Editörler : Cüneyt Barışoglu
21 Ekim 2008 19:43   


Bu ülkede polis olmasa ne olur..

POLİS ÇALIŞIYOR...

21 Ekim 2008 20:13

kays!
Şef

Ülkede huzur ve barış ortamının temin eden kolluk kuvvetleridir.Polisin olmadığı bir ülkede en başta sivil irade olamaz.. bu bakımdan polis demokrasinin en temel dayanağıdır. nitekim yakın tarihimize baktığımızda bunu görürüz.. polisin güçlü olmadığı dönemde iç çatışmalar çıkmış ve ordumuz buna müdahale etmek zorunda kalmıştır. Bu müdahaleler ülkemizde güven ortamını yeniden sağlamıştır belki ama demokratikleşme,modernleşme sürecini geciktirmiştir.

21 Ekim 2008 22:16

angarali1979
Kapalı

polis olmasa ne olur gibi bir soru amacını aşmış. bunun ile neyi amaçladığınızı bilmiyorum ama en geri kalmış ülkelerde bile polis benzeri bir güvenlik yapılanması mutlaka vardır. her ülke şehir güvenliğini temin etmek için kendine özgü yetkiler ve techizat ile donattı kuvvetlerden yararlanır. ülkemizde de durum budur. bizi diğer ülkelerden ayıran ise polisimizin olması gerekenden fazla özverili çalışması ve buna karşılık sürekli olarak aldatılmasıdır.

22 Ekim 2008 00:05

özlemsin
Müsteşar

aldıkları görevin son derece ağır ve tehlikeli olduğu insanlardır.

bu insanlar,

eğitimsiz, hatta kara cahil olarak tanımladığımız insanların sayıca çok fazla olduğu,

başta kapkaç olmak üzere pek çok hırsızlık, cinayet ve tecavüzün sıkça yaşandığı,

adam kayırmanın, 'sen benim kim olduğumu biliyor musun?' cuların varlığı eşliğinde,

gelir dağılımının dengesiz oluşundan mütevellit, kısıtlı ekonomik gelirleriyle,

stresli ve tehlikeli bir görev ortamında hayatlarını sürdürmekteler.

haklarında rüşvetçi, dayakçı olarak atılır tutulur bu insanların ve her meslekte olduğu gibi, polislik mesleğinde de işini yanlış yapanlar, kötüye kullananlar mevcuttur...

görevleri can ve mal güvenliği olan polislerimizin bu tip davranış içinde olanları, haklı olarak tepki çekmektedir. ancak bu tip ağır ithamları bu mesleğin mensupları için kullananların, kendilerini yukarıda bahsi geçen koşullar çerçevesinde bir polis yerine koymaları; bu kutsal mesleği, bir de bu çerçeveden irdelemeleri gerekmektedir.

ve şu da belirtilmelidir ki, istisnalar kaideyi bozmaz; türk polis teşkilatı mevcut koşullar içinde elinden geleni yapmaktadır, yapmaya da devam edecektir, birkaç kötü örneği için bütün bir zümre kötülenmemelidir.

***

siz evinizda rahat uyuyun, sokaklarda rahat rahat dolaşın huzurlu olun diye kendi huzurunu feda eden insanlara nankörlük edilmesi ; o insanların en ufak bir olayda şamaroğlanına çevrilmesidir.bence türkiyede polise bu kadar yüklenilmesinin sebebi sürekli halkla yüz göz olmak zorunda olmasıdır.her teşkilatta çürük elmalar vardır ama sadece emniyet teşkilatındakiler halkın gözüne batar.tabii ki bu ahlaki yozlaşmayı haklılaştıracak bi sebep değil fakat ben emniyet teşkilatının geleceğine dair umutluyum.ayrıca rüşvetten şikayet ediyorsan rüşvet verme git paşa paşa cezanı öde kerdeşim.polislerin yaşam şartlarını psikolojik durumlarını düşünmeden türkiyede polis hakkında kesin yorumlar yapmak haksızlık olur.

aslında "istanbul'da çevik kuvvet polisi olmak" daha zor bir hadisedir. 12-24 esasına göre çalışıp yoğun günlerde 12-12'ye döneceksin. her türlü sosyal olayın tam göbeğinde yer alacaksın. birbirleriyle kavga edenleri ayrıp, sana küfredildiğinde sineye çekmesini bileceksin. evet, zor zanaattir istanbul'da çevik kuvvet polisi olmak. sabahın altısında kalkıp, hem de haftasonu, herhangi bir stada gidip sabah yedide beklemeye başlayacaksın akşam yedideki maç için. akşama kadar yüzlerce kişinin ağız kokusunu çekeceksin hem de asli görevlerin arasında statlarda görev yapmak olmamasına rağmen. bu zorlu vazife sırasında "kumanya" adı verilen ve "topkek, meyve suyu" türünden nevalelerle idare etmeye çalışacak ve maç bittikten sonra bile görevin bitmeyecek, bittiğinde ise gece 10'u 11'i bulacak ve sen farkında olmadan 18-6 çalışmış olacaksın.

"türk takımlarının avrupa'dan elenmesini isteyen tek grup belki de biziz," demişti bir polis arkadaş haklı bir şekilde. sabahın en soğuk ve erken saatlerinden geceyarılarına kadar bir de avrupa maçları için fazladan mesai yaptıkları da su götürmez bir gerçektir. üstelik ne devlet ne de kulüplerimiz ekstra bir ücret verir polislere bu görevinden ötürü, üstelik az önce de ifade ettiğimiz gibi polisin böyle bir mecburi görevi yoktur işin hakikatinde.

maçlarla bitmez çevik kuvvetin görevi. onlara göre "mart ayı dert ayı"dır. zira dünya kadınlar günü, nevruz, apo'nun yakalanması gibi provokasyona açık olaylar hep bu aydadır ve her anma, kutlama günü çevik kuvvet için ekstra bir görevdir. bazıları üniversitelerin kapısından hiç ayrılmaz senelerdir hala neyi paylaşamadıkları meçhul olan karşıt görüşlü öğrencileri birbirinden ayırmak için. o sırada bir gösterici veya protestocu polise ana-avrat söver ve polis sadece "ya sabır" çekmek zorundadır. çünkü amiri emir vermeden grubu dağıtamaz. hele 1 mayıs'ın gelmemesi için adeta dua eder; zira o gün metrekareye düşen provakatör sayısı türkiye değil dünya ortalamasının bile çok üzerindedir.

resmi bayramlar ve dini bayramlarda tatil yaptığı görülmez onların; zira herkes tatil yaparken onlar bizim rahat bayram yapmamız için görev başındadırlar.

22 Ekim 2008 13:36

b_b_24
Şube Müdürü

Ne saçma bir soru.

''BU ÜLKEDE POLİS OLMASA NE OLUR''...

Çok mu düşündünüz acaba?

Böyle bir başlık açacağınıza sizin gibi bu vatanını gerçek manada düşünen polis ve yakınları olarak polisin yetkilerini tartışırdım.

Neden 100 metre uzağımızdaki terörisleri gördüğümüz halde kafalarına değil de havaya sıkıyoruz diye hayıflanır,sesinizi duyurmaya ve bu ülkeye gerekli,gerçek yasaların çıkmasına çalışırdım.

22 Ekim 2008 19:26

KaRa HaN
Müsteşar

seyis abi Saygılar :)

22 Ekim 2008 20:23

serttepki1905
Genel Müdür

Devletin işi yarım kalmaz. Polis olmasa başka bi teşkilat yapar bixim işimizi

:)

23 Ekim 2008 02:28

Kerassunde
Şube Müdürü

Serttepki birinci kuralı koymuşsun hiçbir kişi ve kurum vazgeçilmez değildir. Eğer polis olmasa onun işini yapacak başka bir kurum olurdu. Bu jandarma olur asker olur v.s ama kesinlikle Devletin İşi yarım kalmaz :)

23 Ekim 2008 11:58

seyis
Aday Memur

BU ülkede en çok vatanını seven bir kaç kurumdan biri emniyet teşkilatı iyi ki var...

23 Ekim 2008 13:48

ay.ve.yıldız
Aday Memur

bu ülkede asker polis olmazsa ülke diye bişey kalmaz..

23 Ekim 2008 21:04

berken73
Şube Müdürü

Ardaşlara katılıyorum ama benim hazmedemediğim Polisin hep hor hakir görülmesi.

Tv programlarında şehitlere yardım kampanyası yapılırken rekor para toplandı,ama Şehit polis adı bile söylenmedi biri şehit polis diyecek oldu salonda buz gibi hava esti.

Nedir bu ya.

24 Ekim 2008 03:41

webmacerasi
Müsteşar Yardımcısı

Demokrasinin en temel dayanağı polis değil halktır "kays!".

"Demokrasi, tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede EŞİT hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir." kanyak : wikipedia

Polis olmasa ne olur peki? Şayet kurumun yerini ikame edecek başka bir kurum oluşturulmazsa KAOS olur. Ne kadar eleştirsek de devletin kolluk kuvveti olarak polis (veya onun yerini ikame edebilecek bir kurum) şarttır.

Yeter ki devlet, polis devleti olmasın. İşte o zaman da tam tersine demokrasi polis eliyle yerle bir olur.

"Polis devleti, yöneticilerin halka karşı hiçbir hukuk kuralıyla bağlı olmadığı yönetim biçiminin adıdır."

kaynak : wikipedia

Polis olsun ama polis devleti olmayalım mümkünse.

24 Ekim 2008 09:09

kays!
Şef

webmecaresı, ben orda demokrasiyi tanımlamıyorum.. demokrasinin en büyük güvencesinin polis olduğunu vurguladım. huzur ve barışın olmadığı bi yerde demokrasi olabilir mi?

24 Ekim 2008 13:13

gocebe_polis
Yasaklı

dün sabah göreve başlar başlamaz bir ermeni ailenin cafeterayasında kahvaltı yapmaya gittik, cafe sahibi 60 lı yaşlarda bir adam ve her gittiğimizde böyle derin derin güzel bir bakışla inceler boydan postan bizi, yine dün sabah baktı baktı dediki; eskiden beyoğlunda polis görünce korkardım şimdi polisleri görmek korkularımı alıyor yeğen...

26 Ekim 2008 00:08

seyis
Aday Memur

KARAHAN kardeşim saygılar teşekkür ederim...ALLAHA EMANETSİN

26 Ekim 2008 00:13

kırşehir40
Aday Memur

Abi inan 12 12 çalışmaktan imanımız gevredi ailemin yüzünü unuttum...

26 Ekim 2008 22:30

Uzaklardan
Daire Başkanı

en ilkel toplumlarda bile düzeni sağlayan birileri varken böyle bir soruyu sormak sanırım biraz...

şöyle diyelim..doktorlar olmasa ne olur

Öğretmenler olmasa ne olur.

07 Aralık 2008 10:16

Atakan068
Aday Memur

Ülkede polis olmasa düşünün bakalım arkadaşlar her türlü suç cinayet anarşi yolsuzluk mafyalar çeteler ve aklınıza gelmedik anarşik oalylar meydana gelir polis devletin asyiş direği

09 Aralık 2008 17:31

akdenizli_01
Şube Müdürü

uzaklardan;önce güvenlik daha sonra diğer ihtiyaçlar..ok

09 Aralık 2008 20:25

***FaNtAsTiK_bÖcÜk**
Kapalı

konuyla alakasız olacakta ben yine sorayım 2009 için 8500 pomem alımı olacagı söyleniyor bilgisi olan polis arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

09 Aralık 2008 20:39

gocebe_polis
Yasaklı

evet olacak ama 2009 olmayabilir 2010 da olabilir zira bu dönem alınanların 2. dönemi bir dahaki ocakta mezun olacak

Toplam 21 mesaj
 
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?