Editörler : crops35
«353637383940414243444546»

hb12
Aday Memur
27 Şubat 2009 16:14

Sn.smaktes,

benim ilk paragraf hakkındaki düşüncem:

İş denetleme belgesinin kimlere verildiğinden yola çıkarak;

Kon.müh.,kont.şefi,şantiye mühendisi,şantiye şefi,

Bu şahısların kendileri (şahıs işletmesi olarak ihaleye katılmalarında) kullanmaları durumunda

1-ilk beş yıl 1/5 oranında dikkate alınacağı, beş yılı doldurduktan sonra ise belgenin tamamının dikkate alınacağı,

3-bu şahısların bir tüzel kişiliğe ortak olmaları ve sahip oldukları iş denetleme belgeleri ile ihaleye girmek istemeleri durumunda ise o tüzel kişiliğin yarısından fazlasına 5 yıldır sahip olmaları durumunda kullanabilecekleri hemde tamamını kullanabilecekleri

4-iş yönetim belge sahiplerinin ise o tüzel kişiliğin yarısından fazlasına 5 yıldır sahip olmaları şartıyla sadece 1/5 oranında iş yönetim belgesinin dikkate alınacağını anlamaktayım.

BALYOZ45
Kapalı
03 Mart 2009 08:53

Sayın Sofist,Aşırı düşük fiyat sorgulamasına cevap vermeyen firmanın geçici teminatı irat kaydedilebilirmi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

mustafa48
Şube Müdürü
04 Mart 2009 09:06

sn balyoz, aşırı düşük sorgulamasına cevap vermeyen firmanın teklifi değerlendirme dışı bırakılır ve teminatı firmaya iade edilir.

er-ruha
Memur
09 Mart 2009 08:55

arkadaşlar merhaba

bir ihale itiraz kararına idare, 2 mart pazartesi kararı posta ile gönderdi. öğrenmek istediğim hangi gün ve tarih tebliğ tarihi sayılacak? bir de 10 gün içerisinde kike başvurabilir. bu tarih ne zaman son bulacak?

ayrıntılı tarih vererek cevaplarsanız sevinirim.

hb12
Aday Memur
09 Mart 2009 09:37

sn er-ruha,

eğer ilan 03/01/2009 tarihinde yayınlanan "ihalelere yönelik başvurular hakkındaki yönetmelik"ten önce yapıldı ise eski mevzuat hükümlerini uygulamalısın;

ben yeni yayımlanan"ihalelere yönelik başvurular hakkındaki yönetmelik" hükümlerine göre cevap vereyim.

09/03/2009 tebliğ tarihi sayılır.ancak bu tarihten önce muhataba ulaşırsa ulaştığı tarih tebliğ tarihi sayılır.

kike itirazen şikayeti ise 19/03/2009 (dahil)tarihine kadar yapabilir.

hb12
Aday Memur
09 Mart 2009 10:01

sn.sofist

uzun süredir sitede yoksunuz. merak ettim nasılsınız iyimisiniz.selamlar

er-ruha
Memur
09 Mart 2009 10:42

sn hb12 cevabınız için teşekkür ederim.

er-ruha
Memur
09 Mart 2009 11:10

sn hb12

eski emzuata göre olsa idi posta ile gönderildi. tebliğ tarihi 7. gün mü olmuş olacaktı. eski mevzuata göre bilgi verirsen sevinirim.

apran
Şef
09 Mart 2009 11:34

Arkadaşlar yeni kanun daki değişikleri de burda paylaşalım ben Mal ve Hizmet Alımlarında ki görebildiğim değişiklikleri yazdım sizde yazarsanız. iyi olacak

?Ön İlan ile 40 günlük ilan süresi 24 güne kadar kısaltılabiliyor.

?21. madde (Pazarlık usulü) ile yapılacak ihalelerde yeterlilik ile birlikte fiyat teklifleride alınacak. İhale son yazılı teklif alınarak sonuçlandırılacak.

?21 (b) (c) (f) yapılan mal alımlarında, malın sözleşme yapma süresi içinde teslim edilmesi ve bunun idarece uygun bulunması halinde, sözleşme yapılması ve kesin teminat alınması zorunlu değildir.

?Tekliflerle beraber yaklaşık maliyette açılanacak.

?Eksik belge tamamlatılmayacak. Belgelerde teklifin esasını değiştirmeyecek bilgi eksikliği tamamlattırılacak.

?Bilgi eksikliğine cevap vermeyen isteklinin teklifi değerlendirme dışı bırakılacak. Geçici teminatı gelir kaydedilecek.

?Artitmetik hata olan teklifler değerlendirme dışı bırakılacak.

?Aşırı düşük teklifleri belirlemek için idare sınır değer veya sorgulama kriterleri ya da ortalamalar belirlemeye yetkilidir.

?İhale kararına 1. ve 2. olan isteklinin yasaklı teyidi eklenecek. 2 isteklide yasaklı ise ihale iptal edilir.

?İhale sonucunun bütün isteklilere bildiriminden itibaren; 21. (b) ve (c) göre yapılan ihalelerde 5 gün, diğer hallerde 10 gün geçmedikçe sözleşme imzalanamaz.

?Sözleşmenin imzalanacağı tarihte, ihale sonuç bilgileri Kuruma gönderilmek suretiyle ihale üzerinde kalan isteklinin ihalelere katılmaktan yasaklı olup olmadığının teyit edilmesi zorunludur.

?Şikayet Başvurusu 21 inci maddenin (b) ve (c) bentlerine göre yapılan ihalelerde 5 gün diğer hallerde ise 10 gün içinde ve sözleşmenin imzalanmasından önce, ihaleyi yapan idareye yapılır.

?İdareler veya Kurum tarafından elektronik ortamda veya faks ile yapılan tebligatlar ile çerçeve anlaşmaya dahil olan istekliler tarafından elektronik ortamda sunulan fiyat tekliflerinin aynı gün teyit edilmesi zorunludur.

?4735 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan ?yirmi gün? ibaresi ?on gün? olarak değiştirilmiştir.

? Mal Alımlarında İş deneyim Belgesi %10 ile %40 arası istenebilir.

?İhale İş Ortaklığında kalırsa Noter onaylı ortaklık sözleşmesi verilir

?Banka referans mektubunun ilk ilan ve davet tarihinden itibaren düzenlenmesi zorunludur.

?Banka referans Mektubu Açık İhale ve 21 (b) (c) ihalelerinde teklifin % 10 nunu Belli istekliler ve 21 (a) (d) (e) Yaklışık maliyetin %5 ile % 15 i arasında olmalı (Bu oranı idare belirler.)

?Açık ihale ve 21 (b) (c) ihalelerinde İş Hacmindeki toplam ciro teklifin %25 i , Tahhüdü altındaki işlerin parasal tutarıda teklifin % 15 inden az olamaz.

?Bilanço ve İş hacmi için yılın ilk 4 ayı içinde olan ihalelerde 2 önceki yılın belgeleri sunulabilir.

?Mal alımlarında pilot ortağın iş deneyimi asgari iş deneyim tutarının %20 sini sağlamalı. Pilot ortağın iş deneyimi diğer ortaklardan fazla olmalı pi lot ortağın iş deneyimi yeterli ise diğer ortakların iş deneyimi vermesi zorunlu değildir.

hb12
Aday Memur
09 Mart 2009 11:45

Sn.er-ruha

03/01/2009 tarihinden önce ilan edilen ihaller içinde 7.gün tebliğ sayılır.fakat kike itiraz süresi 15 gündür.

03/01/2009 tarihinde yayınlanan ihalelere yönelik başvurular hakkındaki yönetmeliğin ilgili hükmünün yürürlük tarihi (5/3/2009)ile yönetmeliğin yürürlük tarihi arsında kalan dönem için "ihalelere yönelik başvurular hakkındaki tebliğin" geçici 1-maddesine göre( bu maddeyi sizde inceleyin ben bu şekilde yorumladım)fiili bildirim tarihinin esas alınması gerektiği belirtilmiştir.

kolay gelsin

kayzersuza
Memur
09 Mart 2009 16:09

Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olan başvurular ile başlatılmış incelemeler hakkında 22/6/2007 tarihli ve 26560 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Yürürlük

MADDE 27 ? (1) Bu Yönetmeliğin;

a) 24 üncü maddesinin 3, 4, 5, 6 ve 7 nci fıkraları 5/3/2009 tarihinde,

b) Diğer maddeleri 4/1/2009 tarihinde

yürürlüğe girer.

YANLIŞ ANLAMADIYSAM ;Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olan başvurular ile başlatılmış incelemeler hakkında ESKİ YÖNETMELİK GEÇERLİ YANİ İLAN TARİHİNİN ÖNEMİ YOK

İTİRAZEN ŞİKAYET BAŞVURU SÜRESİ PAZARLIK B-C 5 GÜN

AÇIK VE BELLİ İSTEK. YÖNELİK KİKE İTİRAZEN ŞİKAYET BAŞVURUSU TEBLİĞ TARİHİNDEN SONRA 10 GÜN DÜR. DİYOR

sofist
Daire Başkanı
09 Mart 2009 16:22

arkadaşlar kusura bakmayın aşırı yoğunluk nedeniyle uzağım ama inşallah en kısa süre içerisinde yine beraber olacağız..

şimdilik hoşçakalın...

[email protected]

gerçekler ZAMAN la anlaşılır...

perfecthuman
Aday Memur
09 Mart 2009 19:57

mrh.

eşik değer ne demk.

er-ruha
Memur
10 Mart 2009 11:34

sn perfecthuman

ihalede eşik değer demek her yıl ocak ayında kamu ihale tebliği olarak yayınlanır. ihalede geçen parasal güncellemelere eşik değer diyoruz. bu yeni parasal miktarlar üzerinde ihalenin şekli ve ilan sürelerini gösteriyor. örneğin bir mal alım ihalesini yapacağız. alacağımız malın yaklaşık maliyeti 100 bin lira olsun. burada eşik miktar nedir derseniz hemen 30/01/2009 tarihinde 27126 resmi gazetede yayınlanan kamu ihale tebliğine bakacağız. kamu ihale bülteninde yaynlanacak 14 gün önce olan ilan kısmında eşik değer : 66.154- 132.311 TL arasında kaldığından ve bizim alımımız 100 bin lira olduğundan bu eşik değer arasında kalmıştır. dolayısıyla tebliğde bakacağımız eşik değer 14 günlük mal alım kısmı olacaktır.

umarım anlatabildim.

mustafa48
Şube Müdürü
10 Mart 2009 11:59

4734 sayılı kanunun 8.maddesinde eşik değerler belirtilmiştir.

a) (Değişik: 12/6/2002-4761/12 md.) Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idarelerin mal ve hizmet alımlarında (altıyüzaltıbin üçyüzkırküç Türk Lirası) *

b) (Değişik: 12/6/2002-4761/12 md.) Kanun kapsamındaki diğer idarelerin mal ve hizmet alımlarında (birmilyon onbin beşyüzyetmişiki Türk Lirası)*

c) (Değişik: 12/6/2002-4761/12 md.) Kanun kapsamındaki idarelerin yapım işlerinde (yirmiikimilyon ikiyüzotuzikibin altıyüzkırksekiz Türk Lirası)*

bunlar EŞİK DEĞERDİR.

lorenzo
Şef
10 Mart 2009 18:22

Arkadaşlar siz gih memuru değilmisiniz eşit işe eşit ücret konusunda ne düşünüyorsunuz diğer aynı kadrodaki yüksek maaş alan memurlarla aynı maaşı almak istemiyormusunuz insan hayatına yaraşır bir standart ölçüsünde maaş almayı haketmediğinizimi düşünüyorsunuz? niçin bu konuya duyarlı olmayı denemiyorsunuz hakkınızı müdafa edebilirsiniz deneyin bunu. memur net anasayfada solda haber göndere durumunuzu anlatın 1 milyar maaşla ne halde olduğunuzu yazın utanmayın eşit işe eşit ücret başlığına görüşlerinizi düşüncelerinizi bekliyoruz sesimizi hep birlikte duyuralım [email protected] adresinede yazabilirsiniz

kayzersuza
Memur
11 Mart 2009 10:27

SÖZLEŞME İMZALARKEN İŞ DENEYİM BELGELERİNİN ASLI İDARECE İSTENİR Mİ?FİRMA İŞ DENEYİM BELGELERİNİN ASILILARINI İDAREYE TESLİM ETMEK ZORUNLULUĞU VAR MI?

SELAMLAR

er-ruha
Memur
11 Mart 2009 10:43

sn lorenzo

biz burada mevzuat konusunu tartıştığımızdan ve önümüzdeki sorunları çözmekle meşgul olduğumuzdan hiç ücret maaş aklımıza gelmiyor.

ama söylediklerine katılıyorum.

excelanss
Aday Memur
11 Mart 2009 10:52

sayın kaysersuza;

ihalede sunulan iş deneyim belgesi noter onaylı ise asıllarını sözleşme imzalanmadan önce idareye ibraz etmek zorundadır.

bknz. : "Kamu İhale Genel Tebliği_ D.İhaleden Önce Aslı İdareye Sunulan Belgelerin İdarelerce Onaylanması" Başlığı altında

jasmin_160
Aday Memur
11 Mart 2009 12:17

merhaba. 1 senedir mutemetlik yapıyorum ama ihaleler konusunda çok acemiyim. forumda birçok soruya cevap verildiğini gördüm. biz temizlik ve güvenlik hizmet alımı olmak üzere 2 tane pazarlık usulü ihale yaptık. yaklaşık maliyetlerinde kik işçilik modülünden aldığımız verileri, kar payını ve firma tekliflerini göz önünde bulundurduk. fakat firmaların verdiği tekliflerde yol yemek kıyafet ve temizlik malzemesi ayrı ayrı belirtilmemiş toplu olarak bir fiyat belirlenmiş. defterdarlık bunu kabul etmiyor. yaklaşık maliyetin daha detaylı olmasını istiyor. belli bir yaklaşık maliyet formatı varmıdır? bir kaç örneğe baktım ama istedikleri gibi bulamadım. sizin düzenlediğiniz belgelerden format olarak örnek bir işçilik hesaplama ile yaklaşık maliyet cetveli gönderebilirmisiniz? adresim [email protected]. teşekkür ederim.

Toplam 3530 mesaj
«353637383940414243444546»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi