Editörler : hopaliSafak Vaktii
16 Temmuz 2008 14:23   


Askerlikle ilgili SORULAR, SORUNLAR ve cevaplar!!

1-Atamayı beklersek tercih yapapilecekmiyiz?(çünkü 30 temmuzdan sonra askerlik tecilimiz bitiyor)

2-Diyelimki yine 25 gün rapor aldık. Mahkeme sonucunu(yaklaşık 1 ay) beklerken tercih yapabilecekmiyiz?

3-Başvuru yaparsak ne zaman gidip ne zaman gelecez.Şubat atamasına yetişecekmiyiz?

Lütfen emin olduğumuz cevapları yazalım..

16 Temmuz 2008 14:28

SEHADET
Memur

Askere gitsek mi gitmesek mi.Kafamız karıştı tamamen..

16 Temmuz 2008 15:12

SEHADET
Memur

Bu konudaki resmi bilgilere ulaşmak için adres aşagıda verilmiştir.

Birde siz bakın, bakandan bakana fark var. Belki sorularımıza bir nebze olsun cevap bulabiliriz

Adres: http://www.asal.msb.gov.tr/

16 Temmuz 2008 15:22

SEHADET
Memur

Taraf gaztesi - 13.07.2008

Adalet Bakanlığı, ?asker kaçağı? gerekçesiyle yaşanan sıkıntıları sona erdirmek için önemli bir sivil adım atarak 10 maddelik genelge yayımladı. Buna göre, artık askerlik şubeleri asker kaçakları hakkında ülke çapında arama ve yakalama emri çıkaramayacak. Hakim kararı olmadan kimse saklı-yoklama kaçağı-bakaya veya geç iltihak bakayası suçlarından birini işlediği gerekçesiyle yakalanıp gözaltına alınamayacak.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga imzasıyla çıkan genelge, önceki gün başsavcılıklara gönderildi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi?ne (AİHS) de gönderme yapılarak hazırlanan genelgede, yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

YAKALATAMAZ ? Saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya geç iltihak bakayası olan kişiler, askerlik şubesi başkanlıklarının idarî nitelikli talepleri doğrultusunda ülke çapında aranamayacakları gibi yakalanıp gözaltına alınmaları da mümkün olamayacak,

HAKİM KARARI ? Suç duyurusunda bulunulmasını müteakip haklarında adlî soruşturma başlatılan kişilerle ilgili olarak, çağrı üzerine gelmeleri veya kendilerine hiç çağrı yapılamaması hâlinde, soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısının istemi üzerine yakalama emri düzenlenebilecek.

MAHKEME SONRASI ? Yürütülen adlî soruşturma sonunda, ilgili Cumhuriyet başsavcılığı ?kovuşturmaya yer olmadığı? kararı verirse, iddia olunan suçlar sübut bulmamış olacağından, söz konusu şüpheli veya sanıklar hiçbir şekilde yakalanamacak ve gözaltına alınamayacak.

CEZASINI ÇEKERSE ? Yapılan yargılama sonunda sanıklar, Askeri Ceza Kanunu gereğince hapis veya adlî para cezası alırsa, bundan sonraki süreç cezaların infazıyla ilgili olduğundan, infaz sonrasında dahi, kişilerin askerlik şubelerine götürülebileceğine dair ilgili mevzuatta hüküm yok.

İFADE ALAMAZ ? Askerlik şubesi başkanlıkları, CMK ilgili maddeleri anlamında ?adlî kolluk? olmadıklarından, şüphelilerin ifadeleri başsavcılıklar ya da görevli-yetkili kolluk birimlerince alınabilecek.

ŞUBE İTİRAZ EDEMEZ ? Mahkemelerce verilen kararlara, askerlik şubesi başkanlıkları itiraz edemeyecek, adlî merciler tarafından verilen kararların bir sureti bilgi mahiyetinde askerlik şubelerine gönderilecek.

http://www.taraf.com.tr/haber.asp?id=12405

16 Temmuz 2008 15:56

SEHADET
Memur

kimsenin askerlik problemi yok heralde

16 Temmuz 2008 17:18

kazanılmışhak
Kapalı

kafam çok karışık

16 Temmuz 2008 22:09

palamut33
Memur

lütfen ankete katılın

17 Temmuz 2008 15:58

kazanılmışhak
Kapalı

çpk iyi ya??

17 Temmuz 2008 17:13

golkentli27
Şef

arkdaşlar ben bugun askerlik şubesine gittim benimde tecilim 31 temmuzda bitiyor ve bana eğer yüksek lisans hakkı varsa tecil etme hakkınız var dediler.yok,yok ise o zaman askere gitmek zorundasınız dediler.atamalardan söz ettim orası milli eğitim bakanlığının bileceği bir iş dediler.yani anlayacağınız milli savunma bakanı ile milli eğitim bakanı oturup beraber bu ağustos atamaları için 31 temmuz'da tecili biten öğretmen adayları için bir şans vermezlerse hepimiz mecbyri askeriz çünkü sayfamız askerlikle ilgili sorun olduğu için açılmayacak ve tercih yapamayacağız :(:(:( yinede hayırlısı olur inşaallah...

17 Temmuz 2008 18:36

palamut33
Memur

gncl

17 Temmuz 2008 19:14

besyo21501
Aday Memur

arkadaşlar bende askerlik sorunu yaşıyorum temmuzda bitiyor tecil. sonra atanacak puan da alsam atanamıyorum başlarım böyle işe bayan olsam hiç bir sorun yok ne yapsam bilmiyorum ki olsam mı ne inanın artık yeter ya bu kadar çektiğimiz 3 sene atanmayı bekle sonra atanacağım diye ümitlen sonra askerlik çıksın eeeeee yeter ya

17 Temmuz 2008 19:23

besyo21501
Aday Memur

ben çok araştırdım geçen sene 74 puan aldım tercih hakkım var tercih yapmak için milli eğtime gittiğim de adam bana senin askerlik sorun var dedi ve benden aralık ayına kadar ilişiğim olmadığına dair belge istedi ancak o şekilde hallettim. bu sene öyle bi şansımız da yok çünkü 25 gün raporda alsan iş işten geçmiş oluyor.HANİ EŞİTLİK HANİ SOSYAL DEVLET HANİ ADALET.

18 Temmuz 2008 09:39

SEHADET
Memur

Hadi diyelimki rapor aldık 25 günlük.Mahkeme büyük ihtimalle kovuşturmaya yer olmadığını söyler ama "mahkeme sonucunu" istiyor milli eğitim tercih için.

Ama mahkeme sonucu en az şimdiye kadar 1 ayda çıktı. Yine mahkeme sonucunu bekleyecek olursak atamalar bitiyor.

Olursa bahar atamasını bekleyecez çaresiz olarak çünkü ŞUBAT atamasına aralık celbinde tekrar rapor almak gerekecek.Yine 25 gün isteyecekler yine aynı şeyler olacak. vs vs..

Çıkar bir yol vardır elbet.Yoksa kimseyi bu durumda bırakmazlar heralde.

18 Temmuz 2008 14:05

SEHADET
Memur

Bugün askerlikte bu konularla ilgilenen bi yakınımdan aldığım bilgiye göre

Ne zaman sınava girilirse o andan itiaren asker sayılıyoruz. Ona göre (şubattaki atamayada yetişmeme ihtimalini gözardı etmeden)

sınav günümüzü tesbit edip 6 ay üstüne koyup hesaplayalım. Ağustosun içinde 3 hafta boyunca sınav olunacak kendimizi ona göre ayarlamamız gerekecek.

19 Temmuz 2008 09:43

besyo21501
Aday Memur

davacı olmaktan başka çaremiz yok eğer atanacak puanı alırsam ve atanamazsam davacı olacağım

19 Temmuz 2008 10:48

SEHADET
Memur

Aynen....

Her halukarda bu sonuç çıkıyor...

15 Eylül 2009 02:16

m_samet
Aday Memur

arkadaşlar merhaba

yardıma çok ihtiyacım var bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.2009 aralık dönemi için askerlik durum belgemi aldım ancak benim 5.5 ay önce bacak femur kemiğim kırıldı ve ameliyatla (diz kapağımla kalça kemiğim arasına)platin takıldı askerlik muayenesinde bacağında kısalma varmı diye soruldu yok dedim askeri hastaneyede sevk edilmedim ve 3-4 sene ertelerler diye (işe girememe korkusundan dolayı) askeri hastaneye sevk istemedim aralıkta gidecem bu durumda artık ne yapabilirim ayakta durunca ayağım ağrı yapıyor.spor yapamaz koşamaz gibi rapor almalı mıyım? nereden alabilirim özel hastaneden alınabilir mi?kafam çok karışık ne yapmam konusunda askere gitmiş benim durumumdakiler bana yol gösterirse çok mutlu olurum bu arada kimya mühendisliği yeni mezunum yedek subay olarak uzun dönem çıkabilir mi bu durumumdan dolayı cvp bekliyorum.....saolun

07 Aralık 2009 10:08

serdar86
Aday Memur

Selam. Ben 1986 doğumluyum. Şu an aöf 4. sınıftayım. Aynı zamanda örgün öğretimde de 2. sınıf öğrencisiyim. Benım sorum şu: Aöf den bu yıl mezun olursam, Sadece

orgun ogretımden askerlık tecıl ışlemım yapılacakmı? Ben tsk sıtesınde ıkı yuksekogretım okuyup; bırınden mezun olanın ertemesı ertesı yıl yapılamaz gıbı bı ıbare gordum bunun dogruluk payı nedır acıl bılgılendırırsenız sevınırım.

Toplam 17 mesaj
 
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?