Editörler : supporters.

Yasaklı
09 Ekim 2007 12:10

UZMAN ,UZMAN YRD NE İŞ YAPAR

bazı kurumlarda yükselme sınavı ile dil bilen personeline uzman yardımcılığı (3yıl hizmeti olanlar), 7 yıl hizmeti olanlara is sınavı kazanmaları halinde uzman yaptığı...

örneğin denizcilik müsteşarlığı......

geçenlerde sgk da sınavla memurunu kontrolör yapıyordu...

bazı krumlarda örneğin gümrük yeni teşkilat yasasında bunu kabul etmiş geçerse aynı durum sözkonusu..

bi çok kurumda memurla yan yana çalışan uzmanlar aynı işi yapmakta...

şimdi ssoruyorum uzman ne iş yapar...

memurdan farkı nedir...maaş dışında....

her kurumda durum aynımıdır.....

memurun yabancı dil bileni uzmanmıdır...

bu meslek neden kurumdan kuruma farklılık gösterir...

czech288
Kapalı
09 Ekim 2007 12:49

Kurumlarda bazen küçük değişimler ve gelişimler gerekir. Mesela dil ile ilgili yazışmalar, yurtdışıyla ilişkilerde yabancı dil konuşabilen veya yazabilen personele ihtiyaç vardır. Bunların istihdamı Uzman ve Uzman Yardımcılığı şeklinde tezahür eder. Uzman veya uzman yardımcıları 5 yıl üniversite öğrenimi ve iyi bir yabancı dil sahibi olup KPSS'den hatırı sayılır bir puan alan ve diplomalı işsizlik kadrosundan aktif çalışan kadrosuna geçmeyi başaran insanlardır. Evet, zamanında yabancı dil bilen memurlarda uzman kadrosuna alınmışlardır. Haklarını yememek ve saygı duymak gerekir. Memur veya uzman hepimiz bu Büyük Devlet fabrikasının bir çarkıyız ve hep beraber (bazen aynı işlerde) çalışmak mecburiyetindeyiz sanırım. Aynı işleri yapmak uzmanlar için küçük düşürücü bir şey değil memurlar için bir onurdur diye düşünüyorum. Ve hepimiz kardeşiz bu kavga ne diye... şarkısıyla uzun sözlerime son veriyorum.

czech288
Kapalı
09 Ekim 2007 12:52

Biraz önce 5 yıl olarak yazdığım üniversite öğrenimi sizin de bildiğiniz gibi 4-5 yıl olarak değişecektir.

Uzman Yardımcılığı bir kariyer mesleğidir. Yükselme olanağı vardır. diye de ekleyeyim

ralli
Yasaklı
09 Ekim 2007 13:42

ya ratık

kpss den yüksek puan alamayan biyere zaten giremiyo

mesela

odtü fizik mezunu yada fizik öğretmenliği

dil biliyo

gümrüğe memur olması için onunda 93-94-95 falan alması lazım

alıyor memur oluyor

dilde biliyor

yan masada uzman yardımcısı...

ne farkı var şimdi

fizik mezununa yapılan haksızlıktan başka....

aynı iş için

memur alırken bölüm farkı gözetmeyen kurum...

uzman yardımcılığı için bazı bölüm mezunu olma şartını aramaktadır

hani diyolar ya köklü değişim olacak kamuda

ücretlerde refom

bence bu konularada değililmeli

everlost
Şube Müdürü
09 Ekim 2007 13:57

Uzman yardımcılarının bilinen en onemli özellikleri fotokopi çekmek, baska bir kuruma geçmek istiyorsa ders çalışmak, muhabbet etmek, arada bir şeyler gelirse göz gezdirmek ve bankamatikten para çekmektir.

j.s.mill
Kapalı
09 Ekim 2007 14:01

sorgulamak zorunda değilsin...hedefini seç, hedefine dogru yönel...ne iş yapıp yapmayacagına bırak uzm. olmak isteyenler karar versin...unutma;herkesin rengi farklıdır...

bide merak ediyorum,siz nasıl bir meslek istiyorsunuz...bakanla denk ancak bakandan daha fonksiyonel...insanlar birgün çırak,birgün kalfa,birgün usta,birgün de patron olurlar...sen istiyorsun ki,herşey biranda olsun...olmaz kardeşim olmaz...kibir out, gurur in...

ralli
Yasaklı
09 Ekim 2007 14:04

kısır döngü demi

adam kasıyo iyi bir kpss puanı alıyo

önce birz kastı baktı olmuyo memur oluyo

sonra orda iş yapacağına ders çalışıyo....

denetmen falan oluyo

biraz orda çalışıyo

derse de çalışıyo

sözü sınavlardan yakınıyo

hepte yazılıda en süper o en başarılı o

ama sözlü sınavda bi onun için dönmüyo torpil furyası...

iş artık yaşta geçmeden ha gayret deyip

yıllda 4 ikramiyeli bi kuruma

yada uzmanlığa geçiyor....

havası cabası

müfettişlik hep içinde kalıyor....

md.rome
Şube Müdürü
09 Ekim 2007 16:24

ben bankada teftişteyim ama tcmb, spk gibi kurumlarda uzmanlık için neler vermezdim bi bilsen.

teftişi abartmaya gerek yok

ralli
Yasaklı
09 Ekim 2007 16:38

o kurumda bi uzman ne alıyor...

sky670
Memur
10 Ekim 2007 09:54

ben maliye bakanlığı taşrada memuriyeti kazandım burada kurum içi sınavlarla uzmanlığı kazananlar var bunların memurdan iş olarak hiçbir farkı yok maaş+500 dile falan gerek yok ayrıca hafiften de bi hava yapmaya çalışıyorlar... hepsi bu..

gonca84
Şube Müdürü
10 Ekim 2007 12:22

bir iş yapmaz çoğu.otururlar öyle boş boş.yazık memleketin parasına yaa..

HUVMEN
Şube Müdürü
10 Ekim 2007 12:44

uzman ve uzman yardımcıları maliyede bazıları memurluk bazıları müd.vekilliği bazılarıda servis koordinatörü anlayıcanız idare kafasına ne uyarsa onu yapıyor.ben gelir uzmanıyım.maaşım müd.yar. 250 ,memurdan 500, şefden de 450ytl fazla.mamaş yönünden çok iyiyiz de kariyer işi biraz sıkıntılı.

ralli
Yasaklı
10 Ekim 2007 12:58

ya bu

herkesin

çok istediği

spk

rtük

mb

buralardan niye

kimse yazmaz

bilgi vermez kurumu

maaşı hakkında

niye insanları özendirmez

beğenmiyosada kendi işini tavsiye etmez olur biter...

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi