Editörler : Adversarysmtvs
09 Ekim 2007 13:13   


Kapalı
Uluslararası ilişkiler mezunları nereyi tercih ediyor?

Merhaba.

Siteye yeni üye oldum. Istanbul U.İ. mezunuyum ve Marmara'da ing. yüksek lisansımı aldım. 1977'liyim, halen özelde çalışıyorum. Ama devlete geçmeye karar verdim geçte olsa.

Başvurabileceğim yerler sınırlı. ABGS ve birkaç yer daha.

TOEFL'dan en son 102 IBT (610) aldim.

Şimdi KPSS'ye hazırlanacağim. KPSS'ye daha önce hiç girmedim, matematiğim pek iyi değil.

Bugün Beşiktaş Çözüm dersanesine kaydolacağım.

Düz memurluk için G.K., G.Y. ve ABGS için de KPSSP36 yani ing. ve u. i. yapmam gerekiyor.

Başka başvuracak düzgün bir yer var mı 77liler için? Önerilerinizi bekliyorum.

10 Ekim 2007 15:05

sdf@akt
Aday Memur

sirius arkadasım bende u.a ilişkiler mezunuyum.bende maliyenin gelir uzmanlıgı sınavına gircem

aslında iibf olarak girebilecegimiz biçok sınav var.neredeyse tüm kurumların uzmanlık sınavları oluyo bizim için .sana tavsiyem diger alan konularınada önem ver derim ben.

10 Ekim 2007 15:09

tunakaan
Şef

yaş sınırı 35 olan, hesap uzmanlığı, türkiye istatistik kurumu, milli prodüktivite merkezi var benim bildiğim, bir de bazı sınavlarda 31 yaş hesabı yapılıyor onların da takip edilmesi lazım... tübitak da olabilir, ilanlara bir bak istersen, onun için ales e girmen lazım... bu sitede ilan-kpss a ilanları-süresi geçmişler de dahil menülerini takip ederek bütün ilanlara ulaşıp ordan inceleyebilirsin...

10 Ekim 2007 15:17

S.A.I.
Kapalı

HEDEFİN SADECE HESAP UZMANLIGI SAYISTAY DENETCILIGI SPK UZMANLIGI VE BDDK MURAKIPLIGI OLSUN YOKSA OZEL SEKTORU BIRAKIP GECME INGILIZCENE YAZIK EDERSIN

HELE DE GELIR UZMANLIGINA BIR ULS MEZUNUNUN GIRMESI BUYUK KAYIP

BEN DE ULS MEZUNUYUM OZEL SEKTORDEN DEVLETE GELDIM

SAYGILAR

10 Ekim 2007 16:11

Sirius77
Kapalı

arkadaşlar,

cevaplar için çok teşekkürler.

bu yaşa kadar devleti düşünmememin nedeni özeli birşey sanmam, ama özelde ne kadar çalışırsanız çalışın kariyeriniz birilerinin iki dudağı arasında olabiliyor. "eşit işe eşit maaş" ise hak getire..

bundan sonra KPSS'ye odaklanacağım. dediğiniz hesap uzmanlığını bir araştırayım. onda yükselme şansı var mı peki? yani hesap uzmanından sonra ne oluyorsunuz? BDDK murakıplığı için yaş sınırı 35 mi?

10 Ekim 2007 16:21

nefertem
Aday Memur

bende bu sene odtü ululsalrdan mezun oldum şimdi sayıştaya hazırlanıorum ama spk fln filan denicem bakalım..uluslar mezunu olmak kamu sınavlarında zor oluo çünkü bölümde gördüğümüz şeylerin hiçbirinden bizi sınamıyorlar maliye hukuk ekonomi muhasebenin tek harfini bilmezken hepsini bikaç ay içinde bitirmen gerekecek kadar sorumlu oluosun...

abgs nezamandır sınavla alım yapmıyor eğer hedefin sadece oraysa iyi düşün bence.

başarılar herkese

10 Ekim 2007 16:25

everlost
Şube Müdürü

Bir konuda uyarmak isterim ki o bahsedilen Hesap Uzmanlıgı, Bddk fln gibi yerler, bir uluslar mezunu için (ben de uluslar mezunuyum) çok çok çok ( x 6465464654) çok zor sınavlar. bizi geç, bi iktisatçı için bile girilecek sınavlar arasında gerek soru bakımından bazen soru bakımından olmasa bile kagıtların okunma hassasiyeti bakımındna girip girilecek en zor sınavdır. Oraya giren eliyle seçtigi hemen hemen heryeri de kazanır. Yani iktisat'ın muhasebenin tanrısı olacaksın.Sıradan veya güzel kadrolar için ugrasmayacaksın, en en en iyileri için ugrasacaksın.Benim kpss puanlarımın içnde bi sürü 90 küsürler falan var ama ben diyorum ki 2 sene hesap uzmanlıgına çalışsam kazanamam. hani onundeki sürecin zorlugunu bilmen açısından soyluyourm yoksa kazanılmayacak yer yok da..Sonra yazık etmeyesin ozeldeki işine.

10 Ekim 2007 16:31

Sirius77
Kapalı

S.A.I.

Hesap uzmanlığı, Sayıştay Denetçiliği, SPK Uzmanlğı ve BDDK Murakıplığı için yaş sınırı 35 mi?

10 Ekim 2007 17:08

Sirius77
Kapalı

Hesap uzmanlığı için G.K., G.Y. dışında alan derslerinden ne yapmak gerekiyor?

Zorda olsa denemekte fayda var.

Daha zaman var ama kursa G.K., G.Y.'den yazıldım. Kendi kendime çalışabilirim belki hesap uzmanlığına.

10 Ekim 2007 17:29

ftimsah
Kapalı

Ben de uluslar mezunuyum arkadaslar ve 1 yil calistiktan sonra kazandıgım sınavlar:

İsbankası Mufettis yardımcılıgı

Garanti Mufettis yardımcılıgı

Sayistay Denetci Yardımcılıgı

Gumruk Uzman Yardımcılıgı

HUK

TCMB Uzman Yardımcılıgı

Diyecegim o ki gozunuzde fazla buyutmeyin sınavları...uluslar, maliye, iktisat cok da fark etmez...bu is bir yeri ne kadar istediginize bakar...bence bastan hedefinizi yuksek tutun...basarilar..

11 Ekim 2007 15:07

Sirius77
Kapalı

Arkadaşlar,

Hesap uzmanlığı

Bddk murakıplığı ve

SPK denetçiliği

konularında bilgi rica ediyorum.

Hesap uzmanlığı için yaş sınırı belirtilmemiş. Diğerlerinin yaş sınırını bilen var mı? BDDK murakıplığıyla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım. Bilenler varsa yazarlarsa sevinirim.

15 Ekim 2007 13:01

Sirius77
Kapalı

güncel

15 Ekim 2007 13:17

metintok
Aday Memur

işin doğrusu: bu bölümü okumayacaktınız.

15 Ekim 2007 15:07

Richie Rich
Kapalı

Dışişleri,DTM,DPT ve bir de ABD.:)

15 Ekim 2007 15:15

metintok
Aday Memur

dpt yi geçiniz.zira sadece 1 kişi.espri gibi ama gerçek.:)

15 Ekim 2007 22:31

kurtcebe
Memur

sirus arkadaşım senin sorduğun soruların cevapları uzun ve tafsilatlı burda arkadaşlrın vereceği bilgiler hem kısa hem yetersiz olur.Yukarıda da bir arkadaşın dediği gibi eğer forum sekmesi yanında ki ilan sekmesine girer orada kpss A ilanlarını (süresi geçmişler dahil) incelersen hakkında bilgi almak istediğin kurumlar ile alakalı fazlası ile bilgi bulacaksın...İnceleme sonrası kendine hedef seçtiğin kurumlarla alakalı da forumda geçmiş senelerde arama yaparsan emin ol burda sordukların ve/veya soracaklarının hepsinin cevabını almış olacaksın....Kolay gelsin

16 Ekim 2007 17:17

ÇAYIROGLU
Aday Memur

arkadaşlar bende İ.Ü. Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Evet Fakulte bazında düşünüldüğünde idari hakimliğinden tutun da kaymakamlık, denetmenlik, müfettişlik ve uzmanlığa kadar bir çok mesleğe başvurabiliyoruz ancak, bizim bölüm olarak gördüğümüz dersler diğer bölümlere göre daha siysal ve daha çok genel kültüre yönelik o bakımdan imtihanlarda bir iki adım geride kalıyoruz. Ben şimdiki aklımla şunu söyleyebilirim; ben bu bölümü okumam çünkü çok fazla lüks bir bölüm oldğunu düşünüyorum şöyle ki rahat olacaksın zevk için oku diğer yandan yabancı dilde kesinlikle bir problemin yoktur ve kendine güveniyorsundur gene oku ama aksi halde gerçekten lüks bir bölüm. Zaten eski populeritesi de kalmadı yani bundan bir kaç yıl evvel İ.Ü. Hukuk'tan yüksek olan puanı bayağı bir gerilerde kaldı (İ.Ü. Uluslararası için söylüyorum). Şimdi eşit ağırlıkta olan bu bölüm Hukuk ve Kamu Yönetimiyle beraber sosyaldeydi ki, en doğrusu da buydu çünkü zaten başlı başına sosyal bölümler bunlar. Tabii burada galiba eşit ağırlık yerleştirmesi seçilerek İşletme, İktisat gibi bölümlere eşitlenmek istenmiş. Burada üniversiteye yerleşmek isteyen arkadaşlara ayrıca duyurulur.

19 Ekim 2007 13:18

uluslar
Aday Memur

geçen yıllarımıza yazık, verdiğimiz emeklere yazık, okadar kafa patlattık okuduk elimize geçen ne oldu...koca bir hiç...şimdi gelir uzmanlığına muhtaç olduk...Türkiye'de uluslararası ilişkiler mezunlarının şansı yoktur arkadaşlar.Dışardan çok güzel görünen bir bölümdür, okurken ben uluslarda okuyorum deyip hava atarız, mezun olunca da balon gibi söneriz.mezuniyet sonrası için uluslar mezunlarının yapacağı 3 şey vardır: iktisat öğrenmek, hukuk öğrenmek, ingilizcelerini geliştirmeye çalışmak. bunları yapanlar(ben üçünü de halleden görmedim daha)bütün kurumların sınavına girerler iyi de bir meslek sahibi olurlar,ama sıfırdan bunları halletmek çok zordur.Geriye yapılacak tek şey kalıyo:gy+gk+ing. en temizi bu tabi bununla da girilecek yerler sınırlı, girsek bile yazılıda yine iktisat sorarlar biz yine ters köşe oluruz. Görüldüğü üzere bu bir kısır döngü okumamak lazım bu bölümde. ben çaresizlikten bankacı olmaya karar verdim.

19 Ekim 2007 13:55

metintok
Aday Memur

çok haklısın uluslar.ekleyecek bişi yok:(

19 Ekim 2007 14:02

deep_silence
Şef

selam arkadşalr,bende 2003 9 eylül ulus. ilşik. mezunuyum.burda arkdaşların yorumlarını okudum biraz karamsar bir hava estirmeşler ki gerçek payı yok değil.kamu için

19 Ekim 2007 14:49

uluslar
Aday Memur

arkadaşlar benim canım çok sıkkın bu konuda buna çözüm bulmamız lazım. biz ne yapıcaz???...ben ders çalışmaktan çok sıkıldım artık.kasamıyorum kendimi,benim iktisata kafam basmıyo,yaşım ilerledikçe beyin hücrelerim ölüyo heralde ondan:)hukuk desen derya deniz ben 20net çıkarabiliyorum anca elimde ingilizcemden başka bişey yok. özel sektör istemiyorum, dışişleri de çok kasıyo...ne olacak benim sonum:) bankacıkıltan başka çaremiz yok mu bizim yaa?? Derdime derman olun. ne düşünüyosunuz siz bu konuda??

Toplam 72 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?