Editörler : Cüneyt Barışoglu
15 Aralık 2007 13:41   


Kapalı
SDÜ Sınav Soruları!

Merhaba! Günlerdir beklenen memur alım sınavı yapıldı nihayet. Sorular nasıldı peki?

Türkçe, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Matematik, Coğrafya, Felsefe grubundan sorular vardı sınavda ve toplamda 50 soru idi.

Türkçe soruları numaralı cümleleri anlamlı bütünler haline getirerek istenen numaraı cümleyi bulmak, paragraftan anlam çıkartmak gibi soru kökleri üzerine idi. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük bir tarihçi olarak söyleyeyim ki zordu biraz. Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı soru kökü temmlleri üzerine idi bu sorularda. Felsefe yine paragraftan anlam çıkartma temeli üzerine ve Matematik pek anlamıyorum ama basit matematikti ama zordu daha önce sınavlara girmiş olan arkadaşların anlattığı matematiğe göre basit değildi. Coğrafya ise biraz coğrafya bilgisi gerektiren ve güzel sorulardı.

Genel olarak sorular seviyeli ve ciddi sorulardı.

Evet sınava giren arkadaşların da yorumlarını bekliyorum.

Sınava girmiş olan arkadaşlara hayırlı olsun.

İnşallah hakkınızda en hayırlısı ne ise o olur.

15 Aralık 2007 15:50

şeyda...
Şef

Arkadaşlar, öncelikle sınavın herkes için hayırlı olmasını ve objektif sonuçlar elde edilmesini temenni ediyorum.Benim bakış açıma göre sıavda çok sağlıklı olmayan hususlar vardı. Bir kere sınav 1 saat geç başladı. Görüştüğüm görevliler , sınav sorularının bu sabah hazırlandığını, yazıldığını ve fotokopiye verildiğini söylediler.Sınavın bu yüzden 1 saat geç başladığını belirttiler.İlk önce bu durum benim canımı sıktı, çünkü bu kadar önemsiz bir sınav mı ki, sorular sabah hazırlanıyor?

Bir başka husus, görme engelli birkaç kişiyle konuştum sınavdan sonra. Okuyucularından baya şikayetçilerdi.Görevlilerin bazılarının üniversite mezunu olmadıklarını, üniversitede çalışan birer memur olduklarını öğrendim.Çünkü bazı okuyucular, matematik terimlerini okuyamamışlar veya isimlendirememişler.

Başka bir durum, sınavın içeriğiyle alakalı. Bir edebiyatçı olarak, TÜrkçe sorularını kalitesiz buldum. Ayrıca bazı yazım yanlışları vardı.Mesela milli kelimesini "mili", ulus kelimesini "sulu" şeklinde yazmışlardı.(bunlar sadece benim dikkatimi çekenler).

Temel matematik konusunda da iyi olduğumu düşünüyorum.(Geçtiğimiz günlerde açıklanan Ales sınavında bile sayısal puanım 76 geldi)Ancak bu sınavdaki matematik sorularında bir anormallik vardı.Mesela bir kpss'de bile çıkmayan trigonometri konusundan bir soru vardı. Bunun çok büyük saçmalık olduğunu düşünüyorum.

En son sınavdan çıkınca da ağlayan insanlar ve kulaktan kulağa dolaşan 'bu sınav zaten formalite' dedikoduları bardağı taşıran son damla oldu.

Kısacası organizasyon sıfırdı, adaylara verilen değer, soruların sabah hazırlandığından belli oluyordu.

Bu kadar olumsuzluğa rağmen, dilerim ki sonuçlar objektif olur.

Sevgiler....

15 Aralık 2007 16:24

idealist84
Kapalı

Evet, katılıyorum sana arkadaşım. Ama herşeye rağman yaptık birşeyler bakalım sonuç ne olur?

'Arzumu bıraktım arzusuna, razıyım helak olsam da rızasına'.

15 Aralık 2007 18:13

idealist84
Kapalı

Arkadaşlar sonuçlar açıklandı. 72 puan almışım ve 5. sıradayım. 8. ve 9. dereceli memurluğa 5 kişi alınacaktı ben de sıralamada 5. yim ama atandı yazmıyor çünkü benimle birlikte 3 kişi daha 72 puan almış ve benim ardımda 6. 7. ve 8. sırayı paylaşıyorlar.

Dua edin olur mu? Buruk bir sevinç var içimde inşallah atanırım.

15 Aralık 2007 18:55

semakocahan
Memur

Arkadaşlar hepnze geçmş olsn , inşallh Allh gönlünze göre verir. idalist arkadaşım inşallh atanrsn. sağlıcakla kalın...

16 Aralık 2007 08:37

idealist84
Kapalı

Teşekkürler...

25 Aralık 2007 23:42

engin.oz
Şef

senin için sevendim kalanlar için üzüldüm Böyle olmaz ekim döneminde 50 kişi aldılar yav... bakalım bi daha ki dönemde belki patlama olur de mi? 2005 yılı gibi

26 Aralık 2007 08:56

idealist84
Kapalı

Teşekkürler arkadaşım ama daha benim ya da aynı puanı alan arkadaşlardan hangimizin atanacağı belli değil. Ama yine de teşekkürler. İnşallah daha iyi olur.

26 Aralık 2007 14:02

idealist84
Kapalı

Evet, bugün açıklandı eşit puan alan dört adaydan kimin atanacağı. Ben atanamadım ne yazık ki ama hayırlısı herşeyin ve atanan da bir engelli o nedenle üzülmek yersiz olur. Bir sonraki alımlara inşallah.

Toplam 8 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?