Editörler :
12 Ağustos 2008 02:29   

Akbank 'a Karşı Kazanılan Dava - Bankacılık Çalışma Koşulları Nasıl Düzelir?

22.06.2007 tarihinde Akbank 'a , uyguladığı olumsuz çalışma şartları nedeniyle açmış olduğum davayı kazanmış ve karar sonrası aşağıdaki yazıyı paylaşmıştım.

"Dikkat ederseniz banka çalışanları genelde çalıştıkları sektörü tavsiye etmiyorlar,çalışma şartları çok kötü çünkü,muhtemelen burada işini değiştirmeyi düşünen bir çok bankacı var,onlara işlerini değiştirmeden önce,çalıştıkları ortamı düzeltmeye çalışmalarını tavsiye ediyorum,nasıl diye soran olursa bu konuda kazandığım dava fikir verebilir belki..

1)Davalı Türkiye'nin en büyük bankalarından biridir, yerel mahkeme kararını yargıtay a götürmüştür,ancak ben sonucun değişmeyeceği konusunda çok umutluyum.

2)Ağustos 2005 te noter kanalıyla "haklı fesih" hakkımı kullandığımı belirten dilekçe ile çalıştığım bankadan ayrıldım haklı fesih talebimi kabul etmeyen işverenime karşı Eylül 2005 te dava açtım.

3)Taleplerim şunlardı;

*Olumsuz çalışma koşulları altında çalıştırıldığım ve fazla mesaim eksik ödendiği gerekçesi ile "haklı fesih" talebimin kabulü ve kıdem tazminatımın ödenmesi.

*Kullandırılmayan yıllık ücretli izinlere ait ücretin ödenmesi.

*Çalıştığım döneme ait diğer personele ödenen "performans priminin" ödenmesi.

*Olumsuz çalışma koşulları altında oluşan ve maaşımdan kesilen -ki gişede çalışan ya da çalışmış arkadaşlarım çok iyi bilirler acısını ve bu karar uygulamanın değişmesi açısından çok önemli, bankalar açısından bir o kadar tehlikeli bir karardır- (izinlerin kullandırılmadığı, görevim dışında çalıştırıldığım, geç saatlere kadar fazla mesai verilmeden çalıştırıldığım) kasa açıklarımın ödenmesi.

*Fazla mesai ücretimin ödenmesi.

Dava yerel mahkemece mayıs sonunda lehime olarak karara bağlanmış taleplerimin tümü hüküm altına alınmıştır.

Diğer çalışan arkadaşlarımın cesaret bulması, iş arayanların fikir sahibi olmaları, haklarını aramak isteyenlere yol göstermesi ve çalışma koşullarının düzelmesi adına ithaf olunur."

Yerel mahkeme kararını beğenmeyen! banka akabinde kararın temyizini istemişti. Ancak başarılı olamadılar!

Yargıtay geçtiğimiz günlerde kararı lehime olarak onadı. Gayet güzelde oldu artık sektörde , çalışanına kötü davranmakta ısrar eden bir bankanın nasıl cezalandırıldığını gösteren emsal bir karar var.

Tüm sektöre hayırlı olmasını dilerim.

12 Ağustos 2008 02:42

jannaj
Daire Başkanı

Gerçekten yürekten tebrik ederim seni arkadaşım...Sessiz kalmamış, hakkını aramışsın...

Senin gibi insanlar ve hak arayışları umut oluyor...

Forumda bankalara ve sınavlarına lanetler yağdırıp, sonra bankaya bir şekilde girmeyi başaran ve ortadan kaybolan, sesizliğe gömülen, korkan hatta bir anda rota değiştirip bankayı övmeye kalkışan insanlara da ders olsun mesajın...

Tekrar tebrikler...

12 Ağustos 2008 03:13

tyr
Genel Müdür

Tebrik ederim. Gerçekten emsal olacak bir dava ve insansın. Hakkımızı aramaya haklarımızı bilerek başlamak lazım yoksa başımız yanabilir. Bizim toplumun en büyük sıkıntısı kurallar ve kanunlar içinde boğulmuş olması. Ney kimin hakkı olduğunu kimsebilmiyor. Bilenler ise senin gibi hakkını arıyor. İşte bu durumda senin gibi bilenler, bilmeyenlere yol göstermesi gerçekten bir çok kişi adına umut verici. Artık devletin özel sektörü koruması değil çalışanıda koruması gerektiğini ve bunu kanunlarla destekelmesinin kaçınılmaz olduğunu yavş yavaş anlayacaklar. Umarım en kısa zamanda hakkı çiğnenen arkadaşlar haklarını ararlar.

12 Ağustos 2008 18:55

obist
Şef

bir bankacı olarak tebrikler benden de...keşke ben de senin gibi yürekli olabilsem ne diyim...ama muhtaç olmak elimizi kolumuzu bağlıyo işte

12 Ağustos 2008 20:12

ulash
Genel Müdür

muhtaçlık mı?elin kolun bağlı olması mı?

yok öyle bir şey. eğer bankacıysan, pazarlamacıysan üstelik iş var.

ben şu an başka kurumdayım ama hala sektördeyim, iş bulunur merak etme.

17 Ağustos 2008 00:54

ulash
Genel Müdür

Konuya bu kadar ilgisiz kalınmasını şöyle yorumluyorum "TÜM BANKA ÇALIŞANLARI KENDİLERİNE YAPILANLARI HAKEDİYOR"

Ne güzel söylemişler "Çektiğimiz ettiğimizdir"

Bu konuya ilgi göstermeyen bankacı arkadaşlarımın bankacılık konusunda olumsuz şeyler yazmayada hakkı yok bundan sonra. Yalnızca şikayet etmek hiç bir zaman başarı getirmemiştir..

Durumu beğenmiyorsanız durumu değiştirin. Değiştirme cesaretiniz yoksa yaşananları kolay kabullenebilmeniz için dua etmeye başlayın.

28 Ağustos 2008 02:24

tyr
Genel Müdür

Haklısın ben henüz bankaya adım atamadım ama yıllarca emek verceğim sektörde hakkımın çignenmesini istemem.

Geçen gün arkadaşımla konuşurken senin davadan laf açtım. O da akşam 7-8 lerde çıkmaktan şikayetçiydi. Ancak arkadaşıma bu davadan bahsettiğimde bana sözleşmesinde fazla mesai yaptıgında ücrete tabi olmadığı maddesi oldugunu söyledi. Zaten birçok bankada bu şekilde sözleşme yapıyodur. Sence sözleşmesinde böyle madde bulunanlarda bu konuda dava açsalar kazanabilirlermi.

28 Ağustos 2008 22:44

ulash
Genel Müdür

Evet kesinlikle kazanabilirler!

Kanuna aykırı sözleşme yapılamaz. Sözleşmeye "yıllık izin kullandırılamaz" diye bir madde eklense idi bu geçerli olacak mıydı? Hayır olmayacaktı. Aynı şey...

İş kanununda açıkça yazılmış "işçinin rızası alınsa dahi yıllık 270 saat üzerinde fazla mesai yaptırılamaz"

Bankalar bu şekilde maddeler koymaya bayılırlar, "fazla mesai verilmez" "2 yıldan önce ayrılınmaz"... Bankalar piyasadaki aşırı rekabetten ne yaptıklarını bilmiyorlar bile.

Ama önemli değil onlar sözleşmeye dilediklerini koysunlar tersini ispatlamakta bizim işimiz:)

Dava 30 Ağustos itibariyla ulusal basında da yer alacak umarım hakları konusunda bilgi sahibi olan birileri daha harekete geçer.

01 Eylül 2008 01:14

ulash
Genel Müdür

Daha önce de söylediğim gibi dava ulusal basında!!

Akbank 'a karşı kazanmış olduğum dava 30.08.2008 tarihli Zaman Gazatesi Ekonomi sayfalarında haber yapıldı.

02 Eylül 2008 00:56

tyr
Genel Müdür

Çok güzel çok sevindim ama neden bu konu bukadar ilgisiz. Bu konuda bilgi almak isteyenler sana özel mesajlamı geliyor yoksa gerçekten herkes bukadar ilgisizmi. Umarım bu konuda yasal düzenlemelere gidilir ve bankaların bu uygulamalarına sınırlama getirilir.

Neyse sen hakkını aramış, hakkını aramak isteyenlerede yol göstermişsin. Bundan sonrası işindeki mualmeleden dolayı memnun olmayıp şikayet edelere kalmış. Tekrar cesaretin için tebrik ediyorum.

02 Eylül 2008 01:19

sebay
Memur

ulash'ın yaptıkları gerçekten de takdire şayan. Gerek koskoca bir bankaya karşı dimdik durması, gerekse de kendisini takip edebilecek bir çok çalışana emsal oluşturabilecek bir karar aldırabilmesi, bu uğurda maddi manevi harcadıkları takdir edilemeyecek gibi değil. Ama maalesef bir çok kişiyi çalışacağı kurumun kendini sömürmesi değil, kendisini sömürebilecek bir kurum bulabilmek ilgilendiriyor şu anda. Başta benim gibi.

02 Eylül 2008 23:17

ulash
Genel Müdür

Ben 5 yıldır değişik bankalarda çalışıyorum, İİBF mezunuyum, krizin ortasında mezun oldum, vs.. dolayısıyla iş bulmanın zorluğunu, aslında insanların tüm olumsuz şartlarına rağmen gişe yetkilisi olduklarında bile ne kadar sevindiklerini çok iyi biliyorum.

Diğer taraftan da şunu söylüyorum bankalar bu şartları kullanıyor. Tavsiyelerim yeni girecek, hiç deneyimi olmayan, çaresiz arkadaşlarıma değil belki.

Bankacılıktan şikayetçi iseniz ayrılıp başka sektör veya başka bankaya geçiyorsanız haklarınızı tam olarak alıp gidin. Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz örneğin ve şartlarınız mutlaka tıpa tıp benimki gibi olmayabilir. Kanun geneldir sahip olduğumuz şartları uyarlayıp hakkımızı aramak bize düşer ve bunun maliyeti sandığınız kadar da çok değil. Lütfen konuyu avukat arkadaşlarınıza da danışın.

Ayrılırken hakkınızı alıp giderseniz hem siz kazanırsınız hem de banka tekrar böyle bir hezimetle karşılaşmamak için çalışma şartlarını biraz olsun gözden geçirir, düzeltir geri de kalan arkadaşlarımız için..

Yeni girecek arkadaşlarımız da daha girişte hakları konusunda bilinçli olur. Mesela bilir ki verdiği kasa açığını banka kafasına göre maaşından kesemez, çünkü bununla ilgili emsal karar var.

Lütfen biraz daha aktif olalım bu konularda, böyle gelmiş böyle gitmesin, biz büyüklerimizden enkaz devraldık küçüklerimize yüksek standartlı bir hayat bırakalım derim ben..

03 Eylül 2008 13:29

bedriyeaslanoglu
Aday Memur

Bukadar işsiz varken Bankalar istedikleri gibi at oynatırlar, beğenmediğimiz bu koşullara can atan binlerce insan var... Alın Halkbank sınavına 100 bin insan girdiği söyleniyor. Bu şartlarda cesaretli birilerinin çıkması harika...

03 Eylül 2008 21:40

ulash
Genel Müdür

İş piyasası gerçekten özetlediğiniz gibi kötü durumda. Pazarlık gücümüz hiç yokmuş gibi görülüyor.

Ben de şunu savunuyorum eğer bankadan ayrılan her arkadaşım bu tür bir hak arama mücadelesi yaparsa giderken, her yeni çalışmaya başlayacak arkadaşımız, belki de kardeşimiz pazarlık gücü biraz daha artmış bir şekilde başlar bankacılık veya iş hayatına..

13 Eylül 2008 03:14

butlanla sakatlandim
Memur

heyt bee. işte 68 ruhu. helal olsun ulash :)

15 Eylül 2008 10:59

republic
Müsteşar Yardımcısı

ulash, seni kutluyorum...

22 Eylül 2008 10:46

burcus610
Şube Müdürü

YA ANCAK TEBRİK EDİLİRSİN BAŞKA BİŞİ DENİYLRUM. HARAN KALDIM. BENDE BANKACI OLMAK İSİTYORUM . KEŞKE HERKES SENİN KADAR CESARETLİ OLABİLSE...

24 Eylül 2008 13:55

cinoglu
Aday Memur

Ulaş bey ilk önce sizi tebrik ediyorum. Sizin çekmiş olduğunuz sıkıtılarla boğuşan ama sizdeki cesaretin zerresine sahip olmayan onlarca insan tanıyorum.

Bu davada göstermiş olduğunuz kararlılığı görünce 'BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİTMEYECEK!' demeye cesaret edenlerin sayısının artmış olduğunu görmek beni gerçekten çok mutlu etti.

Bu konuya bu kadar ilgisiz kalınmasını doğrusu yadırgadım. Kimsenin kolay kolay cesaret edemeyeceği bir olaya girişilmiş ve neticede bir başarı sağlanmış. Bu başarıyı elde etmek, aynı haksızlığa uğrayanların da aynı cesareti gösterebilmesiyle pekişecektir. Bu ''HAKLI MÜCADELE'' yi savunmak sizin elinizde arkadaşlar. Önünüzde emsal bir karar var. Yasaların hak tanıdığı ölçüde, hiçbir zaman gayri meşru işlere bulaşmadan, hakkını savunabilmeye ve sonunda elde etmeye ve istinasız aynı haksızlıklara uğrayanların haklılığını ispat edebileceği emsal bir karar var önümüzde. Buna bu kadar kayıtsız kalmanın güdülmeye ve boyun eğmeye kendini şartlandırmış Türk Gençlerinin olduğunu görmek beni rencide etti. Mademki hukuk devleti olduğumuzu söylüyoruz, mademki ortada bir hak yeme var ve bundan şikayet ediyoruz, hakkını yedirme arkadaşım. Bunu eş dost arasında dillendirip de kendine acındırma. Önce kendi kendine acı ve HAKKINI ARA!

Bu konuya daha fazla ilgi gösterilmesi ve 'hak edenin' 'hak ettiğini' alması dileğiyle.

30 Eylül 2008 22:56

ulash
Genel Müdür

Teşekkür ediyorum, yapmanız gereken sizi istifaya zorlayan şartları mahkeme önünde dile getirmeniz ve ispatlamanız. Kötü davranan onlar ise giderken kıdem tazminatımızı ve diğer haklarımızı ödül olarak neden onlara bırakalım??

11 Nisan 2010 17:21

chronos
Şube Müdürü

Yanlış hatırlamıyorsam aynı tarihlerde Akbank ikibine yakın kişiyi işten çıkarmıştı. Ne müşterisi ne de çalışanı olmak isteyeceğim bir banka, benden uzak olsun.

13 Nisan 2010 11:48

prplsl
Şube Müdürü

Kasım 2008 de haksız olarak işten çıkartıldıktan sonra sendika aracılığıyla toplu olarak Akbank a dava açmıştık. Kısa süre içinde işe iade davasını kazandık, işe iademiz gerçekleşmedi ve banka tazminatımızı yatırdı. Fakat yatırılan tazminatın eksik olduğu düşüncesiyle yeni bir dava açmaya hazırlanıyoruz. Benim durumumda olan arkadaşlar warsa mesaj atabilir mi bilgi alışverişinde bulunalım..

Toplam 48 mesaj

ANKET
Hükümet, memurlara zam teklifini revize etti... 2020 için 4+4, 2021 için de 3+3 zam teklifi yaptı. Bu teklifi nasıl buluyorsunuz?