Editörler : Adversary
24 Ocak 2009 17:07   


veri hazırlama ve kontrol işletmeni evrak dağıtımı da yapar mı?

Arkadaşlar, milli eğitim çalışanı olarak şikayetim var! Veri hazrılama ve kontrol işletmeni olduğum halde evrak dağıtımı da yapmaktayım.Çok yoğun çalışıyorum ve işler yetişmeyince işini iyi yapmayan biri olarak algılanmaktayım.Ki oturanlar evrakları zamanında teslim edemieyince ricada bulunurlar,evrakları ayağına kadar götürmem için.Bunu isteyen de benimle aynı kadroda veri hazırlamacı.Bu adalet midir?Nefes alamıyorum.Çalışmak beni yormuyor fakat bu gidişle sağlığımdan olucam.Saatlerce çalışmaktan bileklerim ağrıdı,üstüne üstlük dağıtımı da yapmak zorundayım.Takdir de edilmiyorum ve insanın onlara hizmet edesi gelmiyor.Sanki devlet için değil de onlara hizmet için çalıştığımı hissediyorum bazen.Görev tanımı yapılmadığı için müdüre de ben evrak dağıtımı yapmam diyemem,sicil notumun düşmesine sebebiyet olur.Gerçi sicili de umursamıyorum ama iş yapmayan iş beğenmeyen biri olarakta görülek istemem.Çünkü öyle bi insan değilim.Sadece adalet istiyorum.Herkes kendi görevini yapsın.Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum sevgili arkadaşlarım.Teşekkürler.

24 Ocak 2009 19:15

sevda gül
Memur

ben de senle aynı durumdayım. evrak dağıtımı, fotokopi gibi işler benim bildiğim kadarıyla hizmetlinin işi. ama canı isterse yapıyorlar.

24 Ocak 2009 23:22

yedcor
Aday Memur

arkadaşlar kanunlara göre vhki nin görevleri arasında kesinlikle fotokopi dağıtım vs yoktur. zorla bu tarz angarya işler yaptırılamaz

24 Ocak 2009 23:48

beymur
Daire Başkanı

yedcor hangi kanuna göre açıklayabilirmisiniz bir zahmet!amirin vereceği diğer görevleri yapmak diye bir madde vardı bildiğim kadarıyla.

25 Ocak 2009 12:33

yedcor
Aday Memur

fotokopi çekmek, evrak dağıtmak bir alt görev olduğundan; vhki nin de alt görevlerde çalıştırılamayacağından...

25 Ocak 2009 15:26

aktif_karbon
Kapalı

arkadaşlar 657 çok esnek ama o görevleri size yaptıramazlar eski bir memurum adayken istifa ettim ama büyük tepkide alabilirsiniz sağlık durumunuzu belirtip işlerinizi hafifletebilirsiniz

657 de şöyle geçer

Madde 45- (Değişik: 30.5.1974- KHK 12/1 md.; aynen kabul:15.5.1975-1897/1md.) Hiç bir memur sınıfının

dışında ve sınıfının içindeki derecesinin altında bir derecenin görevinde çalıştırılamaz.

(http://www.dhmi.gov.tr/dosyalar/kanun_yonetmelik/kanunlar/k657.pdf

hizmetli normalde bu işleri yapar

25 Ocak 2009 15:42

zeyneb_brs
Aday Memur

Adayken bunları söyleyemiyorsun ama amirinin dediğini yapmak zorundasın..ne diyeceksin 657 de geçen bu maddeyi mi ki kaldı ki bu maddeyi ortalama herkes biliyordur amirin insiyatifine kalmış..amir bilmiyor mu bu maddeyi sanki...söylesen der personel mi var..aslında var!!evrak dağıtmak ne ki temizlikte yaptırıyorlar..

25 Ocak 2009 15:49

aktif_karbon
Kapalı

ama böyle şeyler hayt boyu insanın ezik yapar siz kendizi savunmayı bilirseniz kims bişey yapamaz ama biraz cesaretle herşeyi yapabilirsiniz eğer yapmazsasanız da ezik bir şekilde yaşamaya devam edersiniz

25 Ocak 2009 15:52

zeyneb_brs
Aday Memur

Ben şuan adayım bunu söyleyemem ama...aday olmasam alttan almam..eziklikle ne alakası var hoşuma gitmiyor ama yapmak zorundasın amirin diyor yap diye..

25 Ocak 2009 16:04

zekzegro
Şube Müdürü

bir yere kadar yapacaksın sık dişini adaylık kalkınca koy ağırlığını yalnız sen hangi krumdasın ki böyle temizlik yaptıranlar kimler

25 Ocak 2009 17:39

beymur
Daire Başkanı

Aday memur isen ve yaptığın en nihayetinde devletin işi ise bir yere kadar, lakin şahıslar özel işini yaptırıyorlarsa sakın alışma derim zeynep-brs. nasıl başlarsan öyle gider. sonra birde bakmışsınki vhki den çaycılığıda geçmişsin. Eğer amirin senin adaylığını kaldırmaz ise açıklamasınıda kendi amirlerine yapmak durumunda.

25 Ocak 2009 18:30

aktif_karbon
Kapalı

amirin adaylığını kaldırmazsa adaylığın neden kalkmadığına dair mantıklı bir açıklama yapmak zorunda

26 Ocak 2009 10:05

@memur
Kapalı

arkadaşlar aday memurluktan korkmayın bu kadar.hiç kimse birşey yapamaz..restinizi çekin ve gerekirse sürülün..valla bu güne kadar kaç tane sürülen gördüysem (bende dahil) hepsi çok rahatlar..gittikleri yerlerde süper işler yapıyorlar..hele birde geçici yolluk alabileceğiniz bir yere sürülürseniz (benim gibi) süper olur..ben aday olupta çooook sürülen gördüm..korkmayın bu kadar..

26 Ocak 2009 16:40

tabularasacnn
Aday Memur

Sevgili arkadaşlarım yorumlarınız ve bilgilerinizi sunduğunuz için teşekkürler.Görüyorum ki aday memurlar asaleti onaylanamaz korkusundalar.Onlara sesleniyorum."Asla korkmayın,allah yar ve yardımcınız olacaktır.Aday dönemlerinizde her şeyi biliyorum her şeyi yaparım havasında davranmayınız.Fotokopi makinesine gelince benim odamda da var makine,benim görevim değil hizmetli arkadaş size yardımcı olabilir diyerek düzgün bir şekilde fotokopi çekmeyi reddedebilirsiniz.Tabi adaylığı aşınca daha rahat edeceğiniz kesin.Adaylığı aştıktan sonra fotokopi çekmek istemesem çekmiyorum.Kim ne yapabilir,nereye şikayette bulunabilir? Veri hazırlamacı fotokopi çekmediği işinden atılmıştır.,diye bir şey duydunuz mu?Şikayet etseler bile hakkınızı savunan 657 sayılı yasa var.Fakat benim durumum baştan kabul ettiğim için böyle.Evrak kayıt yaptığım için dağıtımı da ben yaptım.En başta kabul etmek istemedim ama onu da sen yapacaksın dediler.O zamanlar adaydım.Ama şimdi gözüm açıldı.Yasaları okuyorum.Bilgi ediniyorum.Milli eğitim in bilgi edinme servisine şikayetlerinizi iletip ordan yeterli bilgi alabilirsiniz.Tüm bunlardan önce kendimizi savunmayı öğrenmemiz gerek.Unutmayın arkadaşlarım,Bilgi karşısında kimse galip gelemez.Çok okuyup bilgilenmeliyiz.Özellikle yasaları,kanunları okumalıyız.Ben öyle yapıyorum.En azından her şeyin düzeleceği ümidini kaybetmedim.Veri hazırlama kontrol işletmenlerinin görev tanımlarının kesinlikle belirtilmesi için eylem başlatalım.Yoksa müdürün vereceği diğer görevler kısmında evrak dağıtımı da yer alabilir.Diğer işler ibaresinin kaldırılması lazım.Hep birlikte bilgimiz dahilinde savaş açalım cahilliklere ve hakkımızı savunalım.

27 Ocak 2009 01:02

sadecx
Yasaklı

arkadaşlar müdürün verdiği diğer görevler ibaresini abartıyorsunuz görevleriniz dışında bir görev verilemz 657 müsade etmez fotokopi ve evrak dağıtımı yapmaz ve şunu asla unutmayın hiç bir okul müdürü stajer bir memurun asaletini kaldırmamazlık yapmaz çünki o zaman o memur ikinci bir amire verilir ve o adaylığını kaldırırsa ilk amir kötü imaj ve puan alır hata soruşturma bile geçirebilir ve bunu kolay kolay cesaret edemez.bundan daha önemlisi memur arkadaşlar imza attığınız evrakları çok iyi kontrol edin ve her yere imza atmayın mümkünseyazıların alt kısmındaki paraf kısmını paraflamayın öğle kalsın teçrübeli memurlar ne demek istediğimi anlar ,küçük bir tavsiye ama hayati önemi vardır bunun kulak arkası yapmayın bence.

27 Ocak 2009 08:51

tahtakurusu
Memur

kardeş allah yardımcın olsun kamuda buldularmı sesi çıkmayan saf yeni adamı binerler tepesine

bizim bi eleman var cadı bi kız evraktan gidip yazıcıya kağıt kendine kalem bile almaz desekkte evrakçı gelince söyleyin der

evrakta çalışıp çalışmaman bişeyi değiştirmez sen dağıtıcı değilsin

memursun

tavrını koy

adilere

hiç sevmediğim şey adam kullanmak

ne ayıp ya

28 Ocak 2009 22:13

tabularasacnn
Aday Memur

arkadaşlar teşekkür ederim.Bizim insanlarımızda farkettim ki tembellik var ve üzüm üzüme baka baka kararır meselesi biz de git gide benziyoruz onlara.Kendimden bu konuda şüphe etmiyor değilim.Aslında işime dört elle sarılsam da bazen öyle bi an geliyor ki kaldıramıyorum.Bazen kendime kızıyorum.Fotokopi makinesi odamda ama insanlara yardımcı olmayınca vicdanım rahatsız oluyor.Görevim olmadığı halde fotokopi ve dağıtım gibi işleri yapınca yoruluyorum aslında ama yorulsam ne olur sanki?! Yoruluyorsam iki elim iki ayağım var ve şükretmem gerek,çalışmak insanlara yardım etmek bizi mutlu etmeli oysa.Kendimi o kadar çok sorguluyorum ki.Aslında yaptığımız her şey bize geri döner.Hayat yansımalardan ibarettir.Hayata ne verirsek onu alırız.Belki kullanılyoruzdur iş hayatında ama yine de iş yapmaktan gocunmamalıyız değil mi?Tabi ben bunları yazıyorum şimdi ama ruh halim yine değişebilir bunalmanın son safhasına da gelebilirim.İnsanız biz,değişkeniz,sabit değiliz.Ve hala şükretmesini bilmiyoruz sanırım? Çalışmak mümin bir insanın vasfıdır değil mi? İşleyen demir ışıldar,Çalışanı Allah sever.Ben şu an yıllık izindeyim.İş ortamından ayrı kalınca sanırım bu halde düşünüyorum .Demek ki neymiş insan bunaldığı zamanlar iş yerinden muhakkak iki üç gün izne ayrılmalı ve kafasını dinlemeliymiş.Üç gün izin aldım ve evde oturmak sıkıcı gerçekten.Bir günüm çok güzel geçti.Çok güzel şeyler yaptım.Ama üç gün bana inanın 3 yıl gibi geliyor:) Allah zamanın bereketini üstümüze kılsın.Teşekkürler sevgili arkadaşlarım.

29 Ocak 2009 09:14

aycav
Daire Başkanı

Evrak dağıtımı ve fotokopi çekimi, vhki nin görevi değildir,

alt ünvanın yani hizmetlinin görevidir dediniz...

tamam doğrudur peki çalışılan okulda kadrolu hizmetli yoksa ?

o zaman vhki nin görevimi oluyor bu işler de?

mesela bende vhki yim,

benim alıştığım okulda da evrak işlerini, dağıtımını , fotokopi çekimini , ve mutemetliği (kesinlikle sevmediğim ve istemediğim bir iş) ben yapıyorum.

milli eğitim uzakta devamlı arabamla gidip geliyorum bütün bir yıl boyunca elime 50,00 TL. tutuşturuldu bu benzin paran olsun git gel denildi.

okulda kadrolu hizmetli de yok

3 kişi var ikisi bekçi-hizmetili biri aşçı-hizmetli karışık heryer leş gibi..

özetle böyle

yinede ben mi yapmalıyım bu işleri???

teşekkürler...

29 Ocak 2009 09:24

Kim demiş
Daire Başkanı

VHKİ'nin görev tanımı varmı kiii. Ben hala bulumadım.

29 Ocak 2009 11:02

tabularasacnn
Aday Memur

aycav, merhaba.Böyle bir okulda kadrolu hizmetliye ihtiyaç varsa neden bilgilendirmedi amiriniz.İlçede iseniz ilçe milli eğitime, ilde iseniz il milli eğitime dilekçe yazmanız gerekli.İş yoğunluğu ve hizmetli ihtiyacı sebebiyle hizmetli kadrosuna ihtiyaç var ve okulumuza hizmetli görevlendirilmesini arz edebilirsiniz.Bazı amirler nedense ihtiyaç olduğu halde istekte ve bilgilendirmede bulunmuyor.Oysa ki işe ihtiyacı olan o kadar çok insan var ki ve boş kadro fazlasıyla var her yerde.Dışardaki işsizliğin sebebi de bu.Boş kadroların kontenjanda belirtilmemesi ne acı.Oysa ki dışardaki arkadaşlar için umut ışığı.İnşallah düzelir bu durum.İyi çalışmalar.

29 Ocak 2009 11:13

aycav
Daire Başkanı

İyi diyorsun güzel diyorsun da arkadaşım...

Bizim ilçemizde kadrolu çok az hizmetli kaldı...

emekli oldumu hizmetli, tamam...

yerine kadrolu hizmetli geldiğini görmedim

arasıra kimsesizler yurdundan bir-iki tane hizmetli atarlar o kadar

ben 8 senelik vhki yim ilçemize yeni bir hizmetli geldiğini hiç görmedim...

bakanlık atama yapmıyor,

bakanlığın bir düşündüğü var galiba...

acaba diyorum temizlik için bir şirketlemi anlaşmayı düşünüyor...

güvenlik için böyle bir girişim var (yazışmaları takip edenler bilir)

yani sonuç olarak...

amirler istiyor ama devlet atamıyor...

olan da vhki lere oluyor....

Toplam 21 mesaj
ANKET
Lojmanlar, içinde oturana, satılmalı mı?