Editörler : supporters.
«110111112113114115116117118119120121122

melankoliaa
Memur
03 Şubat 2012 13:44

teşekkür ederim tekrar.

bu arada diğer başlığı görmüş oldum adminler kusura bakmasın artık.

melankoliaa
Memur
03 Şubat 2012 13:54

laycivertci

tansn'ın soruları için dedin değil mi yanlış diye büyüme 4 olmayacak mı mesela nasıl 2.5 anlamadım.

mmr87
Kapalı
03 Şubat 2012 14:58

jesus_me sen ne iş yapıyorsun hocam

her söylediğin bana mantıklı gelmeye başladı romayı ben yaktım desen inanabilirim:)

jesus_me
Aday Memur
03 Şubat 2012 15:09

mmr87;

Mali Hizmetler Uzman Yardımcısıyım hocam.İktisat'a karşı ilgim var. Zevkli bir alan.

mmr87
Kapalı
03 Şubat 2012 15:33

hocam boşver uzmanlığı falan siz bence akademisyen olarak bilim dünyasına daha fazla hizmetler edebilirsin diye düşünüyorum.

düşünsene hocam bir türk nobel ekonomi ödülü alıyor bundan ilerisi olabilir mi.

melankoliaa
Memur
03 Şubat 2012 22:50

Bir soru daha.

Faiz oranındaki bir artışın neden olacağı ikame etkisi gelir etkisini tamamen dengeliyorsa tasarruf eğrisinin eğimi ile ilgili asağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Tasarruf eğrisinin eğimi 1'den büyüktür.

Tasarruf eğrisinin negatif eğimlidir.

Tasarruf eğrisi yatay eksene paraleldir.

Tasarruf eğrisi pozitif eğimlidir.

Tasarruf eğrisi yatay eksene 90 derece diktir.

mmr87
Kapalı
04 Şubat 2012 00:27

hocam maşallah hiç kolay soru sormuyorsun hep zor:)

şimdi düşünürsek ikame etkisi çalışmak yerine boş zamanı tercih etmek.

gelir etkisi çalışmayı istemek.

tasarruf eğrisinde gelir düzeyi veri iken tasarrufla faiz arasında doğru orantı var.

vlla hocam bence ya pozitif ya da 1den büyük

şöyle düşündüm faiz oranı arttığı için birkere şuanki para sabahki paradan değerli yani ikame etkisi var.

ikame etkisinin gelir etkisini dengelemesi için gelir düzeyinin de aynı oranda artması gerek. yani tasaruf artmalı.

ikisinde de doğru orantı var ama işte hangi oranlarda onu çözemedim:D

MertTheGreat
Memur
04 Şubat 2012 00:39

soru

Tam rekabetçi bir piyasada x malının piyasa fiyatı 25 TL, üretim miktarı 200 birimdir. Ortalama toplam maliyet ATC 20, ortalama değişken maliyet AVC 15 birimdir bu üretim düzeyinde.

firmanın maliyet yapısına göre AVC'un minimum olduğu yet 12 TLdir.

Eğer malin fiyatı 12 TL'ye çekilirse (kapatma noktası) firma kaç birim üretim yapar?

cevabi bilmiyoruz yok.

melankoliaa
Memur
04 Şubat 2012 02:48

mmr87

Ama sinir bi durum yapamıyorum :)

şu soruyu da ekleyeyim.

Bir ekonomide gerçek değeri yüzde 5 iken iktisat politikası kararlarını oluşturanlar hata yaparak yüzde 4 'lük NAIRU değeri hedeflemişler ise,bu durumdan yarar sağlayanlar ve kayba uğrayanlar hangisinde doğru olarak verilmiştir?

Cevap ; yarar sağlayanlar;ücret elde edenler

kayba uğrayanlar da nominal varlık sahipleri.

bunun sebebini anlamadım.

mmr87
Kapalı
04 Şubat 2012 03:15

hocam cahilliğimi bağışla nauru demek google yazdım milyonlarca ötede bir devlet çıktı:D

mmr87
Kapalı
04 Şubat 2012 03:17

naırunun anlamı ne? işsizlik oranı mı?

MertTheGreat
Memur
04 Şubat 2012 10:55

soru

Tam rekabetçi bir piyasada x malının piyasa fiyatı 25 TL, üretim miktarı 200 birimdir. Ortalama toplam maliyet ATC 20, ortalama değişken maliyet AVC 15 birimdir bu üretim düzeyinde.

firmanın maliyet yapısına göre AVC'un minimum olduğu yet 12 TLdir.

Eğer malin fiyatı 12 TL'ye çekilirse (kapatma noktası) firma kaç birim üretim yapar?

cevabi bilmiyoruz yok.

mmr87

NAIRU (Non-Accelerating Inflation Rate of Unemployment) enflasyonu arttırmayan işsizlik oranıdır yanı doğal işsizlik haddidir. Erdal Ünsalın kitabı varsa indeksden bak yoksa hemen al bi tane.

melankoliaa

hukumetin NAIRU'u olmasi gerektiginden dusuk belirlemesi genislemeci politikalari oldugundan daha fazla yapacak ve bunun sonucunda enflastyonist acik olusacak demektir. issizlik azalirken gelir artacak fakat bu artis reel olmayacaktir ve enflasyon artacaktir tabi enflasyon borç verenlere sermayelerinin yipranmalarina sebep olmaktadir. daha açmamı istersen söyle

04 Şubat 2012 11:05

melankoliaa evet dostum o arkadaşın soruları için.

------------------------

Bir soru daha.

Faiz oranındaki bir artışın neden olacağı ikame etkisi gelir etkisini tamamen dengeliyorsa tasarruf eğrisinin eğimi ile ilgili asağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

Tasarruf eğrisinin eğimi 1'den büyüktür.

Tasarruf eğrisinin negatif eğimlidir.

Tasarruf eğrisi yatay eksene paraleldir.

Tasarruf eğrisi pozitif eğimlidir.

Tasarruf eğrisi yatay eksene 90 derece diktir.

cevap:

faiz oranının artmasının ikame etkisi : geliri harcamayıp tasarrufa yönelmek böylece parayı faize yatırmak.(faiz geliri nedeniyle ilerde daha fazla harcama yapabileceğini düşünmeden kaynaklanıyor)

gelir etkisi : tasarruftaki paranın artan faiz oranları nedeniyle daha fazla faiz geliri getirmesi ve daha fazla harcama yapılması

şimdi gelir ve ikame etkisi denk ise faiz oranlarının harcama ve tasarruf üzerindeki yekün etki birbirini dengeliyorsa

(buradan sonrası için yani eğim için emin değilim) bence

tasarruf eğrisi pozitif eğimli olmalı

04 Şubat 2012 11:14

şu soruyu da ekleyeyim.

Bir ekonomide gerçek değeri yüzde 5 iken iktisat politikası kararlarını oluşturanlar hata yaparak yüzde 4 'lük NAIRU değeri hedeflemişler ise,bu durumdan yarar sağlayanlar ve kayba uğrayanlar hangisinde doğru olarak verilmiştir?

Cevap ; yarar sağlayanlar;ücret elde edenler

kayba uğrayanlar da nominal varlık sahipleri.

bunun sebebini anlamadım.

----------

soru çok iyi

naıru : friksiyonel+yapısal işsizlik toplamı. doğal işsizlikte denebilir.

politika yapanlar nairuyu %4 tespit ederlerse, kamu harcamalarını ve toplam talebi olması gerekenden daha fazla arttırmalılar. buda enflasyona neden olur. enflasyon varlık sahiplerinin kaybına neden olur.

işsizliği naırunun altına düşürebilmek için (gerçek nairu %5çünkü) ücretler artmalı ve böylece friksiyonel işsizler ve yapısal işsizler artan ücretlerle çalışma eğilimi içerisine girmeli. ücretle çalışanlarda bu yüzden avantajlı olur.

melankoliaa
Memur
04 Şubat 2012 12:14

teşekkür ederim cevaplar için. ben %5ken %4 yani daha düşük belirlediği için daha az genişletici politikalar uygular diye düşünmüştüm.

pigou38
Aday Memur
04 Şubat 2012 12:53

L miktar işgücü;K miktar sermaye kullanarak üretim yapan bir fir üretim fonksiyonu Q(K,L)=F[K½+L½]½ ise bu üretim fonksiyonunu ölçege göre getirisi ile ilğili ne söylenebilir?

A) ölçege göre azalan

B)ölçege göre artan

C)ölçege göre sabit

D)

E)

1) K üssü 1/2 L üssü 1/2 [ ] üssü 1/2 yukarıdaki soru için

2) K üssü 1/2 L üssü 1/2 [ ] üssü 1 olsa ?

3) K üssü 1/2 L üssü 1/2 [ ] üssü 2 olsa 3 olsa 4,5,6,

ölçege göre getiri degişir mi buna CES tipi üretim fonksiyonu deniyor....cevabını bilmiyom varsayımla bir soru??????????++++++++++++++************detaylı bi açıkma bekliyorum....

pigou38
Aday Memur
04 Şubat 2012 13:17

Emek (L) ve sermaye (K) girdilerini kullanarak

üretim yapan bir firma için CES üretim fonksiyonu

Q = L0,5 + K0,5 ise bu fonksiyonla ilgili aşağıdaki

ifadelerden hangisi doğrudur?

A) Bütün üretim düzeyleri için ölçeğe göre azalan

getiriye sahiptir.

B) Bütün üretim düzeyleri için ölçeğe göre artan

getiriye sahiptir.

C) Bütün üretim düzeyleri için ölçeğe göre sabit

getiriye sahiptir.

D) Fonksiyonun ölçeğe göre getirisi, üretim düzeyine

bağlı olarak değişmektedir.

E) Fonksiyonun ölçeğe göre getirisi, K = L olduğu

durumlar dışında belirsizdir.

1) Q (K,L) =F(K½+L½) K üssü 0,5 ve L üssü 0,5 yukarıdaki soru için

2) Q (K,L) =F[(K½+L½)] K üssü 0,5 ve L üssü 0,5 ise [abcd] üssü 1 olsa sonuç degişir mi????????? abcd=K½+L½

SonerUcay
Aday Memur
04 Şubat 2012 14:41

Arkadaşlar acaba Yüksel Bilgili'nin Mikro İktisat kitabını kullanan var mı? Kpss mikrosu için yeterli midir?

melankoliaa
Memur
04 Şubat 2012 18:06

değiştirmez,eminim.ama detaylı açıklamasını yapamayacağım :)

mmr87
Kapalı
04 Şubat 2012 18:16

pigou

eğer ilk sölediğinde artan getiri diğerinde sabit getiri var. son soru yanıt c şıkkı.

Toplam 2431 mesaj
«110111112113114115116117118119120121122

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi