Editörler : asaygincihan27
17 Aralık 2008 18:26   


Yardımcı Abla

meb ı5 bin yardımcı abla alacakmış düz lise mezunlarına müjdeli habermiş peki bu ülkedeki kızmeslek liseler ne işe yarıyor neden bu dersleri almış okul mezunları varken sertifikayla düz lise mezunlarına istihdam sağlanacak yada neden böyle bişeye ihtiyaç duyuluyor?Okadar okul öncesi ve çocukgelişimi ve eğitimi bölümlerinden mezun lisans diplomalı arkadaşlar varken neden lise düzeyi talep ediliyor anlamış değilim illaki alınacaksa kızmeslek mezunları alınmalı diye düşünüyorum

18 Aralık 2008 20:36

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı

Bu noktada YARDIMCI ABLA dan anladığım okul öncesi eğitim öğretmenlerine yardımcı olmak amacı ile görevlendirilecek kişidir.

Ama netteki haberlere göre MEB personel açığını böyle kapatacak denmektedir.

Haber doğru ise ücretli okul öncesi eğitim öğretmeni olma hakkını 3 aylık sertifika programı ile kazanacaklar demektir.

MEB okul öncesini yaygınlaştırma planında oluşacak öğretmen açığını kapatmak için bu projeyi ürettim anlamı çıkar.

Ama gerçekten okul öncesi eğitim öğretmenlerine yardımcı olacak kişiler alınacaksa güzel bir uygulama olacaktır.

18 Aralık 2008 22:22

piro_47
Aday Memur

bende bişey anlamdım arkadaşım sana katılıyorum.bu kadar mezun dururken hangi açık....gene kimlere rant açılıyor ne var altında merak ediyorum... ben yanımda çocuk gelişmci duruken düz lise mezunu istemem.

18 Aralık 2008 23:30

eay
Aday Memur

kesinlikle çok saçma. evet o kadar meslek lisesi çıkışlı öğrenci var, yetmiyor açık lise bitirenler var. ama düz liselilere böyle bir inkan sağlanması da ne demek anlamadım. bu mezunlar kapatamayacak mı?

zaten şu okulöncesini yap-boza çevirdiler. doğru düzgün bir iş yapmıyorlar.

şu an görevli öğretmenlerin çoğu ya meslek lisesi çıkışlı yada öçık öğretim fakültesi mezunu. gerçekten iyi çalışan arkadaşları ayrı tutuyorum ama deneye yanıla öğrenenlerde var malesef. bunun yerine fakülte mezunu arkadaşları neden hala süründürüyorlar. eğitime fayda sağlıyacaklarındanmı korkuyorlar!!!!!!!!

19 Aralık 2008 00:42

elifreyyangül
Aday Memur

arkadaşlar bu yardımcı ablalığa nasıl ve nereden başvurabiliyoruz beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

şimdiden teşekkürediyorum.

19 Aralık 2008 17:00

TRON
Yasaklı

Yakında açıklanır .Bence kaçırmayın derim.Bu arada AÖF de 4 yıllık herhangi bir bölüm bitirirsiniz.

Bir 5-10 yıl sonra hükümetin biri bir yasa çıkartır.Önce öğretmeni olmayan okullarda yardımcı ablalara geçici görevle öğretmenlik verirler.Maaş ve ekdersinizide alırsınız.

Daha sonrada kadrolu öğretmenlik geliverir.

Hayırlı olsun.

19 Aralık 2008 18:47

nilkal
Aday Memur

Okul öncesi öğretmenliği ciddi bir iştir ama bakanlığımız çocuk bakıcılığıyla bu işi karıştırıyor.Ben sayın çelik'in yapmak istediklerini anlamadım,anlayamayacağım galiba.Sözleşmeliöğrt.,usta öğretici,kadrosuz usta,ücretli öğrt,vekil öğrt,4-c,4b derken bir de yardımcı abla çıktı.

LİSANS MEZUNLARI DA ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN ÖSS.Yİ KAZANSIN,4 YIL BOŞUNA OKUSUN,BU İŞ 3 HAFTALIK İŞMİŞ HABERİMİZ YOKMUŞ...DAHA NELER GÖRECEĞİZ ACABA.......

19 Aralık 2008 18:57

serkankara61
Şef

Yapılan yorumlara inanamıyorum ya.

Arkadaşlar yardımcı ablalık kavramının ne olduğunu anlamadan yorum yazıyosunuz.

Anasınıfında öğretmenin yerini almayacak ki bu kişi.

Zaetn sınıfta anasınıfı öğretmeni olacak.Yardımıcı abla adı üzerinde öğretmene yardımcı olacak.Yemek ,wc vs. gibi işlerde öğrencilere yardımcı olacak.

Bunun neresi yanlış anlamadım.

19 Aralık 2008 20:03

yumurcak
Müsteşar Yardımcısı

serkan hocam, ben de sizin anladığınız gibi anladım.

yanlız eğer 3 sene kız meslek lisesinde bu işin branşından mezun birisi (hele şimdi 4 yıl oldu) ile düz lise mezunu 3 aylık kurs alanı mı tercih edersiniz noktasında cevabım: a şıkkı. niçin bu işin içinde yetişmiş gerek kendi uygulama sınıflarında gerekse farklı okullarda staj yapmış kalifiye bir elemanı tercih etmeyelim ki? ama böyle bir alternatif bulamazsınız ve zor durumda kalırsınız o zaman belki. zaten bu yeni bir şey değil ki.... geçtiğimiz yıllarda halk eğitim merkezlerinde bu isim altında olmasa bile benzeri kurslar açıldı. hatta okul öncesi eğitimi genel müdürlüğünün bu konu ile ilgili yaklaşık 1,5 sene evvel yayınlanmış bir genelgesi var: "yardımcı olması sıfatı ile sınıflarda öğretmenlerin yanında çalıştırılacak personelin kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunlarından tercih edilmesi; eğer yoksa mutlaka sertifikalı en az lise mezunu" diye... sahada uygulama imkanı olmayan bu işte zorlanır.

işin bir başka boyutu daha var. artık lisans mezunları bile kadrosuz usta öğretici olarak atanmakta zorlanıyor. puanı düşük ve kıdemi az olan kadrosuz usta öğreticilerin epey bir kısmı boşta. bunları da düşünürsek, yeni projeden üretilen prototip yardımcı ablaların şansı çok az...

19 Aralık 2008 20:11

nilkal
Aday Memur

Şunu da biliyorsunuz herhalde.ŞU an meb.de öğretmenlik yapan binlarce kız meslek lise mezunu usta öğreticiler var.bakanlık okul öncesi öğretmen atamıyor.Önce okul öncesi öğretmenlerin ataması yapılmalı....

19 Aralık 2008 20:47

omurozsoy
Genel Müdür

okullara anaokulu ıcın usta ogretıcı vermıyorlar dogru dzgn

usta ogretıncının yanına yardımcı ablayı nasıl vercekler anlamadım

19 Aralık 2008 23:01

TRON
Yasaklı

serkankara61

Çok safsın arkadaşım , anlaşılan çok gençsiniz.Burası Türkiye;

Geçmişte neler yaptılar.Merak etme yakında bu ablalar hepsi AÖF bitirir sonra haydi zaten bu işi biz yapıyoruz bize öğretmenlik verin derler.Gelir bir hükümet oy uğruna gece meclisten bi tasarı oylanır oldumu olur.

Yıl 1997 - 1998 10 yıl önce

Herkesi öğretmen yaptılar AÖF hariç.Bu arada şu anda AÖF liler zaten kadrolu okulöncesi öğretmeni oluyor.MEB öğretmenlerinde AÖF sadece okulönceside var kapatılmadı ise.

Yıl 1978 de 40 günlük öğretmenlerde vardı. onlar halen kadroda.kıdemlaride tartışılmaz ve hepside 1-4 ü.Tam onlar emekli olacaklar şimdide bu.

sırayla

1978

1998

farkı 20 yıl

sanırım 10 yıl sonra bu yapılır.Unutma tarih tekerrürden ibarettir.Ben yaptım oldu derler sonra.

19 Aralık 2008 23:22

Kumpiter
Müsteşar

Öğretmenlik kadrosunda herhangi bir avantaj sağlamayacak ve öncelikle bu bölümden mezun lise öğrencilerini alacak ve öğretmene yardımcı olmalarını sağlayacaklarsa ne âlâ. Böylelikle meslek liselerini destekliyoruz lafının arkasında dururlar. Yok, lise mezunu olsun da ne olursa olsun derseniz ve işi ileride siyasi ranta çevirecekseniz, o zaman de eğitime nasıl baktığınız (aslında belli de) iyice ortaya çıkar. Ne var ki milletimiz "ekmek verdiler, çok şükür" der o durumda ancak.

Toplam 12 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?