Editörler : oto-danisman-expert
01 Şubat 2009 18:11

kuyu_cadısı
Kapalı

Yok Bakıyorum da giderken arada kaçırıyorum bu şekılde)))

ama artık daha dıkkkatlı bakmam lazım arabanın çoğu şeyını halletmeye başladım sanırım bu biraz alışkanlığa bakıyor çotanak...

Ben kasko deldirmek hakkında bilgi istiyorum...Arkadaş dedi ki...Az meblalar için kasko deldirme dedi...Ama nedenini açıklayamadı...

01 Şubat 2009 19:21

serd-alteacher
Aday Memur

Kuyu-cadısı öncelikle şunu söliyim her kullanıcı ilk günlerde acemilikten dolayı hata yapmıştım. Mesela abimin arabasının benden neler çektiğini bir ben birde Allah bilir. Önemli olan sakin olmak. Her an hata yapacakmış gibi çekimser olmak baştan bi kayıptır. Kendine güven duy hız yapma ve aynalara bakmayı refleks haline getir derim ben.

Kazasız sürüşler...

01 Şubat 2009 23:24

Kumpiter
Müsteşar

MEB'den konuyla ilgili sertifikam olmasına rağmen şu ana kadar sadece eşime direksiyon dersi verdim. Tabii ehliyetini aldıktan sonra. Farklı kişilerden farklı bilgiler almasın diye. Onun da şu anda tek problemi yolda giderken karşısından bir araç gelmesi (özellikle gidiş-geliş yollarda). Halbuki karşıdan gelen aracın geçebileceğinden daha da geniş yer bırakmasına rağmen. Sanırım psikolojik bir durum. Çözümü de bol bol araç kullanarak olur.

Ben de 2000 yılında ehliyet aldım ama 2005 yılından bu yana da trafikte araç kullanıyorum. Ankara'nın şehir içi girmediğim yeri kalmamıştır. Keza İzmir ve Antalya gibi büyükşehir trafiklerinde de bolca kullandım aracımı. Kesinlikle boş yerde araç kullanmayı öğrenmeye kalkmayın. Trafikte boş yol diye kavram yoktur, olsa, trafik denen kavram olmazdı :) Sakin sokakları tercih edin öncelikle. Sokakta belli noktalar belirleyin kendinize, sanki o noktada kırmızı ışık yanıyormuş da beklemek zorundaymışsınız gibi. Hatta o noktanın bir araçtan az daha gerisinde de durmayı deneyin (sanki ışıkta bekleyen aracın arkasında duracakmışsınız gibi). Böylece trafikteki dur kalk sorununu halledersiniz. Klasik vites kullanıyorsanız şunu unutmayın, ayağınız debriyajda olduğu sürece kesinlikle stop etmez. Ola ki yanlış viteste kalkmaya kalkışırsanız (1 yerine 3 gibi) hemen debriyaja basın (zaten sarsılmaya başlar araç ve motoru zayıfsa muhtemelen kalkmaz da). Sonra bulabilirseniz bir otoyol veya çevre yolu gibi yerlerde aracınızı yüksek hızlarda kullanın. Manevra kabiliyetiniz ve yavaşlamadaki becerinizi burada artırırsınız ama en önemlisi direksiyonla artık bütün haline gelirsiniz. Şehir içine girince de en önemli iki hususu aklınızdan çıkartmayın: Sol ayağınız her an debriyaja basacak şekilde hazır bulunsun (aman üzerinde tutmayın, balatayı yersiniz yoksa) ve 3 saniyede bir sol ve sağ aynalarla dikiz aynasını kontrol edin. Eğer en sağdaysanız sağ ayna çok gerekli olmayabilir ama köprülü kavşak gibi sağdan bağlantı yolu gelen yerlerde veya orta şeritte yol takibinde mutlaka kullanın. Her ne kadar önünüze bakmak önemliyse de arkanızı da kollayın. Kafanız rahat olsun. Yapamayacağım diye bir işe başlamak zaten baştan kaybettirir. Çok hız yapmayın, şehir içinde kimin nerede duracağını/duraklayacağını kestiremezsiniz. Bir de sokaklarda seyrederken kaldırımda oyun oynayan çocuklara dikkat edin (bugün başıma geldi, Allah'tan yavaşladım da önceden rahatça durdum, topu fırladı çocuğun bir anda da).

İzmir'lisiniz galiba başlığı açan arkadaşım. Oranın trafiği bence iyi. En azından Ankara'dan bin kat daha iyi. Millet birbirine yol veriyor en azından :) Yaparsınız merak etmeyin.

02 Şubat 2009 13:25

HaLePdR
Aday Memur

merhaba

ben de 2 aydır araba kullanıyorum. şehir içinde rahat sürüyrum ama tek sorunum park:( iki arabanın arasına girmeyi bırakın , önü boş olan bir yere bile sıfır yanaşırken en az 15 dk geçiyor. çok zor bu iş yaa. geri geri yanaıyorum önce arabanın arkası yerleşiyor . ama ön tarafın yerleşmesi için direksiyonu toparlayamıyorum.

02 Şubat 2009 18:43

khan19556
Aday Memur

elfstmn

tam türk işi tebrik ederim :)

önce araba kullanmayı öğren sonra trafiğe çık müthiş doğrusu:)

önce kursa gidip araba kullanımını öğrenmek biraz daha kolay olur ama olsun...

ya birde radar var diye sinyal yaparlar ya:D

buda bir tek biz türklerde var.

04 Şubat 2009 13:17

kuyu_cadısı
Kapalı

mıllet ben araç sürerken deli oluyor..bitraz anlayışlı olsalar...yavaş gidiyorum sabretmıyorlar...kaza yapsam daha mı iyi????

06 Şubat 2009 20:09

kuyu_cadısı
Kapalı

Artık daha skin kullanıyorum..dönüşlerimi daha iyi yapabiliyorum...şükür...

06 Şubat 2009 21:12

egitimşart
Kapalı

zaman her derdin ilacıdır

21 Şubat 2009 11:46

canyoldaşı
Kapalı

Aynen valla panik:))

28 Temmuz 2009 21:23

khan19556
Aday Memur

Acemi arkadaşlar ne alemdesiniz?Usta şöför olmayı başaranlar parmak kaldırsın bakalım :D

29 Temmuz 2009 02:25

ozturksev
Memur

benim için araba kullanmak bir zevkdir.Küçük yaşlardan beri arabaya merakım vardır.İyi bir şöför olmak için arabaları merak etmeli ve araba sürmekten zevk almanız gerekir.Araba kullanırken özellikle aynalara çok dikkat etmek gerekir,aynaya bakmadan yapılan bir şerit değişimi vb şeyler hayatınıza mal olabilir.Araba kullanırken karşıdan gelen araca bakmamak gerekir devamlı önümüze yani yola bakmalıyız.karşı yönden gelen araca bakmak o araca doğru arabayı sürmemize neden olabilir.Araba sürmesini yeni öğreniyorsanız ilk önce sakin yerlerde sürmelisiniz,ilk deneyimlerinizi kalabalık yerlerde yaparsanız bu sizin için kabus olabilir,bu durumda araba sürmekten nefret edebilirsiniz.İlk başlarda başkalarından yardım alın,sonradan tekbaşınıza arabayı kullanın.kendinize hedefler belirleyin ve zamanla bu hedeflere ulaşmaya çalışın.örneğin ilk zamanlar debriyaj,gaz ikilisi üzerinde çalışın,sonraları arabayı geri kaçırmadan yokuşlarda kalkmayı deneyin,sonraları yoğun trafiğe girin,araba sürerken aynaları kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.Araba sürerken sizin hareketlerinizle birlikte karşı yönden gelen aracın hareketlerinede dikkat etmeniz gerekir.siz ne kadar usta bir şöför olsanızda karşıdaki acemiyse sizin ustalığınız pek bir şey ifade etmeyebilir.Bundan dolayı araba sürerken trafiğide dikkatlice izlemek gerekli,tehlike anında neler yapılacağı vb şeyler kafanızdan geçmeli.Bu süreçlerin sonunda artık araba sürmesini öğrenmiş olacaksınız.Sizin için araba sürmek otomatikleşecek ve düşünmeden rahatlıkla araba süreceksiniz.Artık araba sürmek sizin için bir refleks haline gelecek.Araba sürerken artık rahat rahat müzik dinleyip,radyoyu kurcalayabileceksiniz vb şeyleri yapacaksınız.Birde en kötü dönem acemilik ile ustalığa geçiş arasındaki dönemdir.Bu dönemde insan kendine güvenmeye başlar ve hız limitlerini artırır.Bu durum istenmeyen kazalara neden olabilir.Bundan dolayı aşırı hız yapmamaya çalışın.Trafikte yapılan hata ergeç gelir seni bulur.Bu gün olmazsa yarın olur.Bundan dolayı hata yapmamaya çalışın.trafikte hata affetmez.İyi sürüşler..

29 Temmuz 2009 03:43

Mert Eren
Aday Memur

eyerki birisi varda yanınızda heyacandan kullanamıyorsanız bir sakin bir yerde sakin bir kafayla kullanıp pratik yapdıktan sonra trafigin az oldugu alanlarda kullanacaksın yanlız en önemli sey ayna kullanmaya kendini ilk olarak ona alıştır derim bayanların en zayıf oldugu konu bence o şimdiden kolay gelsin

29 Temmuz 2009 10:29

kuyu_cadısı
Kapalı

ilk kazamı yaptım bile..ama benim suçum yoktu.Kırmızı ışıkta usta bir şöför çarptı..

29 Temmuz 2009 15:04

@Ayberk@
Kapalı

bişey olmaz arkadaşım saldım çayıra mevlam kayıra diye çık yola . enfazla arkadan rahmet dilerler okadar

29 Temmuz 2009 16:06

khan19556
Aday Memur

Kanada Grand Prix?sinde Hamilton, pit çıkışındaki kırmızı ışıkta duran Raikkonen?e arkadan çarptı. İki pilot da yarış dışı kalırdı.

1970-1980 yılları arasında Ferrari ve Williams gibi takımların pilotu olarak Formula 1?de yarışmış olan İsviçreli Clay Regazzoni geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

Usta şöförde olsanız dikkat etmek lazım.Dikkatin işe yaramadığı yerde dua etmek lazım.Dua da kurtarmıyorsa rahmet okumak lazım.

Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler diliyorum.

30 Temmuz 2009 01:02

1964mustang
Şef

Benden tavsiye iyi kullanan birinin yanında oturun ve bir kaç kez onun sürüşünü,dönüşlerini,yavaşlayışını izleyerek öğrenin ve daha sonra kendiniz önce boş yollarda sonra az kalabalık yerlerde sonrada tam kalabalık yollara girin...

En önemliside şöför koltuuunda, yolcu koltuunda oturuyomuş gibi rahat olun.Sonuçta herkes kendi arabasına zarar gelmemesi için çaba sarfediyor otomatikman sizde çok kötü sürseniz bile bişe olmaz...

30 Temmuz 2009 05:22

piyanist51
Memur

Kadınlar trafiğe kapalı alanlarda kullanmalı ve hep orada kullanmalıdır

30 Temmuz 2009 15:02

khan19556
Aday Memur

Kadınlar trafiğe kapalı alanlarda kullanmalı ve hep orada kullanmalıdır piyanist

Bazen bende böyle düşünüyorum :D

30 Temmuz 2009 15:45

isikayhan
Kapalı

araba sürmenin kadınla erkekle alakası yok

ülkemizde o kadar kolay direksiyon sınavı yapılıyor ki herkes ehliyet sahibi oluyor

ben 1997'de ehliyet alırken bana arabayla sadece bir tur attırmışlardı. ne geriye gitme, park yapma vb başka hiç bir şey yaptırmamışlardı

ehliyet sınavına giren çok olduğu için stop ettirmeden tur atanı geçriyorlardı, bir an önce sınav bitsin diye

31 Temmuz 2009 10:28

Game0ver
Şube Müdürü

svgili kuyu cadısı senı tebrık edıyorum 6 aydır trafıkle ılgılı tum ısleri ogrendın ve ılk kazanıda yapmıssın buyuk gecmıs olsun yasadıgın kazanın aynısını gecenlerde bende yasadım genc bır sofor arkadas kırmızı ısıkta gecerek mermı hızı ıle carptı benım arabaya allahtan maddı hasarla atlatattık bır tavsıyede eger kabul edersen benden olsun araca bındıgın zaman kendınden cok karsıdakı araclara dıkkat etmelısın cunkı trafıkte bırsuru serserı mayın mısalı araca dolasıyor kesınlıkle aracım ıyıdır dıye guvenıp hız yapma vede karsıdakı araclara dıkkat edersen pek sorun yasamazsın :)

Toplam 216 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?