Editörler : Adversary
20 Kasım 2007 22:07   


disiplin cezasına itiraz etme

Amir mahiyetindeki memura UYARMA veya KINAMA CEZASI verebilir. Ancak ilgili memur kendisine verilen bu cezaya karşı itirazı bir üst makama yapabilir. Eğer biüst makamda tatmin edici veya olumsuz cevap alırsa daha bi üst makama itirazda bulunabilir mi?

Ayrıca; raporlu memura herhangi bir konudan dolayı kurum müfettişince ifadesi alınabilir mi?

21 Kasım 2007 08:48

selim_82
Aday Memur

kınama ve uyarma cezasını veren amirin bir üstüne itiraz edilebilir, süreyi kaçırmamak şartıyla(genelde bu 7 gün olur) örneğin il müdürü vermişse valiye, il idare kuruluna itiraz edilir.kurulun 30 gün içinde karara bağlaması gerekir itirazını geciktirirse şekil yönünden sakat diye dava açarsın, milletlerarası hukukun bizim hukukun üstünde olduğundan bahisle kınama ve uyarma cezasına da yargı yoluna gidilebileceğini belirtirsin. memurlar.net de emsal kararlar vardır onları da eklersin. haksız cezaysa bir de mahkeme inceler adalet yerini bulur böylece.

müfettişin rapor konusunda ifade almaya yetkisi yoktur ancak aldığınız raporun kasıtlı olarak hasta olmadığınız halde aldığınız yönünde bir kanaat oluşmuşsa bu yönde bir araştırma yapılabilir. gerçekten hasta olduğunuz halde ona rağmen bir ceza verirlerse rahatsızlığınızı yeni bir raporla, raporu veren doktorla görüşerek ispat etmeye çalışır verdikleri veya verecekleri cezayı yine bu şekilde iptal ettirebilirsiniz.geçmiş olsun.

Toplam 1 mesaj
ANKET
Sizce Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere yeterince değer veriyor mu?