Editörler : Lanet

18 Kasım 2007 11:33

Osmanlı Türkçesi Üzerine

SON SAYFAYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Osmanlıca Öğrenmek İçin;

http://www.osmanlicaegitim.com/

www.islamharfleri.com

"Osmanlıca bilmek belirli bir dönemin belirli bir zümresi için her zaman bir değer ve anlam ifade etti. Fakat harf devrimini takip eden zaman zarfında Osmanlıca, popüler olmak şöyle dursun, hasır altı edilen ve resmi ideoloji eliyle unutturulan bir ?şey? oldu uzun bir süre. Osmanlıca modası geçmiş, bilinmesi çok da elzem olmayan, idealist küçük bir topluluğun ilgilendiği bir uğraş idi artık. Hatta Osmanlıca zihnimizde farklı bir dil olarak yer aldı. Nasıl öğrenileceğine dair bir fikrimiz olmasa bile uzaktan oldukça zor görünen ?yabancı? bir dil olarak... Bu yüzden de Osmanlıca öğrenmek zahmetine girmeyi çok düşünmedik. Osmanlıca, bazı fakültelerin çeşitli bölümlerinde çok derine inmeden öğretilen, birkaç vakfın çalışmaları ile gönüllü öğrencilere aktarılan bir dil haline geldi. Yakın zamana kadar Osmanlıcanın Türkçe, Arapça ve Farsçanın bir araya gelmesi ile oluşan bir dil olduğunu çoğu kişi bilmiyordu.

Peki ne oldu da birden insanlar Osmanlıcayı keşfetti? Nasıl oldu da TV?nin popüler dizilerinden Kuzey Rüzgârı?ndaki bir sahnede bile Osmanlıca bilen birinin kıymetine atıf yapıldı. Oysa toplum olarak Osmanlıca ile o kadar ayrı düşürülmüştük ki bir vesile ile evimizde bulunan Osmanlıca yazılı metinleri ?dua? zannedip başköşeye koyar olmuştuk. Artık geçmiş ile bugünün arasındaki yıkılan köprüyü tamir etmek için insanlar Osmanlıca öğrenmeyi kendileri istiyor. Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, Osmanlıcadan kaçmanın mümkün olmadığı tespitinde bulunuyor ve bunun sadece bir özlem ve fanteziden ibaret olmadığını belirtiyor. Dedesinden kalma eski yazılı metinleri okumak için Osmanlıca kursuna başlayan avukat Zuhal Dönmezerçakıroğlu?nun ?Geçmişle kopukluk beni rahatsız ediyor.? ifadesi de bunu gösteriyor. Avukat Gökhan Özdemir?in Osmanlıcaya merak salmasına da müvekkillerinin getirdiği eski yazılar sebep olmuş. Fakat öğrendikçe aslında bugüne ışık tutmanın geçmişin kültürünü, dilini, edebiyatını bilmekten geçtiğini fark etmiş. Tarih Vakfı?nda ders veren Doç. Dr. Muharrem Kesik, kursa gelen kişilerin çoğunun sandıklarından çıkan eski yazıları ve tarihî eserlerin üzerinde yazan yazıları anlamak için kursa geldiklerini söylüyor. Eline geçen bir metnin yönlendirmesi ile Osmanlıcanın peşine takılan birçok kişinin Osmanlıca da birçok akademisyenden daha iyi bir seviyeye geldiğini ve birçok kitabın (Bilgi Üniversitesi Yayınları?ndan ?Cumhuriyet Halk Partisi Grup Toplantı Tutanakları?) ve makalenin hazırlanmasında katkıda bulunduklarını Yücel Demirel?den öğreniyoruz.

Akademi dünyasında işlerin çok iç açıcı olmadığını ne yazık ki biliyoruz. Bugün 120 bin yazma eserin 70 bininin bulunduğu Süleymaniye Kütüphanesi?nde Osmanlıca bilen çalışanların olmadığı haberleri bu durumun trajedisini gösteren bir olaydı. Oysa iyi bir tarihçinin, Osmanlıcayı mükemmel bilmesi gerektiğini söyleyen Dursun Gürlek, İstanbul Üniversitesi?nin kapısındaki şaheseri okuyamayan profesöre nasıl bir unvan verilmesi gerektiğinin düşünülmesinin şart olduğunu söylüyor. Yücel Demirel de aydın sayılmanın bir dil kıstasının olması gerektiğinin altını çiziyor ve ?Aydın, Mustafa Kemal Atatürk?ün ?Nutuk?unu 1927 dilinden anlayandır.? diyor.

Prof. Dr. Fatih Andı, Türkçeyi ve Türkçe ile oluşturulmuş kültürü, bilimi, edebiyatı dışlamadan bir bütün olarak kavramak için Osmanlı Türkçesinin şart olduğunu söylüyor. Oysa biz Osmanlıcayı okuyamadığımız gibi Osmanlıca kelimelere de çok kısa sürede yabancılaştık. Necip Fazıl Kısakürek, Peyami Safa, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Mehmet Akif Ersoy gibi isimlerin eserlerini dahi anlayacak bir dil zenginliğinden yoksun kaldık. Osmanlıcaya yöneliş aslında bir milletin kendi kültürüne, tarihine ve zenginliğine dönüş. Yoksa amaç bu dilin pratikte kullanılması değil."

theottomanempire
Müsteşar Yardımcısı
18 Kasım 2007 11:45

Bence bu bir süreç,cumhuriyetin ilk yıllarında dilin arındırılması için öylesi bir çalışma gerekiyordu belki,fakat artık Türkiye türkçesi diye bir şey var,daha kendine güvenen ,tartışmaya ve düşünmeye açık bir toplum oldukça geçmişe bakışımız ve yargılarımız da daha nesnel hale gelecektir.

son 10 senedir geçmişini inkar etmeden utanmadan aynı zamanda abartmadan yanlışlarını görerek ve geçmişini sahiplenerek daha ileriye gidebileceğimiz anlaşılmıştır."Ben geleceğimizden umutluyum çünkü geçmişte millet olarak başardıklarımızın farkındayım"diyebiliyorsak ve bunu bir şeye karşı veya bir görüşü yüceltemek için de söylemiyorsak osmanlıca öğrenmeden de zevk alırız,osmanlıca konuşmadan da,öztürkçe üzerine düşünmeden de...

kervankıran
Kapalı
18 Kasım 2007 11:56

yazının son cümlesi "Osmanlıcaya yöneliş aslında bir milletin kendi kültürüne, tarihine ve zenginliğine dönüş. Yoksa amaç bu dilin pratikte kullanılması değil." diyor. Osmanlıcayı bilmeyen bir tarihçi tarihine ne kadar inebilir mesele bu sanırım...

MersinA
Daire Başkanı
18 Kasım 2007 11:57

Günümüz gençliğinin Öztürkçe dediğimiz konuşma şeklinden bile uzaklaşmaya başladığını düşünürsek Osmanlıcaya yaklaşmak insanımız için ne kadar geçerli olur bilemem.Artık gençlerde İngilizce kelimelerle konuşmak revaçta...Allahaısmarladık,güle güle,merhaba... gibi canım kelimelerimiz Bay bay,hell^'ya kurban ediliyor.

Ben Osmanlıca biliyorum.Ama sadece kelime hazineme katkı yapıyor.Bundan da memnunum.Bizim kültürümüzün bir zenginliğidir ve ben buna kendimi yakın hissetmekten memnunum.Osamanlıca yerine Türkçeleştirme başladığında 13 milyon nüfusub ancak %7'si okuma yazma biliyordu.Şimdi ise durumu siz de bilirsiniz.

kervankıran
Kapalı
18 Kasım 2007 12:42

ben de herkes osmanlıca bilsin yazsın okusun gibi bir görüşte değilim ancak en azından geçmişe bakanların ya da bakmak isteyenlerin bu dili ve alfabeyi bilmesi gerektiğini düşünüyorum biliyoruz ki birçok yabancı tarihçi bizim tarihimizi araştırmak için osmanlıca öğreniyor.. biz ise yabancıyız arşivin tozlu raflarında bekleyen milyonlarca belgeyi gün ışığına çıkararak tarihimizi aydınlatmak gerektiği kanısındayım... tabi artık Osmanlıyı tarihimizde kara bir leke olarak görmüyor isek.....

lal2
Şef
20 Kasım 2007 23:15

osmanlıca geri dönüyor gerçekten.tabi bunu günlük konuşma dili için değil, eserler babında kullanırsak daha doğru olur.Zira İskender Pala ve Nazan Bekiroğlu'nun kitapları buna konu olarak da eskiye dönüş anlamında birer delil olarak gösterilebilir.Elif Şafak gibi postmodern akım yazarlarında da kelime olarak bir eskiye dönüş ve eskinin öykülerini modernize edip romana yerleştirme eğilimi görürsünüz.

lal2
Şef
21 Kasım 2007 19:35

tarihin zihni bir tahtaya benzemez ki silinince izi kalmasın.yeniye alıştırmak için östü örtülmüş bir dönem var geride kalan.şimdi bu örtüyü kaldırıyor rüzgarın eli.osmanlıca beraberinde bir edebiyatı da götürüp gitmişti.şimdi arkamıza dönüp bakıyoruz.geride büyük bir hazine var.rüzgar açtı ucunu.şimdi açığa çıkarmak zamanın rengine boyamak kaldı bize.

Bu gün Hoca Dehhani'nin bir gazelini işledik.bilmedikleri kelimeleri verdim.yorumları önce öğrencilere yaptırıp sonra kendim yaptım.öğrencilerin gözlerinin nasıl parladığını gösterebilmek isterdim.ders sonunda söyledikleri şuydu:hocam divan edebiyatının bu kadar güzel olduğunu bilmiyorduk.

dil anlatım derslerinde türçe kelimelerin özelliklerini verip hangi kelimelerin arapça olduğunu örnekleyince öğrencileri bir şaşkınlık sarıyor.yıllardır türkçe diye bildiğimiz kelimeler arapça mıydı diyorlar.

şimdi isterdim ki az buçuk gramer ve arap alfabesi de öğretebilseydik keşke.belki o zaman edebiyat tarihimizin,dilimizin gelişim süreçlerini daha iyi kavratabilirdik.Kimliğimizin ANA ADI BELLİ,boş kalmış BABA ADI kısmını da doldurmuş olurduk böylece...(benimkisi yalnız bir hayal,bunun yapılmayacağını biliyorum)

kafes.
Daire Başkanı
21 Kasım 2007 22:10

unutulmamalıdır ki geçmişi olmayanın geleceğide olmaz.biz osmanlıdan kurtulacaz diye bütün değerlerimizden vaz geçtik.önümüzdeki y.y da tarihimizi kültür sanat ve edebiyatımızı anlayacak neslimiz olmayacaktır.

yanık düş
Kapalı
10 Kasım 2008 09:02

Güzel konu,güzel yorumlar.Söyleyebileceklerim yazılmış tekrar etmek istemiyorum.

Osmanlıca bir araştırmacı tarihçi olarak benim ana dilim şu an.Şehir yıllıklarını tercüme ederken rastladıklarımız akıllara zarar,müthiş bir sistemin işleyişine şahit oluyoruz.Ya da daha bilinen Fatih döneminin bir kısım elimizdeki belgelerde tuz(tuzcular,tuzlalar ve bu esnaf )için özel çıkarılan bir kanundan bahsedebiliriz.Yerli malı kullanımının ve bu işi yapan esnafın ticari hayatının korunması hususunda.Şimdi genel politika belirlemekte bile zaafiyet yaşıyoruz.

malumdur
Şube Müdürü
31 Temmuz 2009 16:39

İnternetten Osmanlıca Kurs

internette dolaşırken kendimi bilmem

hangi mahallenin

hangi caddesinin

hangi sokağında

www.islamharfleri.com/

adresinde buldum.

malumdur
Şube Müdürü
31 Temmuz 2009 16:42

internet kurs ile osmanlıca öğretiyorlar gerçekten güzel hazırlanmış OSMANLICA ÖĞRENMEK İsteyenlere duyrulur. ben öğrenmeye başladım çokda zor değilmiş.tavsiye ederim

*huzur14*
Yasaklı
31 Temmuz 2009 22:59

tşk.güzel bir siteye benziyor........

historianlady.
Kapalı
01 Ağustos 2009 17:27

Osmanlıca'ya bakışımız önemli çünkü tarihimize ışık tutacak belgeleri anlayabilmek,tarihimizin önemli bir bölümüne yabancı kalmamak bu sayede elimizde olur.Hala günümüzde kullandığımız bir çok kelime,deyim vs. var.Bende incelemek için girdim bir süre çıkamadım, teşekkürler.

serpili450
Kapalı
01 Ağustos 2009 19:24

şimdi bakıp inceliyorum teşekkürler paylaşım için...

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
01 Ağustos 2009 19:59

Ceb bi bağ kenârında dursa lâle hacil

Ki lâlezâr-ı cemâlinde hûr u zârındır

_ahsen_
Kapalı
01 Ağustos 2009 20:15

öğrenmeyi çok isterdim bende.sanırım edebiyat ve tarih okuyanlar daha bilgili bu konuda

01 Ağustos 2009 21:08

emeği geçenlere teşekkürler...gerçekten güzel ve önemli bir konu bu.burada paylaşan arkadaşımıza da teşekkür ederim.

01 Ağustos 2009 21:25

gerçekten güzelmiş

kibarcık
Şube Müdürü
03 Ağustos 2009 03:41

Osmanlıca çok basit bir dil 1-2 günde öğrenilir.

kibarcık
Şube Müdürü
03 Ağustos 2009 03:44

Okunuşunu kastediyorum,kelimelerin manalarını bilmek kolay

değildir.

malumdur
Şube Müdürü
03 Ağustos 2009 09:26

faydalı olması temennisi ile ben sizlere teşekkür ederim

Toplam 504 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular