiki süresi en az 1, en fazla 2 yıldır.

* 1 yıl sonunda tasdik olmayan memur, başka bir sicil amirinin emrine verilir. Orda da tasdik olmazsa memurluktan çıkarılır.

Toplam 14 mesaj
 
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?