Editörler : Cüneyt Barışoglu
08 Eylül 2008 15:57   


türkiye cumhuriyeti osmanlının devamı çünkü...

türkiye cumhuriyeti osmanlının devamı. sadece cumhuriyetin ilanıyla rejim değişikliği var onun dışında bütün devlet kurumları devam etmiştir bu da türkiye cumhuriyetinin osmanlının devamı olduğunu gösterir ayrıca osmanlının kullandığı ay-yıldızlı bayrağı 1981e kadar hiç bir değişiklik yapmadan kullandık 1981de yıldız biraz daha hilale yaklaştı o kadar.

osmanlı da memur olamanın en önemli şartı türkçe bilmekti. isteyen fatih kanunnamelerini inceleyebilir. 2. abdulhamit ise bir sözünde türkiye padişahıyım sözünü kullanmıştır. ve o dönemki şiv vesikalarını incelerseniz osmanlının daha çok türkiye terimini kullandığını görürsünüz.

devlet kurumlaşma teşkilatlanma demek başta yargıtay danıştay jandarma ve polis teşkilatları olmak üzere birçok devlet kurumu cumhuriyetle birlikte devam etmiştir atattürk hiç bir zaman yeni bir devlet kurduğunu iddia etmemiştir sadece cumhuriyeti ilan etmekle ve devrimlerle övünmüştür. yeni bir devlet olabilmek için kurumlarında aynı olamsı gerekir. ayrıca osmanlı arşivlerini incelerseniz türkiye isminin çok geçtiğini görürsünüz abdülmecid döneminden kalan bir vesikada türkiye hududları içindeki iskendiriye kudüs... diye bahseder ayrıca ilk gazete olan aynı zamanda devletin resmi gazetesi olan takvim-i vekayinin ilk sayısında türkiyenin ilk gazetesi başlığı vardır basılan bazı paraların üzerinde ise turqias liras tabiri vardır

11 Eylül 2008 11:33

pas-pas
Genel Müdür

Kurduğunuz mantığa katılmıyorum...Atatürk'ün sadece övündüğünü belirttiğiniz devrimler zaten kurumsal ve sosyal-kültürel anlamda yüzyıllar boyunca köhnemiş, çağın gerisinde kalmış işleyişleri baştan aşağıya değiştirmiştir. Kıyafetinden, şapkasına, alfabesine, eğitim sistemine, kültürel yaşam,...vb. değin pekçok alan yaratılmıştır. Bakınız yenilnemiştir demiyoruz, yaratılmıştır diyoruz...Bu anlamda Osmanlı'nın devamı olmayan, yepyeni bir çağdaş ülke yaratılmıştır...

Ayrıca Osmanlı bünyesinde sadece Anadolu'yu ve Türkiye'yi değil 3 kıtada birçok farklı milleti barındırmış, zamanı gelince ve en son olarak da Türkiye Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan etmiş, Osmanlı'da tamamen dağılmıştır. Şimdi sizin kurduğunuz amntığa göre Türkiye Osmanlı'nın devamıysa Balka ülkelerinden Kuzey Afrikası'na kadar zamanında Osmanlı'nın bünyesinde bulunan diğer devletlerinde Osmanlı'nın devamı olması gerekir...Olabilir mi szice böyle birşey??

Şunu kabul edelim ki, burası Türkiye Cumhuriyeti arkadaşlar..Artık Osmanlı İmparatorluğunun tarih kitaplarının ve müzelerin ötesinde yaşaması mümkün değildir...

11 Eylül 2008 14:22

dede ali
Kapalı

cengizderecik arkadaşım,görüşlerine aynen katılıyorum.

osmanlı devleti kitaplarda ve müzelerin ötesinde yaşıyor diyen arkadaşında zihniyetine şaşıyorum.türkiye cumhuriyeti devleti anadoluya gökten zembille indiya.gökten zembille iniyor ama kanunlarını avrupadan uyguluyor.asıl ben üç denizin arasına sıkışıpta azıcık bir toprakta hayat sürmeyi kabul etmiş,bu millete şaşarım.bazılarının gibilerin zihinleri yüzünden daha çok toprakta kaybederiz,kültürde,geçmişte.

11 Eylül 2008 15:00

pas-pas
Genel Müdür

Pardon Osmanlı Kültürünü yok eden mi oldu? Eleştirmek için yine konu saptırmaca yapılıyor demek ki...

Osmanlı İmparatorluk kültürüyle - Cumhuriyet kültürü apayrı kültürlerdir...

Osmanlı zamanının süper gücü olan, 3 kıtaya nam salmış görkemli bir imparatorluktur. Ancak burda yazmaya sığmayacak sebeplerle imparatorluk dağılmış, tarih kitaplarındaki yerini almıştır.

Yerine ise apayrı bir devlet kurulmuş, yepyeni bir kültür doğmuştur...Cumhuriyet kültürü...

Bu halka binbir güçlükle iç ve dış düşmanlara karşı savaş vererek demokrasi, egemenlik verilmiştir, yönetim tek bir hanedanın elinden alınarak halkın kendine verilmiştir. Bu özgürlüğe, demokrasiye rağmen nasıl tekrar saltanata özlem duyulur hayret doğrusu..

Ama burası Türkiye Cumhuriyeti...O özlem rüya olmaktan bile çıkmıştır...

11 Eylül 2008 20:43

cengizderecik
Aday Memur

kuzey afrakadaki veya balkanlardaki devletler osmanlı devletinden ayrılan devletlerdir çünkü osmanlıdan hiçbir kurumu devam ettirmemişler kendi kurumlarını kurmuşlardır bayrakları bile faklıdır ama türkiye cumhuriyeti halen osmanlının kurduğu kurumlarla devam ediyor aynı bayrağı kullanıyoruz türkiye bağımsızlığını osmanlıdan kazandı demek bu bakımdan çok saçma bulgaristan 1909da bağımsız olduğunda kendi jandarmasını yargıtayını kurmuştur ama biz hala osmanlının kurduklarıyla devam ediyoruz bugün sıkça kullandığımız mehmetçik tabiri bile 2. mahmutun kurduğu ve kısaca mehmetçik denilen asakiri mansurei muhammediye ordusuna dayanır

11 Eylül 2008 21:16

pas-pas
Genel Müdür

Osmanlı'nın bir kültür değeri olduğunu kimse inkar etmiyor. Yüzyılların birikimi de mutlaka en iyi biçimde anılmalı, korunmalıdır...

Ancak anlayamadığım bu kültürün korunmasına önem verilirken, neden Türkiye Cumhuriyetinin Osmanlının bir devamı olarak görülmesi sizin için bu kadar önemlidir? Devamı olması size göre bu kültür değerini arttırmakta mıdır? ya da devamı olmaması, Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni bir devlet olması Omsanlı'yı inkar etmek anlamına mı gelmektedir?

Acaba Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı'nın devamı olması konusunda verdiğiniz önem, Osmanlı'ya duyulan özlem, eski imparatorluğu yeniden oluşması, yeniden Osmanlı adının kurumsal olarak RESMİ VE YASAL biçimde hayata geçmesi olabilir mi?

11 Eylül 2008 22:57

Hasnicktir'
Kapalı

Osmanlı İmparatorluk kültürüyle - Cumhuriyet kültürü apayrı kültürlerdir...

---

Biri Türklüğü aşağılayan azınlıkların eline düşmüş ümmetçi, diğeri ise kendisine ne mutlu Türküm diyene sözünü bayrak yapmış, Türklüğüyle övünen gencecik laik bir cumhuriyet..

11 Eylül 2008 23:34

derali
Aday Memur

burası tarihi konuların tartışıldığı bir site cengizderecik gayet güzel belgeler sunmuş devlet demek teşkilatlanma demektir atatürk türkiyeyi modernleştirmiştir ama osmanlı kurumlarının hiç birini yıkmayarak yenilik yapmıştır mesela 2. mahmutun kurduğu posta teşkilatının yerine ayrı bir posta teşkilatı kurulmamış ama teşkilat kökten yenilenmiştir bugün sovyetler birliğinin devamı rusyadır ama bir kazakistan sovyetlerin devamı değil ondan kopan bir parçadır

12 Eylül 2008 09:31

Xsir
Daire Başkanı

Atatürk sanki gökten zembille indide Türkiye'yi kurdu.Atatürk'ün bir gün canı sıkılmış ve yeni bir devlet kurayım mı demiş ? Atatürk mevcut Osmanlı devletinin rütbeli maaşlı bir askeriydi.Uzaydan gelipte memleketi kurtarayım demedi.Süpermenle karıştırıyorsunuz heralde onu.Bir devletin devamı başka şey yeni bir devlet başka şey.Türkiye o zamanki mevcut Osmanlı devletine karşı yapılan bir başkaldırı sonucunda oluşmadı.İşgal güçlerine karşı bir oluşumun temsilcisiydi Atatürk.Belki devletin adı değişti yönetim sistemi değişti ve değişen bir çok şey oldu fakat bu yeni bir devlet kurulduğu anlamına gelmez.

Atatürk'te bir osmanlı paşasıydı.İşgal altındaki osmanlıya karşı işgal devletlerine başkaldırının lideridir.

12 Eylül 2008 11:54

pas-pas
Genel Müdür

Atatürk'ün bir Osmanlı subayı olmadığını, gökten zembille inip yeni bir ülke kurduğunu iddia eden mi oldu??

Fakat nasıl yeni bir devlet kurmadı mevcut devleti devam ettirdi dersiniz hayret doğrusu..

Aslında hayret etmemek lazım...Osmanlı'nın bir kültür değeri olarak kabul edilip Türkiye'nin yeni bir devlet olmayıp da Osmanlı'nın devamı olması sizin için neden bu kadar önemli diye sordum, cevap veren olmadı..

Sorunun cevabı açık, Türkiye'nin Osmanlı devamı olması anlayışınızda bariz şekilde Osmanlı'yı geri istemeniz yatıyor...Rejim değişikliği, dinsel ve şer-i yaşam tarzının değişmesi, başkentin Ankara oluşu, Osmanlı'nın çağın gerisinde kalmış ve çökmesine sebep olmuş yapısının bütünüyle kaldırılıp modern bir Türkiye'nin kurulması, halifeliğin kaldırılması ve hanedan ailesinin yurt dışına çıkarılması kesinlikle içinize sinmiyor..

Şu anda da İstanbul'un başkent olması için, 3 kıtaya nam salmış muhteşem Osmanlı isminin hala dünyada bir süper güç ismi olması için, sarayların müze olmaması ve Hanedan üyelerinin hala evleri olması için, halifeliğin kaldırılmamış olması ve Osmanlı'nın İslam aleminin lider devleti olması için, dini ve şer-i yaşam tarzının hala var olması için neler vermezdiniz değil mi? İçten içe bunları hayal etmek sizi mutlu ediyor...

Neo - Osmanlıcılık akımı diye buna deniyor sanırım...

13 Eylül 2008 12:01

beddavi
Şube Müdürü

kanun ile kurunan birini kendilerine siper edinip bu milletin değerlerine saldıran ve bu milletten hiç bir şey olmaz diye yıllardır örseleyen ve halka yabancılaşmışları ve süreki batılılara tapınan solcuları ve statukocuları ve darbeci komünistleri ve faşistleri kınıyorum .. biz biziz bizi beyenmeyen kendine başka bir halk bulsun.. biz türkü,kürdü ,çerkezi,arabı boşnağı,gürcüsü,arnavutu ve mevcut olanları ile bir halkız.. aramıza fitne sokan sağcıları ve solcuları işbirlikçi olarak biliyor ve kabul ediyorum ki bence ermenilerden bile tehlikeli bunlar...

15 Eylül 2008 14:43

er-arslan38
Kapalı

T.C'nin , Osmanlıyla ortak noktaları ister istemez bulunmaktadır kaçınılmaz olarak ama devamıdır demek biraz abes geliyor bana .

Koca bir Türk tarihini bir kenara bırakıp da sadece Osmanlı zihniyetine de karşıyım.Dolayısıyla yeni kurulan bir devlet , bir öncekinden faydalanacak adımlar atar-yardım alır; ne zaman kadar teşkilatlanma işini yapana kadar..

T.C; yönetimini degiştirmiş- halifeliği kaldırmış...., velhasıl Osmanlılık zihniyetinden kurtularak milli bir devlet- demokrasiyle yönetilecek bir yapı kurulmuştur t.c'inde..

kültürel yaşantı elbette uzun bir süre devam etmiştir, ve hala da Osmanlı kültüründe yaşayan eski insanımız bulunmaktadır.

16 Eylül 2008 17:15

dilŞAD2
Kapalı

Kök aynı kök sadece dalları budandı yeni aşılarla farklı meyveler elde edilmeye çalışıldı.

Kiraza vişne aşılanırsa vişnenin tadı yine kiraza çalar...:)

Türkiye de aynıdır...Hala aynıyız...

Kot pantolon giyip saçlarımızı jölelesek de duruşumuz Osmanlı,bakışımız Osmanlı,edamız Osmanlı....En önemlisi de kafamız Osmanlı...

İyiki de böyleyiz....

Kim ne derse desin biz çok güzel bir milletiz....:)

Saygı ve muhabbetle kalınız ehl-i forum...:)

15 Eylül 2009 13:46

dilŞAD2
Kapalı

Osmanlının devamı olduğumuzu birkez daha gördük...

Sonumuzun Osmanlıya benzememesi temennisiyle

15 Eylül 2009 20:35

cilginturk71
Başbakan Müsteşarı

Evet devamı çünküdevleti oluşturan dört ana unsur vardır..Bunlar sırası ile vatan,millet,bayrak ve istiklâl..Bunların hepsi hala mevcut..Vatanımız da milletimiz de bayrağımız da (bazı şeklî değişikliklere olsa da)ve istiklâlimiz de var Allah'a şükür..Misyon aynı vizyon değişti sadece..

16 Mayıs 2015 10:19

Radıkal ve Sert.
Yasaklı

.

Toplam 15 mesaj
 
ANKET
Her yaz, en az bir defa, tatile çıkabiliyor musunuz?