Editörler : F16 Gökçen
13 Ekim 2008 19:46

**ALES'e başvuru amacı önemli mi?

ben fendedbiyat mezunuyum.tezsizimi de bitirdim.önümüzdeki alese bi gireyim dedim yine de..belki doktora yaparım.ya da kadrolu eleman olurum diye..iki seçenek vardı.lisansüstü eğitimi işaretledim.diğer seçenek te:akademik personel

şaşırdım kaldım ya...şimdi diyelimki asistan alımı oldu.ben müracaat edemeyecekmiyim.

ya da doktoraya müracaat edemeyecekmiyim.

mendelbaba
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 19:51

vaktim çok az ama..bişeler yazın.

süllüman
Aday Memur
13 Ekim 2008 19:53

iyide sen tezli yüksek lisans yapmadan bunların hiçbirine zatenmüracat edemezsinki

analitic
Şef
13 Ekim 2008 19:55

o seçtiğiniz çok problem olmuyor benim bildiğim ben de yüksek lisans yapıyorum.Lisans üstü eğitimi işaretlemiştim.Daha sonra kadro açılır ve alınırsanız hiç bir problem olmaz merak etmeyin.

süllüman
Aday Memur
13 Ekim 2008 19:57

ama benim bildiğim doktora için tekrar alese girmesi gerekiyo yani tezli yaptıktan sonra

mendelbaba
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 19:58

direk doktoradan başlamak için belli şartlar var.oluyo...

analitik,ben de senin gb düşünüyom ama içime kuşku girdi.şimdi siz tezli yapıyosunuz ve bnm gb işaratlediniz.eğer sizin oluyosa benim hay hay olur ozaman.

ben 2004 tendir lese girmedim.sınav sonuç belgeniz varsa bi bakarmısınız.orda giriş amacı yazıyomu ki...

mendelbaba
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 20:00

yani..diyelimki sen şuan okuyon..şimdi bi alım olsa alesin amacın farklı diye tekrarmı alese girecen.3 yıl geçerli bi sınav bu.

süllüman
Aday Memur
13 Ekim 2008 20:01

puanlama sistemi farklı olabilir yoksa niye öle bi ayrım koysunlarki

mendelbaba
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 20:02

ben hiç bişe anlamadım:(

süllüman
Aday Memur
13 Ekim 2008 20:06

ya direk doktoraya başvurabilirsin ama senindde dediğin gibi bazı şartları var.şartları sağlarsan ne ala.

yok sağlayamazsan tezliden sonra tekrar alese girip bu defa akademik personel i işaretlemen gerekiyor.arkadaşlarımdan biliyorum.tezsizden sonra tekrar girdiler alese

süllüman
Aday Memur
13 Ekim 2008 20:08

özür,tezliden sonra tekrar girdiler alese

ben_mi_biyolog
Kapalı
13 Ekim 2008 20:09

hocam onu bence okuduğunuz okulun öğrenci işlerine bir danışın bizden daha iyi bileceklerdir.

analitic
Şef
13 Ekim 2008 20:10

valla benim bildiğim alesin geçerlilik süresi önemli. Eğer hala geçerliliği varsa başvurulabilir. ben çok fazla yorum yapmayayım doktora işini çok iyi bilmiyorum.

mendelbaba
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 20:14

ya elinizde sonuç belgesi varsa bi bakın..sağıda solunda böle bi amaç var mı.yazıyomu ki...

mendelbaba
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 20:17

yani bide bu çok saçma...benm ne olacağım belli değilki.bi baktın tezli yaptım.bi baktın doktora.bi baktın asistan oldum..cebimde kalsın diye girecem sınava yani...şuna bak ya..

mendelbaba
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 20:21

ne yani şimdi ben bide dilekçe mi yollayacam..iide ne için..ötekini de işaretlesem...okuma şansım elimden alınıyo ama..

mendelbaba
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 20:24

ya bu işin içinde olan bi vatandal yokmu ya..ben 5 yıldan sonra giriyom.ah ah..okurken görecektiniz beni..herşeyi bilirdim ya.. düştüğüm duruma bak.

inishmore
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 21:07

BAŞVURU'da bu yazmaz. bu sadece bilgi toplama amaçlı. zatne bunun için başvurdu, şunu için başvurdu gibi bir sınav sonucu da gelmiyor. Tümüyle anketsel sonuç

mkurt1984
Memur
13 Ekim 2008 22:44

slm inishmore arkadasım umarım dediğin doğrudur birde arkadaslar ben ilk defa giecem bu sınava tesiszi naıl tezli nasıl hiç bilgim yok biraz açarmısınız arkadaslar ya

inishmore
Şube Müdürü
13 Ekim 2008 23:03

Valla ben daha bu Mayıs girdim, kesin olsun diye sonuç belgemi de aldım önüme. Sadece doğru yanlış sayıları, puan ve sıranız yazar. Kısacası hangi kurum ne için sonuç belgenizi isterse istesin bir farkı yok. Dediğim gibi başvurudaki o bölüm sadece istatistiki bir veri amacıyla soruluyor bir hükmü yok.

mkurt1984 arkadaşım öncelikle alese giriyorsun. Tezli tezsiz kısmının alesle alakası yok. Her üniversite tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarını açıklar, tezli ve tessize başvuru yapma senin tercihine kalan bir durum. Ağırlıklar üniversiteye göre değişse de aşağı yukarı Ales puanının %50si Ortalamanın %20si İngilizce sınavının %15i mülakatın % 15i alınarak bir puan hesaplanır ve o bölümün alacağı öğrenci sayısına göre liste oluşturulur. Bazı üniversitelerde mülakat oranı daha yüksek oluyor, niye bilinmez o üniversiteler ile ilgili daha fazla torpil söylentisi olur... Hani çok da haksız çıkmaz bu söylentiler...

aksamyildizi
Daire Başkanı
13 Ekim 2008 23:22

ben ilk girdiğimden beri hep doktora için diyorum.. hiç bi sorun çıkmıyo.. o sadece istatiksel veri toplamak için.. gerçi biz birden fazla işaretleyebiliyoduk son iki sınavda ne olduğundan pek haberim yok ama sorun falan olmaz...

Toplam 80 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi