Editörler : hopaliSafak Vaktii
09 Nisan 2008 13:43   


Tezsiz Yüksek Lisanstan Sonra Doktora Yapılabilir mi?

arkadaşlar uzun süredir polemik konusu olan bu tartışma hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

09 Nisan 2008 14:31

racibozdogan
Kapalı

evet ya bunun cevabını ben de çok merak eiyorum bilen varsa yazsın lütfen

13 Nisan 2008 15:32

meyra_d
Kapalı

evet yapılabiliyor. ancak tezsız yüksek lisans ortalamasının 3,50 nin üzerinde olması lazım. direk başvurabiliyorsun. fakat sadece eğitim bilimleri alanında yapabilirsin. yani kendi bölümünde değil. ben şu an tezsiz yapıyorum çünkü. bilgim var bu konuda.. başarılar..

14 Nisan 2008 09:53

yaer
Memur

Tezsiz yüksek lisans mezunlarının doktoraya başvurmaları halinde lisans mezuniyet notu en az % 60 olacaktır.gibi bir ibare fırat üniversitesi internet sitesinde olduğuna göre böyle bir şey var:)

14 Nisan 2008 11:44

asyacan4
Genel Müdür

ben türk dili ve edebiyatı mezunuyum.tezsiz yüksek lisansıda yaptım.ve kendi okulumdan bi hocamla görüştüm kendi branşınızda da geçerli tezsiz fakat hocanız kabul ederse ama kanunda etmesi gerekiyor.bilginize

17 Nisan 2008 13:33

coşkun gülmez
Şef

ben tezsiz yüksek lisans programını bitirdikten sonra geçen sene tarih öğretmenliği bilim dalında doktorayı kazandım ve kayıt yaptırdım. yani tezsizden sonra doktora yapmak mümkün ancak ingilizce hazırlık vermeyen üniversiteler 55 üds şartı koşuyor. ingilizce hazırlık veren üniversiteler ise hazırlık sınıfını başarıyla bitirme şartı koyuyorlar. başka şartlar koyan üniversiteler de var.

dokuz eylül üniversitesinin tarih öğretmenliği doktora programına başvuru şartları: " Sosyal Bilimler ve Eğitim Bilimleri Enstitüleri Tarih veya Tarih Eğitimi tezli ve tezsiz yüksek lisans mezunları ile Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Tezli Yüksek Lisans mezunları bu programa başvurabilirler. Tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olanlar ilk 2 yarıyıl içinde tezli yüksek lisans programlarındaki seçimlik derslerden en az 12 kredilik ders almak ve bu süre sonuna kadar alanı ile ilgili bir proje hazırlamak zorundadır."

http://www.deu.edu.tr/DEUWeb/Icerik/Icerik.php?KOD=8481

18 Nisan 2008 16:30

racibozdogan
Kapalı

arkadaşlar ya bir alan derslerini veren tezsiz yüksek lisans var bir de alan bilgisi dışına öğretmenlik derslerini veren tezsiz yüksek lisans (yani formasyon)var. bu dedikleriniz (yani doktoraya başvuru) hangisi için geçerli... sadece bunu ben anlayamadım coşkun gülmez arkadaşım ya da bilen başka biri açıklarsa sevinirim. sağolun.

21 Nisan 2008 10:36

yaer
Memur

ya arkadaşlar peki tezsiz yüksek lisans diploma notu nun doktoraya kabul için belli bir sınırda olması şart mı? yani bitirme derecesi en az 80 olacak gibi..

21 Nisan 2008 14:05

capa84
Şef

Konu başlığı ilgimi çekti.Böyle bir şeyi hiç duymamıştım.Arkadaşlar nasıl oluyor bu.Tezsizi bitirdikten sonra tezliye geçiş kriterleri nelerdir?Tekrar alese mi gireceğiz,yoksa tezsiz not ortalaması ve yabancı dil yeterli mi?Bilen arkadaşlar varsa detaylı anlatıp,bilgisini paylaşırsa çok memnun olurum.Yaer konu başlığın için teşekkürler.

22 Nisan 2008 11:57

coşkun gülmez
Şef

alan derslerini veren tezsiz yüksek lisasn programlarında doktora kabulü için bir ayrım yapıldığını duymadım.zaten o alanda yüksek lisans yapmışlar. 2001 yılında yüksek öğretim kanununda yapılan değişiklikle tezli tezsiz ayrımı kaldırılmış. alandan tezsiz yapanlara kimse bir engel koyamaz.

öğretmenlik yeterliliği almak için yapılan tezsiz yüksek lisasnta ise geçen seneye kadar bir engel yoktu. geçen sene ör. atatürk üniversitesi bazı alanlara tezsiz basvurularını engellemek için alan mezunu olma şartı koydu. bu durumda sadece sosyal alanlar eğitimi ana bilim dalına basvuru yapabildik ama bu yıl belki şartlar değişebilir. sizde bilirsiniz ki Türkiyede bu tür uygulamalarda yıldan yıla değişiklik yapılabiliyor.

diploma notunun alesle birlikte ortalamasını alıyorlar bu durumda ortalamanız ve alesiniz ne kadar yüksekse şansınız o kadar yüksek olur. ancak bazı üniversiteler geçen sene doktora basvurusu için alesten 70 puan barajını koymuşlardı. yani ales ortalamadan önemli.

eğer ales puanınız 2 yılı doldurmuşsa tekrar alese girmek şart.

22 Nisan 2008 21:26

cıngan
Yasaklı

yapılabiliyor üstelik kendi alanında da yapılabiliyor ancak tek bir sorun var tezsiz yüksek lisansı hiç bir hoca yüksek lisanstan saymıyor ve emin olunki doktora yaptırmammak için ellerinden geleni yaparlar illaki tezli olacak...

27 Mayıs 2008 14:13

karaaca
Aday Memur

arkadaşlar ben şu anda tezli yüksek lisans yapıyorum. ders aşamasını bitirdim tez aşamasını bitiriyorum. tez aşamasındayken tezsiz yüksek lisansa da başvurabilir miyim? araştırdım, yapılmıyor diye öğrendim ama yapan arkadaşlarım var. bu konuda bilgi verebilir misiniz?

04 Haziran 2008 14:42

yaer
Memur

güncel

16 Haziran 2008 17:06

yaer
Memur

güncel

17 Haziran 2008 01:31

fizikopatt
Memur

Tezsizden sonra doktora yapan arkadaşlar kaç ortalama ile kabul edildiniz acaba. ayrıca tezsiz ortalaması mı yoksa lisans ortalaması mı önemli. bir de alesten de bir baraj isteniyor mu? Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

İyi geceler...

19 Haziran 2008 21:56

fizikopatt
Memur

guncel...

26 Temmuz 2008 12:05

yaer
Memur

güncel

26 Temmuz 2008 17:49

fizikopatt
Memur

Sanırım bu başlıkla çok ilgilenen yok. Ben cevap verebilirim artık; doktora yapılamıyo, yüksek lisans da üniverstenin koşullarına göre değişiyo. kimi üniversiteler yüksek lisans için formasyonluk belgesi istiyor, kimi de sadece eğitim fakültesi mezunları diyor...

26 Temmuz 2008 20:35

cebir_42
Kapalı

bilgilendirdiğin çok iyi oldu.. sağolasın..

27 Ağustos 2008 09:27

yaer
Memur

güncel

27 Ağustos 2008 10:05

gulcecan44
Memur

arkadasım tezsızden sonra doktora yapabılırsın hatta lısanstan sonra da yapabılme hakkın var istenen dıploma notuna ve yabancı dıl puanına sahıpsen yapabılıyorsun.cukurova,ege yuzuncuyıl unıversıtelerı lısanstan sonra da doktora yapabılecegın unıvlerden bazıları.bunların yanında yanılmıyorsam erzurum,trabzon ve karsta da yapabılırsın.

Toplam 48 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;